Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad dablice1983:
namusi se nic...zalezi na vasem pohodli 😉 a hlavne na tom jak moc vam treba potece mlicko...ono nekomu tece hodne a pak je asi lepsi tu podprsenku s tema vlozkama mit, protoze jinak by to bylo vsude okolo 😉

bielanevesta
30. kvě 2007

a ešte niečo... síce to nie je z vášho oboru ale možno mi budete vedie´t poradiť. Keďže moja prcka príde na svet do tých najväčších horúčav tak som sa snažila objednať čo najkvalitnejší opaľovací krém pre deti. Je to Daylong +40. Ale zistila som, že je vhodné ho používať až od 1. roku dieťaťa. Aký krém či mlieko by bol najlepší na ten prvý ročik?

adrianav
30. kvě 2007

a jeste mam jeden dotaz 😕 ..moc se omlouvam,ze otravuju,ale jsem prvorodicka a nevim koho bych se na to mela zeptat 😔 ...co si myslite o koupani v bazenu v lete.nemuze nejak vadit ten chlor??docela jsem drive trpela na vytoky a tak nechci aby to miminku nejak uskodilo....a prehrady a rybniky to uz asi vubec ne ze???....opravdu se omlouvam,ze furt otravuju

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad kata76:
ta krev nesouvisi s utrogestanem, ale opravdu spise s tim uhnizdovanim..
pak opravdu nezbyva nic jineho nez to opravdu odlezet ☹ 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad ammalka:

kazdy lekar jaksi jedna podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi...
a pak se stava, ze nektere mamine staci naznacit, ze ji neni uplne akorat...a uz vypisuje pracovni neschopnost...i kdyz dotycna, treba jen sedi v kancelari (cimz tuto praci absolutne nechci nejak snizovat)...a jine jeji lekar rekne, ze tehu neni nemoc, i kdyz kazde rano nekolikrat zvraci...dela 12ti hodinove i delsi smeny a v praci cely den stoji nebo nosi tezke veci...je to jen na libovuli vaseho lekare...uvidite jak se spolu domluvite 😉

ad anney a romis a paleni zahy:
anney...buste rada, ze vam to mlicko zabira...ono je to potreba vyzkouset, ale prave to mleko jsem drive moc doporucovala, protoze me taky dela na zaludek dobre, ale dozvedela jsem se ze hodne maminam se to paleni po mlece dost zvetsilo, nez ze by ustoupilo...to jen na okraj 😉
romis...neco vyzkousite a uvidite 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad adrianav:
to lekare klidne otravujte 😉 uvidite co vam povi...nikdy neni nic spatneho na tom, na neco se zeptat 😉
Ono zpocatku maminky opravdu vnimaji pohyby spise nepravidelne...mimco je jeste male nema takovou silu a ma dost mista...jak poroste ono vam jeste ukaze 😀

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad bielanevesta:
tak Daylongem +40 bych se nebala namazat ani novorozence...i kdyz uprimne...ono se pocita s tim, ze dite do 1 roku (proto asi taky to pisani na tom kremu)...se primemu slunci nevystavuje vubec...cepice a nejake zastineni+lehke bavlnene obleceni... by melo byt samozrejmosti... 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad adrianav:
spravne davkovany chlor v bazenu jiste nevadi...
prehradu a rybnik absolutne nedoporucuji...
vyuzivejte bazen nejlepe vlastni, nebo ten, kde hygiena pravidelne kontroluje stav vody 😉

bielanevesta
30. kvě 2007

Babi ďakujem. Je jasné, že prcka vystavovať slnku nebudem. Ibaže dnes je to UV žiarenie tak drastické, že ak bude vonku hic tak ho radšej anmažem lebo s amože spáliť aj v tieni.
Ešte raz ďakujem 😵

christine
30. kvě 2007

Ahoj porodni babo 🙂
Casu mam jeste dost, ale protoze musim mit vzdycky vsechno promyslene a naplanovane, premyslim a hledam info o antikoncepci po porodu. 🙂
Co je nejlepsi, co se naopak nedoporucuje, jake jsou moznosti? A jak dlouho po porodu se s tim zacina? Diky za odpoved 🙂

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad christine
Zalezi na tom zda budete kojit a kdy se dostavi po porodu prvni menstruace...
Z pocatku bych asi doporucila kondom...zejmena v sestinedeli, kdy je vyssi moznost zaneseni infekce...
Dalsi moznosti pro kojící ženu je nitroděložní antikoncepční tělísko.
S jeho zavadenim bych taky cekala az po sestinedeli..
k pilulkam asi tolik:
Také hormonální antikoncepční tablety je možno po porodu užívat. Tady dáváme přednost čistě gestagenním tabletám, obsahujícím pouze hormon žlutého tělíska. Ty se užívají nepřetržitě, s užíváním je možno začít hned po porodu nebo po šestinedělí. Tyto pilulky neovlivňují kojení a neškodí novorozenci. Jejich jedinou nevýhodou je možnost nepravidelného krvavého špinění. 😉
zalezi pak uz jen na vasem uvazeni a na vasem zdravotnim stavu kterou metodu spolu s partnerem a vasim gynekologem vyberete 😉

christine
30. kvě 2007

Moc dekuji za odpoved.
Kojit budu, pokud to pujde.
Jeste k tem pilulkam - drive jsem mela problemy s HA kvuli migrenam, ukrutne mi migreny zhorsovaly. Je to u techhle taky mozne, nebo ne, nevite?
A co rikate na Pharmatex a spol.?
Diky. 🙂

zdenicka
30. kvě 2007

jo jo,merila me metrem a jeste poslouchala jak dycha.diky moc za odpoved.

zevina
30. kvě 2007

O streptokokovi jste tu už psala, mému synovi způsobil novorozeneckou sepsi ☹
První, nekomplikované těhotenství, byla jsem chodící reklama na zdraví, vůbec jsem netušila, že tu bestii mám, můj jinak velmi pečlivý gynekolog, zapomněl výsledky GBS poznamenat do průkazky, proto jsem před porodem dostala ATB preventivně, ale jak vidět, něco selhalo...
Chtěla jsem se zeptat, jestli na to může mít vliv, že jsem přenášela (41tt+2) nebo zdlouhavý porod (26hod pravidelných kontrakcí) případně, jestli něco mohly zachránit kleště (malý měl 3,75/53 a já jsem docela drobná 51/158) a na svět se dostal až na několikátý pokus, kdy mi lékař talčil na břicho. Byl hodně zahleněný, ale plodovka byla čirá.

Musím zaklepat, že přes ten obtížný začátek je klučina šikulka a zdravý a kromě častějších kontrol na pediatrii to nezanechalo žádné následky, ale už bych u dalšího dítěte nechtěla zažít, chodit se na drobečka dívat do inkubátoru, kdy má spoustu hadiček v tělíčku a je závislý na kyslíku ☹ Stává se to opravdu tak vzácně? Lze to při dalším porodu nějak ovlivnit, kromě preventivního podání ATB?

adrianav
30. kvě 2007

jeste by me zajimalo tohle 🙂 ...je velikost miminka dana geneticky a nebo to muzu ovlivnit i tim,ze si nekdy dam neco sladkeho???nechci mit zadneho obrika a tak by me zajimalo ceho se vyvarovat aby mimi nebylo moc velke...dekuji

alcatko.j
30. kvě 2007

Adri, ja jsem cele tehu, ale i pred vazne ujizdela na sladkym,ale fest, nemohla jsem si pomoct, kazdy den ALESPON 1 cokolada,hnus 😅 noa Nelca mela 2,96 kg 😉

lazenka
30. kvě 2007

Já tlačila o stošest sladký a Nellča měla 3,680kg ale nemyslím si,že je to cukrem.Hodně geneticky a výživou obecně,jedla jsem hodně biopotraviny.Lepší obr,než nedonošenec.Kdyby nastaly nějaké komplikace.Nejez už umělé vitamíny,po těch mimina hodně rostou,po kyselině listové...

adrianav
30. kvě 2007

ja jsem vitaminy jedla jen prvni 3 mesice a to jeste tak obden nekdy i ob dva a pak jsem je prestala jist uplne,slysela jsem ze se potom rodi velke deti....jo to je jasne, ze je lepsi obrik nez nedonosene miminko,ale ja bych chtela miminko tak akorat🙂tak me zajimalo jestli na to ma vyziva v tehu taky vliv a nebo je to ciste dedicna zalezitost🙂

marguerite
30. kvě 2007

ahoj porodní babičko, mám dotaz, tedy rovnou dva 😀
1) setkáváte se na porodním sále s rodičkama, které trpí hemeroidy? Nebo netrpí a při porodu nějaké to střívko vyleze? Jak se potom postupuje? To se to zatlačuje dovnitř? Mám z toho šílenou panickou hrůzu.... Ted ke konci těhu mě začly trošku zlobit a bojím se, že naplno vylezou u porodu ☹ beru na to čípky FAKTU, dubovou kůru v koupeli i v gelu... ale porodu se bojím

2) je pravda, že průjem může být příznakem blížícího se porodu? Nejsem si vědoma, že bych něco snědla..a od noci jsem stále na WC. Slyšela jsem, že se tak přírodně čistí cesty a vše se chystá na porod..je to možné? Už jsem si vzala SMECTU 😉

Moc moc díííky

lenycka
30. kvě 2007

No, tak já mám průjem už asi druhý nebo třetí den a taky si právě nejsem vědoma, že bych snědla něco, co by mi to mohlo způsobit 😒

alca.m
30. kvě 2007

Dobrý den,
píšu dnes už podruhé, ale ještě jsem si vzpomněla na něco co mě zajímá..
- Jsem celkem drobná, a tak se obávám nastřižení hráze. Četla jsem v této diskuzi už vaše odpovědi a mám uložené odkazy na masáž hráze. Jen se chci zeptat, zda to že su drobnější znamená větší pravděpodobnost nastřižení hráze..
- podle čeho se posuzuje to, zda mi dají klystýr či ne?
a poslední: neumím si představit porodní bolesti, ale nerada užívám jakékoliv léky takže bych se ráda u porodu obešla bez injekcí nebo prášků proti bolesti. Můžete mi, prosím, napsat, zda se to bez toho obejde?
Děkuji moc. Alča

4a
31. kvě 2007

já mám takový zcela jiný dotaz. Může se těhu maminka s bříškem opalovat? Vadí to nějak miminku nebo ne, pominu li riziko rakoviny kůže maminky 🙂 . Vídám u nás na koupálku maminky, které mají plavky s krytem (zástěrka) na bříško, některé normální bikiny, tak mě to zajímá.

christine
31. kvě 2007

ja bych mela jeste jeden dotaz...kamaradka porodila ve 28 tt kvuli preeklampsii a me by zajimalo, jestli se predcasnemu porodu dalo nejak predchazet - at uz prevenci kamaradky nebo peci lekaru. Diky 🙂

bu_bu
31. kvě 2007

Dobrý den,
dodatečně děkuji za odpověď ohledně anestezie u císařského řezu.
Dneska jsem se na kontrole dozvěděla, že mě teda císař jistě nemine, miminko není stále otočené.
Měla bych ještě jeden dotaz. Lékař mi dnes natáčel monitor, ke konci mi ale hodně ztvrdlo břicho, tak mě ještě pan doktor vyšetřil a řekl, že nožičky miminka už tlačí na čípek .... no a k dotazu, poté co jsem přijela domů mi teď bříško tvrdne docela často, může to být tím vyšetřením? A do jaké míry je "normálí" tvrdnutí bříška - myslím nějaký počet za hodinu. Docela mě to děsí, bojím se abych odhadla dobu, kdy jet raději do porodnice.

bu_bu
31. kvě 2007

A ještě jeden dotázek 😅 , dostala jsem výměnný list k předporodnímu vyšetření a jen mě zajímá na jednom mám napsáno "ad OI k předporod. vyš. SC nástup..." - jen mě zajímá co to je OI a SC, jestli náhodou nevíte 😅
Moc moc děkuji za odpovědi.

kaceenka81
31. kvě 2007

ahojky porodní babičko,mám ještě jeden dotaz.už delší dobu mě trápí výtok ale je to spíše jen taková voda,musím si třeba třikrát denně převlékat kalhotky protože je mám mokré,je to normální.je to bílé jako voda a přesto se mi to na kalhotkách občas vytvoří jakoby "mapu"děkuji 😕

kath
31. kvě 2007

Dobrý den,
nejsem sice těhotná, ale chceme se začít snažit. No vlastně už se snažíme. Dobrala jsem HA, hned po ní jsem měla MS, tak jako obvykle. Další MS měla přijít asi před necelými 14 dny a nic. Byla jsem u gynekologa a těhotná nejsem. Mám ale trošku zvětšený levý vaječník (prý v normě), docela to bolí, píchá... ☹ . Když nedostanu MS do měsíce, dostanu injekci. Je možné, že můžu otěhotnět, i když MS do měsíce nedostanu? Moc děkuji za odpověď. 🙂

kaceenka81
31. kvě 2007

psala sem tady o výtoku podobném vodě ale večer ze mě "vypadlo"něco bílého podobného krému!mám strach,porad prosím ☹

curacao
31. kvě 2007

Ahoj Kath. Ja jsem prisla na to ye jsem tehotna minuli rok na konci dubna a ms jsem nedostaval od zacatku ledna. Delala jsem si testy i doktorka mi je delala a nic. Kdyz jsem prisla na to ze ten nas poklad je na ceste byla uz jsem 7.5 tydne tehotna. Takze mozne je vsechno.

A Kacenko je ti neco nebo z tebe jen neco vypadlo?? Ja bych asi padila do nemocnice.
O tom bylem necem jsem slisela ze se to stava kratce pred poroden ale vsimla jsem si ze jsi ve 22 tydnu a to je brzy takze nevim

kaceenka81
31. kvě 2007

mě jinak nic není,bylo to jako trocha krému na papíře ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru