Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

eva265
6. črc 2007

Dobry den, rada bych se zeptala na dve veci. Zacala jsem provadet masaz hraze, ale po par dnech jsme s ni prestala, protoze mi v moci doktorka zjistila zanet a predepsala antibiotika. Za jak dlouho muzu v masazi pokracovat, aby se zanet nerozsiril? A dale by me zajimalo, jestli jde nejak ovlivnit poloha plodu. Prcek je porad hlavickou nahoru a neustale se toci tak, ze telicko dava smerem k zemi a hlavicku nahoru. Kdyz si lehnu na bok, pretoci telicko smerem k boku smerujicimu k zemi a hlavicku da nahoru. Kdyz se otocim, za chvilku se otoci i on. Kdyz stojim, tak je natazeny podelne. Diky za odpoved.

porodni_baba
autor
6. črc 2007

ad lu777: prestoze chapete ze vas jako odbornik nemuzu podporit a s vasim rozhodnutim nesouhlasim...respektuji ho jako vase svobodne rozhodnuti...pokud jste schopna a ochotna nest vsechny jeho nasledky...coz asi myslite ze jste...
Mam s timto bohuzel i spatnou zkusenost ale o tom az jindy...
Vase rozhodnuti je sice trochu blazenou nevedomosti...ale jsou to vase rozhodnuti a zodpovednost nesete vy...
Preji vam krasne tehotenstvi a hlavne zdrave miminko 😉

porodni_baba
autor
6. črc 2007

ad dablice1983: slo pravdepodobne o poslicky...bolesti po hodine nejsou pravidelne...to je po 10ti a mene minutach...
vas problem je jiz ale jiste vyresen...protoze pisu s casovym zpozdenim 😉

ad adrianav: do 34-36.tt ma mimisek dost casu se sam otocit...muzete mu pomoci cvicenim tzv. kocicich hrbetu...ale casu je jeste spousta...teoreticky se miminko muze otocit jeste v terminu porodu i kdyz casto se to samozrejme nestava 🙂

ad susik77: to co popisujete jsou opravdu poslicci...s pitim maliniku bych neprestavala...mozna ho pijte spise vice pres den nez na noc...
to ze vam tepla sprcha pomohla jasne znaci poslicky...az to jednou nepomuze a budou pravidelnejsi a castejsi...znaci to rozbihajici se porod a pro vas cestu do porodnice 🙂

porodni_baba
autor
6. črc 2007

ad artuse: nebezpecny pro vyvoj plodu by byt nemel...ale lecit ho je treba to mate pravdu...
v pripade ze by se vyskytl okolo terminu porodu rodila byste cisarskym rezem...pokud ho prelecite a pak uz se neobjevi budete moci rodit normalne 🙂

porodni_baba
autor
6. črc 2007

ad eva265: nevidim nahodne objeveny zanet v moci za kontraindikaci masaze hraze....ale muzete pockat tyden po dobrani atb a pak znovu zacit...
...k druhemu dotazu...nepisete po kolikate rodite ale u prvorodicky je toto otaceni mimca velmi netypicke....nevim o jake ovlivneni polohy mimca by melo jit? 🙂

artuse
6. črc 2007

porodní babičko, děkuji za odpověď týkající se genitálního oparu v těhotenství...ještě malý dotaz k přeléčení - mohla bych si nějakou mastičku koupit sama v lékarně nebo mám počkat až co přesně diagnostikuje a případně předepíše lékař? Protože jsou svátky a víkend, můžu jít ke svému lékaři nejdříve v pondělí (úterý), podle toho jak bude mít volno...tak snad to nevadí...
Moc děkuji za ochotu 🙂

lu777
7. črc 2007

porodni babicko, dekuji za reakci ... ja ale moc nechapu, proc se nedela rovnou to sijove projasneni a proc o nem doktori vsechny povinne neinformuji, kdyz je to presnejsi? rada bych si to byvala zaplatila kdybych o tom vcas vedela
me od tech tripple testu odrazuje hodne ta nepresnost, denne to mam na ocich, bydlim totiz v dome s pani, ktere vysly testy dobre a chlapecek je pritom postizeny (v rodine zadne postizeni nemaji a byla tehdy mlada, ma dalsi dve zdrave deti, jen pro upresneni). Je mu osm let a je na voziku a ma i mentalni postizeni, je to s nim dost spatne.. tohle me desi.. nebo jsem mozna uplne vedle a tripple test tohle nezahrnuje? nevim presne, cim tim chlapecek trpi, ale divim se ze takove postizeni se nezjistilo, ani na ultrazvuku, pani o tom proste nevedela dokud se nenarodil .. nebo napr. u pani Zilkove, je ji 45, pocitam, ze byla na vsech testech a s nejvetsi pravdepodobnosti i na amniocenteze v jejim veku (hadam).. a detatko porad jeste bojuje o zivot..

Tak proto se ptam sama sebe, jestli vubec ty testy maji tak velky smysl?

Jinak jsem se o tom bavila s manzelem, prosli jsme kvuli jeho neplodnosti IVF, bylo to hodne hodne narocne, tohle je vybojovane miminko "prirodni" (muz sel v zahranici na drahou operaci, kterou mu tady doktori rozmlouvali, ze to stejne nepomuze).. takze po tom vsem bysme si miminko stejne nechali, ale mozna je to nepochopitelne pro nekoho kdo nemusel projit takovym nekolikaletym bojem a zoufalstvim... Kamaradka ted otehotnela po druhem IUI a rikala, ze byla na zhrouceni a divi se, ze jsme to vubec tolik let zvladali.. uz ted premyslim jinak nez kdyby mi bylo 18 (je mi 30).. porad jsem si ty roky rikala, ze holt nam to miminko seshora jeste neposlali a asi vi proc.. kdyz je konecne tady, tak si neumim predstavit, ze bych ho odmitla po tom co jsem se za to namodlila..

Omlouvam se za roman 🙂 kdybyste mohla blizeji vysvetlit co presne tripple testy kontroluji a co ne a jaka je jejich presnost atd., byla byste moc hodna..

evi3
7. črc 2007

lu777, precitala som si poslednych par stranok, nie kazdy triple test vyjde spatne. Asi by som na tvojom mieste obetovala trochu krvi s optimistickym predpokladom, ze vysledky budu dobre.
Suhlasim s porodni_babi blazena nevedomost, ale aj ta urcite hranice. Nam trvalo otehotnenie skoro 2 roky. Bola mi doporucena amniocenteza z dovodu veku. S manzelom sme sa rozhodli, ze pojdem, a ze bud bude vsetko OK a zbytok tehu budem spokojne spat, a ked to OK nebude, budeme mat cas vsetko premysliet a na vsetko sa pripravit. Hlavne ten cas.
Pred par rokmi som stravila jeden letny tyzden s detmi z ustavu socialnych sluzieb - tzn. deti mentalne postihnute - down, autizmus, kombinacia tychto dvoch, poskodenia po detskej obrne, pri porode. A prave pre tie zazitky tam, by som chcela mat ten cas. Myslim, si ze nikto si nedokaze predstavit ako tie deti funguju, kym to nezazije.
Myslim, ze o tej vrodenej vade syna V.Zilkovej lekari vedeli niekolko poslednych tyzdnov - prave z ultrazvuku. Nebola to chromozomalna ani metabolicka porucha, neviem ci teraz nekecam, ale mam pocit ze tieto su zistitelne z krvi, pripadne plodovej vody.
Prepac, za prednasku 😉 , prajem pohodove tehu a zdrave mimco.

lu777
7. črc 2007

diky Evi 🙂
manzel se me ptal proc bych to chtela vedet, kdyz bysme si to stejne nechali, taky si jako Ty rikam, ze bych si alespon mohla vyhledat info a dusevne se pripravit, a taky lidi okolo.. na amnio bych nesla v zadnem pripade, bohuzel moje kamaradka po tom potratila, byla to hruza, takze jedine snad nejaky velky geneticky ultrazvuk..
cele je to loterie, ted tady na diskusi ctu i, ze kolikrat i to sijove projasneni neni presne, ze treba detatko zakloni hlavu a uz to vyjde spatne.. uff.. holt na prirodu neni lehke vyzrat 😀

jeste o tom vsem premyslim.. nevim proc mam okolo sebe jen same priklady, ze ty tripply nefungujou 😀

holt vsechno je jen pravdepodobnost a odhad.. dokud se mimi nenarodi 😔 😵

katarina82
7. črc 2007

lu777, já tě teda nepodporuju v tom nechodit na testy, ale s těmi tripply mám podobné příklady. Většině kolem mě to vyšlo falešně pozitivní. A bohužel znám taky jednu, co o miminko po amnio přišla ☹ Hlavně že ji pak důležitě řekli, že bylo naprosto zdravé 😠 Já byla na tom screeningu v prvním trimestru, kdyby ten vyšel blbě, tak bych na amnio asi šla, ale já pak byla i na tripplecha a i kdyby vyšly blbě, tak jsem byla rozhodnutá na amnio nejít. Ale to jen proto, že jsem byla na tom I.trim.screeningu...

sisstin
7. črc 2007

no...já znám též jednu holčinu..byla asi jenom o 1tt míň než já..a taky přišla o mimi po amnio..ale podle mě pořád lepší tam jít..a za cenu toho rizika 😒

katarina82
7. črc 2007

Ale ten screening v tom prvním trimestru, když ho teda dělá někdo, kdo na to má licenci, je mnohem přesnější než ty debilní tripply 😠

sisstin
7. črc 2007

katarina: jenže ten screening je jenom na Downa ne? 😕

katarina82
7. črc 2007

sis, i na ty jiný, nevím, jak se ty nemoci jmenují. Takové nějaké názvy podle chlapských příjmení 😅 Mě nedělali jen to projasnění, ale i krevní testy a to se nějak dohromady vyhodnocovalo. Jen myslím, že to nepozná rozštěp, ale rozštěp se stejně dá poznat na utz... Kámošce vyšly blbě tripply na rozštěp a stejně se čekalo jestli to uvidí i na utz...

sisstin
7. črc 2007

katarina: já byla jak na projasnění, tak na krvi...tak na tripplech..to dělají ale všem ne? 😕

katarina82
7. črc 2007

Jak kde, v někteří moderní dokroři už pak tripply nedělaj, ale většina je furt dělá, ale na to se nemusí jít. Já je chtěla taky odmítnout, ale pak měl můj doktor nemocenskou a s tím staroušem, co ho zastupoval, jsem se nemínila hádat.

sisstin
7. črc 2007

katarina: vlastně ta krev..to byly asi ty tripply mi teď došlo 😕

katarina82
7. črc 2007

no tak to ne, já byla na kompletním testu-jak projasnění, tak krev už v tom prvním trimestru. To samotné projasnění nemá moc význam. A může naznačit fakt jen toho Downa...

sisstin
7. črc 2007

katarina: mně brali krev v prvním..ale to bylo kvůli HIV a siffylis 😕

katarina82
7. črc 2007

sis, to mě taky, ale to s tím nemá nic společnýho. Mě brali krev pak ještě zvlášt na genetické testy u toho projasnění.

listicka77
7. črc 2007

Dobrý den, porodní babi. U lékaře jsem ještě skutečně nebyla. Jsem teď 8 tt (teda přesně 8+4) a chystám se k němu příští týden. Moc se mi tam ale nechce a nejraději bych to ještě odložila. Ke všem možným testům mám v podstatě stejný postoj jako Lu777. Naše miminko sice není "vymodlené", ale já bych na potrat také nešla. A nemyslím si, že by pro mě bylo lepší o případném postižení vědět předem. Prostě kdyby to přišlo, tak ten fakt budu muset přijmout a vyrovnat se s ním... Ale nechci se tím "trápit" celé těhotenství. Ale je jasné, že každý to cítí jinak. Mé známé vyšla v triplu pravděpodobnost Downa 1:30, tak na amnio šla, i když byli rozhodnutí si dítě nechat. Ale chtěli to vědět předem. Naštěstí je holčička zdravá.
Takže já sázím na pozitivní myšlení. Zrovna dneska se mi zdál sen o tom, že mám dvě krásné dětičky a to starší byla holčička.
O ultrazvucích ale pořád přemýšlím. V tomto týdnu mě občas malinko pobolívalo vlevo v břiše, tak jsem si říkala, jestli opravdu nepotřebuju to ujištění, že mimi je na svém místě a ne někde ve vejcovodu, teď už jsem ale zase klidná.
Omlouvám se, nějak moc jsem se rozepsala...

porodni_baba
autor
7. črc 2007

ad artuse: pri podezreni na genitalni opar v tehu bych asi utikala na gynekologii nebo do porodnice...oni se o vas postaraji i o vikendu nebojte...rozhodne bych to nelecila sama a masticka pravdepodobne stacit nebude 😉

porodni_baba
autor
7. črc 2007

ad lu777: tripple testy...maji za ukol zjistit hlavne Downuv syndrom...ale i dalsi...jeho presnost pro Downuv sy...se uvadi zachyt asi 65%...je pravda, ze dnes jiz jsou dostupna dalsi vysetreni...jako sijove projasneni apod., ale ne kazdy gynekolog je schopen tato vysetreni provest...zatim je to ve stadiu zkousek...jen na nekolika pracovistich v CR...tzv. I. trimestrovy screening...okolo 12-13tt...ale pokud citite jako svoji volbu, ze je lepsi nevedet a uzivat si tehotenstvi...vas nazor je treba respektovat...preji krasny zbytek tehotenstvi... 😉 vas postoj do jiste miry chapu a techniku v tehu nabizim jen tomu kdo o to stoji
preju vam z celeho srdce krasne zdrave miminko... 😉

artuse
7. črc 2007

porodní babičko, děkuji za odpověď, byla jsem dnes na gynekologické pohotovosti, na genitální opar to nevypadá, prý je to jen mazová žlázka, tak se mi ulevilo...
přeji hezký večer 🙂

porodni_baba
autor
7. črc 2007

ad listicka77: blahopreju myslim, ze uz jste vcelku za vodou... uz se k lekari vydejte a nakonec mu snad povolte i ty geneticke velke UZ...ty jsou jako povinne...jak uz jsem psala vyse odmitnout muzete vsechno...
hodne stesti u lekare a pak dejte vedet jak jste dopadla 😉

porodni_baba
autor
7. črc 2007

ad artuse: jsem velmi rada za vas...on genitalni opar je velmi neprijemny ☹ 😉 Hezky si uzivejte tehu 🙂

lu777
7. črc 2007

děkuji, porodní babičko 🙂 ještě uvažuju o tom šíjovém projasnění, v pondělí budu 12+1, tak to ještě zkusím..

porodni_baba
autor
7. črc 2007

ad lu777: to jiste zkuste za to nic nedate a treba vam to doda trochu klidu navic 🙂

artuse
7. črc 2007

lu777: já četla, že šíjové projasnění se provádí až do 14. tt, např. na této stránce je to také uvedeno: http://www.gynekologie.cz/stranka-prenatalni-di....
Já byla také na šíjovém projasnění + krev, ale nebyla jsem na klasických tripple testech, v 16. tt mi dělali jen vlastně "část" tripple testu - vzali krev tuším na rozštěpové vady.
Na to šíjové projasnění si ale najdi lékaře, který na to má certifikát, to je hodně důležité!
Držím pěsti a přeji pohodové těhotentství 🙂

lu777
7. črc 2007

jee, dekuji za rychle reakce a diky za za link Artuse

ja si v pondeli rano zavolam k doktorovi, vim, ze v Praze to delaji v Podoli, kde mam i kartu, chodila jsem tam na IVF, tak bych se snad vmackla, i kdyby mi doktor nenapsal doporuceni..
mam dobreho doktora, myslim, ale je asi holt trochu "stara skola", datluje jeste na psacim stroji, tak mi melo asi dojit, ze si takove veci musim vyhledat sama 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru