Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

monaberuska1
6. pro 2007

Ahojky porodní babičko🙂
byla jsem u Dr.a řekla mi že mimínko má hlavičku už hodně nízko🙂a pak dodala ať si dáme s manželem procházku🙂za týden mám termín🙂Chtěla jsem se zeptat jestli když už je takhle hlavička nízko, tak jestli to třeba znamená že bych už konečně mohla rodit??🙂

kristynaw
6. pro 2007

denousek je to nalez zdraveho ditete, ozvy jsou v poradku, vse je ok

denousek
6. pro 2007

jee kristy diikyyy 😉 ja uz se na nej tesim to neni mozny.od pondeli budu 37tt poradte mi neco na domaci vyvolani hm...sex ja vim ale co dal..neznate nic??vyzkousim vse 😀

lumr
7. pro 2007

Dobrý den,babičko.Chci Vás požádat o radu.Dnes jsem byla UZ 18+5tt, kvůli špinění.A jsem z toho vystrašená,tak bych Vás požádala o názor. Komentář zní: placenta zasahuje do DDS, předč. odlučování nevidím, hematom 0
vag.sonda:cervikometrie - hrdlo délky 29mm,dilatace od vn.branky tvaru U, placenta 22mm k vn. brance. Dostala jsem Magnesium a klidový režim. Mám o mimi velikánský strach.Moc Vám děkuji za radu

porodni_baba
autor
7. pro 2007

pedroma • 4. prosinec 2007 ve 21:29...ano když je šikovný a umí vnitřně vyšetřovat tak se to většinou ví, jen nelze rozlišit tzv. porodní nádor a kefalhematom, dvě velmi podobné věci a přesto rozdíl, ale při vnitřním vyš. hmatáme jako bouli na hlavičce a podobně to pak i vypadá, když se mimčo narodí. DMO ani s jedním většinou nesouvisí 😒 Obojí je vcelku běžná záležitost, která se odjevuje odhadem tak skoro u poloviny miminek mamin prvorodiček. Samozřejmě různého rozsahu. 😉
Je možné že budou i při příštím porodu, ale je to již méně pravděpodobné, než poprvé, ale vyloučit se to jistě nedá 😉 Jistě že vaše nižší postava a menší pánev na to vliv má, ale to má taky takřka polovina rodiček 😉
Jsem ráda, že má naše povolání nějakou prestiž...a děkuji za pochvalu i za onu kolegyni porodní asistentku 🙂

porodni_baba
autor
7. pro 2007

terreza • 5. prosinec 2007 v 11:49...neexistuje žádný zákon, kterým by byl lékař povinen se řídit. Existují pouze jasná doporučení, ale která dodrží a která ne už je na jeho vůli 😉 Ve vašem tt už vnitřní vyšetření pomalu ztrácí smysl...ze začátku jde o riziko potratu, později předčasného porodu. V poslední době jsou ale tendence vyšetřovat co nejméně...prostě nešťourat..třeba je váš lékař v tomto pokrokový. 😉 Ono jde stejně o to, že na poradně může být vše ok, a za dvě hodiny nebo za dva dny už nemusí 😒 😔 😅
Vliv UZ na dítě...nejsou žádné přesvědčivé studie, které by kdy potvrdili nebo vyvrátili ten či onen názor. Dobrá je asi zlatá střední cesta...tedy všeho s mírou 🙂
Pokud má váš lékař dobrý UZ a umí...může tzv. velké UZ provádět sám a nikam vás nemusí posílat. Ve 20tt jde hlavně o anatomii a VVV mimča, ve 30tt potom o kontrolu správného růstu 😉

veendula • 49tt • 5. prosinec 2007 v 18:17...x/3...znamená že vaše děloha sahá 3 prsty pod mečovitý výběžek hrudní kosti 😉

mishulle • 30tt • Včera v 10:39...vhodná bude nějaká mast, ale pouze na předpis lékaře, poraďte se se svým gyn. nebo na kožním. 😉

denousek • 36tt • Včera ve 14:29...KTG=kardiotokograf, neboli monitor 🙂 srdeční frekvence miminka okolo 145/min (to je norma 🙂 ), undulatorní= rozvlněná (přesně jak má být 🙂 ), reaktivní (jsou vidět reakce frekvence srdíčka na pohyb apod. 🙂 . Normotonus= normální napětí dělohy, fyziologický záznam...vše je v naprostém pořádku 😵 Je to OK 😵

porodni_baba
autor
7. pro 2007

parybka • 37tt • Včera ve 20:55...děkuji za zastání 😵

monaberuska1 • 40tt • Včera ve 21:38...bohužel vás nepotěším. Je větší pravděpodobnost, že se k porodu schyluje, než kdyby byla vysoko, ale bez kontrakcí neporodíte. S vaším nálezem se dá i zdařile přenášet. Pokud přijdou kontrakce...jistě porodíte 😵

kristynaw • 1d • Včera ve 21:40...díky 😀 😵

denousek • 36tt • Včera ve 21:52..neznate nic??vyzkousim vse 😀 to je tedy veliká odvaha 😀 😵

zdenik123
7. pro 2007

přeji krásný večer!!!

ve středu jsem se vrátila z porodnice a nevím kde mi hlava stojí, ale to moje štěstíčko za to stojí... 😵
jinak moc díky za rady...

a hned mám dotaz...včera jsem měla horečku 39 a po 2 paralenech klesla, jinak mám pořád přes den zvýšenou...a vypadá to na zánět prsu, dokonce už odstříkávám mín mlíka...(malá se nechytala) tak pije odstříkané...
je možné , že mlíko ztratím zánětem úplně? 😒 a kdy tak teploty přejdou?

porodni_baba
autor
7. pro 2007

lumr • Dnes v 18:56...vše měli vysvětlit v nemocnici. Já můžu jen dodat...máte tzv. nízko nasedající lůžko. Je třeba se šetřit a při známkách krvácení odjet do nemocnice. Není to velmi častý nález ale ani ne neobvyklý. Časem s růstem dělohy se může placenta dostat do úplně normální polohy v tom problém není. Hrdlo děložní je dostatečně dlouhé. Ta dilatace značí jen to že se miminko trošku více tlačí. Na roziko předčasného porodu (nebo tedy ještě potratu usuzovat nejde). Jediné co můžete dělat je hodně ležet a odpočívat.
Žádné stresy, myslím že miminko normálně vpořádku donosíte 😵

monaberuska1
7. pro 2007

porodní babičko🙂
tak to je škoda, já už bych rodila🙂Myslela jsem že konečně když mi tohle DR.řekla že se něco začne dít🙂a ono klidně můžu přenášet🙂a co myslíte, že myslela tím a´t si dáme procházku???třeba jako že porodím??nebo že si to můžu tím urychlit??

porodni_baba
autor
7. pro 2007

zdenik123 • 1d, 40tt • Dnes ve 20:20...předně gratulace k Lindě 😵 Odstříkávat je potřeba dost, z toho co popisujete bych byla pro abyste se zastavila na ambulanci v porodnici kde jste rodila nebo o víkendu do služby lékaře aby vás prohlédl. Zvýšená teplota být může, ale horečka ne..to by bylo na antibiotika 😉 Malá se nechytala není důvod k nekojení. Odstříkejte ze začátku a pak zkuste dát prso, aby malá sála. Dítě je nejlepší odsávačka. Chtělo by to laktační poradkyni, takhle na dálku se těžko radí. Klidně zkuste kontaktovat laktační ligu, třeba poradí někoho ve vašem okolí 😉

porodni_baba
autor
7. pro 2007

monaberuska1 • 40tt • Dnes ve 20:40..myslela že dlouhá procházka by mohla přiblížit porod, což je možný 😵

denousek
7. pro 2007

dekujibabicko

samozdrejme bych nezkousela neco do sebe lit nebo konzumovat aniz bych vedela zda je to bezpecne a proto tady mam vas 😀 hned bych se vas ptala.....vy asi nic neznate jak pomoct miminku o kraoet driv na svet ze

lumr
7. pro 2007

Děkuji moc. Snad mi pomůže i to Magnesium. Říkám si, že kdyby to bylo špatné,nechali by mě v nemocnici. Jinak mimi roste krásně, napsali mi tam, že růst plodu je symetrický a množství plod. vody normální. Ach jo, vždy musím mít něco extra ☹ To magnesium je hlavně na co, mohu-li se ještě zeptat? Moc Vám děkuji.

rogorca
7. pro 2007

Dobrý večer-babičko asi pře 14 dny jsem se Vás ptala,jak mohu napomoci miminku aby se otočilo-a pomohlo to-moje beruška už je hlavičkou dole-tak Vám chci jen poděkovat.Vím,že to ještě nemusí být definitivní,ale rozpoutala se debata a dozvěděla jsem se spoustu informací ohledně porodu KP a byla jsem klidnější.Nejhorší je strach vyplývající z nevědomosti a nejistoty.
- Zdenik -gratuluji k Lindě-ať ti dělá jen radost a ty se brzo zotavíš.

d.aniela1
8. pro 2007

Dobrý den babičko mám těhotnou kmaradku 15tt a často trpí bolestmy hlavy,,,vubec nevi jestli si nevo muze vzit mohla by jste poradit???moc dekuju predemz radu,zkousela i zabaly,,a nic,,a jelikoz nema dom internet,,poprosila timto me,,dekuju za odpoved,,(nekde pisou ze se muze paralen)

maree
8. pro 2007

Mila babicko, psala jsem vam vicekrat ke konci teh.- zpozdovani rustu a oligohydramnion. Uz jsme zpatky z porodnice, mala se narodila cisarem, 2550g, apgar 9-10-10, je v poradku a strasne sikovna, coz rikali i doktori, akorat mame problemy s kojenim, unavuje ji sat. Ale celkem pribira...

monaberuska1
9. pro 2007

Dobrý den porodní babičko🙂
už zas se jdu na něco zeptat🙂Měla jsem stále jeden termín a to podle MS a teď na poslední prohlídce po ultrazvuku mi dopsala i druhý termín ale je stejný jako podle MS🙂myslíte že třeba jako na tom ultrazvuku nějak přibližně poznala že to bude toho 13.12?kdyby to viděla na dýl tak by mi tam asi napsala jiný termín ne???

liaa
9. pro 2007

Dobrý den porodní babičko.
Mám těhu cukrovku-ale zvládám to dietou.Přes to mě překvapilo,že na 35 tt bylo miminku naváženo 3kg.Jakou mám naději že budu moci rodit normálně a né CZ?Když by mimi přibývalo vyvolává se prý porod na 37 tt-je to tak?A pokud by to vypadalo s váhou miminka i cukrovkou OK a já nedej Bože přenášela-rozhodují v takovém případě lékaři o tom,že při cukrovce se přenos mimi nesmí?
Děkuji 🙂

lumr
9. pro 2007

dobrý den babi. Ještě Vás chci poprosit. Dilatace vnitřní branky ve tvaru U je závažný a nezvratný problém? Nebo se to ještě může změnit: Moc Vám děkuji. Jinak už ani nekrvácím, nešpiním a bolesti břicha také nemám. Moc Vám děkuji.

porodni_baba
autor
10. pro 2007

denousek • 37tt • 7. prosinec 2007 ve 21:15 nechte to na mimču 😵

lumr • 7. prosinec 2007 ve 21:21...to magnesium je hlavně na to tvrdnutí dělohy, aby už nebylo a dál jste se neotevírala 😉

rogorca • 2d, 35tt • 8. prosinec 2007 ve 00:03...moc gratuluju a doufám že to vydrží hlavičkou a krásně a hladce na potřetí porodíte 🙂 😉

d.aniela1 • 1d, 16tt • 8. prosinec 2007 v 16:09...Paralen lze krátkodobě až 4 tbl denně...tedy jedna po 6ti hodinách 😉

maree • 1d • Včera ve 00:14...gratuluju tak zase tak maličká není. Prostě je menší, ale to u holčičky zase tolik nevadí. Kojení nevzdávejte tyhle děti někdy bývají slabší a unavenější u sání, ale rychle to doženou. Nebojte pokud přibývá tak je všechno vpořádku a nenechte se nikým od kojení odradit. Pro vaši berušku je to to nejlepší, o to víc, že je trošku menší 😎 😵

monaberuska1 • 40tt • Včera ve 12:02...po několikáté ale znovu...UZ dělaný v tomto tt, absolutně nic nevypovídá o termínu porodu, pouze o tom, že vaše miminko je přesně podle tabulky velké tak jak má v tomto tt být 😵 Vím že vás nepotěším, ale na termín porodu z UZ usuzovat absolutně nelze. Tak daleko v medicíně ještě nejsme 😀ˇ
Předvídat termín porodu = věštění z koule!!!!! 😀 😔

liaa • 2d, 36tt • Včera ve 13:06...podle závažnosti cukrovky a vašich hladin glykemie se přenášet nenechává, většinou se snažíme o vyvolání porodu v termínu.
Ve 35tt jsou 3kg naprosto normální váha a pokud jsou glykémie vpořádku není se čeho bát. Miminko právě v těchto tt fyziologicky dost přibýrá, to je normální. Myslím, že své třetí dítě porodíte normálně, jen by to mělo být do termínu. Tak hodně štěstí. Důvod k obavám nevydím 😉 🙂

lumr • Včera ve 14:17...dilatace U není nijak zvlášť závažná...spíše to jen upozornilo, na možný vznikající problém, a proto to magnesium, ale to je vpořádku, žádný strach 😉 Nezvratné to většinou bývá, i když pak záleží kdo to měří, takže bych se ani moc nedivila, kdyby vám příště řekli že žádný problém není. Hodně štěstí a hlavně odpočívejte 🙂

loucna
10. pro 2007

dobrý den babičko,tak to máme za sebou,jen jse vám chtěla poděkovat za všechny ty rady před porodem a zároven se tak trošku pochlubit.doktoři se s tou váhou opravdu sekli,odhadovali 4,2kg malý se narodil 22.11. takže 42plus 6,PV 4795g,55cm,normální cestou. porod trval od prasknutí vody po vytáhnutí malého 3,5 hodiny,doktoři trošku nechápali.ale já jsem ráda že to mám za sebou a že je malý relativně v pořádku.přála bych takový porod všem. 😵 😵 takže děkuji,držela jste mě psychicky nad vodou a vše opravdu dobře dopadlo 😀

lumr
10. pro 2007

Moc Vám děkuji,babičko. Jen se o mimi moc bojím a lékaři Vám toho často moc neřeknou.. ☹ A já mám ráda ve věcech jasno, natož když se jedná o našeho vytouženého broučka. Ještě malý dotaz, myslíte, že do konce těhotenství budeme moci s manželem mít pohlavní styk? Mám moc otázek, to víte prvorodička 🙂 Tak ještě jednou moc děkuji a opatrujte se.

kaceenka81
11. pro 2007

porodní babi nevím jestli i na toto budeš umět odpovědět ale moje dcerka má vzadu na hlavě takovou jakoby bouli,přímo uprostřed vzadu.problém je že nevím jestli už to měla ☹ ale nevšimla sem si toho.je to normální nebo s ní mám někam zajít.děkuju

kirax
11. pro 2007

dobrý den měla bych dotaz.včera manža uklouznul s malým v náručí a malý se asi trošku bouchnul do jeho ruky.plakal chvilku ale já nevím jestli se bouchnul nebo úlekem. ☹ celou noc sem ho hlídala a nezvracel,pěkně spinkal.ted ráno taky tvrdě spí ale pořád ho radši kontroluji.myslíte že kdyby mu něo bylo z toho bouchnutí tak by se to už projevilo?malému je 7týdnů,a stalo se to včera večer.

lumr
11. pro 2007

Dobré odpoledne. Jen se chci ještě zeptat. Nemůže být problém s dilatací vnitřní branky tvaru U, spojený s tím, že jsem prodělala konizaci děl. čípku? Moc děkuji

belda
11. pro 2007

kaceenka81:nejsem si jistá,jeslti jsem tě pochopila,ale pravděpodobně jde o protuberantia occipitalis externa,což je normální vyboulenina.já ji třeba nemám,ale manžel ji má pěkně velkou a směju se mu,že tam má externí mozek. 🙂 😀 😀

kaceenka81
11. pro 2007

beldo ale ona ji asi neměla!to jako může vyrůst najednou?i u tak malého mimča? 😕

belda
11. pro 2007

kačko,tak pro klid duše zajdi k doktorce....možná nejdřív nebyla tak znatelná a jak malá roste,tak se víc formuje...fakt nevím.... 😲

vilo
12. pro 2007

dobrý den, chtěla bych se zeptat: jsme v 15 tt a když si lehnu nahmatám si v podbříšku tvrdší oválné místo, může se jednat o mimčo? Občas cítím jak tam něco cestuje.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru