Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
16. čer 2009

aponchie • 2d • 14. červen 2009 ve 20:27
...můžete z jednoho, stačit by to mělo, ale je otázka, pokud jsou pak pocity v druhém prsu takové zda raději nezachovat kojení z obou 😅 jinak měkká/tvrdá prsa nejsou podstatná 😉

kamikula
17. čer 2009

Dobrý den porodní babičko, prosím Vás o názor. Jsem ve 40+2 t. a už mi chtějí porod vyvolávat ve 41+1, pokud do té doby neporodím. Není to moc brzo? Porod se většinou vyvolává po 2 týdnech a ne po týdnu. Nebo se mýlím? Žádné komplikace nemám. Vše je v pořádku. CS mám poslední 3 týdny stejný (CS3). Nic zatím nenasvědčuje, že by se porod měl rozeběhnout. Ráda bych rodila přirozeně. Děkuji za odpověď.

sudana
18. čer 2009

dobrý den porodní babičko, chcela by som sa vás tiež niečo opýtať ohladne toho ze mi včera zistili vela plodovej vody. som v 30+3, bábatko je väčšie na 33 tt, má uz zhruba 2200g, lekár ma vystrašil, že môže ísť o infekciu, o anomálie - čo som skoro odpadla , že niekedy to nič neznamená ale ze mám fakt velké bruško. teraz budem k nemu chodiť stále na kontrolu každý týžden, prosím vás čo to znamená ked je vela plodovej vody? je bábätko v ohrození? prietoky boli ok. dakujem za skorú odpoved

vlasta23
18. čer 2009

mila babicko, uz jsem tady zase. Chtela jsem se zeptat, co je dokonceny sesty mesic ( to se maji zacit davat prikrmy). nevim, jestli to je ted nebo az za mesic. Selsky rozum mi rika, ze az za mesic, ale kdesi jsem si precetla, ze prikrmu se maji nejpozdeji zacit davat v 24.tydnu, coz je ted. Maly se narodil 18.1. tak kdy tedy ty prikrmy? Muzu prikrmovat az od konce 7. meho, kdyz maly dobre roste?
Take jsme byli na kontrole a ptala jsem se na kycle. P.dr rikala, ze tady(USA) se to nijak nekontroluje, pokud je to na pohmat dobre. MY byli na UTZ v sesti tydnech a bylo to dobre a ona tvrdi, ze pak neni co resit. Ja si ale myslim, ze se to muze kdykoliv zmenit. Vydupala jsem si novou navstevu UTZ, ale ona mi rekla, ze tam uz jsou kosti a UTZ nic neuvidi a naRTG me poslat nechce. Pry neni duvod a je to zareni. Co bych mela delat? Rikam si, ze co kdyz nejsou klouby OK, co pak budu delat, tolik zareni to prece neni. Jak se to dela u nas? Moc dekuji 🙂

kulicka
18. čer 2009

ahoj vlasti, videla jsi svuj pas? Tvuj syn tam ma "5 mesicu" 😝 takze ja bych jeste s tema prikrmama pockala. Navic se rika, ze s prikrmama se ma zacit mezi 6 a 9 mesicem. Znam, co zacaly v 7. mesici a dneska normalka papaji. Uzivej si kojeni a neres 😅 😵
Pokud byly kycle v poradku v sesti tydnech tak budou OK i ted 😉 Nam taky delali jen pohmatem a rikali ze OK takze jsme ani na UTZ nesli. A to mame bretonsky predky, kde je nejak vicero dysplazie. Ale prej kdyz to neni v rodine, tak neni ceho se obavat 😅 Tak doufam, ze jsme v poradku.

porodni_baba
autor
19. čer 2009

kamikula • 41tt • 17. červen 2009 v 16:25...dnes se většinou prosazuje názor, že vyvolávat nejpozději ve 41+3, takže těch vašich 41+1 není až tak vzdálených, někde se vyvolává i 41+0. Ona si to každá porodnice dělá maličko jinak a většinou to vychází z jejich zkušeností. Ono moc dlouho přenášet znamená tu maminku moc a moc kontrolovat, což se většinou moc nelíbí ani maminkám ani porodníkům. Ví se že stárne placenta a mimču už nestačí atd atd...Záleží na Vás jak se v porodnici domluvíte. Počkat se ještě dá... 🙂

porodni_baba
autor
19. čer 2009

sudana • 1d, 31tt • Včera v 08:33...jít může jít prakticky o cokoliv...ale množství plodové vody je něco co se velmi špatně hodnotí, a tak si s tím nedělejte příliš velké starosti, protože ve většině případů opravdu o nic nejde 😉 Kontroly jsou určitě na místě, teď záleží na tom co se bude dít dál. Pohlaďte bříško a buďte klidná 🙂

porodni_baba
autor
19. čer 2009

vlasta23 • 1d • Včera ve 23:11...dokončený 6tý měsíc je počínající 7mý měsíc, pochopila jste to dobře. U vás nejdříve za měsíc 😉 Ano, dá se začít i od 7mého ukončeného pokud syn dobře roste 😉
ke kyčlím- UTZ už asi opravdu ne. V ČR se dělá RTG ale taky ne všude, a ne všichni jsou toho zastánci. V USA je zřejmě systém fční, takže není potřeba to nějak víc řešit 🙂

luciferek
19. čer 2009

Dobrý den porodní babičko 🙂,
tak už to máme za sebou a vše v pořádku 🙂 , nakonec mi lékař udělal 2 dny před termínem nějaký hmat a poslal mě domů a ono se to rozjelo do hodinky samo, tak že jsem za dalších cca 6 hodin porodila, bez jakékoliv chemie, jen tak 😉 . Malinká měla 3090 g a 45 cm a dala mi teda i tak pěkně zabrat, větší dítko už bych asi nezvládla, nechtěla vůbec dlouho sestupovat, mě pořád lítal monitor, tak jsem celou 1 dobu porodní strávila v leže na zádech napojená na monitor, což bylo opravdu příšerné ☹ , ale máme to za sebou a jsme z malinké nadšení 😉 .
Vám děkuji za Vaše rady a přeji krásné sluníčkové dny, Lucka

nissanek
19. čer 2009

babicko,
tak ani moje doktorka nic zvlastniho nezjistila, ale taky se domniva, ze je to od placenty (i kdyz na UTZ nic nevidela) Porad spinim (takze je to uz pres dva tydny), ale nic se s tim v tuto chvili delat neda, mam jen klidovy rezim (coz s temer dvouletym prckem doma je dost nerealne, ale snazim se). Tak snad bude vse ok, jeste jednou diky.

vlasta23
20. čer 2009

no babicko, ja bych na ne moc nesazela tady. tady to zdravotnictvi stoji za nic. Naposledy si pamatuju, jak mi v tehotenstvi predepsali na boreliozu doxycilin 😕 , u porodu me porad nutili lezet a ja s emusela se setrou hadat o gravitaci (nakonec ji zkoncila sluzba) amemu priteli rekli, ze nema ledvinu a ze si problemy s mocenim vymysli. No dost komedie. Tady nikdo nic nevi a kolikrat tady lidi jsou tak nemocni a nikdo jim nepomuze. Tak ja bych na ne s tim systemem moc nespolehala. Stroji tady maji, ale mozky jim chybi.....

vlasta23
20. čer 2009

jo jeste musim pridat jednu, jak jsem byla u lekare s anginou pred asi 4mi lety a on se ptal, jestli nahoudou muzu byt tehotna, tak jsem rekla, ze mozne to je a on se ptal, kdy jsem mela naposledy MS, tak jsem rekla, ze prave jednu mam a on uplne s klidem prohlasit, ze pry to se nemusime bat, ze to teda tehotna byt nemuzu 😅 Tak jsem hned vedela, ze jsem v dobrych rukou krale Miroslava a nechala jsme si ty antibiotika poslat radsi z Cech po zname 😕 Tak presne tak to tady je vsude.

marinka
20. čer 2009

Milá porodní babičko,
jsem v 18 tt a tento týden v pondělí jsem byla v poradně, kde mi dr. řekla,že mám stále zakloněnou dělohu, a že pokud se nepřetočí do správné polohy do týdne (22.6), pošle mě na zákrok do nemocnice. Hledala jsem o tom něco na netu, že se to provádí v narkóze a je tam nějaké riziko potratu nebo odloučení placenty. Nevíš o tom něco? Je ten zákrok opravdu nutný, nešlo by ještě nějaký čas počkat? Děkuju!!

nelinkav
20. čer 2009

Teda normálně neprolízám veškerý diskuze a nekecám do všeho, ale dneska mám čas a nějakou povídavou 😀 tak se vmísím i sem, snad se nebudete zlobit 😅

Vlasto, jestli se chceš dozvědět něco víc o vývoji kyčlí, tak koukni sem:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...
Pokud jste byli v 6t na UTZ a bylo to ok, tak k horšímu se to určo nezměnilo. Jestli se chceš přece jen přesvědčit, tak si najdi soukromého lékaře, kterej ti splní, co ti na očích uvidí. Do rtg bych ale zbytečně taky nešla, škoda to tělíčko tím zatěžovat. Jak dlouho se dá dělat utz bohužel neporadím, nám ty kyčle pomocí utz kontroloval naposled v dokončeným 20t věku dítěte...

lakshmi
20. čer 2009

Dobry den Babicko,
skoncila jsem jako lezak v posteli kvuli tvrdnuti bricha a zmenam na cipku (cipek se vsak zase vratil do puvodniho stavu), nicmene dodrzuji doma rezim v horizonzalni poloze (uz asi 2 mesice) . Okoli me vsak desi tim, ze kdyz se nezacnu pohybovat, tak budu mit potize pri porodu. Moc se na pohyb necitim, ale vrta mi to hlavou, jestli malo pohybu opravdu muze mit na porod vliv. Pry v tomto tydnu uz ma miminko tak velkou hlavicku, ze nemuze nalehat na cipek, protoze se pres panev k nemu nedostane. Moc tomu neverim, tak se Vas ptam, co je na tom pravdy. Mam se tedy pohybu bat nebo nemusim? Muj doktor mi rekl, ze at delam, na co se citim, ale ze mi doporucuje lezet. A jeste bych se rada optala, zda muzu provadet masaz hraze, kdyz mam tak casto tvrde bricho.
Moc dekuji za vase rady a cas, jste zlata 😵

jeudi
21. čer 2009

dobry den babicko chci se zeptat co bude do zivota pro dite znamenat kdyz ma dilataci 4mozkove komory??(ma tam vice toho mozk.moku) bude jine nez ostatni??dekuju

byyz
21. čer 2009

lakshmi já jsem ležela od 23tt (teda po 34 jsem se pomalu začala zvedat, ale stejně jsem pohybu moc nedala, funěla jsem po 4 krocích) a porod jsem měla parádní 🙂

poletucha
21. čer 2009

dobry den babicko, chtela bych se zeptat jestli se smi uzivat masticka Vectavir na opar v nose. Dekuju moc 🙂

porodni_baba
autor
21. čer 2009

Opět chvilka, tak mě tu máte 🙂

luciferek • 2d • 19. červen 2009 v 11:04...veliká gratulace 😵 Sophinka se vám moc povedla, stejně jako sestřička, váhově sice trošku více na Vás...ale teď už je to jedno. Hlavně že jste obě v pořádku 🙂

porodni_baba
autor
21. čer 2009

nissanek • 1d, 20tt • 19. červen 2009 v 17:18...ono moc jiných možností není, ještě nějaká cévka čípku např., ale to je vcelku vzácné. Bude dobré hlídat krevní obraz...ale pokud je to opravdu jen špinění...není potřeba nic víc...snad to bude dobré. 🙂

porodni_baba
autor
21. čer 2009

vlasta23 • 1d • Včera ve 13:23...spíše jsem to myslela, že pokud v 6t byly kyčle v pořádku, není důvod aby to teď bylo jinak. A pokud nemáte genetické dispozice 😉 Jak už jsem psala ani u nás se RTG nedělá všude 😉 běžná ale bývá prohlídka ortopedem...jak je to u vás? o tom jste se nezmínila..

porodni_baba
autor
21. čer 2009

marinka • 1d, 18tt • Včera ve 13:28...tento zákrok je opravdu nezbytný a už na něj opravdu začíná být nejvyšší čas (většinou se provádí dříve)...někdy se doporučuje těhotným aby lehávaly jakoby "na břiše", nebo zkoušely polohu na všech čtyřech, ale úspěch nebývá častý...na druhou stranu za zkoušku nic nedáte 😉
Jinak ano máte pravdu, tento zákrok nese určitá leč malá rizika, která ovšem budete muset podstoupit, protože rizika, která hrozí pokud by se zákrok neprovedl, jsou téměř jistá a velká.
Nebojte většinou se to neprovádí v celkové narkóze, ale pouze Vás anesteziolog jakoby přispí a to především proto abyste byla úplně uvolněná 😉

porodni_baba
autor
21. čer 2009

nelinkav • 1d • Včera ve 13:31...není problém, vždyť je to k věci 😉

porodni_baba
autor
21. čer 2009

lakshmi • 34tt • Včera ve 22:26 ...předně vyvrátím mýtus, že se miminko přes pánev nedostane k čípku...selským rozumem, by ho za takových okolností nebylo možné vůbec spont. porodit, což se odborně nazývá kefalopelvický nepoměr...a opravdu se to týká až období kolem termínu porodu a jen malé části miminek
😉
S tím pohybem je to spíše pověra, ale jak se říká na každém šprochu...
...né tím vůbec nechci říct, že máte vyskočit z postele a začít běhat...spíše opravdu den po dni maličko na aktivitě přidávat, pokud se bojíte o miminko ještě 14 dní počkejte, ale pak už bude opravdu lépe začít se hýbat trošku více 😉
Masáž hráze určitě provádět můžete opět po 36tt...s tvrdnutím bříška sama o sobě nesouvisí...spíše s tím, že pokud budete provádět sama...jde o určitý druh fyzické námahy 😉

porodni_baba
autor
21. čer 2009

jeudi • 1d, 36tt • Dnes v 08:04 ...to je bohužel příliš kusá informace na to, abych mohla odpovědět...nepíšete kdy se to na UZ objevilo, jak je dilatace velká...co Vám řekli lékaři...
😒

porodni_baba
autor
21. čer 2009

poletucha • 35tt • Dnes v 11:11...teoreticky smí, ale měla byste se o jeho užívání domluvit se svým lékařem 😉

kulicka
21. čer 2009

vlasti nekde jsem cetla, ze po 4. mesici uz kloubiky jsou zkostnately a proto je utz neucinny, takze pak uz jedine rtg 😒 taky bych se pridala k tomu, ze pokud byly klouby dobry v 6t, tak uz to je OK

jinak jsem se teda pobavila tim, ze ma mimi tak velkou hlavicku, ze na cipek uz nedoleha 😀

vlasta23
22. čer 2009

babi, kuli- no nevim, jestli mame dispozice. ja jen vim, ze ja byla porad OK a v osmi mesicich mi nasadili nejake remeny nebo co, tzn...pak uz to najednou dobre nebylo. Prohlidka ortopedem tady neexistuje. Jen DR krouti nozickama. My jsme v 6tt sli na UTZ jen proto, ze nam klouby v porodnici klapaly , ale pry to bylo od hormonu. Jak se pozdeji pozna, pokud by to nebylo vporadku? Da s eto pak spravit? Ja jen, jestli mam kdyz tak pritlacit na ten rentgen.....
Taky mi holky u nas na diskusi psaly, ze pokud jen kojim, tak by maly mel dostavat k vit D take vit. K Ten jsme nedostali. Maly dostal jen ADC v kapkach... K ne, pry je to dulezite.... mela bych si to sama sehnat v Cesku? Taky jsme koukala, ze v tech kapkach je umele barvivo a umela prichut, glycerin, polysorbate 80... Je to OK? Nebo sehnat neco z Ceska? Dekuji

jeudi
22. čer 2009

babicko dilatace je jen mirna nezvetsuje se a obevili to az ted nedavno asi v 33tt a nic mi k tomu nerekli jen me predali do nemocnice pro rizikove porody

marinka
22. čer 2009

Babičko, děkuju moc za odpověď! Dnes jsem byla na kontrole a NAŠTĚSTÍ je to v pořádku, děloha se stačila během toho týdne přetočit. Dr. ale říkal, že to byl už opravdu hraniční termín, kdyby dnes v pořádnu nebyla, zítra bych asi nastoupila do nemocnice. No, jsem moc ráda, že to tak dopadlo 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru