Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
11. říj 2009

lenkeena • 85tt • Včera ve 20:06...dnes již je spíše přijímán přístup, že není třeba vymýšlet problém a váš lékař je toho krásným důkazem. U fyziologického těhotenství opravdu není potřeba na každé poradně vnitřně vyšetřovat 😉 Největší váha poradny pak spočívá (což se některým maminkám zdá potom nedostatečné) ze změření tlaku, zvážení, vyšetření moči, vyptání se na vaše pocity a poslech ozev miminka. pokud není problém nic více není potřeba. Jen v určitých tt UZ, na tom jste jistě byla, a taky je fajn, pokud lékař nebo porodní asistentka vyšetří zevně a určí polohu a postavení miminka, ale to většinou zvládne v rychlosti např. před poslechem srdíčka miminka, později před natočením monitoru, a tohle opravdu patří až ke konci těhotenství 😉
Definice normálnosti je těžká. V Česku je to zatímk tak, že jsou nějaké zažité postupy, a k těm u většiny lékařů patří vnitřní vyšetření při každé návštěvě a mají svůj přístup za jediný správný, ale myslím že není. Mě se více líbí přístup Vašeho lékaře, řeší problém až když nastane 😉 Za pár týdnů Vás lékař asi pčedá do těhotenské poradny vew vybrané porodnici a tam si jistě (pokud nenarazíte na někoho podobně rozumného jako je Váš lékař) vnitřního vyšetření užijete až dost, takže doporučuji užívat si zatím Vašeho pana dr., který má asi rád moderní postupy a nebrání se dalšímu sebevzdělávání 🙂

mahulena
11. říj 2009

diky vam obema 😉

krembonzur
11. říj 2009

dobry vecer, muzu taky jeden dotaz?mozna uz takovy byl, ale nejsem schopna projizdet celou diskusi...
jsem v 34tt+5 a v patek jsem byla na kontrole, doktor me prohledl - vysetreni rukou a od te doby mam hnedy, zapachajici vytok...tyden predtim jsem lezela v nemocnici s tvrdnutim a dali mi micromar kvuli nejake infekci, ten teda jeste dobiram, dneska je ten vytok uz kapku lepsi, ale stale jsem z toho spatna...mam se strachovat?
dekuji moc

porodni_baba
autor
11. říj 2009

krembonzur • 1d, 35tt • Dnes v 19:52...jistě 🙂
ze je výtok hnědý je ok to je k tomu vyšetření, ale zapachájicí moc ok není. Ale snad to ještě pokryje ten macmiror, který dobíráte (ten taky barvu mění), pokud by ale výtok pokračoval i po dobrání Macmiroru určitě navštivte lékaře. Žádné velké strachy, ale nejsou potřeba 😉

lucinecka
12. říj 2009

Dobrý den porodní babičko, mám takový "intimní" problém. Od včera mě trápí silný průjem s křečemi v břichu, jsem ve 13tt a trápí mě jestli to nemůže nějak ohrozit miminko? Zřejmě jsem něco špatného snědla...

A můj druhý dotaz se týká syna, je mu 15m a má na pindíkovi na špičce na kůžičce takový červený zanícený vřídek. Mažeme to bepanthenen plus ale nějak výrazně to nepomáhá. Trvá to asi týden. Je fakt že se to ani nezhoršuje. Co by na to mohlo zabrat za mastičku? ¨Může třeba framykoin? Je nutná návštěva lékaře? Občas mám pocit že k dr letím s každou pitominou a že jsem hysterická matka 😅

Moc Vám děkuji za odpovědi a přeji krásný den 🙂

krembonzur
12. říj 2009

babi-diky moc-dneska zlepseni o 90 procent, tak snad to do patku bude uplne ok-jdu na ozvy 😵 diky a hezky den, pokud je to mozne... 😵 😉

kar.la
12. říj 2009

Dobrý den porodní babičko,
také bych měla dotaz.
Ptám se tedy za svou kamarádku, takže nevím úplné podrobnosti, ale jedná se o to, že před 3 týdny porodila.
Doposud má očistky, břicho ji nebolí, teplotu nemá, ale dnes mi volala a byla celá vyděšená, že z ní vypadla jakási blána, cca 10cm dlouhá. Je to normální, měla by jít pro jistotu k Dr.?
Já osobně myslím, že pokud by byl problém, projevilo by se to třeba právě tou teplotou, ale zase jí nechci poradit špatně...
Předem děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
12. říj 2009

lucinecka • 1d, 13tt • Dnes v 07:29...pokud víte, že je to opravdu jen dietní chyba a ustává to, neměl by být problém. Můžete užít Smectu..Pokud by se to stupňovalo nebo neustopovalo bude nutná návštěva lékaře.

Pro syna doporučuji určitě návštěvu lékaře místo zkoušení mastiček 😉
U malých dětí je to stejné jako v těhotenství, raději x krát zbytečně 😉

porodni_baba
autor
12. říj 2009

krembonzur • 1d, 35tt • Dnes ve 14:42...díky za dobré zprávy. Věřím, že to bude dobré 🙂
Díky a hezký den i Vám 🙂

porodni_baba
autor
12. říj 2009

kar.la • 1d • Dnes v 18:29...může to být normální, ale chybu neudělá pokud dojde do porodnice, kde porodila a nechá si udělat UZ dělohy 😉
ale jinak máte pravdu, že pokud by byl větší problém pravděpodobně by měla teploty nebo více krvácela.

lucinecka
13. říj 2009

Děkuji babičko, u mě už je to v pořádku, šlo opravdu o dietní chybu 😉 A se synem se dneska chystáme k dr, protože dostal horečky tak mrkne aspoň i na ten vřídek. Děkuji za radu a přeji hezký den 🙂

krembonzur
13. říj 2009

babi-je to o 99 procent lepsi-diky moc za uklidneni-clovek je stresan hukan... 🙂
mejte vsichni hezky den!! monika

lucinecka
16. říj 2009

Dobrý den babičko, chtěla bych se zeptat. Mám za sebou screening v 1.trimestru (NT+), který vyšel dle UTZ i krve výborně. Přemýšlím, jestli je vůbec nutné absolvovat tripple testy v 16tt, když jsou daleko méně přesné než právě NT. Zajímalo by mě, jestli VVV zjišťované na NT+ jsou stejné jako u tripple testů nebo se triplama zjišťuje i něco navíc? Děkuji za odpověď 🙂

gtver
16. říj 2009

babi, jen informace, připadám si jako na houpačce, ten výpotek na srdíčku stále je, doktorka ho minule přehlédla 😒 Takže dál čekáme...

porodni_baba
autor
17. říj 2009

lucinecka • 1d, 13tt • Včera v 11:11...1. trimestrální screening by měl v budoucnu nahradit tripple testy (které jsou nepřesné a mnohdy falešně pozitivní) 😉 trošku jiné hormony ale podstata stejná.

porodni_baba
autor
17. říj 2009

gtver • 1d, 27tt • Včera v 11:14...přehlédla?? čekala bych, že vzhledem k dg. budete chodit na UZ srdíčka mimča k odborníkovi. V každém případě nepanikařte, větší určitě není a to je to podstatné. Klidné těhotenství 🙂

gtver
17. říj 2009

babi, no, co na to říct..., odborníci by to být měli... 😒 , větší není, všichni se shodují, že je nepatrný (1,5-2mm), spíš je tam ta otázka jeho příčiny

kulinka29
20. říj 2009

dobrý den porodní babičko...tak dnes jsem se na kontrole (v 20tt) dozvěděla, že miminko je v pořádku a hezky roste. Doktor mi nakonec ukázel,že placenta se mi usídlila dole a teda ucpala porodní cesty a začal mě připravovat na plánovaný císařský řez (mluvil tak,že mě připadá,že už je to na 100%).Řekl mi abychom omezili sex a víc odpočívala....jinak nic.Tak bych se tě chtěla ještě zeptat....jestli si mám kvůli umístění placenty začít dělat obavy?
Další problém se týká zácpy....která mě dost trápí.Doktor říkal, že když pak jdu jednou za čas na záchod....tak že se tím tlačením otevírá i čípek...což není dobře.Poradíš mi na to něco prosím? 😉
Děkuju za odpovědi.

porodni_baba
autor
20. říj 2009

gtver • 1d, 27tt • 17. říjen 2009 ve 23:27..je velká pravděpodobnost, že časem opravdu zmizí a zbyde jen neobjasněný důvod v podobě vzpomínky, což si asi přejem všichni 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2009

kulinka29 • 20tt • Dnes v 17:17...krásné zprávy 🙂 Na závěry o placentě ještě trochu času je, i když pokud jde o tzv. vcestné lůžko tak asi opravdu bude nutný císařský řez, ale na to je zatím dost týdnů čas 😉
Omezení sexu není nezbytné pokud nejde o nějaké násilné praktiky, ale jedná se tu o normální láskyplné milování 😉 Obavy nejsou třeba, jen v případě jakéhokoliv krvácení neváhat a vyrazit do porodnice, toť vše.
Na zácpu- dostatek tekutin, švestky.......atd atd........Lactulosa, Duphalac- vyjimečně.
Prostě hodně vlákniny, např. je dobré i psyllium (zakoupíte v lékárně, jde v podstatě o slupičky z prosa, které si po ránu zamícháte do pití, příp. jogurtu) ...

kulinka29
21. říj 2009

porodní babičko moc děkuju za odpověď....jsem zase klidnější 😉

macek82
22. říj 2009

Dobrý den,porodní babičko...
Dneska na kontrole mi paní doktorka řekla,že se malý otočil hlavičkou dolů(spíše do třísla) a že prý není úplně dotočený.Do těhotenské průkazky mi napsala PPHPP.Zajímalo by mě,co ta zkratka vlastně znamená a jestli se miminko může ještě dotočit nebo se vrátit hlavičkou nahoru.Děkuju moc za odpověď

porodni_baba
autor
25. říj 2009

macek82 • 1d, 37tt • 22. říjen 2009 v 10:52...mimi se jeste muze tocit dost, protoze jste druhorodicka a deloha je jakoby poddajnejsi 😉 ale nejak nezoufejte. PPH znamena poloha podelna hlavickou PP asi poloha pricna / ale takto spojeno dohromady je to zvlastni, asi chce pani dr. naznacit, ze mimi jeste neni uplne rozhodnute. Ta poloha se muze upravit treba az na zacatku porodu klidne. Zadne stresy, vsechno bude jak ma byt 😉 Jen asi pro vas bude platit abyste na zacatku porodu moc neotalela s odjezdem do porodnice, aby se vedelo co a jak a mimi se mohlo kontrolovat 😉

aninam
4. lis 2009

Porodni babicko, tady je ultrazvukove vysetreni ve 20 tt:

PM: 17.06.2209 Amenorea: 20+0 UZ: 21+3
1 živý plod, biometrie:
BIP 50mm/21+1, HC 183 mm/20+5, AC 158 mm/21+0, FL 35 mm/21+0, souhrn: 21+0
CNS: mozeček norm. tvaru: 20 mm thalamy: bpn, PK: 4,5 mm
páteř, břišní stěna, bránice: bpn
Fetální echokardiografie + barevní Doppler:
Srdce: akce 140/ min, čtyřdutinová projekce +, křížení velkých cév +, základní srdeční anatomie v normě, močový měchýř naplněn, obě ledviny: bpn
Konč.: bez známek VVV
obličej plodu: bpn
placenta ve fundu a na ZS
voda plodova: přiměřené množství
vizualizace: dobrá
velikost: odp.
Závěr: Plod bez zjevných známek VVV

Chtěla bych vědět, kde lezi ta placenta??? 🙂

porodni_baba
autor
6. lis 2009

aninam • 1d, 21tt • 4. listopad 2009 v 17:57...pěkný UZ, to se hezky čte 🙂
Placenta je ve fundu (to je ta horní část dělohy směrem k vašemu pupíku teď (ke konci těhotenství už bude až pod žebry) a ZS je na zadní stěně...takže vlastně to nejideálnější místo pro placentu 😉

aninam
6. lis 2009

Babi, dekuji, tak to byla jedina nejasnost, ktera me trapila 🙂 Ted me teda skolila viroza, ale malej se tam hybe o sto sest, tak snad nas to nijak nepoznamena.....

erian
6. lis 2009

Dobrý den, babičko, prosím o radu, jsem ve 26. tt. Na UZ ve 22. tt byla zjištěna PPHL I., na kontrole tento týden se bohužel mimčo přetočilo do PPKP II. Prosím o vysvětlení, na které straně je hlavička v postavení I. a II. v tom mám trochu zmatek a taky o radu, zda je možné nějak napomoct přetočení plodu do PPHL. Čekám první miminko a moc si přeju porodit normálně, z SC mám celkem obavu a dočetla jsem se, že PPKP bývá u prvorodiček indikací k SC. Kdy se asi poloha miminka v děloze definitivně ustálí? Předem díky za odpověď.

cazadora
6. lis 2009

erian nejsem sice odborník ale polohou mimča je v 26tt opravdu zbytečný se stresovat mimčo má spoustu prostoru a tak toho využívá a několikrát denně se přetočí. PPHL 1 a 2 bude asi nalevo a napravo jako kde má zádíčka ale tím si nejsem jistá. jinak já jsem 33 a včera mi bylo řečeno že sice má hlavičku dole ale nic není vyhráno že se ještě pořád může otočit že má spoustu místa i teď takže buď vklidu

kulicka
6. lis 2009

a ja nekde cetla (ze by v tematu porodni babicky 😀 ) ze mimi se muze pretocit az na porodnim sale 😀
Porod koncem panevnim je jasnou indikaci k cisari, pokud mimi prekroci jistou vahovou hranici (4kg). Vaha zalezi na spouste faktoru, mimo jine na tom, kolik matka pribere za cely tehu, jestli je kuracka (hmotnost nizsi) a jestli hodne odpociva koncem tehu (hmotnost vyssi).
Co jeste dodat?
Zadny stresy a unahleny zavery 😵

gejbule1
7. lis 2009

Ahoj babičko,prosím o informaci.Pro opakující se potraty jsem byla poslána na imunologii.Můžete mi prosím říct co tam zjišťují,co lze tady najít atd.Vím jen že se bere krev.Nevíte za jak dlouho jsou výsledky?Děkuju

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru