Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

vlasta23
4. pro 2009

mila babicko- chtela jsem se zeptat na to, jestli kdyz jim rybi tuk, jestli to prechazi do materskeho mleka. Chtela bych, aby mimi melo dost DHA kyselin, ale nevim, jaka je prostupnost do mleka. Pokud mala, zavedla bych v roce rybi tuk pro maleho primo. 🙂 protoze napr vit.D neprostupuje temer vubec. nevite nahodou, jak je to s rybim tukem, resp. dha kyselinami?
Druha otazka je: Mame problem se spanim. maly kdyby nemusel, tak pres den vubec nespi. Je porad zivy. Snazim se ho pokladat 2x za den, i kdyz nechce.(ale oci si nekdy protira). Vetsinou po pulhodine breku usne, ale nevim, jestli to je nutne, jestli musi tolik spat a nebo ho proste mam nechat do vecera bez spanku. problem je, ze on chce spat kolem 18.00, ale to je pozde na zdrimnuti a brzo na spani. taky jsem zaregistrovala, ze maly ma negativni postoj k jakemukoliv spani od te doby, co praktikuju estevillovu metodu. Place jeste nez vejdu do mistnosti. Metoda ale pomohla v tom smyslu, ze uz se nebudi 10x za noc jako predtim, ale jen dvakrat. Zato ale nesnasi spani. nevim, co s tim mam delat. nechci ho trapit 😅 . Dekuji

porodni_baba
autor
7. pro 2009

pepibubu • 1d, 17tt • 2. prosinec 2009 v 18:37...spineni na zacatku tehotenstvi byva pomerne bezne. V pozdejsim tydnu,. ve kterem se jiz nachazite by ale placenta jiz mela byt plne funkcni, ale zakrvaceni muze pochazet napr z jejiho ne uplne idealniho umisteni.
Opakovat se to muze prakticky cele tehotenstvi- zdrojem mohou byt i cevky cipku, ktere jsou snadno zranitelne...pokud je to opravdu jen spineni, je to v poradku...pokud by to byla cerstva krev je potreba navstivit co nejdrive lekare. Lepsi rada bohuzel neni. Mozna jeste je na zvazeni uzivani ascorutinu popr. jinych leku podporujicich cevni stenu..poradte se s lekarem na poradne 😉

porodni_baba
autor
7. pro 2009

kasyma • 32tt • 2. prosinec 2009 v 19:01...vrchol Vasi delohy saha asi 3 prsty pod mecovity vybezek Vasi prsni kosti 🙂

porodni_baba
autor
7. pro 2009

vlasta23 • 1d • 4. prosinec 2009 ve 22:33...o presnych cislech nemam predstavu, ale jak uz jste sama uvedla s vitaminem D je prestup techto latek do mleka minimalni a hodne podobne to bude i u dha.
ke spani- i kdyz je potreba spanku u deti ruzna, k jeho veku by prislusel minimalne jeden delsi denni spanek. Zkuste tedy pokladat jen jednou a uvidite co se zmeni. Tohle je opravdu velmi individualni, ale jiste je lepsi, pokud pres den nejaky odpocinek ma. Lepe posoudit situaci zvladnete opravdu jen vy jako maminka 🙂
a to nesnaseni spani si myslim, ze brzy odezní.

pepibubu
7. pro 2009

Milá babičko, tak nakonec to byl HEMATOM, který jsem si způsobila kašlem - měla jsem totiž virózu a chrchlala jak starej tuberák. měl 40x8 mm, středa čtvrtek pátek jsem víceméně krvácela (černohnědá, "stará" krev), víkend už jen špinění a dneska - ťuk ťuk - nic. Na kontrolu jdu ve čtvrtek, tak snad bude vše OK.

Dám pak vědět, až budu po kontrole. Děkuju moc!

kasyma
7. pro 2009

Babičko děkuju za vysvětlení 😵

bbberusak
8. pro 2009

Dobrý den, děkuji za vyčerpávající odpověď a jsem tu s další otázkou 🙂
včera jsem si nahmatala na vrcholu pupíku bouličku a ta bolí když jí zmáčknu jakoby dovnitř do břicha...bodavě...vypadá to, jako by se mi uzlík uvnitř v pupíku co má být v důlku posunul výš...je to možné nebo se mám obávat a naklusat k dr? když se v pupíku "nešťourám" tak nic nebolí 🙂

moc děkuju

lucinecka
8. pro 2009

Dobrý den babičko, chci se zeptat jestli je možné aby odtékala plodová voda ikdyž je děložní hrdlo (čípek) uzavřené? Je možné že test prováděný z intimky může být pozitivní a poté přímo po vyšetření ze zrcátek negativní? Na UTZ vše v pořádku, miminko má vody dost, mám jen vodový výtok na který jsem dostala mastičku. Děkuji za objasnění těchto nejasností 🙂

pajcula
Autor odpověď smazal
Zobraz
cuttysark
8. pro 2009

dobry den babicka porodna, chcem sa spytat, mozno to uz tu bolo, lebo asi nie som sama, ale zistili mi z krvi zvysene protilatky. Chcem sa spytat, lebo jeden lekar ma dost vydesil, co to vlastne presne znamena. On mi vysvetlil ze ide o rozdielne krvne skupiny moju a miminka, ale vydesil ma s tym, ze moze to byt absolutne nic, alebo to moze dopadnut aj tak, ze mimi sa moze narodit s roznymi deformaciami a je lepsie tehotenstvo ukoncit - a zalezi to na hodnotach tych protilatok.....tie hodnoty este neviem, zajtra idem na druhy odber, ale chcem vediet, na co mam byt pripravena a ci sa mam bat... dakujem

kaceenka81
9. pro 2009

dobrý den porodní babi dovol mi taky pár otázeček.před púár dny jsem zjistila že jsem těhotná.paní dr.si mě ale objednala už na příští pondělí a to budu dle MS 5+1.myslíš že už něco uvidí?není to brzy?mám strach že mi řekne že nic nevidí a mě to zbytečně vyplaší.vím že srdíčko ještě nebude to je jasné.
a druhá-nevím jak bych se měla zachovat pokud bych začala krvácet tajkhle v začátku...jet někam hned nebo se s ´tím nic dělat nedá?a počkat až dokrvácím?u první dcera jsem byla u dr.pozdě takže nevím jak reagovat takhle v začátku.mocinky děkuji za odpovědi.

vlasta23
9. pro 2009

dekuji babicko. Jeste se zeptam, tak si myslite, ze bych v roce mohla davat rybi tuk? Ryby se maji davat az po dvou letech zivota, ale kdyz to bude jen rybi tuk, to by melo byt ok, ne?
Jinak s tim spanim to je tak, ze on nechce ani jedno spani odpoledne. neda se proste vunec polozit. Nejdrive az kolem 6. Teda polozit se da, ale vlastne jen rve v postylce treba i 30 min a spat ani nahodou. Mozna by si casem zvyknul, ale nevim, jestli je to nutne a nebo ho proste odpoledne spat nedavat a jen pros noc ho nechat 10 hodin....

porodni_baba
autor
9. pro 2009

pepibubu • 1d, 17tt • 7. prosinec 2009 v 09:49...hematom takze vlastne taky placenta, nebo nejaka cevka, hlavni je, ze to bude dobre 😉

porodni_baba
autor
9. pro 2009

kasyma • 33tt • 7. prosinec 2009 ve 20:55

porodni_baba
autor
9. pro 2009

...neni zac 😉

porodni_baba
autor
9. pro 2009

bbberusak • 24tt • Včera ve 14:31...uplne presne nechapu co mate na mysli, ale nejlepsi bude nestourat 😀 a pripadne se muzete zminit na poradne 😉

gtver
9. pro 2009

babi, perikardiální výpotek, díl stopadesátý: Tentokrát to opravdu vypadá na to, že tam už není. I podle porovnání utz záznamů se ten poslední liší v tom, že na daném místě žádná dutinka vidět není. Ale už všechno beru s rezervou, jestli mi příště opět řeknou opak, tak nijak výrazně už překvapená nebudu 🙄 Nicméně pro změnu se malý zase rozhodl stávkovat v přibírání, vývoj objemu hrudníku a bříška za tři týdny odpovídá necelému týdnu. Tak jen doufám, že nikdo nebude panikařit, malý to vydrží do ledna a budeme to mít zdárně za sebou 🙂

porodni_baba
autor
9. pro 2009

lucinecka • 1d, 21tt • Včera v 17:31...ano plodova voda muze odtekat i pri uzavrenem cipku /je to vpodstate totez jako ms..cca/ Z te intimky to vypada, ze byl test falesne pozitivni /pokud slo o Temesvaryho cinidlo reaguje dost s kdecim- vytok nevyjimaje 😉 /_nejlepsi je tzv prom test, ale ten je dost drahy to asi vas mudr nevlastni.
Ale pokud je na utz vsechno ok, pujde opravdu jen o vytok 😉

porodni_baba
autor
9. pro 2009

pajcula • 29tt • Včera v 19:32...pokud alespon nejake pohyby kdykoliv behem dne v tomto tt zaznamenate je to naprosto v poradku 🙂

porodni_baba
autor
9. pro 2009

cuttysark • 17tt • Včera ve 20:56....snazte se byt co nejvic pozitivni umite, pohladte brisko a reknete mimcu, jak moc se na nej tesite. Opravdu zalezi az na konkretnich vysledcich, vetsinou to byva ok. Preju moc stesticka a priste snad budu moct rict vic 🙂

porodni_baba
autor
9. pro 2009

kaceenka81 • 1d, snž • Dnes v 09:30...5+1 je opravdu brzo, ale protoze to vite, ze nic videt byt nemusi, tak to urcite zvladnete a treba alespon neco maleho videt bude / - hodne to zalezi na kvalite UZ pristroje i sikovnosti pani dr./, pripadne vam na potvrzeni muze vzit lekarka krev.
Pokud byste moc nechtela byt v nejistote jiste jde se preobjednat, zalezi to na vas 🙂
Krvaceni v zacatku asi mate na mysli hrozici potrat, neco malo se delat da, ale vetsinou se nic nedela, protoze v zacatku tehotenstvi jde tzv. "vse nebo nic" tedy k potratu dochazi tam, kde je neco spatne. Pokud byste si test neprovedla, mohla byste si myslet, ze jde o opozdenou ms.
Pokud byste ale krvacela jasnou krvi nejak vice nez by treba odpovidalo ms urcite patrite k lekari.
Na nic zleho nemyslete a teste se na kontrolu at uz bude kdykoliv 🙂

porodni_baba
autor
9. pro 2009

vlasta23 • 1d • Dnes v 19:16...rybi tuk urcite muzete, jen nevim v jake forme ho do prcka dostanete 😅
a ryby pokud neni riziko alergie se mohou opatrne zkouset i po roce, nejprve ty sladkovodni 😉

S tim spanim moc neporadim, je opravdu mozne, ze potrebu spanku nema, i kdyz to jeho veku neodpovida. Zalezi jen na vas jestli na spanku budete trvat nebo ne. Ja osobne bych to asi zkousela, pokud vypada unavene v nejakou hodinu 😉

porodni_baba
autor
9. pro 2009

gtver • 1d, 34tt • Dnes ve 20:09...2 tydny rozdil v rustu byt muze, vice by to nebylo dobre...budu doufat za vas, ze to do pristiho Uz dozenete, vsechno bude dobre a v lednu se po pohodovem porodu dockate sveho krasneho zdraveho chlapecka 😵

vlasta23
9. pro 2009

dik babicko- tak ja ten tuk zkusim. Je to z lososa. Myslim, ze nebude delat problemy. Moje mliko bylo vzdycky citet rybou, takze je na to zvykly, navic je prodavaji taky s prichutema, kdyby neco 😀 Uvidime. Kdyztak mu to zamicham do jidla a bude 🙂 Tak dik

se spanim to porad zkousim, ale on proste spat nebude a unavene nevypada. Sedi tam a nadava. V 6 ho ale pokladat nebudu, to bude muset vydrzet. To jsem parkrat zkusila a pak sel spat az ve 12 v noci.Treba se casem prizpusobi. Ty dve hodiny od 6-8 jsou ale o nervy. neda se nic delat, budu to zkouset.

lucinecka
10. pro 2009

Dobrý den babičko, děkuji za předcházející odpověď a jsem tu s dalším dotazem 🙂 Dočetla jsem se, že u žen s negativním Rh faktorem je nutné přerušení pupečníku po porodu v co nejkratší době, narozdíl od žen s pozitivním Rh faktorem kde se může pupečník nechat v klidu dotepat. Je to pravda a z jakého důvodu se u Rh- faktoru musí pupečník přestřihnout tak brzy? Děkuji 🙂

boubelka01
10. pro 2009

Babicko, dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem v 19tt a mám poslední 4 dny pocit jakoby úniku malého množství,asi, moči. Pocit je to jako u výtoku ale přece jen je to jiné. Čím to, prosím, může být?Děkuji

pajcula
10. pro 2009

Děkuji za odpověď 😉

pepibubu
11. pro 2009

Dobré ráno. Takže: Hematom se změnil, z 40x8 mm má 32x10mm, ale už nešpiním, i když mi dr řekl že bych spíš měla chtít špinit, aby se vyprázdnil. Taky mi řekl, že ještě vyhráno není, že se to nesmí změnit na jasnou krev. A že děti umějí zachraňovat od 24tt. tím mě asi chtěl uklidnit, no po pravdě se mu to moc nepovedlo, spíš naopak. Bojím se i chodit ven s malým, abych ho nemusela tahat a dávat do kočárku atd, má 13kg a čím míň ho tahám tím líp. Ale samozřejmě že už mi z toho začíná doma hrabat, jsem plačtivá atd. Vím že nejdůležitější je že miminko je v pořádku, jen si říkám když už ani maličko nešpiním, co se s tím hematomem asi stane, zda se teda vstřebá? Nebo co s ním bude? Jsem z toho fakt už na hlavu a moc děkuju, že tu jste a takovýhle případy jako jsem já tady umíte uklidnit.

samsa
11. pro 2009

Dobrý den, babičko 🙂
Chtěla bych se zeptat na dva problémy. Po prvním porodu se mi udělaly hemoroidy jak jsem tlačila dceru. Pak se to zlepšilo, teď jsem podruhé těhotná a hrozím se, co bude po porodu. Poradíte, jestli se s tím dá něco dělat?
A pak mě v tomto těhotenství neustále zlobí vaginální infekce, mám často svědění (v kultivaci obvykle e.coli, ale ne nijak masivně, spíš ojediněle). Vždy se to přeléčí globulemi, mám chvilku pokoj a do dvou týdnů je to tu zase. Už nevím, co s tím, nikdy jsem na nic takového netrpěla, sprchuju se lactacydem, nejím sladké, prádlo měním 2x denně, občas zavádím fermalac globule, jím žívé jogurty, při styku používáme kondom....prostě nevím, co víc dělat a jak se toho zbavit. Už je mi před mojí gynekoložkou kvůli tomu trapně. A hlavně se bojím, abych kvůli infekci třeba předčasně neporodila. Poradíte, co s tím?
Moc děkuji. Vaše poradna je super.

porodni_baba
autor
11. pro 2009

vlasta23 • 1d • 9. prosinec 2009 ve 21:43...snad se zadaří ho přesvědčit, když vytrváte s tím večerním natahováním spánku 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru