Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

pychova12
4. lis 2010

porodni_baba

Jsem opravdu ráda že jsem narazila na takový skvělý blok jako máte vy.
Jen sem se chtěla zeptat jestli podle ut můžu mít dřívější termín než podle pos. menstruace. Podle UZ jsem 40+5 a podle PM jsem 40+1a nějak nevim co si z toho mam vybrat.
V Po 1.1 jsem byla na kontrole v porodnici a zdřejmě mi tam udělali hamiltonův hmat protože to docela bolelo a začala jsem pozděj špinit ale apsolutně mi nic neřekli to jsem se dočetla až na internetu a zitra mam jit na kontrolu zase. Budou mi opět dělat ten hmat?
Děkuji za odpověď.

lucie.krajcarova
8. lis 2010

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké důsledky může mít zkažená plodová voda? známá byla 10 dní po termínu porodu a po zjištění, že je plodovka špatná, jí porod urychleně vyvolali. zajímalo by mě, jestli to může mít nějaký vliv na dítě? děkuji.

pe_t
9. lis 2010

Dobrý den,
mám za sebou zamlk.těhot v červenci revize. Po poradě paní dr. jsme se mohli začít snažit po třetí ms. Tento měsíc jsme se snažili obden o miminko. V podstatě po te revizi mi ms chodila pravidelně 29DC. Ted mám zpoždění a BT se drží na 37. Prsa nijak zvlášť nebolí, jen na trochu na ohmat. V den, kdy jsem měla ms dostat jsem už podle ms bolení měla za to, že to nevyšlo a do chvíle dorazí. Ale stále nic, žádné stopy po ms a žádné špinění. Ta teplota je pořád stejná. ( nevím, kdy naposledy jsem měla vůbec zvýšenou tpl, - tu nemívám ani při silném nachlazení...).
Ale - test negativní! Jenže podle bolestí vaječníku a kapradin v mikroskopu DONNA jsem měla ovulaci až 20.-21.DC ( nevím, kdy vajíčko odešlo. Je možné, aby 29 nebo 30 DC díky opožděné ovu nebyl na testu ani duch? kdy by se to mělo na testu ukázat? Přemýšlím o krevním testu na HCG, ale nevím, kdy je to znát v krvi.Děkuji za odpověď a přeju hezký den 🙂

pifina
9. lis 2010

@pe_t ak si mala ovulaciu az 20-21DC, tak este test nemusi nic ukazat, ale v krvi by uz nieco malo mohlo byt ... podla mna skus pockat do 14 dna po ovulacii a ked vtedy nezacne krvacanie, tak skus testnut znova ...

pe_t
9. lis 2010

ještě podotýkám, že mám dneska strašně hustý výtok, je to na intimku ( jako bych si cvrnkla na malé - omlouvám se) 😅
@pifina děkuju

porodni_baba
autor
16. lis 2010

@jarmi1 nebojte pravděpodobnost čehokoliv o čem píšete je jen velice mizivá. žádný strach 🙂

@gejbule1 pokud ovulace neproběhla, pak by test pravděpodobně měl být jen s / 😉

porodni_baba
autor
16. lis 2010

@pychova12 odpověď je asi příliš pozdní, předpokládám, že už jste po porodu 😅
Termín (pokud kolem 12tt sedělo stáří těhotenství dle MS) platí dle poslední menstruace 😉
Hamiltonův hmat je na zvážení vyšetřujícího dle vnitřního nálezu, měl by vás ovšem dopředu upozornit 😒 😉

porodni_baba
autor
16. lis 2010

@lucie.krajcarova pobyt v tzv. zkažené plodové vodě má většinou špatný vliv na plíce mimča, a samozřejmě na kůži, tam se ale většinou vše rychle spraví. S těmi plícemi může být problém, ale je to spíše o tom, že se dětští lékaři informují o tom, že plodová voda taková byla a oni pak mimčo ohlídají 😉

porodni_baba
autor
16. lis 2010

@pe_t BT odpovídá fázi po ovulaci, takže potud Ok, spíše se mi zdá, že MS by odpovídala, podle toho co píšete o Ovu až tak kolem 35dc. ALe opět myslím, že píšu pozdě, tedy že už máte jasno...buď MS nebo // 😉

lucie.krajcarova
18. lis 2010

Moc děkuji za odpově´d.
mně teď trápí dlouhé cykly, až 40 dní. to je pořád velká nejistota, jestli ms dorazí nebo ne. kolik testů jsem už vyhodila 😲 dá se s tím něco dělat?
jinak mě opět začíná trochu píchat u levého vaječníku. nevím, jestli to může být ovulace, jsem už 24dc. co jiného by to mohlo být? děkuji.

leheckova
25. lis 2010

Dobrý den porodní babičko mám dotaz jsem 27tt ted už 28tt měla jsem v 5h rano bolesti v podbříšku jako na Ms jelikož jsem na to před těhu trpěla a bez leků se neobešla vim jak to vypadá a do toho se přidávali bolesti v kříži trvalo to od 5h do 5:50 a do toho mi tvrdlo bricho,večer pred tím jsem měla krvavý hlen ve sprše, je to moje třetí těhu a druhé dítě mohu se zeptat jsou to poslíčci???Lekař při prohlídce neschledal nic nebezpečného doporučil mi hospitalizaci ale tu jsem zatim odmítla kvuli synovi ktery dochazí do školy že budu ležet a šetřit se do tho děloha čistá plodové vody dost mimi v pořádku srdíčko tlouklo tak jak má,hematom nevidel,mam jeste bílkoviny v moči a 1187 bakterii v moci nevim co to znamená to číslo ale rikal že jsem zahada nasadil mi antibiotika které mi zas zpusobují bostivé svědění a asi kvasinky se picnu 😝 😝 Moje otázka je to tedy normální když je to moje druhé dítě že poslíčci chodí tak brzy a že jsou tak silné jako začínající porod???

ardetka22
1. pro 2010

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může plodová voda odtékat ve velmi malém množství (pár kapek) a jednorázově. Celé těhotenství mám dost hojný výtok, ale předevčírem ze mě vyteklo pár kapek něčeho čirého, co vypadalo jako voda. Od té doby asi nic, nevšimla jsem si ničeho dalšího. Přesto mě to trochu znervozňuje. Dočetla jsem se ale, že sice plodovka může odtékat po malých troškách, ale zato neustále - ne jen jednou a dost.. Co je na tom prosím pravdy?
Druhá otázka je, že mi deset dní před termínem porodu popraskala kůže na břiše a teď to dost svědí. Je to v oblasti pupíku, takže kalhoty a podobně jsou utrpení. Nevíte, co se dá použít pro zmírnění píchání a svědění té kůže? Děkuji moc!!! 🙂

mamkamarketa
1. pro 2010

taky bych se chtela zeptat, muj dotaz se sice netyka tehotenstvi,ale snad mi poradite. posledni dobou me trapily vytoky, kdyz se k tomu pridal neprijemny zapach (nechci aby to vyznelo,ze jsem nejaka smudla 😔 ) navstivila jsem lekare. ten my rekl,ze mam mykozu jak vysitou, napsal mi nejake tablety a mast. zlepsilo se to, udelal mi i kultivaci a ta byla negativni. problemy se vraceji, uzivala jsem femigel 3 dny, problemy ustoupily a po nekolika dnech zase se vratil slabsi vytok a bohuzel ten zapach... pouzivam mydlo na intimni hygienu, s manzelem pouzivame kondomy. uz nevim co jineho mam delat..
dekuji za odpoved

provence
2. pro 2010

Dobrý den,
jsem v 19tt a už několik dní se stává, že cítím tlak v podbřišku a objevý se boule ( různě velká na zůzných místech) a pak mi ztvrdne celý podbřišek. Nevím zda jsou to pohyby nebo tvrdnutí břicha a je to normální?
2) minulé těhotenství zkončilo v 18tt odtokem plodové vody, byla jsem otevřená a měla kontrakce. Čekala jsem dvojčata, celý I. trimestr jsem krvácela a navíc objevili zánět. Jaká je možnost, že se to bude opakovat. Nyní čekám jedno mimi, beru utrogestan 2-0-2, magnosolf 1x1. V 16+3 mi dělali cervikometrii a hrdlo bylo dlouhé 3cm a plně uzavřené nahoře i dole.
3) měla jsem hyperstimulační syndrom III - IV. stupně a stále mám zvětšené a cystické vaječníky. je možné rodit normálně nebo je nutný císařský řez.
Děkuji moc za odpověď

porodni_baba
autor
3. pro 2010

@lucie.krajcarova můžete zkusit bylinky (Femigard apod.) nebo šalvěj, kontryhel. Určitě i tady o tom najdete hodně témat 🙂 Ano ovulace to být kolem 24dc může, pokud máte cykly kolem 40 dnů. 😉

porodni_baba
autor
3. pro 2010

@leheckova ano silné poslíčky mohou být u druhého těhotenství dřívější i silnější. Ale to co popisujete mi úplně normální nepřijde, přimlouvala bych se určitě za kontrolu 😉

porodni_baba
autor
3. pro 2010

@ardetka22 teoreticky může, ale je to velmi málo pravděpodobné, že by odtekla jen takto jednorázově, spíše šlo o řidší výtok 😉 Rozlišit lze pouze testem u lékaře nebo v porodnici, pokud se vám podaří "vodu" zachytit na vložce 😉
Na svědění v tomto tt můžete i nějaký znecitlivující gel, vhodnou značku vám určitě rádi poradí v lékárně 😉

porodni_baba
autor
3. pro 2010

@mamkamarketa bohužel tyto problémy bývají časté a dlouhodobé. Léčba je většinou cesta na dlouho trať a je potřeba se obrnit trpělivostí. Doporučit můžu přípravek Rosalgin..sáčky se rozmíchají ve vodě a používají na výplachy/oplachy.
Že tyto problémy souvisí s nedostatečnou hygienou je velký přežitek, ono je to spíše naopak, někdy to vzniká spíše přehnanou hygienou. Přeju hodně štěstí v boji, zkusila bych ten Rosalgin 😉

porodni_baba
autor
3. pro 2010

@provence
1/ vzhledem k předchozí anamnéze bych určitě doporučila mimořádnou kontrolu (přestože pravděpodobně jde o pohyby a reakce na ně)
2/ předpokládám, že zánět byl řádně přeléčen /nepíšete jak dlouhá doba mezi těhotenstvími uběhla/. Pravděpodobnost, že by se něco podobného opakovalo je spíše malá 😉
3/ nelze ve vašem tt rozhodnout, spíše záleží na zvyklostech pracoviště kde budete rodit, jak oni se k tomu postaví, plus aktuální nález na UZ kolem termínu porodu, ale myslím že všeobecně spont. porod možný je. Hezký den

leheckova
8. pro 2010

dobrý den chci se zeptat zda na můj tt je CS2 v pohode?

pomfrita
8. pro 2010

dobrý den,mám otázečku: bylo mi zjištěno pozitivní gbs, pro rychlý porod mi ale nestihli dát antibiotika, bojím se, že se malá mohla nakazit, z porodnice jsem byla propůštěna po třech dnech s tím, že je to v pořádku, dá se už během těch třech dnů poznat, že je to ok?nemůže mít malá problémy třeba později? a jaké se vůbec mohou vyskytnout problémy v případě nákazy dítěte matkou při porodu? předem děkuji za odpověď, martina

leheckova
10. pro 2010

Dobrý den porodní babičko tak jsem tu zase včera se mi nastartovali zase poslíčci od 17:30 do 21:00 vseho všudy asi po 3min tvrdnutí bricha a bolest v krizi pak to ustavalo ale bolest byla tupa jako při rozbíhajícím porodu chci se zeptat máte zkušenosti s tim když už jse to po 3tí zda se to bude stupnovat jeste víc až dojde k porodu???Ted mi je dobre miminko se hybe vse ok....mame i slukacku Ptám se proto protože tohle jsem u prvního dítete nezažívala porod mi zacal prasknutím vody v nemocnici nasadili cípek kde se mi porod rozjel od odtečení vody po 3,5h a za 4h nebylo co resit Proto je tohle pro me nové a pokazde se ptam je ten cas jed nebo cekat zda se bolest bude stupnovat a silit na intenzivite....:???????Děkuji za odpoved

leheckova
13. pro 2010

Koukám že tu ještě porodní babička nebyla ale já zase píšu opět sem se probudila s bolestmi bricha jako na MS a po hodině se přidali tvrdnutí bricha chci se jen zeptat všude se píše že je to převážně krátce před porodem je pravděpodobné že budu tedy rodit dřív už mi nekdo odepsal že ano jen se ptám abych věděla jak ty poslíčci vubec fungují a s cím jste se vy za svou praxi setkala děkuji.

veruska007
13. pro 2010

Dobrý den, babičko. Také bych se ráda zeptala na svůj "jiný stav." V srpnu tohoto roku jsem spontánně porodila miminko v 19.tt. Nyní jsem těhotná, asi v 5.tt. Lékařka mě pozvala na kontrolu až za měsíc. Před otěhotněním jsem brala clostilbegyt+utrogestan po dobu 1 cyklu. Chci se zeptat, zda mám pokračovat v preventivním braní utrogestanu. Také se chci zeptat, zda mám dodržovat nějaký klidovější režim, vzhledem k předchozímu špatnému konci těhotenství (příčina potratu pitvou nezjištěna). Jsem na rodičovské dovolené s 20 měsíčním hodně živým chlapečkem. Moc děkuji.

leheckova
14. pro 2010

@veruska007 Nevim jak ti poradi porodní babička ale ja hned po zjistění těhu na testu zajela k lekari a ten mi předepsal ultroš na zavadění 2-0-2 a brala jsem ho do 3 měs. ve tvém případě bych neztracela čas a určitě tím ultrošem nic nepokazíš....

veruska007
14. pro 2010

@leheckova
Díky. Já mám jen pár tablet, tak zavádím jednu tabletku večer. Doktorka mě objednala až za měsíc, to budu v 9.tt. Teda, doufám.

leheckova
14. pro 2010

@veruska007 veveruško ja bych si ji zavolala a nenechala se odbít a řekla bych ji aby mi ten ultroš předepsala pro jistotu aby jsi byla v klidu

veruska007
14. pro 2010

A můžu kombinovat utrogestan a duphaston? Mám ještě asi dvě balení duphastonu, co jsem dostala při předchozím těhotenství. Moje doktora je totiž na mateřské a ta, co ji zastupuje, mi předepsala minule pregnyl, ale ten se v těhotenství nesmí.

leheckova
14. pro 2010

hm nekombinovala bych rekla bych ji že ho mam ale nedelá mi dobře zda by mi místo těch dvou balení ktere bych si vzala sebou nedala jiné tr.ten ultroš můj doktor to tak nekdy delal s antikoncepci a co mas delat s tema dvouma baleníma že jo...me teda duphaston nedelal dobre mela jsem bolaky po celem tele v obliceji hruza a ultroš jsem zavadela a nedelal mi to...a nebo si ji zavolej po telefonu ti ona rekne ale urcite pokud si takhle potratila samovolne v 19tt urcte bych to podporila co se da ..... 😉

porodni_baba
autor
21. pro 2010

Po delší době zase zdravím koníkovky 🙂

@leheckova na 32tt a druhé těhotenství je CS do 5 v pořádku 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru