Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lu777
24. čer 2007

ahoj porodni babicko, mam takovou otazku: kdy zacina druhy trimestr?
ja jsem myslela, ze 13. tydnem, ale ted jsem si koupila knizku a tam se pise ze to je az 14. tydnem. tak jsem se podivala na netu a nasla jsem jednou to, jednou ono... tak jak to tedy je? jsem z toho zmatena, mam knizku Velka kniha o materstvi a psali to lekari, tak jaktoze to neni jasne?

P.S. a jeste se radsi zeptam, kdy ten druhy trimest taky konci 🙂)

pipisek
24. čer 2007

ikebara
vydrž, já jsem byla poprvé u lékaře v 6+3tt podle MS a srdíčko nebilo. lékař mě znovu pozval za 14 dní na UZ s tím, že jsem zřejmě otěh později /můj cyklus je tak 33 dní/. no to čekání bylo dost krušné, říkala jsem si, že mě měl pozvat za týden a ne za 14 dní, kdo to má vydržet....ale vydržela jsem a pak jsem viděla jak bije a dr. mi i pustil zvuk. ta rána, jak mi spadl kámen ze srdce....
tak radím aby ses nestresovala a uvidíš, že to bude dobré. přeju hodně štěstí !!!

kaceenka81
24. čer 2007

ikebara-u mě bylo srdíčko vidět až v 7+1!předtím sem tam byla v 6+1 a ještě nebylo 😉

kaceenka81
24. čer 2007

ještě se chci zeptat,někdo tady psal že se bojí že mu odtéká voda,a vy ste psala že by musel mít pořád"vlhko".já mám taky pořád vlhký kalhotky,musím se někdy i převléknout.ale mám to tak už dlouho a ve středu mi dr. řekla že jsem zavřená!takže to voda není?to by poznala,ne?

anney
24. čer 2007

Kaceenka81, já jsem na tom taky tak.Vlastně mam taky porád vlhký kalhotky, taky bych to nepoznala jestli je to plod.voda nebo výtok.Doufám, že až mi voda půjde, že to bude opravdu proud nebo pomalý čůrek.Porád o tom přemýšlím.Na vložce už vůbec bych to nepoznala, protože v těhle vedrech i ta je celá vlhká od toho jak jsem zpocená.A fakt porád jezdit do nemocnice s vložkou, to by mě asi hnali.V prvním těhu mi vodu napichovali, tak to byl opravdu proud teplý vody, to se nedalo přehlídnout.Ale ukapávání bych určitě přehlídla. 😕

klararas
24. čer 2007

holky, kámoška před měsícem porodila, a voda ji odtékala pomalu, říkala, že se ráno vzbudila, měla flek na noční košili a jak šla ráno na toaletu, tak šel za ní i čůrek vody, tak hned jela a voda odcházela.

anney
24. čer 2007

To měla dobrý Klararas, že to šlo pomalu.to nemohla přehlídnout.Tohodle se fakt děsím, abych to opravdu poznala!!!!!!

ao
25. čer 2007

Dobrý den, Porodní Babičko, mám taky dotaz:
jsem 9tt, do konce minulého týdne mě pobolívali a prsa tlačilo bříško. To bříško se dost uklidnilo, lékař mi diagnostikoval nakloněnou dělohu, já pak spala na břiše, cvičila kočičí hřet a asi to pomohlo.
Od víkendu mě přestali pobolívat prsa, jakoby běžný stav. To samé podbříško, jakoby splasklo a už jej necítím. Jinak nekrvácím, nešpiním, nemám křeče, prostě si najednou připadám normálně, netěhotně.
Na kontrole jsem byla 7tt (akce srdíčka byla), nejblíž jdu až 11tt, proto se chci zeptat, jestli je to normální, nebo mám jít k doktorovi hned?
Děkuji.

denousek
25. čer 2007

dobry den ja mam take dotaz...ted sem byla na kontrole rekli mi ze je vse v pořádku a že jsem ve 12tt...mam dotaz ptz názory se na netu dost rozcházeji...můžu se koupat v rybnicich,nádržích a tak??nestane se nic mimi??myslim ze kdyby bylo neco ve vode...to nezjistim zda je bezpecna nebo ne,a ja jedu za 5 tydnu na dovolenku...dekuju

ria80
25. čer 2007

Dobry den,porodni babicko,jsem tady poprve a a mam 2 dotazy:
1)Byla jsem na prohlidce v porodnici ve 38tt a doktor rikal, ze se mu miminko zda dost velke,ale nebude hned rozhodovat o cisarskem rezu,že se pocka,az jestli to nepujde.Ted mam trochu strach,chtela bych vedet,jak dlouho se ceka,jestli me nenechaji se trapit spoustu hodin a pak teprve treba rozhodnou pro rez.Jak se to dela?
2)V tehotenstvi jsem mela problemy s manzelem a mela jsem hoodně velky trvaly stres,hlavne ve 2 trimestru,a trva doted.Nemohlo to mit nejaky spatny vliv na miminko a zapricinit to nejake postizeni,ne Downuv syndrom,ale treba neco,na co se prijde az po porodu?Pan doktor rikal,ze miminko ma dost velkou hlavu,jestli to nemuze byt priznak neceho spatnyho.
Moc dekuji za odpoved.

romiss
25. čer 2007

Ahoj babi,předem chci poděkovat za všechny odpovědi,které si mi napsala,ale mám ještě jeden dotaz,co pro mě znamená,když mi doktorka řekne,že mám míň plodové vody?A to mi řekla až v 38tt,jinak když jsem byla na amniu(21tt),tak bylo vše vpořádku(mám napsané plodové vody přiměřeně)děkuji za odpověď Romča

raduska00
26. čer 2007

Dobrý den porodní babičko,
mám další dotaz, jsem ve 33tt a příští týden by jsme chtěli jet na čtyři dny k vodě je to asi tak 55 km od domova. Manža je vášnivej rybář a jelikož je volno tak toho chceme využít. Na poslední kontrole jsem byla 15.6. a další mám až 13.7 dr. má dovču. Já se cítím dobře až na to občasné pobolívání v podbříšku, ale to jak jste už mi psala jsou poslíčci. Myslíte, že už je pozdě na takové výlety? Nebo mám si zajít za primářem, aby se na mě koukl než pojedem?
Děkuji
Raduš

dendasek
26. čer 2007

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli UZ ve 32tt je povinny. Muj gynekolog mi ho nedelal a kdyz jsem se zeptala proc ne, tak jen rekl: kde jste na to prisla, ze je to povinne??? Tak nevim co si o tom mam myslet. ☹ dekuji za odpoved.

porodni_baba
autor
26. čer 2007

ad ikebara:
pokud jste nespokojena s lekarem, coz z vaseho dotazu citim...bezte prosim jinam...udelejte to tak abyste si mohla byt jista, ze jste udelala co se dalo...
v 6tt uz by opravdu srdicko melo byt videt...a hormon hCG nabrany s odstupem by to jasne urcil zda se jedna o zamlkly potrat nebo mensi tehotenstvi...
a pokud opravdu jde o mensi tehu coz bych vam velmi prala...jak se vam dotycny jeste bude moct podivat do oci...a jak vy mu budete moci verit? 😒 ☹
sla bych jinam...ale to je jen muj osobni nazor...
preji hodne stesti a dejte vedet jak jste dopadla 😔

porodni_baba
autor
26. čer 2007

ad lu777:
podle toho co ucili nas 😉 :
1. trimestr.... do ukonceneho 12.tt
2. trimestr.... do ukonceneho 28.tt
3. trimestr ... od konce 28tt...do porodu 😉
tyden sem tyden tam...porodnictvi trimestry moc neresi...nas vice zajimaji tydny tehu 😎 🙂

porodni_baba
autor
26. čer 2007

ad kaceenka81: pravdepodobne by to poznala...pokud by mela podezreni udelala by test... 🤐 budte klidna 😉

ad anney: nebojte neprehlidla...ono by to klidne obteklo tu vlozku a teklo by to po nozkach 😉 a nebojte z porodnice by vas nehnali...je to jejich prace 😔 a jestli nekoho nebavi...muze se zivit necim jinym 😎 😉
poznate poznate....zadny strach

porodni_baba
autor
26. čer 2007

ad ao: vsechno vporadku...lekar myslim neni nutny 😎 viz ma odpoved v IP

ad denousek: jiste se muzete koupat na verejnych koupalistich kde je voda kontrolovana....v prirodnich nadrzich se to moc nedoporucuje... 😔
samozrejme je tu jiste nebezpeci infekce 😒 pokud je v miste dovolene jen moznost koupani v prirodni nadrzi...asi si to budete muset dobre rozmyslet 😅

kalo
26. čer 2007

Dobrý večer, porodní babičko!
Mám dotaz...DR. mi doporučil císařský řez, protože mám: mimi KP, drobnou postavu a těhotenskou cukrovku. Doporučil mi plánovaný císař.řez 2 dny před termínem porodu (podle MS), ale mimiška je dost malá (37tt to bylo 2360g). Podle utz.mám termín ještě o 12 dní později než podle MS, tak se mi to moc nelíbí. Ale prý nesmím přenášet kvůli té cukrovce....Nevěděla by jste PROČ??? Jsou to velká rizika?
Kdybych nešla na cís.řez tak brzo, tak je totiž jeste třeba malinká naděje na otočení mimiše a normální porod...Moc díky za odpověd

liaa
27. čer 2007

To porodní bába:Dobrý den.Také mám pár otázek ohledně císařského řezu.Jsem ve 12tt.Je mi 35 let.Bohužel mám těžší CFIDS,fibromyalgii,chron.zánět MM,autoimunitu štítné žlázy a pod. Z tohoto důvodu mne čeká plánovaný císařský řez.Rizikem je pro mne i narkoza.Ráda bych se zeptala v kterém týdnu mi bude pravděpodobně navržen CŘ,také nesmím žádnou antikoncepci takže bych ráda využila zákroku k tomu aby mi byla provedena sterilizace-bude to možné i při lokálním umrtvení?A další dotaz-hodně se v knížkách píše o epidurálu ale zde jsem četla i slovo spinál.Jedná se o jedno a to samé?Také pro mne nebude bohužel vhodné kojení.Chtěla jsem se zeptat,jak to v takových případech v nemocnici chodí,zda si mám dopředu shánět umělou výživu a nebo zda se v porodnici o toto postarají.Děkuji moc

porodni_baba
autor
27. čer 2007

ad denousek: koupani v prirodnich nadrzich se v tehotenstvi nedoporucuje...mensim rizikem jsou sledovana koupaliste...zvazte sama...podle konkretniho mista kam jedete na dovolenou...muzete i zavolat na hygienickou stanici a poptat se na stav vody 😉

porodni_baba
autor
27. čer 2007

ad ria80:
1/ bude se jednat o porod na zkousku...kazdy porod ktery zacne normalne spontanne muze drive enbo pozdeji cisarskym rezem skoncit...proto seč nestresujte...pokud porod pobezi jak ma lekari zasahovat nepujdou...pokud se v nejake fazi zastavi trapit vas nebudou a zasahnou 😉 nebojte 😔
2/ miminko je odolne nebojte....vas stres a vetsi hlavicka mimca jiste spojitost nema...spise vase stresy se na mimi muzou prenest ve smyslu, ze po porodu bude vice nervozni, bude napr vice plakat....ale ani to nemusi byt pravda...treba vam prave naopak bude delat radost 😉

porodni_baba
autor
27. čer 2007

ad romiss: ke konci tehu uz to nic neznamena...nereste to 😉

ad raduska00: pozde neni klidne jedte a hezky si vylet uzijte... 55km neni nijak daleko...kdyby se neco delo...do nemocnice vklidu dojedete 😉 🙂

ad dendasek: UZ okolo 30.-32. tt je povinny...je to velky screeningovy UZ a jiste jste na nem byla ...mozna o neco drive 😉

ad kalo: u vas je cisarsky rez jasne indikovany a tyden navic pro mimi v brisku uz nic neresi...tezte se na miminko...a lekare nechte at delaji svoji praci 😉 🙂

porodni_baba
autor
27. čer 2007

ad liaa: cisarsky rez se u vas provede mezi 38. a 40.tt, v pripade potreby drive...epidural a spinal...laicky receno je injekce do patere...jen ruzne vysoko...vy sama si stejne vybrat nemuzete...to zvoli anesteziolog...ale lokalni anestezie bude u vas jiste vhodnejsi 🙂
Umělou vyzivu neshanejte...tu nasadi v porodnici...a pak vam pediatr v porodnici doporuci cim budete pokaracovat...takze dopredu to nereste 😉

dendasek
27. čer 2007

Dekuji za odpoved, ale me opravdu zadny UZ ve 30-32tt doktor nedelal,naposeldy mi ho delal ve 27tt, ale to bylo asi moc brzo,ne? Opravdu nevim co si o tom mam myslet. ☹ ☹ ☹

kaceenka81
27. čer 2007

por.babi,ještě jak jste psala že se po protržení vaku může dostat k miminku infekce,tak co by to znamenalo?že by mimi umřelo,nebo "jen"předčasný porod? 😅

nika.f
27. čer 2007

Srdečne vás zdravím porodná babičko.
Mám jeden problém a neviem či mi naň budete vedieť odpovedať,ale skúsim to.Včera som bola na vstupnom vyšetrení a doktorka mi povedala,že mám zvačšenú štítnu žľazu.Už asi dva týždne ma keždý deň škriabe v krku a dnes teda docela dosť.Nachladnutá by som nemala byť.Neviete mi poradiť či to može byť príznak,že z štítnou žlazou niečo mám a či si mám radšej zájšť k doktorke?

natama
27. čer 2007

hezky den, mam otazku ohledne UZ. ted jsem v 6 tt a zatim jsem nebyla na prvnim UZ, podle zadanky mam jit az 3.8., to budu 11+2 tt a jde rovnou o sijove projasneni. Chtela bych vedet jestli je to tak v poradku, zda se mi to na prvni UZ dost pozde...
Dekuji

adrianav
27. čer 2007

dobry den, je mi to takove trapne,ale musim se na to proste zeptat...jsem ve 28tt a cele tehotenstvi trpim hroznou zacpou...i kdyz uz na zachod jdu tak je to pro me skoro jako porod🙂..chce se mi, ale nejde to ven 😅 ..proto jsem se chtela zeptat,jestli nejak nemuzu ublizit mimi kdyz poradne zatlacim 😀 ...je to sice takovy trapny,ale ja se fakt kolikrat bojim ,abych u toho snad neporodila 😖 ...diky za odpoved🙂

zuuu
27. čer 2007

Zdravím pododní babi 😀
Chtěla jsem poprosit o radu nebo uklidnění. Jsem v 7 nebo 8tt a už 3 týdny slabě špiním - hlavně když jdu na záchod - je to takový nahnědlý hlen.
Vždycky jsem měla problémy se špiněním před nástupem menstruace (někdy jsem to mívala až 1O dní před menses). Teď už jsem 14 dní doma a jenom ležím a pracuji na notebooku, beru Utrogestan 2-0-2 a Ascorutin 1-1-1. Moc se bojím o mimi...a chci se zeptat, co může způsobovat takhle dlouhé špinění (3 týdny)? Léky mám už 2 týdny a doktorka říkala, že by špinění mělo přestat... Zároveň mě občas pobolívá podbřišek a občas mě píchne v místě vaječníku. JInak mi není dobře od žaludku - nemůžu moc jíst, hubla jsem už 3 kila, což by prý mohl být dobý signál...
Díky moc za reakci.

liaa
27. čer 2007

To porodní bába:.-)děkuji za odpověď.Ještě mám otázku,jak vysoké riziko nutnosti transfuze krve je při plánovaném císařském řezu?Pro mne je totiž nebezpečné toto přijmout.Vím že existují různé prostředky a náhražky aby se zabránilo vysokému krvácení a doplnil se objem ale stejně bych dopředu chtěla znát, jak často dochází k tomu,že je transfuze v takovém případě nutná.A co se v porodnicích,když je takto riziková rodička místo transfuze v případě nutnosti ale zároveň imunitní nesnášenlivosti cizí krve dělá,jako nej.řešeni...Děkuji Lia

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru