Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
19. led 2011

@provence moc se neděste, CS je dost těžké hodnotit a je to vlastně subjektivní názor vyšetřujícího, proto se i u vás názor obou liší. Překvapuje mne spíše, že by Vás lékař z CARu s takovým nálezem neposlal ležet do nemocnice...dle toho bych hodnotila, že nález asi tak špatný nebude 😉 Odpočívejte a snažte se moc neřešit šance na přežití, ty jsou vždycky velmi individuální a jen o tt to nikdy není 😉

porodni_baba
autor
19. led 2011

@gejbule1 tolerance UZ vyšetření je +-2týdny a stále to nemusí znamenat žádný problém. Takto malé těhotenství je obecně obtížné měřit, vydržte do dalšího vyšetření tam se uvidí víc 😉
Vaše obavy jsou normální, ale snažte se na takové věci nemyslet. Hezký den 🙂

porodni_baba
autor
19. led 2011

@cufinka bohužel žádné osvědčené recepty na poslíčky nejsou. Zkuste spíše vyvolávat porod na to je receptů dost. A porod sám je taky nejlepší recept na to, jak už se poslíčků zbavit.
Vydržte, už to dlouho trvat nebude. Držím palce na co nejbližší a bezproblémový porod 🙂

porodni_baba
autor
19. led 2011

@sister05 otázky tu nejsou problém, proto tohle fórum je 😉 Přepážka byla asi v tzv. fundu děložním (horní část dělohy), to je poměrně časté. Spont. porodu se to prakticky vůbec netýká 🙂
Porodní bolesti jsou vesměs opravdu nezaměnitelné, jsou pravidelné. Můžete je zaměnit s poslíčky (ty většinou po vaně teplé vody ustanou). Při pochybnostech je vždycky lepší vyrazit do porodnice. Nic horšího se nestane, než že by vám řekli, že to ještě na porod není a poslali vás zase domů 😉

sister05
19. led 2011

@porodni_baba Děkuju moc za odpověď,když já bych to asi potřebovala specifikovat,jakou bolest mám čekat a v kterých místech. Mám problémy s tvrdnutím dělohy a stává se mi,že pak ztuhne celé břicho a mám tupou bolest v oblasti pupku třeba půl hodiny,nezabere na to ani poloha,chůze,nic,občas hořčík a teplá voda,ale nic moc. Je to dost nepříjemné. Vím,že miminko bez bolesti ven nepůjde a ikdyž z toho mám panickou hrůzu,jsem ochotná to nějak zvládnout,pro ní. Máte nějakou babskou radu jak si co nejvíce při porodu ulevit,krom dýchání,když epidurál není zrovna k dosažení? Děkuju moc.

veruska007
19. led 2011

Dobrý den, to jste milá, že jste si na mne vzpomněla. Byla jsem v pondělí odpoledne, akorát jsme byli včera pryč. Prohlídka dopadla dobře, miminko odpovídá termínu (možná o 2 dny starší), má 3 cm, krásně utíkalo před ultrazvukem, máchalo ručičkama, nožičkama... čípek 4,8 cm, takže v pohodě. A vysoký tlak taky nemám, prý ho moje doktorka neumí změřit. Ona to dělá digitálem a v nemocnici ho sestřička zkoušela a říkala, že 60 % pacientek na něj reaguje špatně, klasickým tlakoměrem jsem měla 115/50, takže spíš nízký. Akorát mě po jistotu objednali na hematologii (Honzík měl porodní váhu 2650g a lékaři tvrdí, že měl hypotrofii - ale nevěřím tomu moc, moje porodní váha je 2230g a měřím sotva 158 cm). No, aspoň budu mít jistotu. Za tři týdny jdu na velý utrazvuk, tak se těším. A dnes jdu odpoledne do práce ohlásit, že se po rodičovské dovolené hned tak nevrátím 😅 . Tak snad to tentokrát už dopadne dobře.

Ještě mě zajímalo, já minule přišla o miminko v 19.tt, ale miminko mělo jen 13 cm, v papírech mám, že miminko odpovídalo 12.tt. No, je to správně? Když jsem teď v 9.tt a miminko má 3 cm... tak se mi ten 12.tt se 13 cm moc nezdá.

leheckova
19. led 2011

@porodni_baba dnes jsem 36tt-(35+3)chci se zeptat mam cipek 21mm a CS 4 odtekajicí tekutina asi hlenova zatka je pravděpodobné že do 14 dnů porodim???

bacutty
19. led 2011

ahoj,ja si masaz nedelala a u obou porodu jsem strizena nebyla, u prvniho jsem se trosicku natrhla a u druheho nic a to mel druhy prcek 4050 😀 a to byla snad nejvetsi obava z porodu,alespon pro me.... Myslim ze nekdo masiruje a muze se nakonec natrhnout nekdo treba ne a ma stesti, je to individualni

ijenka
20. led 2011

Dobrý den,mám dotaz ohledně užívání magnesia v těhotenství. Ve 23tt mi byl předepsán přípravek Magne B6, 8tbl. denně.Je to již cca měsíc,co tyto dávky užívám. V příbalovém letáku je uvedeno, že vzhledem k obsahu vitaminu B6 by denní dávka neměla překročit 2 tablety.Jak tedy postupovat?Užívat tento přípravek dále,když jej dr. předepsala a příbalové letáky raději nečíst?

lucie.krajcarova
21. led 2011

dobrý den, chtěla bych se zeptat na ovulaci. jak dlouho vlastně trvá - ve dnech. a když bych si dělala test, kolik dní bude pozitvní? a hlavně prosím, jak dlouho před a po ovulaci můžu ještě otěhotnět? mám na mysli rychlé a pomalé spermie 😅 díky moc.

mamkamarketa
24. led 2011

@porodni_baba dobry vecer, opet bych se chtela zeptat 😅 porad se mluvi o prevenci rakoviny prsu. V rodine to nemame,ale preci jen bych nechtela nic zanedbat. Ja vim o samovysetreni, jenze ja mam prsa hodne velka a proste se poradne prohmatat nedaji. Dela se UTZ prsou nebo jine vysetreni?
A mam jeste jednu otazku, sice se temer netyka "vaseho oboru"'ale treba mi pomuzete 😀
Pred rokem mi byla diagnostikovana dna (problemy zacaly v 6ti nedeli) byl nasazen milurit (ale brala jsem jen jedno baleni) trpela jsem po nem bolestma hlavy a zavrati. Prodelala jsem dalsi dnavy zachvat a bylo mi receno,ze se musim vratit k uzivani miluritu. V rodine dnu nikdo nema, ani moji prapra predci a na netu jsem si precetla,ze zeny do prechodu dnu nemaji,ze jsou chraneny estrogenem. Myslite,ze je to zpusobene hormonalni nerovnosti? Mam si zazadat o hormonalni profil? Rada bych jeste zminila,ze se snazim jist stridme,alkohol piju pouze prilezitostne (jeste pred zacatkem obtizi)...
dekuji mockrat za odpovedi 🙂

knobloska
27. led 2011

Ahoj porodní babičko,
jsem v 10tt a dr mi dělal i kolpo, ve zprávě mám napsáno:
úzký lem E, TZ ojed. lemovaná ústí, odebrána OC.
Tak jsem teď vyděšená, v ordinaci jsem měla radost z vitálního miminka a nevšimla jsem si, takže jsem se dr nezeptala. Je to normální nález, anebo to naznačuje nějaké změny?
Děkuju Lenka

romcovaklarka
28. led 2011

@porodni_baba Dobrý den, dnes jsem byla na 2. "velkém" ultrazvuku u Apolináře a řekli mi, že mám placentu na zadní stěně, ale částečně že zasahuje přes vnitřní branku.

Tento nález mi již jednou říkala moje Dr. v 11tt, s tím, že se mám zdržet sexu. Následně jsem byla na I. trimestr. screeningu u Apolináře, ptala jsem se na to, a řekli mi, že už se to spravilo. Nyní při II. trim. screeningu mi řekli zase, že to tam je.

Je to obvyklé, aby se placenta přesunula do správné polohy a potom zase do špatné? Je pravděpodobné, že se to ještě srovná? Mám se zase vyhýbat sex. styku?

Díky moc, Klára

romcovaklarka
30. led 2011

@porodni_baba A ještě bych měla jeden dotaz - poslední dva dny mi začalo častěji tvrdnout břicho, předtím to bylo jen výjimečně třeba 2x týdně (nebo jsem si toho možná nevšimla 🙂 ), tak jsem na to dostala magnésko 1x denně a teď mi připadá, že bych ho asi potřebovala víc. Břicho tvrdne každou chvíli ale nebolí, vadí to, nebo si toho nemám všímat? Taky si tím nejsem úplně jistá, protože nevím, jestli to správně poznám. Zjistím to, jenom když si ho zmačknu, jinak to necítím. Díky moc.

porodni_baba
autor
2. únor 2011

Omlouvám se, že MK zanedbávám...ale v rychlosti na odpovědi:

@sister05 největší úlevou bývá vana. Bolesti nelze dopředu říct lokalizaci. Většinou ta bolest začíná v zádech a podbřišku a pak pokračuje do celého břicha, ale u každého je to maličko jinak. Klasická porodní bolest má začátek, pak nějakou dobu trvá (půl minuty až minutu cca) a konec..a odpočinek do další kontrakce. Měří se interval od jedné ke druhé..pravidelné můžou být po 15...12...10....5ti minutách, i častěji. opravdu to ničím nezaměníte 😉
Zvládnete to, žádný strach. Trošku víc si věřte, Vaše tělo je na porod připravené, teď už zbývá jen přesvědčit hlavu.
A možná už máte mimi u sebe 🙂

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@veruska007 i já doufám, že se teď do práce delší dobu podíváte jen na návštěvu 😵
S těmi délkami mimča v tt je to ošemetné. Klasicky si délku představujeme od hlavy po paty, ale takhle se v porodnictví moc měřit nedá, jedině až novorozenec po porodu. U plodu v děloze měříme většinou na začátku tzv. temenokostrční délku /tedy od hlavy po zadeček/...v 9tt má miminko tuto délku cca 15mm, ty 3 cm ve vašem týdnu jsou buď nějaký odhad nebo přirovnání lékaře, nebo měřitelný údaj velikosti celého plodového vejce.
V 19tt již neměříme ani tu temenokostrční délku, protožře mimčo je moc velké. Pak už se měří jen rozměry hlavičky, bříška a nožičky, z toho pak výpočtem váhový odhad, s délkou miminka už se nepracuje.
Ve 20tt má plod délku kolem 20cm. Mimčo bylo zřejmě menší vzhledem k tt, ale 12tt je opravdu málo, to mi správně nepřijde.

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@leheckova vzhledem k tomu, že odpovídám po skoro 14ti dnech a asi jste ještě neporodila, tak jste potvrdila mou hypotezu, že pravděpodobnost porodu je z udaných indícií malá. Čípek 21mm v 36tt u druhorodičky není nic neobvyklého a na porod to nemusí vůbec ukazovat, CS by u vás pro hrozící předčasný porod bylo 7..takže pro poro by svědčila pouze hlenová zátka, pokud tedy odešla, ale to je znak velmi nejasný.
Bezproblémový porod přeji 🙂

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@ijenka o pochybnostech v dávkování léku se určitě poraďte s lékařem, který lék předepsal. Je možné předepsat přípravek bez obsahu vitaminu. 😉

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@lucie.krajcarova
http://www.rodina.cz/clanek4909.htm
odkážu na pěkný článek o ovulačních testech zde.
A k tomu kdy můžete otěhotnět pouze tolik, že jde o věc velmi individuální. Jsou známy i případy, kdy žena otěhotněla i během nebo těsně před a po menstruaci 😉

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@mamkamarketa k prevenci rakoviny prsu, pokud máte pocit, že samovyšetření nestačí, požádejte o vyšetření vašeho gynekologa (vyš. prsů by mělo být součástí pravidelných prohlídek). UZ je na zvážení Vašeho gyn, musel by napsat žádanku, popř. je možno se na některých klinikách objednat jako samoplátce.
U dny je důležitá dieta, zda může být způsobena nerovnováhou hormonů po porodu si netroufám odhadnout, zatím jsem se s tím nesetkala. Zkuste se poradit se svým gynekologem, zda by byl ochoten hormonální profil provést.
Zvláště pokud máte v plánu další dítko..

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@knobloska normální nález+ odebrána cytologie (výsledky jsou do 4 týdnů, takže se asi dozvíte na další poradně) 😉

porodni_baba
autor
2. únor 2011

@romcovaklarka takovéto přesuny placenty jsou nepravděpodobné, spíše to na minulém Uz asi nebylo moc zřetelné. Netřeba dělat závěry, času je zatím dost, uvidíte na velkém UZ va 30-32tt 😉
Pokud po styku nešpiníte, žádné velké omezení není potřeba...poraďte se ještě na ko se svou gynekoložkou, zná nejlépoe váš aktuální nález 😉
Pokud to necítíte jinak než, že si na něj sáhnete tak to neřeště, ono totiž tím dotykem tu dělohu taky provokujete ke stahu, takže platí moc nesahat 😅 ale opět lepší porada s Vaší lékařkou 🙂

veruska007
2. únor 2011

@porodni_baba Díky moc, jste hodná. No, mně to právě přišlo hrozně malinko, ve 13.tt jsem byla s prvním chlapečkem na ultrazvuku a měl nějakých 6 cm. Zatím je snad vše v pořádku, v pondělí a středu jdu opět na kontroly, tak už se těším. Jsem celá nesvá, aby to dobře dopadlo. Těším se, až miminko začne kopat a já budu vědět, že tam je a žije. Dnes jsem byla zrušit jesle, v práci mi řekli, ať na ty tři měsíce nechodím a lékař na rizikové kontrole mi nástup do práce taky nedoporučil. Tak snad bude všechno fajn.

romcovaklarka
3. únor 2011

@porodni_baba Díky moc... Já jsem se chtěla poradit hlavně, jestli to mám nějak řešit nebo ne, protože na kontrolu mám jít až za měsíc 😅

lela78
5. únor 2011

Dobrý den,
na utz.mi bylo zjištěno že má naše mimi opět polohu KP, už bylo mimi otočené hlavičkou dolů, ale ejhle, už tomu tak není 😒 Jsem ve 33tt. váha plodu byla ve 30 týdnu cca 2kg a hlavičku máme o cca 3 týdny a pár dní větší. Chci se zeptat, pokud se tedy už neotočí, je větší hlavička důvodem k císařskému řezu? Jsem druhorodička, ale osobně bych přivítala císaře, bojím se komplikací při porodu KP. Moc děkuji za odpověď.

madaimod
7. únor 2011

Dobrý den,
během půl roku jsem prodělal 2 zamlklá těhotenství - srpen a prosinec 2010. Obě skončila v 9. týdnu. Gynekolog mě poslal na hematolgii, výsledky budu mít za měsíc. Po prvním MA jsem otěhotněla hned po šestinedělí. Dávám si za vinu, že jsem si to druhé zamlklé těhotenství zavinila sama, že jsme nepočkali dýl. Gynekog mi řekl, že se mám zase začít snažit hned, ale já mám hrozný strach, že se to bude opakovat. Myslíte, že je rozumné po dvou nezdarech do toho jít zase hned? I na hematologii mi řekli, že mám začít hned. Já bych do toho i šla, ale bojím se, že tělo nebude ještě schopné. Řekli mi, že mi dají preventivně injekce na srážlivost. Myslíte, že to pomůže? V nemocnici mi po revizi řekli, že vzhledem k tomu, že jsem měla 2 revize v tak krátké době, mám počkat minimálně půl roku. Co si o tom myslíte? Jedno dítě už mám a těhotenství bylo bez problémů. Děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
17. únor 2011

@veruska007 jsem ráda, že je zatím všechno dobré, snad i kontroly dopadly dobře 😵

porodni_baba
autor
17. únor 2011

@romcovaklarka řešit jen pokud jsou stahy normálně cítit, a ne jen při ošahávání bříška 😉

porodni_baba
autor
17. únor 2011

@lela78 záleží na zvyklostech porodnice, ale dnes už je většinou názor ženy při porodu KP akceptován, takže myslím že s velkou pravděpodobností vám vyjdou vstříc 😉

romcovaklarka
17. únor 2011

@porodni_baba Dobrý den, díky, ale já jsem s tím nakonec byla i u doktorky a ta mi nařídila klid v posteli a přidala magnézko na 8 denně... hodně se to zlepšilo, ale včera jsem šla do práce a večer zase horší, pro takový případ mi doktorka řekla, znovu zůstat v posteli. Takže asi budu muset už zůstat doma až do konce ☹

Nebo je to od ní přehnané? Podotýkám, že vyšetření čípku pohmatem i vnitřní branky ultrazvukem bylo bez problémů. Ale samozřejmě se bojím o mimčo, tak radši dodržuji, co řekla. Řekla mi, že teď to třeba vypadá dobře, ale stačí pak pár blbých kontrakcí a začnu se otvírat, a že to bych jinak musela třeba každý den nebo obden k ní ráno zajít na prohlídku, jestli je všechno ok, a pak jít do práce... tak to asi taky není praktické.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru