Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

liaa
27. srp 2007

Tak to ti všechny zde se radící maminky moooc gratulujeme!A malému za nás pusinku na čelíčko!!.-)

marcelana
27. srp 2007

Dobrý den porodní babičko,
Chtěla jsem vás poprosit o radu, začínám 28tt a je to už 14 dní co mi lékař předepsal mast a čípky FAKTU na hemeroidy.Vůbec to nepomáhá a já jsem zoufalá.Výrustek mi stále roste.Prosím poraďte mi,mám se teď otočit na chirurgii,nebo to nechat až po porodu?
Mockrát děkuji za radu.

porodni_baba
autor
27. srp 2007

elucinka ...i kdyz vyvoj CS vypada povzbudive...nejde z nej na moc usuzovat,....s takovym nalezem jeste muzete ¨klidne i prenaset....i kdyz je to asi mene pravdepodobne nez s CS 0 🙂 To jsem vas asi moc nepotesila....to jste asi slyset nechtela....nechte to na prirode kdy se miminko narodi 🙂 Teoreticky muzete porodit jeste dnes vecer...zalezi na tom kdy zacnou stahy k porodu 🙂

lucianka ...ta bolest jsou stahy....posliky....zacatek porodu pak muze vypadat dost podobne....s pripadnou propagaci do zad 😉

romana28 ...stava se to...uz se tim netrapte...neni duvod...ty hodnoty jsou vporadku 🙂

lucianka ...asi skutecne pujde o skytavku....nijak tomu neni treba zamezovat...je to zcela normalni...a prejde to samo 😉

porodni_baba
autor
27. srp 2007

susik77 ...ze snury okolo krcku holcicky si nic nedelejte....to je dost caste 😉
...na dalku tezko hodnotit zda jde o normalni ocistky nebo zda je to vetsi nez by melo byt....krvaceni muze byt vetsi po kojeni....ale jinak opravdu tezko hodnotit....pokud by se vam zdalo, ze se v prubehu tydne krvaceni spise zvetsuje nez zmensuje....je treba zajet do porodnice....kde vam udelaji UZ delohy a tam se uvidi 🙂

mirka19 ...muzete ozkouset caj z kontryhele, popr. hrebicek...ale pokud by se vam zdalo, ze krvaceni neslabne ...patrite k lekari a na UZ. 😔

kamila3
27. srp 2007

MARCELANA: NEJSEM PORODNÍ BABIČKA,MOŽNÁ SI CHTĚLA SLYŠET JEJÍR RADU.ALE JÁ MĚLA PO PRVNÍM PORODU TAKOVOU HROZNOU ZKUŠENOST S HEMOROIDY,ŽE ŠESTINEDĚKLLÍ BYLO PRO PEKLEM.NENECHÁVALA BYCH TO AŽ NA BOBU PO PORUDU,JÁ ZROVNA ZÍTRA JDU DO CHIRURGICKÉ AMBULŮANCE KAM PRAVIDELNĚ DOCHÁZÍM A DR MI PŘÍPADNÉ HEMOROIDY "UZLÍČKUJE" A JSEM LÉTA VLASTNĚ BEZ OBTÍŽÍ.DO PORODU PŮJDU JEŠTĚ NA JEDNU KONTROLU TAK DOUFÁM,ŽE NA TOM BUDU V ŠESTINEDĚLÍ DOBŘE.MINIMÁLNĚ TI PORADÍ LÉKY NEBO VŮBEC CO S TÍM,OŠETŘÍ TĚ,OPRAVDU BYCH TO NENECHÁVAL BÝT.

lucianka
27. srp 2007

Díky za odpoved. 🙂 Takováhle diskuze je opravdu bezva vec, musim vas pochvalit. I kdyz si myslim, ze na nektere dotazy odpovidate jiz ponekolikate, protoze asi neni v silach zvedavych zenskych docitat vsechny stranky... ja se dostala k 10. a to jsem cetla jen otazky a pak to vzdala. 🙂

porodni_baba
autor
27. srp 2007

sarrinn ...gratulujuuuuuuu moc...chlapecek je nadherny....preju vam aby vam delal jenom samou radost... 🙂 🙂 🙂

marcelana ...hemeroidy jsou zpusobeny tlakem delohy a slabsi stenou cev v konecniku....bohuzel prilis se s tim delat neda....masticka a cipky ktere vam pan doktor predepsal jsou to nejlepsi co pro vas mohl udelat....ale neni to lecba priciny....jde pouze o to aby vam ulevily od bolesti a neprijemnych pocitu.... muzete sama zkusit reponovat uzlik zpet napr. pri sprse, ale vetsinou ani to prilis nepomaha....definitivni reseni je chirurgicke....ale bohuzel ne drive nez po sestinedeli 😕 😒 🙂

porodni_baba
autor
27. srp 2007

kamila3...to jsem rada, ze mate na chirurgicke ambulanci....ja jsem jeste nepoznala jiny pristup nez prijdte po sestinedeli ☹ 🙂 to opravdu slysim poprve....
to marcelana ...pak mozna stoji za to zvazit navstevu chir. ambulance a uvidite jak se k tomu postavi....treba budete mit stesti.....jako kamila 🙂

lucianka ...ja jsem s tim pocitala....je to diskuse a ty dotazy nejsou nijak tridene....takze ani neocekavam, ze se nekdo prokouse 50. strankami nez polozi svuj dotaz 🙂 ¨diky za pochvalu 🙂 😎

elucinka
27. srp 2007

porodní babi, díky moc, jsem celkem v pohodě, i když bych samozřejmě nerada přenášela, ale jak píšete, nechávám to na miminku 🙂
Ještě mám jeden dotaz. Před týdnem mi Dr. odebírala vzorky na kultivaci, zda nemám streptokoka, výsledek mi dneska řekla, že kultivace negativní. Takže ok, streptokoka nemám. Ted jsem ale rozbalila papír s výsledkem, který mi vložila do průkazky s tím, že si ho mám vzít s sebou k porodu a tam je: Primokultivace: Nález: Staphylococcus sp. Po pomnožení: Nález: dtto primokultivace.
Tak jsem z toho jelen. Jak může být kultivace negativní s nálezem Stafylokoka? A nebo vadí jen streptokok a stafylokok nevadí? Díky předem za objasnění..🙂

porodni_baba
autor
27. srp 2007

elucinka...pravdepodobne jde o staphylococcus epidermidis....coz je bakterie, ktera je normalne pritomna na kuzi a v tehu mnohdy i v pochve....mate pravdu...vadi pouze streptokok....a to jen ten skupiny B....ten by mimcu vadil,...ale takhle je to zcela vporadku 🙂

elucinka
27. srp 2007

Aha, výborný, tak už jsem klidná, děkuju moc! 🙂 Jsem za tuhle vaši diskuzi taky moc ráda, jinak bych se zbytečně užírala pochybami další týden do příští kontroly! Děláte moc užitečnou práci, ještě jednou dík! 🙂

porodni_baba
autor
27. srp 2007

Neni zac...ja dekuji za pochvalu... 🙂 🙂 🙂

romana28
27. srp 2007

Děkuji moc za uklidnění! 🙂

sarrinn
28. srp 2007

Diky porodni babi! 🙂

marcelana
28. srp 2007

Porodní babi moc děkuji! 🙂
kamila3 - moc děkuji za radu.Musí mi doporučení napsat gynekolog?A proč mě tam tedy neposlal?Jak se provádí to uzlíčkování,bolí to?
Příští týden jdu k Dr.tak se ho na to doporučení zeptám.
🙂

janana
28. srp 2007

Dobrý den!
Chtěla bych se zeptat, zda je normální, že miminko škytá denně třeba pětkrát? Nebo se mám obávat, že není něco v pořádku? Jsem v 36 tt.

vivian
28. srp 2007

janana: jak poznáš škytání od kopání? 😕

zusma
28. srp 2007

Porodní babičko, mám na Vás jeden dotaz,který bude možná zajímat více těhulek. Jak je to přesně s nástupem na mateřskou dovolenou? Kdo určuje, zda těhotná nastoupí 6 nebo 8 týdnů před porodem??(nebo to jde třeba i 7 týdnů??). A podle čeho se termín porodu bere-podle poslední menstruace nebo podle údajů z velkých ultrazvuků??

Dovolím si uvést svůj příklad: podle poslední menstr.i podle obou velkých utz mi termín porodu vychází na 6.11. Podle prvních pohybů by mi vycházel na 29.10.(ale tomu bych moc váhu nepřikládala,nebot si skutečně nejsem 100%jistá,kdy jsem pohyby cítila uplně poprvé).
Dnes jsem byla u své Dr. a bohužel jsem se na nástup na MD nějak zapomněla zeptat. Na další kontrolu jdu až 18.9.,což je 7 týdnů před term.porodu. Jen doufám, že na tu MD moje Dr.nezapomněla a nástup na MD mi potvrdí od 25.9.,což by bylo 6 týdnů před porodem(dle mestr.i utrazvuků).

nebo pokud někdo jiný také víte, jak to je, budu taky ráda za vaše názory a zkušeosti 😉 Děkuji!

janana
28. srp 2007

vivian - je to jakoby pravidelné kopání a cítím to dole u hlavičky

zusma
28. srp 2007

Porodní babička: ještě jsem zapomněla uvést, že jsem normálně zaměstnaná ale už 5.měsíc v prac.neschopnosti....nevím, zda to při nástupu na MD hraje nějakou roli.

rogorca
28. srp 2007

Porodní babičko,jsem ve 20tt a čekáme třetího potomka.Chtěla jsem se zeptat- je možné abych cítila pohyby již od 16tt? Je to hodně brzo,ale já jsem si téměř jistá- ty pohyby už pak byly /sice velmi slaboučké-přirozeně/ale pravidelné.Lékaře jsem se na to neptala,ale jinak to každý dost zpochybňuje.
Díky a hezký den 🙂

kristynaw
28. srp 2007

rogorca:ja citila pohuby v 16tt a to cekam prvni🙂rika se,ze vicerodicky muzou citit uz velmi brzo

kristynaw
28. srp 2007

omlouvam se za muj dotaz,verim,ze uz tu byl,ale fakt nemuzu procitat 50 stranek😀
jak zhruba vypada hlenova zatka,ja vim,ze je to silene individualni,a znamena to automaticky porod,slysela jsem,ze to muze trvat i nekolik tydnu,ale jak to bude se mnou,pamatujete si muj pripad,predcasne kontrakce,prasky na udrzeni,klid...???ja vim,dotaz je spise pro lekare,ale jestli me muzete rict aspon neco malo,tak to ocenim,diky moc

lenkabu
28. srp 2007

kristino: jak jsi je poznala? Ja mam zatim jen tlaky,ale festovni 😀 Nevim jestli pohyby poznam 😅

kristynaw
28. srp 2007

no,nejdriv to bylo takovy simrani,a pak v 17tt uz poradne kopnuti,ale ja mam vse driv, mam dvourohou delohu,takze je mensi,jako kdybych cekala dvojcata...tak mozna proto jsem to citila driv,nevim

mobina
28. srp 2007

To by mě taky zajímalo, jestli ty úplně první poznám. Asi na tom moc nezáleží, pak se toho pořádného kopance dočkám, spíš taková zvědavost. Někdo mi to popisoval jako kopnutí zevnitř 😅 Mě zatím spíš popíchává na různých místech dělohy a občas tam jakoby proběhnou takové lehtavé bublinky. Asi větry 😅

lenkabu
28. srp 2007

To by mohlo byt tim...aspon neco pozitivniho z toho mas 😉 Už bych brala taky pohyby..no chvilku si jeste pockam 🙂

zusma
28. srp 2007

Lenkabu: taky jsem se dost bála, zda je poznám 😅 A říkala jsem to i své Dr. a ta mi na to jen řekla: "nebojte, určitě poznáte" 😅 😅 😅 Někde tady je i téma o prvních pohybech,tak mrkni tam,já tam často koukala a cítila jsem je až od 20tt. Hodně lidí to popisuje jako nějaké bublinky, já bych to u sebe spíš nazvala jako jemné kopání nebo prostě pohyb,který jsem doposud neznala 😉

sisstin
28. srp 2007

lenkabu: já je cítila asi taky od toho 20tt..nejdřív jenom tak, že jsem si dala ruce na podbřišek..a prostě se tam něco zavlnilo 😉

mobina
28. srp 2007

Zusma tak podle toho já se asi řídit nemůžu, protože co se děloha roztahuje, tak pořád cítím něco nového v bříšku. No ještě mám min. 14 dnů čas, tak se necháme překvapit, jakého máme čiperu 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru