Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
27. kvě 2007

ad anney:
zpusobuje to prave ta poloha...stani, chozeni...pokud se ulozite jeste lepe s nohama na hore asi to ustoupi, ze? Je to totiz zpusobeno utlakem cev rostouci delohou...po porodu to opravdu zmizi budte klidna...kuze a podkozi je jeste k tomu vsemu a ke snizenemu prutoku krve ...prosakle diky hormonum...a tohle vsechno dohromady tvori vas problem...nejpozdeji po sestinedeli to bude zcela vporadku 😉

porodni_baba
autor
27. kvě 2007

ad radek:
vse uz tu bylo zodpovezeno, ale ve zkratce...nic neskodi...
caj asi 4x denne asi od 36.tt...mel by rozvolnovat svaly panevniho dna...
lnena seminka podporuji peristaltiku strevni, cimz mohou drazdit delohua vyvolat porod (asi podobne jako klystyr...)...podpori to porod pokud je vse nachystano, pokud neni nestane se nic...jen se lepe vyprazdnite...po tech seminkach...
babske rady jsou babske rady...berte je s rezervou, ale na druhou stranu...vzdycky vysly z pozorovani a z letitych zkusenosti...takze na nich asi taky neco je...
Udrzte si vzdycky zdravy selsky rozum a mate vyhrano 🙂 😉

susik77
28. kvě 2007

Dobry den, chtela bych se vas zeptat, dnes jsem se probudila na silnejsi jako menstruacni bolesti, trvalo to asi 6 minut a opakovalo se to 3x za hodinu. Mohou to byt poslicci? Je to v poradku v 31.tt? Jeste jsem si vsimla, ze pocas toho se miminko dost intenzivne hybalo. Dekuji za odpoved 🙂

susik77
28. kvě 2007

jeste bych se rada zeptala, jestli je neco na povere, ze kdyz zena v pozdnim stadiu tehotenstvi myje okna, muze se miminku omotat pupecni snura kolem krku? A kdyby se to stalo, da se to zjistit na ultrazvuku?

pipisek
28. kvě 2007

mockrát ti porodní babičko děkuji za vyčerpávající odpoěď na můj dotaz, uklidnila jsi mě .....díky díky !!

pirlenka
28. kvě 2007

Dobrý den,

děkuji za tuto diskuzi a ráda bych se na něco zeptala:

1) Ve 30tt jsem měla výšku fundu 31 cm - je to na tento týden ok?

2) Od včerejšího dne mě trápí necitlivost části nohy, konkrétně vnější část stehna. Mám pocit, jako bych měla na své kůži ještě nějakou vrstvu a doteky a škrábání cítím jen velmi slabě. Ostatní část nohy ok (vnitřní strana stehna, lýtko...). Dneska mě ta noha i brněla a zdá se mi, že celkově mi obě nohy natekly (že mám silnější stehna) - mohlo by to být od toho?

Moc moc děkuji za odpověď.

lilak5
28. kvě 2007

Dobrý den,
jsem ve 32 týdnu a dnes jsem byla na ultrazvuku pupečníku. Bylo mi řečeno, že mám za týden přijít na kontrolu, že jedna hodnota je trochu nižší, ale že to nic neni, že horší by bylo kdyby byla vyšší. Až doma mi došla, že vůbec nevim o jakou hodnotu mělo jít, ale na papírku je napsáno:
DOPPLER umbilic. AB index 2,63
PI 0,99
Kdyby jste tušila o co jde, prosím napište. Děkuji.

dablice1983
28. kvě 2007

dobrý den mám dotaz co znamená zkratka poloha poldu CS2 děkuju za radu jsem ve 31tt

raduska00
28. kvě 2007

nevím o tom, že by se mi nějaké jaterní testy dělaly, tak nemohu říct 😒 ale bez tak děkuji za radu (váš názor)
jste moc hodná
😵 😵 😵

kaceenka81
28. kvě 2007

dobrý den,chci se zeptat,zda je normální že když si sáhnu na štěrbinu v čípku tak je pootevřená na špičku prstu?!dr.před týdnem mi nic neřekl,mám strach zda se neotevírám.jsem ve 20tt a bolesti nemám.

natalie77
28. kvě 2007

Dobrý den, porodní babičko.
Mám na Vás prosbu, jsem po dvou operacích (dvě dělohy, dva čípky, 2 pochvy) ze všecho mi udělali originál, nyní jsem těhotná od 15.tt jsem z důvodů předčasných stahů doma a mám nařízený klidový režim, který 100% dodržuji.
Minulý týden mi moje paní doktorka řekla, že se mi zkracuje děložní čípek, zápis v průkazce 1-2.
Znamená to, že opravdu hrozí předčasný porod? Hrdlo mám jinak uzavřené.
Prosím, od kterého týdne je miminko schopno přežít, aby nemělo žádné vady atd.
Moc děkuji za odpověď a díky za ostatní, že Vás tu máme 🙂

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad susik77:
menstruacni bolest mohou byt poslicci...i kdyz ty vetsinou jsou jako nebolestive stahy delohy....mohl by to byt i hrozici predcasny porod...
ale znepokojujte se pouze v pripade, ze by bolest byla trvala, nebo se 3 krat za hodinu prip. i casteji opakovala pul dne, nebo by se intervaly zkracovaly...v tom pripade je dobre rozjet se do porodnice co nejdrive...aby bylo mozno jeste stahy zastavit 😉
mimnko se intenzivne hybe, protoze je to pro nej zatez...kdyz na nej neco jakoby tlaci....to je normalni reakce na podnet 🙂

O povere vim, ale myslim, ze zrovna tahle potvrzuje pravidlo, ze babske povery jsou zalozene na pozorovani.... Ono totiz obtoceny pupecnik ma pri porodu hodne deti...jen se o tom malo vi...a kdyz ne zrovna kolem krcku tak kolem rucicky nebo nozicky...to se normalne stane behem vyvoje....je to normalni nalez nic hrozneho...pokud se nezacne behem porodu utahovat, ale to se rychle pozna na monitoru, takze zadny strach 😉
Takze okna klidne myjte ale az ke konci tehotenstvi, protoze je to s rukama nahore dost namahave a muze to vyvolat porod...tak se vam to muze hodit, ta neumyta okna, kdyby jste prenasela 😉 ale hlavne nespadnete ze stafli 😎
Obtoceny pupecnik jde na UZ videt jen nahodne a velmi tezko...vetsinou spis ne nez ano, ale nebojte nic. 🙂

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad pipisek: neni zac...uklidnuji rada, pokud to jen jde 😎

susik77
28. kvě 2007

porodni baba : dekuji moc za odpoved. V patek mam jit na kontrolu, doufam, ze se to nebude zhorsovat...Myslite, ze muze pomoct horcik? Je lepsi byt radsi v klidu?

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad pirlenka:
1/ juknete do tehu prukazky...pokud tam mate takovou krivku (gravidometricka krivka se to jmenuje...i kdyz to tam asi nepisou) a jednim mrknutim ocka poznate, ze je vse v nejlepsim poradku 🙂
2/ ta necitlivost nohy je u vas asi zpusobena rostoucim briskem...a vymizi az s porodem, ale pokud by bolest byla nejak vyraznejsi a otoky nejak nahle... bude dobre jit se ukazat lekari...v ord. dobu ke svemu obvod. gynekologovi, v akutnim pripade do porodnice, kde jste se rozhodla rodit 😉
V tomto tydnu a v techto vedrech mohou byt otoky na nohou i na rukou jiz dennim chlebem...hodne odpocivejte v chladnejsich mistnostech pokud to jen jde...v sede s podlozenymi nozkami nebo vleze na boku 😅

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad susik77: magnesium jiste pomoci muze ale opatrne s davkovanim...muzete zatim zkusit pit tak max pul lahve magnesie denne.

susik77
28. kvě 2007

dekuji moc, kdyz se to zhorsi, tak urcite pojedu na gynekol., nebo do porodnice 🙂

smoulinda
28. kvě 2007

Dobrý večír porodní babulko 🙂 Chci se zeptat od kdy doporučujete pít maliník a jestli jsou nějaký důvody proč by se v některých případech raději pít neměl???

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad lilak5:
bohuzel spravne hodnoty A/B indecu neznam, ale PI je naprosto v poradku.
Myslim, ze jste pouze na kraji hranicnich hodnot, nebo jste se lehce nevesla do tabulky...zadna tragedie...proto ta kontrola za tyden...budte naprosto klidna 😉

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad dablice1983:
myslim, ze jste dala 2 veci dohromady, nebo opravdu nechapu co chtel vas lekar rici?
CS..je totiz bezna zkratka pro tzv. cerviw score...neboli hodnotu otevreni hrdla...u vas hodnota 2 v danem tt by byla naprosto vporadku, ale s polohou mimca to podle me nesouvisi 😉

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad raduska00: no skoro bych to cekala, ze vam nekdo jaterni testy udela, kdyz vam po poslednim porodu selhavaly jatra 😝 ale byl to jenom nazor 😔 .
Tak hodne stesti u tohoto porodu 😉

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad kacenka81: zalezi zda jste poprve tehotna nebo ne...
pokud jste jiz prodelala porod nebo nejaky potrat je sterbina vporadku...
stejne tak i po nejakem zakroku na cipku jako paleni konizace apod...
Pokud mate pochyby zeptejte se priste lekare, ale na spicku prstu neni problem...muzete byt klidna 😉

dablice1983
28. kvě 2007

dobrý den děvčata mám dotaz nevítekolik se ted pohybuje mateřská a jinak ve kterém týdnu se můžou dostavit první poslíčkové před porodem děkuju

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad natalie77
je skvele, ze jste si vedoma ze vase tehu je a bude rizikove (ona ta jedna z puvodne dvou deloh je totiz trosicku mensi. 😠 .)
Za dodrzovani klidoveho rezimu vas muzu jenom pochvalit 😎
zapis v prukazce 1-2 asi myslite CS= cervix skore...to by v tomto tydnu bylo uplne normalni..
pokud se cipek pouze zkracuje ale neotvira.-..budte zcela vklidu...u vas to bude opravdu tou mensi delohou...
Predcasny porod vam hrozi z pohledu vasi puvodni diagnozy ne soucasneho stavu...a je to opravdu jenom riziko...berte to jako fakt a budte uplne klidna 🙂 vy delate co je ve vasich silach...tedy dodrzujete klid 😎

K zivotaschopnosti plodu:
velmi tezko hodnotit...
v 26.tt. je jiz mimco jiste zivotaschopne i kdyz je velmi velmi nezrale...vzdyt ma neco mezi 1000-1200g...
s kazdym tydnem navic je to lepsi a lepsi...
zcela klidna muzete byt okolo 34.-36.tt
po 38.tt mate mimi narozene v terminu..
Je to otazka na kterou se velmi tezko odpovida....protoze i relativne vetsi a starsi deti mohou mit klidne vetsi problemy nez ty nedonosene 😒
Ale tim vas samo strasit nechci
Preji jen sama velka zdrava miminka
a vam natalie77...at to v tt. dotahnete co nejdal

A diky za pochvalu, vzdycky zahreje u srdicka 😉

porodni_baba
autor
28. kvě 2007

ad smoulinda:
malinik klidne muzete zacit pit...muze se od ukonceneho 34.tt v davce 3-4 salku denne.
Pokud trpite na zacpu je vhodne i pojidani drcenych lnenych seminek (1 lzice denne...a dobre zapijet)

lilak5
28. kvě 2007

Děkuji za odpověď, jste moc hodná 🙂

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

lilak5: neni za co 🙂
doufam, ze jsem vas alespon trosku uklidnila 😉

iza
29. kvě 2007

dobrý den, ráda bych se zeptala na nález,který mi byl zjištěn na UTZ:miminko má prý hraniční nález -dilatace střeva(tlustého), ale prý se nemám znepokojovat a vyčkat na další UTZ. Jedná se prý o častý nález, který se časem mění. Je to opravdu tak ?

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

iza: budte klidna...kdyz je neco hranicni, znamena to opravdu vzdycky jen to, ze jste na hranici tabulky...jenze prave jako u vas jsou v lekarskych oborech situace, kdy proste nejde rict....az sem je to dobre a odsad uz ne...tak jednoduche to totiz neni...na hranicich je totiz siroky pas sedi, kde to byt dobre nemusi, ale pravdepodobne je 😅 , takze klidne vyckejte dalsi kontroly a uzivejte si slunicka 😉

kasli
29. kvě 2007

Dobrý den, měla bych takový menší dotázek / jsem prvně těhot. tak toho moc nevím/. Někdy se mi stává, že se mi bříško začne tak jako napínat a mám pocit, že je najednou tvrdší, ale na pohmat mi příjde že je normální. Je možně, že to způsobuje rozpínání dělohy? Něco jsem o rom četla, ale nevím jestli to je opravu ono. Předem děkuji za opověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru