Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kata76
23. kvě 2007

dobry den, jeste bych se zeptala, zminovala jste, ze na tom UZ pres bricho je mimisek videt az pozdeji, mnohem pozdeji.
Muzu pozadat o upresneni? Kdy asi zhruba se da misto vaginalniho pouzit ten vnejsi UZ?
A delaji to tak vsichni doktori, ze proste pak uz pouzivaji jen ten vnejsi UZ?

A jeste jedna otazka: nekde jsem se docetla, ze se na zacatku tehotenstvi nema moc jist rajcat, ze "uvolnuji tkane". Je to pravda? Krome evidentne rizikovych potravin (jako plisnove syry, majonezy apod.), cemu byste jeste doporucila se vyhnout? Ja nasla i nanuky, tak to uz me prislo trochu prehnane 😎
Diky.. jo a je super ze tu odpovidate 😉 myslim, ze byste za to mela dostat nejake body a pojistovna by to mela proplatit 😀

carlisse
23. kvě 2007

sisstin teda tvého doktora bych chtěla mít... Zkus se přihlásit na gynekologickou ambulanci v nemocnici, tam berou pořád a je tam více doktorů. Já jsem to tak udělala, když jsem byla nespokojená se svou gynekoložkou.

porodni bába: Chtěla jsem se zeptat, 1.jak se pozná tvrdnutí břicha. Je bolestivé? Doktor se mě na to zítra bude ptát a já vlastně nevím, Občas se mi stane, že se mi bříško hodně napne a pak cítím mimíska - vím přesně kde je, dokonce se mi jakoby "vyrýsuje" na břiše, ale nevím, jestli je to právě ono tvrdnutí.
A dotaz č. 2 - stále mi ještě nevadí spát na zádech, občas mě z toho tedy bolí bederka, to si pak přelehnu, ale slyšela jsem, že na zádech by se nám mělo už hůř dýchat apod. a když ne, je něco špatně, ne s mimčem, ale s páteří tuším...
Díky za odpovědi.

susik77
23. kvě 2007

carlisse: to s tim napinanim briska pri pohybech mam uplne stejne, taky by me zajimalo, jestli je to tvrdnuti,neni to bolestive...

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad 4a:
asi myslite endometriozu, ale nejsem si jista, ze by se dala zcela vyloucit UZkem... srusty opravdu nemusi bolet porad...spis je to narazove a u vas je jasna spojitost s menstruacnim cyklem...antikoncep¨ce mi neprijde jako reseni...spis by bylo potreba dalsi vysetreni...pokud uz si pani doktorka nevi rady...tak at preda kompetenci a posle vas na dovysetreni nekam na kliniku...do velkeho spitalu....to neni ostuda priznat, ze uz nevi jak dal...proste na obvode ani nemuze ziskat tolik zkusenosti...
preju hodne stesti, hlavne at se vse brzy vyresi a bolesti vas netrapi 🙂
a diky za pochvalu, ta potesi vzdycky 😉 😎

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad kata76:
ten vaginalni Uz se uziva hlavne na tom zacatku tehotenstvi, kdy je deloha jeste za tzv. sponou (tj. spojeni kycelnich kosti vpredu- jakoby za ochlupenim, da se vcelku dobre nahmatat) a pres brisni stenu se tedy spatne vysetruje, protoze je jaksi daleko 😒 . Pak se jeste vyuzije vag. UZ v pokrocilejsim tehotenstvi, kdyz potrebujeme vysetrit neco co je mu jaksi blize jako treba nizko nasedajici luzko, nebo pokud potrebujeme zmerit delku hrdla delozniho pri predcasnem otevirani /tj.tzv. cervikometrie/.
Jinak se vetsinou uziva UZ pres brisni stenu...je to rychlejsi, pohodlnejsi... pro vysetrujiciho i vysetrovaneho...
a od jisteho stari tehotenstvi by ten vaginalni vyse ani nedosahl...
vetsinou tak od 13tt se jiz pouziva ten pres brisko...
Myslim, ze delat by to tak meli vsichni, ja se nikdy s jinym postupem nepotkala, nebo by k tomu meli mit jasny duvod....ono delat ve 30tt screening vag. sondou uz by vypadalo dost divne... 😉
neco jineho je kdyz mate nizko nasedajici plkacentu, pak je treba nutne podivat se spodem, ale vzdycky by melo predchazet vysvetleni proc je to ci ono nutne nebo dulezite /to by ovsem jiz mela byt samozrejmost u kazdeho vysetreni 😨 🤐 / 😉

O nepriznivem vlivu rajcat v pocatku tehotenstvi nic nevim...uvolnovani tkani je v tehu jaksi normalni, ale za to nemuzou rejcata, ale tehu hormony... co by vsechno rajcatum nechteli prisit 😠 😉
urcite ne nezrale plody..ale ty by se nemeli vubec ani mimo tehu...jsou totiz jedovate 😨
Ty nejrizikovejsi potraviny jste vyjmenovala, ted me nic jineho nenapada...nez tatarak...tedy syrova vejce a maso, ale to je asi samo sebou 😅
ty nanuky to uz je trochu psycho...to uz by tehotna nesmela asi nic... 😵

No zkuste o tom pojistovnu presvedcit....mam v planu se behem nekolika let pokusit stat soukromou porodni asistentkou, ale myslim, ze smlouva s pojistovnou bude ten nejvetsi kamen urazu...a aby veskerou moji peci musely maminy zaplatit, to by mi v systemu naseho zdravotnictvi prislo hodne hloupy 😠
Diky.. jo a je super ze tu odpovidate myslim, ze byste za to mela dostat nejake body a pojistovna by to mela proplatit

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad carlisse: to s tou gynekologickou ambulanci v nemocnici neni vubec spatny napad... 🤐
ale k vasim dotazum:
1. tvrdnuti bricha se pozna jednoduse...sahnete na nej a ono je jako kamen 😅 Bolestive byt nemusi...presne receno ve vasem tydnu tehot. by nemelo byt...ke konci se z nej pak stanou poslicci..ty uz bolet muzou 😵
Mysim, ze to co popisujete tvrdnuti spise predchazi...nejaky prudsi pohyb, presne vite kde miminko je...pak ale ztvrdne...v tu chvili pohyby miminka asi moc necitite, protoze se mu jaksi zmensi prostor... 😔 Nevim jestli to popisuju dost srozumitelne, ale myslim, zr to co pocitujete tvrdnuti je 😉
2. tak o pateri nevim, ale s rostouci delohou neni dobre spat na zadech a to z jednoho jedineho prosteho duvodu: Pobliz patere vedou velke cevy do vasi dolni poloviny tela a tim i do placenty k miminku...takze pokud lezite na zadech deloha tyto cevy utlacuje a miminku se tak snizuje prutok placentou a nedostava se mu vyzivy ani kysliku...a vam se z toho najednou z niceho nic muze udelat taky pekne nevolno ☹ Tot jediny duvod ktery znam, proc nespat na zadech 😉

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad susik77> bolestive to opravdu v tomto tt nebyva, viz ma predchozi odpoved 🙂

bielanevesta
24. kvě 2007

Dobrý deń, mám ďaľší dotaz. Na papieri z vyšetrenia z UZV mám niekoľko skratiek ktoré neviem čo znamenajú. Sú to rozmery miminka a tak by som rada vedela, čo znamená čo.
-BPD
-HC
-AC
-FL

A napr. keď som mala v 32+4 tt BPD odpovedajúce 36+3tt a FL 30+6 tt či je to normálne a nemusím sa ničoho báť. ĎAKUJEM za ochotu a odpoveď 😵 😵 😵

carlisse
24. kvě 2007

porodni_baba: děkuju moc za odpověď. Já mívám občas bolestivé jakoby křeče v podbřišku, najednou to začne bolet, většinou to bývá spíš po stranách a rychle to zase přechází, ale mámto už někdy od 20tt, tak nevím, jestli to mohou být poslíčci, nebo ještě rozpínání dělohy...

pavlinka3
24. kvě 2007

super poradna 🙂

v pondělí nastupuju na laparoskopii a nevím, jestli má cenu měřit si bazální teplotu (měřím už 5.cyklus)? ta laparoskopie jí určitě bude ovlivňovat, že? jinak tam jdu s diagnózou "primární sterilita" - díky za odpověď a jen tak dál, poradna je úžasná 🙂

kacabacka
24. kvě 2007

porodní bábo, máte nějaké zkušenosti s balonkem epi-no? Zajímalo by mě, jestli k něčemu je, jestli to má vliv na nanastřihnutí, díky

lendyy
24. kvě 2007

PORODNÍ BABULENKO prosím o radu.
Poslední menstruaci jsem měla 21.04.2007 - toto pondělí - tj.28.05.2007 jsem objednaná k lékaři. Myslíš si babulenko, že mě už pošle na ultrazvuk?
Doufám, že je všechno s mimískem v pořádku, je docela vytoužené a moc se na něj těšíme!
Nejhorší je, že mi je od včerejšího dne zle, zvracím a motá se mi hlava.
A jelikož nemám žádnou lehkou práci - mám strach, abych někam "nezahučela".
Ale to vše prokonzultuji u doktora.
Jen tvůj názor:
+ může mě už příští týden objednat na ultrazvuk - bude tam něco vidět
+ budou mi brát krev?
+ kdy se dostává těhu průkazka?
+ v kolikátem týdnu jsem (ve 4t lunárním?)

marguerite
24. kvě 2007

ahoj porodní babčo 😉 Mám dotaz, chodíme na monitor a vždycky má náš drobek poměrné rychlé odezvy srdíčka, vím že střed je kolem 155ozev/min, ale on mívá 170-180-200 ozev /minutu...takže nás vždycky točí hrozně dlouho, než se malý uklidní. Mi to divné nepřišlo, jsem zvyklá, že takhle občas divočí a vyvádí v bříšku-hlavně večer, když jdu spát-to je jeho čas 😉 může to něco znamenat? Pochopila jsem dobře, že pokud to dělá jen občas, tak to neznamená že má např. nemocné srdíčko?
Moc moc díky

gulliver
24. kvě 2007

Ahoj, jsem moc ráda za tuto diskuzi, přesně si vždycky vzpomenu na všechny otázky až doma 😠 Vím, že už jsi porodní bábo odpovídala ohledně plánovaného císaře, ale chtěla si znát konkrétní případ.
Takže můj dotaz zní:
Vím, že budu rodit plánovaným císařem z důvodu zdvojené dělohy a přepážky v pochvě. Mimčo je v levé půlce, na začátku těhu mi bylo řečeno, že můžu počítat s komplikacemi cca od 32tt, ale teď to vypadá na porod "v termínu", mimčo má dost místa, děloha je roztažená po celém břiše, už ani nevím, kde můžu mít tu druhou 😉 😀
Takže se chci zeptat, kdy mi cca naplánují porod a ještě tedy, otázka spíš mého manžela, jestli je normální v mém případě jít do předporodní poradny taky až od 36tt...já mu teda říkám, ať neplaší, ale znáte chlapy 😀
Moc děkuji za odpověď.

carlisse
24. kvě 2007

porodni_baba: Tak jsem zpátky od doktora a mám ještě jednu otázku. Jak je to s testy na těhotenskou cukrovku OGTT? Dělají se povinně u každé těhulky nebo ne? Můj doktor mi řekl, že se dělají u těhotných 25let a výš, nebo když mají rodinné zatížení, ale slyšela jsem i názor, že je musí podstoupit každá těhotná. Děkuju za odpověď na další z řady mých otázek😀

smoulinda
24. kvě 2007

Ahoj porodní babulenko tak podávám hlášení ze včerejška. Stahy pak krásně přešly, tak jsem ani do nemocnice nejela a nechala jsem to až dnes ke gynekologovi. Ve 34tt CS5, říkal, že už teď budu radši chodit na kontroly každý týden.
Dnes už je to naštěstí také klidnější, tak snad to dobře dopadne 😉

jusnina
24. kvě 2007

tak já bych opět přispěla s jednou krapet blbou otázkou 😎
Manžel se narodil koncem sedmého měsíce a měl 50cm a 2800 g. Říkám si že být donošený, tak je pořádný macek (do toho teda dorostl bez problémů, je ho kus 😀 ) a mám docela obavy z našeho mimouše. Zatím byl podle ultrazvuků v normě, ale je možné že ještě "doroste"? Nebo spíš přeroste 😀

dhav
24. kvě 2007

Ahoj porodní bábo, já mám taky jeden dotaz, ale nejsem si jistá zda budeš umět odpovědět. V průběhu těhotenství jsem už měla asi 10 záchvatů, mám hroznou bolest v jamce pod hrudním košem v oblasti žaludku. Když tento záchvat přišel poprvé, myslela jsem si, že mám infarkt,nemohla jsem se nadechnout, hrozně jsem se orosila, chtělo se mi zvracet a jít na velkou ale bolest nebyla na prsou, ale níže a prostupovala do celých zad, ztrácela jsem vědomí. Záchvat trval asi 1/2hodiny. Když jsme přijeli do nemocnice, tak už jsem měla po záchvatu a nikdo nebyl schopen mi říci co to je, jen mi uklidnili, že infarkt to není....takže jsme jeli domů. Vše jsem nahlásila mé obvodní a gynekoložce a ty se schodli, že pravděpodobně prodělávám žlučnékové záchvaty, jelikož jsem zvracela až do 5.měsíce a kolikrát ještě teď ráno to není o.k. a nebo, že se mi v těhotenství udělala v břiše kýla (už jsem v 6 letech měla tříselnou kýlu) a dítě jak roste, tak občas se stane, že se dostane kýla pod hrudní koš a tam dělá neplechu. Žlučníkový záchvat jsem tedy po čase vyloučila,jelikož nevím z čeho bych ho dostala...nekořením a nic ostrého teď nejím.
Čím více jsem těhotná a bříško se zvětšuje, tak bolest při záschvatu je silnější a průběh delší. Na žádném vyšetření jsem ale nabyla, obě doktorky se schodli, že teď se mnou nemůžou nic dělat a budu muset to vydržet a veškerá vyšetření či operace je možné až po porodu.
Poslední záchvat jsem měla předevčírem v 3:30 ráno a trval přes 1h. Když jsme to řekla dnes obvodní, tak mi odkázala na gynekoložku ať se sní domluvím, abych popř. nastoupila do nemocnice o něco dříve a nebo alespoň na pozorování a popř. kdyby nebylo vše v pořádku, takže by mimi muselo ven už teď aby mě mohli hned operovat. Prosím o tvůj názor...jsem z toho trošku rozhozená, vím, že by mimi už pravděpodobně nyní zachránili, ale kromě těchto záchvatů, které mám v průměru 1x ta týden probíhá moje těhotenství bez komplikací a já bych chtěl mimi nosit v bříšku co nejdéle. Přece jenom se mi tato varianta nezamlouvá. Nevím zda je to otázka přímo pro PA ale nevím koho jiného bych se na názor měla zeptat, doktoři toho moc taky nepoví. Prosím jen o názor a zda si se něk´dy s tímto případem u těhotných setkala.

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

dobry den vsem, tak zatimco jsem byla vzdalena od internetu tak se to tady rozjelo, ale to je dobre 😉
takze ted kdyz mam chvilku zodpovim vase dotazy hezky postupne 😀

ad bielanevesta: ZKRATKY z UZ znamenají následující
pro ty ktere jsou v nizsim tt, zacnu jeste jednou zkratkou
CRL...temenokostrcni delka plodu...meri se delka celeho miminka v mm, v dobe kdy je jeste malicke na vsechny ty ostatni rozmery (zhruba 6.-13.tt)
BPD...biparietální průměr hlavicky plodu...rozměr mezi 2ma kostmi (temennimi) na hlavicce mimca
HC....obvod hlavicky mimca
AC....obvod briska
FL....delka stehenni kosti
K 2. casti otazky...ono to mereni je zatizeno urcitou chybou...staci kdyz se miminko vic hybe a je tezke ho zachytit...nebo kdyz ten kdo UZ provadi nakloni sondu trochu jinak a uz jste o mm a tim i o dny az tt nekde jinde 😒
Ve vasem pripade by to znemenalo, ze ma mimco vetsi hlavicku nez by odpovidalo tt a trosku mensi nozicku ☹ ve skutecnosti je zrejme naprosto soumerne, jen podle tabulky to proste vyslo takhle 🙂
To mereni je orientacni a vsichni to vi...jde o to aby ve 30tt nevychazela hlavicka na 38tt a nozicka na 12tt, ale u vas je to uplne v poradku...jen mimco asi nebude dlouhan (nevim jak jste s partnerem vysoci?-. treba ani nema byt po kom🙂 ale hlavicku bude mit hezkou...jak vysli ty ostatni rozmery? 😀

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad carlisse: to je opravdu zpusobeno rozpinanim delohy...a kdyz to brisko trosku ztvrdne, coz je ta krec v podbrisku kterou popisujete, tak ty vazy delohy (drzi delohu pripevnenou k panvi), ktere jsou jakoby po stranach citite daleko vice... 🤐
asi vas zklamu, ale do konce tehu se to moc nezlepsi 😅

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad pavlinka3: laparoskopie jiste bazalni teplotu ovlivni, nehlede na to, ze asi nebudete mit ani moc naladu...ale zotaveni je vetsinou rychle, byva to spojeno jen s nekolikadenni hospitalizaci...
myslim, ze po 5ti cyklech by ale bylo skoda prestat, merila bych klidne dal...uvidite sama co vam vyjde 😵
preju at na vas nic nenajdou...at je vsechno vporadku a at se brzy dockate vytouzeneho mimca 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad kacabacka: osobni zkusenost nemam...tedy, ze by nektera z rodicek ci zen na kurzu se zminila, ze balonek pouziva...ale myslim, ze jako alternativa k masazi hraze to ucinne byt muze, i kdyz si myslim, ze masaz provadenou s laskou to jiste nenahradi (i pro vlastni pocit...lidska kuze prednejsi nez guma 😉 ) tot jen muj osobni nazor...nerada bych byla ukamenovana vyrobcem 😀

anney
24. kvě 2007

Mám také malý dotaz.Při poslední kontrole ve 30+0 jsem byla normálně vnitřně vyšetřena.Po příchodu domu jsem zjistlila krvácení.Jeli jsme k dr.tam mi zjistili, že jsem krvácela z čípku.Přesněji to zní takto:
pochva volná,klidná s minimem tmavší krve,čípek s E, z kterého mírně krvácí tmavší krví.H/1cm, S,proměklé pro špičku, hlavička volně na vchod atd.Jen jsem se chtěla zeptat , zda mě musí příště gynekolog vnitřně prohlížet a co vlastně tento nález znamená.Jo ještě tu je Obj:D normotu,PXF/5.
Moc děkuji za odpověd a za to, že si na nás děláte čas a vše tu tak srozumitelně a ochotně vysvětlujete.Klobouk dolů před vašimi znalostmi a ochotou. 😀 😀

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad lendyy:musela jsem si pro kolecko, z hlavy se mi pocitat nechtelo 🤐
predpokladam, ze kdyz mluvite o vytouzenem tehotenstvi test jiz probehl se zdarnym vysledkem // 😅
Takze pokud byla PM 21.4.07, budete v pondeli 28.5.- 5+2tt, coz je dost malo...na UZ vas poslat muze a pravdepodobne i posle, ale necekejte od nej zazrak...mozna tam bude videt jedna skvrnka tedy gestacni vacek...a jiste ne jeste srdecni akce, to je brzy ☹ ...ale myslim, ze podivat se na to zkusi...
to motani hlavy a zvraceni se tvari jako tehu priznaky a to je dobre ne 😉
Pokud mate tezkou praci zrejme se dohodnete s lekarem na PN (neschopence).
- na UZ neco byt videt muze, ale taky nemusi 😕
- brat vam krev budou urcite...na hodnotu hCG....pri dalsi kontrole s odstupem pak lze lehce zjistit, zda se tehu dobre vyviji a zda nejde o mimodelozni 🤐
- tehu prukazka vetsinou az okolo 12tt a verte je to akorat...uz vam tam pak zapisou vsechny lab. hodnoty a neco v ni bude 😉
- o tydnech lunarnich jsem neslysela...znam jen lunarni mesice...tedy ty s kterymi pocitame mi porodnici (narozdil od beznych maji 28dni)...tehotenstvi tak podle nas trva 10 mesicu (mysleno lunarnich) a ne 9 o kterych hovori laici🙂))
ale myslite asi 4 tt....to jste byla 19.5., dnes t.j. 24.5. jste jiz 4+5tt.... jo je 4 tydny a 5 dni (za dva dny 26.5. v sobotu budete ukonceny 5tt neboli 5+0) 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad marguerite: budte naprosto klidna neznamena to nic...naopak je to uplne normalni...jen kdyz se neco takoveho na monitoru zachyti...rychlejsi ozvy (ne odezvy 😉 ) musi se to kontrolovat...tak se prosim nezlobte, ze vas nataci dlouho, nebo ze vas honi na monitory casteji nez jine tehotne...ale jde o to abyste byla pod vetsi kontrolou....
nektera miminka proste muzou mit rychlejsi srdecni akci a vubec nic to neznamena, jen to tak proste je....a protoze nam porodnikum to jaksi nezapada do tabulek 😀 tak vas pak vic sledujeme, ale verte nam, delame to pro vase dobro 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad gulliver: dobry den,
porod se myslim, pokud nebudete mit problemy budou snazit naplanovat co nejblize terminu...tedy 38tt...pokud by vam nastaly vzhledem k vasemu stavu potize drive...muselo by se jednat dle stavu, ale jak uz sem nekde psala...i vzhledem k pediatrum (kteri by nas pretrhli)...nemuzeme umele vyrabet nedonosena miminka 😉
predporodni poradnu asi myslite, ze vas v 36tt preda vas obvodni gynekolog do pece porodnice kterou jste si vybrala...jste z Prahy...kterou jste vybrala...jestli nekterou z tech vetsich jste jiste zaregistrovana...
K manzelovi nedivte se ma o vas strach... 😉
do te poradny v porodnici opravdu staci az v 36tt...ono kdyby nastaly potize drive...vas gynekolog uzna sam a posle vas tam driv 😎

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad carlisse: nechapu vas dotaz z jednoho uhlu...chcete na test dobrovolne a lekar vam ho nechce doprat, nebo uz vam 25 bylo a vam se na test nechce?? 😉
V soucasne dobe je jakasi umluva...nepsana mezi lekari (dohodne se vzdy nekde na odborne konferenci..) ze se tyto testy budou provadet po 25 roce veku matky... ale neni to pro ty gynekology 100% zavazne...je to jakysi uzus....
tim pak vznikne, ze nekdo tvrdi, ze se ma delat vsem a posila tam vsechny zeny...a nekdo zase tvrdi ze to neni treba a neposle tam ani 30ti letou pokud nema rodinnou zatez....
on se hleda zlaty stred mezi tim, aby to pojistovny moc nestalo zbytecne....
tedy u mladych zen je jen malickate riziko pokud nemaji rodinnou zatez...a proto se test neprovadi...ale zjistilo se ze mezi starsimi uz je to procento vyznamnejsi, tak se u nich provadi...je to vcelku nenarocny test....
a muze hodne pomoct 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad smoulinda: to jsem rada ze to dobre dopadlo...CS 5 ve vasem tydnu je upne vporadku...to jeste muzete klidne i prenaset 😉 😎
a v 34tt budte uplne vklidu mimco uz ma vsechno co mit ma...ted uz jen pribyva na vaze 🙂

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad jusnina: obavy jsou zbytecne ....on je 7. mesic a 7. mesic....viz moje odpoved nekde vys...jinak pocitaji laici a jinak porodnici...
ale k otazce...pokud vase mimi vahove i velikostne vzdy odpovidalo nemate se ceho bat....spise myslim, ze bude dlouhan...ale asi ma byt po kom...kdyz manzel na 7. mesici mel 50cm 😉

mirka19
24. kvě 2007

Dobrý den. Taky bych se ráda zeptala na pár věcí. U manžela v rodině se u dvou příbuzných (sestra matky, sestra otce)vyskytla, jak píší lékaří mentální retardace. Jak pan doktor napsal, je to vrozená duševní porucha na podkladě perinatální encefalopatie (u obou a obě se narodily před rokem 1950). Při prvním těhotenství jsem byla příliš mladá a tyto věci neřešila a vše dopadlo naštěstí výborně. Po 15 letech plánujeme další dítě a když jsem o postižení řekla lékaři, tak mi odpověděl, že když jsem to neřešila tehdy, tak proč to řeším teď. A že když přinesu potvrzení o těch mentálních vadách, tak mě pošle na genetiku, protože jinak bych si to musela platit sama a je to prý hrozně drahé. I tak si prý budu něco platit. POtvrzení jsem horko těžko sehnala, ale zajímalo by mě, jestli nevíš, jak se na genetice postupuje a jestli je tato vada dědičná. Taky by mě zajímalo, kdy se po vynechání menstruace a po pozitivním testu vydat ke gynekologovi, abych případně nezanedbala nějaká nutná vyšetření, hlavně na té genetice.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru