Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
17. dub 2009

dekuji, asi to bude tim, ze jdna tabletka obsahuje 1mg.

broskvicka21
17. dub 2009

Milá babičko, v úterý mám TP a stále mám strašně vysoko břicho, chtěla jsem se zeptat jestli může spadnout těsně před porodem? V úterý jsem byla v poradně, vypadá to, že jsem připravená jen to mimčo je dost vysoko a podle všeho i dost velké. Paní doktorka náš postrašila, že neví jestli půjde hlavička protlačit. Proto se každý den sleduji jestli nějaká změna, raději bych to měla už za sebou.
Děkuji za odpověď.

sparka
20. dub 2009

tak tě porodní babičko zdravím po 20ti měsících znovu,21.května čekám druhou holčičku,chci se zeptat na nález z 35+0 cs 4 naléhající čast 1 dilatace 1 zkrácení čípku 1 konsistence 1 výška fundu 34cm vím že se podle toho nedá nic odhadnout ale myslíte si že budu přenášet?a je možné že nemám poslíčky nic? 😒

simbro
21. dub 2009

dobrý den měla bych dotaz, dnes jsem byla na kontrole, mám CS 5-6, čípek zkráce, na měkky, VP neteče, Nt děl. ptala jsem se Dr. a prý bych mohla porodit i dříve, na další kontrolu jdu za týden ve čtvrtek, to budu 34tt, jen by mě zajímalo, jestli se mám strachovat, že by byl porod třeba i o měsíc dřív, nebo být v klidu, že by bylo mimi v pořádku? nemám ještě nic moc připraveného, tak nevím, jestli mám plašit a začít připravovat, nebo jestli nakonec budu ještě třeba přenášet? dá se to podle těchto informací nějak odhadnout, za jak dlouho třeba by porod mohl být? díky

simbro
21. dub 2009

ještě jeden dotaz, jak se užívá lněné semínko? pije se odvar nebo se můžou semínka rozkousat? díky moc Simona

porodni_baba
autor
23. dub 2009

andulkaavetrelec • 1d • 16. duben 2009 ve 22:44...máte asi na mysli rizika epi anestezie. Ano je to invazivní výkon a jako takový má svoje rizika.
Pokud vyloučíme zanesení infekce, což by se opravdu stát nemělo, pak běžné komplikace jsou přechodný pokles krevního tlaku, kterému se většinou předchází současným podáním infuze...
Možná je alergická reakce na desinfekci nebo anestetikum. (pokud se o nějaké alergii ví, epi není možno podat).
Možné je i krvácení z místa vpichu, ale ta většinou nebývají vážná (další podmínkou podání epi je normální krevní obraz, hlavně tedy množství krevních destiček
Asi nejčastější komplikací jsou bolesti zad popř. bolesti hlavy (při poranění míšních obalů případně úniku mozkomíšního moku) - uvádí se asi u 2 rodiček ze 100.

broskvicka21 • 41tt • 17. duben 2009 v 15:44...dokonce nemusí spadnout vůbec, resp. až během porodu. Buďte klidná dopředu se toho nedá moc říct, hodně štěstíčka a ať máte co nejdřív chlapečka vpořádku u sebe 😉

porodni_baba
autor
23. dub 2009

sparka • 1d, 37tt • 20. duben 2009 v 11:04...myslím že přenášet nebudete, i když nepíšete ani v kolikátém tt jste rodila poprvé? a ano je možné že nemáte poslíčky 😉

porodni_baba
autor
23. dub 2009

simbro • 1d, 34tt • 21. duben 2009 v 16:25...nelze odhadnout, teoreticky i s velkým nálezem můžete i přenášet, ale praxe říká že spíše nebudete. Pro miminko by byl dobrý 37tt ukončený. Pro váš klid bych přeci jen něco pro mimčo už nachystala 😉
semínka se většinou zalijou horkou vodou a nechají nabobtnat, ale můžete je i kousat

macek82
23. dub 2009

Dobrý den porodní babičko.
Mám na Vás otázku.Zapomněla jsem se zeptat svého gynekologa a na kontrolu jdu až za 3 týdny.Máme naplánovanou dovolenou k moři(autem).Budu ve 20.týdnu těhotenství.Zajímalá mě,jestli když budu v pořádku,můžeme bez obav vyrazit?Děkuju moc

sparka
23. dub 2009

porodni babi první sem přenášela 3dny... dnes sem byla na kontrole v porodnici a vůbec se v tom nevyznám..hrdlo S na 1phal a dál to fakt nepřečtu... co to znamená?cs mi nenapsali... tak nevim...
dekuju

kulicka
24. dub 2009

macku, pokud jste v poradku cesta s pravidelnymi prestavkami by podle meho nemel byt problem 😉 2. trimestr je na cestovani nejvhodnejsi 😉 tak stastonou cestu a krasnou dovcu 😵

sparka, rekla bych ze jsi otevrena na jeden prst. Ale to nemusi nic znamenat, ja byla otevrena na jeden prst od 7 mesice a rodila jsem v 41tt 🙂

kulicka
24. dub 2009

no a zapomela jsem na vlastni otazku 😅
sice je asi trosku mimo tema, ale zkusim : od kdy muze mimi syrove ovoce? A jake je riziko potravinove alergie, kdyz bych treba davala Bubaskovi syrovy jablicko uz ted?
Dekuji

porodni_baba
autor
26. dub 2009

macek82 • 1d, 11tt • 23. duben 2009 v 10:13...záleží jen na Vás jak se cítíte. Máte malé dítko, takže pravidelné přestávky asi budou samozřejmostí 😉 takže šťastnou cestu...2. trimestr je na cestování doporučován 😉

porodni_baba
autor
26. dub 2009

sparka • 1d, 37tt • 23. duben 2009 v 11:18...jinak popsaný ten nález od vašeho gyndr., nález prakticky stejný 😎 ono v porodnici už se s hodnocením CS už moc nepotkáte, protože to není podstatné 😉

porodni_baba
autor
26. dub 2009

kulicka • 1d • 24. duben 2009 v 15:42...nedá se říct přesně od kdy, ani vyčíslit riziko. S ovocem se většinou začíná později. Váš chlapeček má něco přes 5 měsíců...
u nekojených dětí se většinou začíná s příkrmy po 4. ukončeném měsíci, u kojených po 6tém. Začíná se většinou zeleninou v poledne, postupně se přidává maso (případně kaší večer). Ovoce se dopotučuje až s odstupem od zeleniny tak cca po 3 týdnech. Ze začátku je lépe tepelně upravené, mimo banánu. Pokud je nějaké riziko alergie pro vaše mimi, některé je dobré do roka vynechat (určitě citrusy, to i u nealergických, kiwi, ananas, broskve, mango...)
začít můžete...jablíčko, hruška, banán,meruňky....později... třešně, švestky, meloun, hrozny, borůvky, avokádo...
nejprve se začíná s povařeným ovocem, pokud ho mimi dobře snáší, můžete zkusit syrové...ale lépe opravdu jen vyzkoušené druhy 😉

kulicka
26. dub 2009

juuu, dekuji 😵
me to hrozne laka uz zacit s prikrmama, pac nam tak zalibne kouka do pusy, do talire hrabe rucickama...
no ptala jsem se, pac jsem ho mela na kline a jedla jablko. A on se po nem natahoval, tak jsem mu dala kus ocucat a on cucal a cucal az ho cely vycucal 😅 a chtel jeste 😀 Nekde jsem cetla, ze mame duverovat diteti, ze kdyby nebylo pripraveny, tak to do pusy dat odmitne. Ale do jaky miry mu muzu duverovat? Uplne? 😅
Dekuji, je zvlastni jak v nekolika radcich jste dokazala shrnout co ja ctu v knihach o 200 strankach 😝

kulicka
26. dub 2009

Ted me zarazilo : broskve az pozdeji? Jaky je rozdil mezi broskvemi a merunkami?
A rebarboru, od kdy muze rebarboru? 😅 Mame jednu obrovskou na zahrade a ja nevim co s ni 😅

andreasek82
26. dub 2009

porodni babicko, chtela bych te pozadat o tvoji moudrou radu..
jsem ve 32. tydnu tehotenstvi, doted vse v poradku, ale asi pred mesicem mi zacala nejaka vaginalni mykoza, dr. mi predepsal macmiror complex 500 8 vaginalnich globuli, dobrala jsem je a dr. usoudil, ze nezabraly, tak mam jeste fermalac vaginal 10 vaginalnich cipku a jeste mi zbyvaji dobrat 4 a stale citim, ze to neni ono..
co bys mi doporucila?? 😖 dekuji moc.. 🙂

bertica.h
28. dub 2009

Ahojte.
Mohla by som sa spýtat?som v 36tt,už by som rada aj porodila.Doteraz som mala CS 0,od pondelka som "postúpila" na CS1.
Ide ma poraziť.. 😒
Prvá dcéra sa narodila v 38t a bolo to akurát 😅 😅

dakujem pekne

aponchie
28. dub 2009

ja bych rada vedela co znamena v prukajde cx/3?je to cervix score?pac mi to pise porad dokola v kolonce asi od 20tt 😝 ja nic nevim jen ctu ,ze pohyby + a nic jineho ani polohu plodu nepise 😀

nejak jsme meli srandovni debatu na tema ..otevrena na ...cm?
manzel rikal jak se to v te porodnici jako mezi tema nohama meri,ze jednou prisla sestra a rekla jee uz jsme na 4cm pak rekla na 6cm jak to bez pravitka prej tak urci se pta manzel? 😀

bertica.h
28. dub 2009

aponchie..ak to máš tam v tej tabulke kde je tt,tvoja váha,vyš.moču..atd..a je tam CS..tak to je cervix skore.
nepíše ti polohu plodu? 😅
naša krpatá je od 23tt dole hlavičkou.a čo z toho.CS 1 😠 😠 😠 😀 😀 😀

aponchie
28. dub 2009

me prave pise vsecko nejak divne a hlavne porad stejne..zkusim to prepsat treba mi babi poradi..

tyden"to pise v poradku
hmotnost:taktez
otoky"presktnuta nula/asi zadne/
tyden/B C sed/"pise negativni/
TK.pise v poradku
OP nepise nic
Vyska fundu v cm"dela od 17tt jen iksko xxxxx
poloha plodu" tam je od 13tt psane dokola cx/3
vnitrni nalez hrdlo kolpo cyto:S-pohyby+
O-a neco co nemuzu precist u toho...

tot vse nic jineho prave tak sem z toho jelen bud pise do spatnejch radku nebo se neunavuje

bertica.h
28. dub 2009

Op je akcia srdca
to viem..

výšku fundu napíše ani mne,nikdy nemerala.
ako je vnitřní nález tam mi píše stále KLIDNé..
poradi´t ti neviem.
Takže nevieš či je mimčo dole hlavičkou?to je poloha PPH

aponchie
28. dub 2009

no vim ze je hlavou dole to mi dela pokazde utz to mi ani nevadi,ze to tam nepise to vim a nahmatam i sama kde je prdelka ,ale nevim to cs score..jako jestli uz se to nejak blizi ci co nebo nic 😝 ted jdu ve ctvrtek zkusim se optat jak to vypada tam dole ..kdyz jdu na wc anebo podrepnu mam tlak jakoby hlavicka uz klesla

dablice1983
29. dub 2009

porodni_baba dobrý den porodní babičko mám dotaz dnes jsem byla na kontrole a čekám chlapečkapodle MS mám termín 3.8. podle utz už 20.7 ale to je v phodě jen mě zaráží že doposud jsem měla CS 0 a dnes už tam CS2 co to znamená a ještě se chi zeptat proč se ve 30-31tt chodí na krev děkuju

dablice1983
30. dub 2009

jinak se chi zeptat jsou ty poradny nutné nebo tam chodit nemusím mě se tam totiž vůbec chodit nechce a už vůbec ne když čekám v čekárně přes 2hodiny děkuju

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

Hezký sváteční den, tak si ho hezky užijte, no někdo pracovat musí 😉

kulicka • 1d • 26. duben 2009 v 11:11...vím jak tohle láká a svádí, ale odolejte. Mimi bych v tomhle opravdu příliš nerespektovala...v tomhle období je jejich přirozenost všechno zkusit dát do pusy a ochutnat...s tím jídlem ho spíše omezujte, má opravdu dost času a je zbytečné si takto zadělávat na nějakou alergii, ta se samozřejmě nemusí vůbec projevit hned, ale až s odstupem...nic se nestane pokud mu občas dáte takto ochutnat ovoce, ale pravidlo bych z toho zatím nedělala 😉 uteče to jako voda nebojte, a na ty doby kdy pil jenom mlíčko budete ještě se slzou v oku vzpomínat 😉
meruňka vs. broskev....jiné kyseliny, prostě jiné ovoce, meruňka prakticky nevyvolává alergie, narozdíl od broskve 😉
a rebarboru si dejte vy, malému určitě né dřív jak na roce 😉

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

andreasek82 • 33tt • 26. duben 2009 ve 22:12...bohužel vaginální mykoza v těhotenství je někdy hodně vleklá...doporučit...no určitě dobrat tuhle léčbu a pak ač to zní děsivě nepřehánět intimní hygienu, ne se nemýt, ale tak rozumně a s intiním mýdlem, v lékárně určitě poradí, pak můžete zkusit bílý jogurt s živou kulturou zavádět do pochvy, to by mělo pomoct k obnově poševního prostředí. Lékař by měl asi provést výtěr a přeléčit přesně to co je třeba 😉

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

bertica.h • 1d, 36tt • 28. duben 2009 v 18:06...vykašlete se na CS, v tomto tt už je naprosto nedůležité. Pohlaďte bříško, povídejte si s mimi ať už jde ven, ale nechte ho ať se samo rozhodne kdy to bude 😉

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

aponchie • 1d, 38tt • 28. duben 2009 v 18:12...to by mě tedy taky zajímalo, obzvláště když se to od 20tt nezměnilo, to bude nějaká soukromá zkratka pana dr. neublíží nenadchne, nikdo mu nic nedokáže, má svoje tajné písmo asi 😀

krásná manželská debata 😀 je to samozřejmě odhad, při vyšetření dvěma prsty...získává se vcelku dlouho, je to o zkušenostech, na začátku se to opravdu učíte na tom pravítku, a taky by měl každý porodník vědět jak má tlusté prsty 😉 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru