Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
1. zář 2007

adrianav ...mooooc vam k chlepeckovi gratuluji.....k vasi otazce....spani v autosedacce ani v lehatku neni pro pater moc dobre...jak ´to asi sama citite....ale zamyslete se nad tim, co mu chybi v te postylce..,..Neciti se tam hodne sam,...na velke plose....zrejme tam nema pocit bezpeci....Pokud vlastnite kojici polstar (ale jiste stejne dobre poslouzi i smotane rucniky umistene pod prosteradlem)...udelejte mu z nej v postylce jakesi hnizdo, ktere ho bude obklopovat a doda mu pocit bezpeci 😉

prada...vlozku porad jiste nosit nemusite....ale pokud mate pocit, ze trochu neco odteka....nejakou najdete a vemte si ji....kdyz na ni neco bude....vlozte ji do igelitoveho pytliku a vemte ssebou do porodnice....takto za predpokladu ze citite pohyby mimca...zvladnete klidne i kratkou sprchu....
Pokud voda odtece prudce velke mnozstvi....muze se vam stat, ze do porodnice pojedete i s plenou i dvema, popr i rucnikem...mezi nozkama...pak je sprcha prakticky zbytecna, protoze byste pro pocit cistoty taky nemusela odjet do porodky nikdy....Az to prijde....poznate to nebojte....
Ono tohle se rika spise kvuli tem maminkam....ktere prijedou do porodnice treba i tydny pred terminem porodu....s pocitem odtekajici plodove vody....a kdyz se jich zeptate na vlozku....zadnou nenosi....na co? To mi s odtekajici plodovou vodou moc logicke neprijde....Doufam, ze je to srozumitelne a v obsahlosti me odpovedi jste se uplne neztratila 🙂

lenik27 ...riziko predcasneho porodu u vas nevidim vetsi nez u zbytku populace....a male doplneni....vase predposledni tehu neskoncilo UPT....ale indukovanym potratem (je to rozdil....ac vam se to asi nezda)...Moc na vas budu myslet a casem dejte vedet jak to s vami vypada...klidne do IP. Preju vam aby vsechno dobre dopadlo....a na konci bylo krasne zdrave miminko....po vsem tom trapeni si to mooooc zaslouzite 🙂 🙂 🙂

denousek
1. zář 2007

.. 😕

prada
1. zář 2007

Porodni babičko, moc děkuji za odpověď.

denousek
1. zář 2007

... ☹

porodni_baba
autor
1. zář 2007

lenik27 ...a jeste neco...ten strach je normalni a naprosto pochopitelny....zijte s nim....snazte se myslet na neco jineho ale hlavne se mu nepoddavejte 🙂

leni77...jeste by mozna stalo za to vysetrit...vyter z pochvy na kultivaci....a chlamydie, ureo a mykoplazmata...dale neznam vas diferencial...tedy jak je tech mnoho leukocytu rozdeleno....Za zvazeni jiste stoji porada s hematologem....ten rekne vice 🙂 Od kdy takove hodnoty mate....v prvnim trimestru byly normalni hodnoty??

vendyy ...problem nevidim....staci se zminit na kontrole 🙂

denousek ...nevim proc se tak branit te diabetologicke poradne....ja bych se tomu tak nebranila....poradi vam co nejist a co jist....to vam ublizit nemuze....casteji vam budou merit glykemii....popr vam daji glukometr domu a budete merit sama...za tu jistotu pro miminko to jiste stoji ...
Vymluvy, ze dnes by hodnoty byli jine....protoze den pred testem jsem jedla to a to....neobstoji....protoze zdrava tehulka musi mit oGTT vporadku....i kdyby den predtim sporadala pulku cukrarny 🙂 🙂 🙂

luzza ...znamenat to muze cokoliv....pokud to s MS odezni zapomente na to....popr jeste provedte test znovu pokud se MS nedostavi 🙂

vendyy ...klidne do pondelka pockejte 🙂

denousek
1. zář 2007

no prave ze by mi casteji erili glykemii ja omdlivam u odberu je mi pak na nic je to pro me porod!a jak se pouziva ten glukometr??taky z krve ze...??proste bych musela porad a porad dokola chodit na krev ze...,,???

porodni_baba
autor
1. zář 2007

lenkazdenek ...pokud nesvedi nepali ani jinak neobtezuji...doporucuji nelecit....pokud vas obtezuji....je pravdepodobne....ze globule budete uzivat vicemene cele tehu 😉

denousek....tim glukometrem se to meri z kapicky krve z prstu....kterou si udelate malinkatym kopickem....bolest je minimalni....a staci jedna jedina kapka....meri se vzdy tzv. profily....coz je vetsinou 4-6 mereni za den...a to cele vetsinou 1x za tyden....je to nutnost!! Kdyby ty hodnoty byly spatne je riziko pro miminko velike....a to za to myslim nestoji....
Rozhodnuti je samozrejme na vas.....je treba zvazit co je dulezitejsi a horsi zda odber krve nebo zdravi miminka.... ☹ 😒 Ona vsechna rozhodnuti nejsou jednoducha....a nektera verte i boli....Ale jde pouze o vasi zodpovednost....nikdo jiny to na sebe nevezme 🙂 🙂 😉

aruna
1. zář 2007

Dobrý den, mám na porodní babičku dotaz týkající se polohy dítěte...
Miminko mám stále napříč, 2 boule, v každém boku jednu... hýbe se, zdá se, že se i snaží přetočit, prakticky je ale i po pokusech stále takto... mám už někdy trochu problémy sedět a ležet, vypadá to, jak když se tam takto už moc nevejde...
Existují nějaké cviky, které by mu mohly pomoci přetočit se? Anebo může být důvod třeba krátká pupeční šňůra a ani cviky nepomohou? Děkuji moc za případnou rad... 😵

denousek
1. zář 2007

no dobra asi mate pravdu nejspis teda pockam do poradny co mi dr rekne...a myslite ze kdyz se rozhodne ze me tam neposle tak delaji se ty testy jeste do konce tehotenstvi vickrat??jeste k tomu kdyz mi dopadli takhle??si vemte ze nektere tehulky o tom ani nevi ptz je nikam dr neposle a nic jim neni ...ale ja teda radsi uposlechnu dr..nebudu riskovat..4 mesice uz to snad nejak vydrzim.... ☹

porodni_baba
autor
1. zář 2007

aruna ...pokud cekate prvni mimi je tato poloha velmi neobvykla...ale jeste je cas se otocit...cvicit muzete tzv. kocicku...ktera se doporucuje na konec panevni....a na dalsi kontrole se poradte s lekarem....kde je placenta? Byla jste uz na velkem UZ kolem 30tt...poradte se tam s lekarem 🙂

denousek....ty hodnoty nijak tragicke nejsou...to vite....jiste to jde i risknout bez kontrol....Tento test uz se do konce tehu neopakuje 😉 Rozhodnuti je opravdu na vas....Ja bych do poradny sla....s tim ze bych na diabetologii popsala sve problemy....a zkusila je usmlouvat na co nejmensi miru testovani....nemuselo by to byt tak neshudne....vzhledem k tem hodnotam...ale do te poradny bych sla rozhodne...tim se nic nezkazi 🙂 🙂 Oni vas tam ani nepichnou kdyz nebudete souhlasit 🙂 🙂

aruna
1. zář 2007

denoušku, já patřím k těm, které doktor na "cukrovku" vůbec netestoval... je to zkušený porodník, myslím, že odborník, a já už jsem téměř za zenitem - 35 😀 tak mne to překvapilo, ale prý to již nedělají, když je celé těhu moč v pořádku... tak fakt nevím... a to jsem přibrala víc a sladké taky jím 😀

aruna
1. zář 2007

porodní babičko, děkuji za bleskovou odpověď, ano, jedná se o první dítě... v pátek jsem konzultovala s lékařem, říkal, že je ješět čas... placenta je na pravé horní straně, tuším...

aruna
1. zář 2007

na velký utz jdu cca za 14 dní, určitě se zeptám...

porodni_baba
autor
1. zář 2007

aruna...cas jiste je....v tom se s vasim lekarem shodneme...
mene uz v tom netestovani na cukrovku....a to ze je zkuseny porodnik ho neomlouva...spise je to nezodpovednost a zbytecne setreni kapsy zdravotni pojistovny na nespravnem miste....jenze v tehu neni nic povinne....jsou jen jiste doporucene postupy....ale tech se vas gyn drzet nemusi....a tak jen dela na co ma pravo....ja bych si to nedovolila....neposlat vas na oGTT....a to jsem hodne pro prirozenost....ale jde tu pouze o nazor ze 😕 😔 😅

aruna
1. zář 2007

no vidíte... sama nevím, co si o tom myslet, ale už je stejně pozdě, tak to raději neřeším ... snad bude vše v pořádku... je ale pravda, že testů mám spíše méně, než více ☹ Děkuji za odpověď i názor!

porodni_baba
autor
1. zář 2007

aruna...treba u vas plati, ze mene je vice....uz si z toho hlavu nedelejte...
a cvicte at se mimco hezky stoci jak ma 🙂

aruna
1. zář 2007

děkuji, jdu na to 😉 ...
ještě jsem slyšela, že je na obrácení - s pomocí - dobrá svíčka či stoj na hlavě... léta jsem cvičila jogu a stále cvičím, tak nevím, jestli něco podobného - samozřejmě s odborným dohledem nezkusit případně i ted...

porodni_baba
autor
1. zář 2007

aruna...zazkousku to jiste stoji...sla bych do toho 😉

aruna
1. zář 2007

díky a pěkný víkend 😉

lenik27
1. zář 2007

Porodní babičko, mockrát děkuji za odpověď, potřebovala jsem trošku uklidnit. 🙂 Určitě se ozvu jak jsme dopadli, příp. do IP (a doufám, že alespoň do prosince jako 2v1) 😵 Díky.

ria80
1. zář 2007

Dobry den porodni babicko,tak jak jsem mela ten zanet v prsu,tak se to krasne zpravilo,uz chodim normalne oblecena 😀 a snasim vlozky do podprsenky,parada,ze uz to neboli. 😎
Chci se zeptat,myslite,ze malymu miminku skodi svisla poloha?Michalka ma 7 tydnu a dost krici,nechce moc lezet,delame co muzeme,ale nejlip se vzdycky uklidni,kdyz si ji dame na rameno.Slysela jsem,ze to muze byt skodlivy na pater,ze vaha hlavicky tlaci na pater,je to pravda?Tady v tech poradnach jsem to cetla.Nase doktorka zase rikala,ze to neni pravda,tak nevim.Co myslite?Jak dlouho v takovy poloze muze byt?Dekuji za odpoved.

lenkazdenek
1. zář 2007

Porodní babočko,moc děkuji za odpověď,sice to občas trápí,ale nják jsem si na to zvykla ,že mi to ani nevadí tolik jako ty čípky 🙂 ještě jednou moc děkuji

kuzelka
1. zář 2007

Zdravím PB 🙂
Tak jsem byla na další kontrole a čípek je opět o něco kratší 😖 (zkracuje se mi od 22tt, dvojčata)dr. mě ještě nechala do další kontroly doma ale potom mě čeká nemocnice! Chtěla jsem se zeptat co vlastně způsobuje tvrdnutí břicha? Jsem drobné postavy a břicho mám spíš menší a dost pevné, nejsem si jistá jestli jde o tvrdnutí nebo o otáčení mimísků, případně jak to rozeznám 😅 ??
A ještě jsem se chtěla zeptat jak je to vlastně s dvojčatama, čekám dvojvaječná tzn. že mi musela dozrát dvě vajíčka a ta byla oplodněna dvěmi spermiemi, jakou roli v tom hraje dědičnost? Z mojí strany žádná dvojčata v rodině nejsou, ale z manželovy strany ano (bratranec, sestřenice, teta) tak jestli to s tím souvisí, nebo ne 😕 ??
Děkuji.

leni77
1. zář 2007

Dobrý den. K výšce počtu leuko. V prvním trimestru byli kolem 17 000, ale pred těhotenstvím jsem měla vše v pořádku, chodila jsem totiž dávat krev a tam by jim to asi vadilo 😉 . K hematologovi budu prý muset po porodu, snad se to srovná ☹ . Mám jen obavu, jestli to nějak neškodí mrňousovi. V pochvě mi zjistili streptokoka, v pondělí mi dá mudra léky, ale netuším co. Díky za odpovědi a rady

porodni_baba
autor
1. zář 2007

lenik27...tak vydrzte a hlavne budte vklidu 😉 Budu se v lednu tesit na fotky mimiska. 🙂

ria80...to jsem moc rada ze se to zvladlo takhle v zacatku a nebylo potreba resit nic dalsiho 😅
S holcickou je to pravda...prilis dlouho by ve svisle poloze byt nemela...zkuste ji nosit alespon jakoby vice vlehu....v postylce ji udelejte takove hnizdecko bud z kojiciho polstare, jestli mate, pripadne se da vypomoci dekou atd.....anebo ji zkuste vice svazovat do zavinovacky....zpusoby jak dodat mimcu pocit bezpeci...
Pokud by nic z toho nepomohlo...poridila bych alespon satek nebo nositko na dite kde by alespon trosku lezela....ale poloha vleze je pro vyvoj ditete nezbytna 🙂

porodni_baba
autor
1. zář 2007

kuzelka ...to ze se zkracuje neni pri dvojcatech zas az tak velke prekvapeni...ono s tim souvisi i to rozpinani a predcasne stahy delohy....ta je totiz vicemene vymyslena na jedno mimco...Tvrdnuti mimca poznate tak ze si na nej sahnete a ono je tvrde jako kamen...pohyb mimisku tomu muze predchazet...ten pohyb muze delohu vydrazdit ke stahu....
K dedicnosti...rika se ze v tom roli hraje....i kdyz normalni zdravy rozum rika...ze ta z manzelovy strany by relevantni byt nemela....to vam se preci uvolnila 2 vajicka najednou....ale uplne vyzkoumane to jeste neni....treba ma na vas manzel tak velky vliv 🙂 🙂

leni77...mimiskovi by to vadit nemelo....kdyby si to lekari mysleli...uz by u vas porod vyvolavali...preci jenom jste uz v 36tt. Na co vam da Mudra leky to taky netusim....streptokok se prelecuje az v prubehu porodu....predem neee....maximalne vam da nejake globule na vkladani do pochvy...ale to nestaci....stejne u porodu dostanete antibiotika do zilky 🙂 🙂

webi
1. zář 2007

Chtela jsem se zeptat, sestra ma 3-tydenni miminko, koji a ted ji zacala hodne pichat v prsou. Horecku nema, ani dalsi priznaky, jenom to pichani. Nevite, co by to mohlo byt a co by na to mohlo pomoct? Dekuji.

kuzelka
1. zář 2007

Jsem si myslela, že to bude to tvrdnutí! Beru 9 tablet magnesia denně ale stejně to nepomáhá 😖 Může to tvrdnutí miminkům nějak ublížit?

kuzelka
1. zář 2007

A jak často za den je tvrdnutí v normě?? 😅

webi
1. zář 2007

Kuzelka: Mg by se melo brat max. 150 mg. denne (nevim, kolik je v tech tvych tabletach) rozlozeno na rano poledne a vecer. Vic by se nemelo. Tvrdnuti briska by miminkum ublizit nemelo, to jenom telo cvici na porod. Pry do 10 krat za den je to OK. Jestli je to vic, chtelo by to rict Dr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru