Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
15. srp 2007

macek28...preji uspesny odber plodovky a pak uz jen teseni se na zdraveho mimiska 😅 🙂

adrianav...jsou veci ktere muze osvetlit jen clovek ktery je napsal...ale alespon castecne...vyska fundu- F 31....znaci asi 31 cm...asi vam meril brisko krejcovskym metrem....od spony...tedy od stydke kosti...k fundu (tedy vrchni casti delohy)...je to 31 cm soz zhruba odpovida delce vaseho tehu 😉 jestli mate v prukazce takovy graf....mrknete tam tam to je...čipek 1...mysli asi CS tedy cervix score....neotevirate se coz je spravne...
očl...opravu netusim co tim myslel...rozsireny delozni segment...takovy termin jsem nikdy neslysela....mela byste se ptat jeho...nekdo toho moc nenamluvi, ale kdyz se zeptate, treba velmi rad a ochotne odpovi na vase dotazy....schvalne to nekdy zkuste... 😅 🙂

zusma
15. srp 2007

porodni_baba: děkuji 😉 Já si myslela, že asi nic moc pomáhat nebude ☹ Dnes to bylo přes den při chůzi a v posteli tak příšerný,že jsem doslova řvala a brečela bolestí 😢 Ale ted večer to samo trochu polevilo,tak doufám,že to bude pokračovat 🙂
Přeji hodně zdaru při Vaší práci a děkujeme, že nám pomáháte 😵

porodni_baba
autor
15. srp 2007

robi...vase problemy muzou byt zpusobene tehu ale taky nemusi...zvazte sama jak spatne vam je...a zvazte zda lekare nenavstivit drive nez v patek 😒 🙂 takhle na dalku vam toho asi moc neporadim 😒

janina7...gyno-pevaryl se bezne uziva...vic vam k tomu asi nepovim...uzijte cipky a navod uz nectete...on ten prestup do krve je minimalni...jde o lokalni lecbu 😉

petra2204 ...ma jedina rada zni...uz porodte...a do te doby?....vice se setrete...casteji sedavejte...odpocivejte 🙂

kirax...fundus mate 4 prsty nad pupek....co mysli pani doktor tim 4/2 to netusim....zkuste se zeptat ji....a pph...je poloha podelna hlavickou...mimi je hlavou dolu presne tak jak ma....lig? mysli asi vodu plodovou....ze by ji bylo normalni mnozstvi? delala vam UZ? takhle je to tezke rict musela bych to videt 😉 Verte pani doktorce a uz jste ve 32tt...to kam vsunete prst je jen zevni branka cipku a dale je treba uzavren...a to je hlavni....vsechno je vporadku....budte klidna 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
15. srp 2007

zusma...to cviceni bych nepodcenovala...u vaseho lekare jiste budou mit kontakt na nejakeho fyzioterapeuta....poradi vam par jednoduchych cviku a uleva bude znacna...zkuste to...stoji to za to...jeste pred sebou mate kus tehulkovani
Dekuji, dekuji, pomaham rada 🙂

janina7
15. srp 2007

Por. babi....moc Vám děkuji

adrianav
15. srp 2007

koukala jsem do prukazky a zadny graf tam nemam☹...na kontrolu jdu az za tyden tak pak se poptam 😉 ...ale jestli by jste mi mohla jeste rict tech 31cm jak jste psala ,ze zhruba odpovida delce meho tehu tak je to spis moc a nebo malo??...vim ze mozna baziruju na hloupostech,ze to neni nejak dulezite,ale me by to zajimalo...dekuji a nezlobte se,ze otravuju s takovyma blbostma 😅

bobisek
16. srp 2007

Přeji pěkný den, chtěla bych se zeptat na jednu choulostivou otázku. Mám 3 měsíčního chlapečka. Porod byl bez komplikací, ale byla jsem dost vnitřně šitá. Ale nadále mám vždy po pohlavním styku hrozné bolesti v děloze. Přirovnám to ke kontrakci, která trvá v kuse asi 15 minut. Bolest utiší až když si lehnu a jsem v klidu. U svého gynekologa jsem byla po 6ti nedělí a ten mi řekl, že je vše v pořádku. Netuším proč se to děje a jestli je to ještě následek porodu a nebo špatné elastičnosti. Prosím o radu, děkuji

margarita1
16. srp 2007

porodni_baba - Dobrý den, měla bych na vás takový dotaz a byla bych ráda, kdyby mi s tím někdo poradil. Brala jsem 9 let HA a před tím mi Ms chodila hooodně nepravidelně, po vysazení antikoncepce, což bylo zhruba před rokem, mi MS chodila asi jen týden se spožděním, skoro jsem tomu něvěřila a najednou po roce to opět funguje tak jako před HA. Někde jsem četla že než se tělo vyčistí a začne si vytvářet hormon plodnosti, může to trvat až rok. A vyoadá to, že opravdu to tak je. Chtěla jsem se zeptat, jesli je nějaká prostředek na srovnání cyklu a jestli to nemůže být třeba tím, že by dostatečně nedorůstala sliznice. Četla jsem, že to může být příčina a pak stačí užívat třeba GS mamavit, který sliznici podpoří. Děkuji moc za rady, už si s tím nevím rady a má dr říkala, že se to upraví po porodu. Děkuji moc a omlouvám se za obsáhlý dotaz.

cert..ova
16. srp 2007

porodní baba, Dobrý den, začalo mě bolet v krku, nemám mandle, tak i průdušky, hůř se mi dýchá, ale mám pocit, že ty obtíže jsou právě z toho dýchání, myslíte, že by to mohla být anemie, byla u obou předchozích těhotenství a hlavně jsem přestala kouřit, hned jak jsem zjistila, že jsem těhule, takže se mi můžou čisti plíce? a můžu něco na bolesti v krku, moc děkuji za odpověď

artuse
16. srp 2007

Dobrý den porodní babičko, tak se zase hlásím 🙂 to vyšetření konečníku nebylo tak hrozné, byla mi provedana rektoskopie s výsledkem vnitřní hemoroidy a drobná fissura v konečníku ☹ prováděli to na gastroenterologii, paní doktorka pak ale docela dlouho v nejaké odborné knize hledala co mi na to může v těhotenství doporučit, já sama jsem slyšela o přípravku Preparation H, tak jsem jí o tom řekla a ona souhlasila 🙂 takže mám používat čípky a mast Preparation H a ještě Mesocain gel (na znecitlivění proti bolesti). Ráda bych se Vás ale zeptala jako odborníka z oblasti gynekologie, zda tyto dva jmenované přípravky opravdu můžu v těhotenství užívat? Nerada užívám příliš léků v těhu, doposud jsem užívala jenom gel z dubové kůry a homeopatickou mast Avenoc, ale moc to evidentně nepomohlo...
Také jsem si zakoupila tlakoměr a měřím doma tlak a zatím se pohybuje pod tou hranicí, akorát puls mám vyšší (90-100), tak doufám, že to bude ok 🙂
Babičko, moc děkuji za všechny rady 🙂

elis.1
16. srp 2007

🙂 dobré odpoledne porodní babičko, přeju, jsem tady poprvé, poradily mi to holky,mám dotaz, už pár dní se strachuju, mám týden před 2. kontrolou, jsem v 11 tt, po ivf, čekám dvojčata, v 8 tt byla potvrzena obě srdíčka, ale od kamarádky, která teď o dvojčátko přišla a z toho, co jsem vyčetla, že může dojít k syndromu mizejícího dvojče, je to možné i v mém případě? když už jsem v 11 tt, kromě bíložlutého výtoku a nepatrného zašpinění v 8tt jsem nekrvácela? logicky vzato nechápu babičko, kudy by ty dětičky mohly zmizet... 😕 mám jen velkjé bolesti vaječníky a vůbec celý podbřišek, ale to mám od začátku, po ivf, děkuju moc za rady

moncicik
16. srp 2007

Zdravím Vás, chtěla bych se zeptat, proč když je diagnoza velké množství plodové vody tedy polyhydramnion je nutná indikace porodu ?
Proč to nenechají donosit až do termínu ale musí se dělat vyvolání?
Děkuji.

terrysek
16. srp 2007

Chtěla bych se zeptat co je přesnější?
určování stáří plodu dle PM anebo podle ultrazvuku?
Dnes mi lékař řekl že jsme starší oproti PM o tři týdny.Tak jestli to není moc? A čím se tedy mám řídit?

sarrinn
16. srp 2007

Moncicik: Jestli teda muzu, tak ja mam take velke mnozstvi plodove vody a ted uz prenasim a nechaji me 10 dni 🙂 , asi zalezi na doktorech a kolik ji mas a nebo jak je na tom mimisek. 😀 hodne stesti

porodni_baba
autor
16. srp 2007

janina7 ...neni zac 😀

adrianav...zhruba se uvadi ze co tyden tehotenstvi to cm...nejsme roboti na presnost nedejte...v porodnictvi je vetsina veci +- (s velkym rozptylem)...
tak ted jsem vam koukla do grafu a po 35tt je 31cm naprosto přesné (normalni rozptyl je v tomto tt....29-35 cm ....cokoliv mezi tim by bylo dobre...ale ani pokud je nekdo na spodni nebo horni hranici neni to zadna tragedie...je to spis orientacni...a smysl to ma vetsi pokud se meri cele tehu 😉 me neotravujete...klidne se ptejte na to co vas i jen zajima...proto jsem tu 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
16. srp 2007

bobisek...problemy po porodu v sexualnim zivote nejsou nic neobvykleho...asi byste se divila kolik maminek ve vasem okoli je na tom stejne...tim spise, ze rikate, ze jste byla vice sita....Stav by se mel postupem casu zlepsovat....K normalu pred porodem se to muze dostat i pul roku az rok po porodu...pokud by potize pretrvavaly i po teto dobe....bylo by nutne zacit to resit 😉 I kdyz samozrejme chapu ze jiz ted vam to prilis normalni nepripada a mrzi vas ze to neni jako predtim ☹ Jde opravdu o nasledek porodu 😖 ale bude lepe nebojte 😅

terrysek
16. srp 2007

Moncicik: písni mi do IP

porodni_baba
autor
16. srp 2007

margarita1...v prve casti dotazu mate pravdu...telo se tzv. cisti a muze trvat az rok nez se stav vrati k normalu (tedy k tomu co bylo pred HA) 🙂
Upravit cyklus lze....ale jde opet o hormonalni prparaty....chcete otehotnet? hura do toho....na to extra pravidelny cyklus nepotrebujete...pokud tehotnet nechcete domluvte se s lekarkou na hormonech...vitaminy na pravidelnost cyklu tak velky vliv nemaji ☹ Je pravda, ze stav se casto upravi po prvnim porodu....ale ani to jiste neni....Uprimne jsem asi presne nepochopila na co mam odpovedet...Pokud jsem nezodpovedela vse....ptejte se znovu 🙂 🙂 🙂

cert..ova ...muzete bezne pastilky a spreje poradte se v lekarne

mama04
16. srp 2007

ahoj porodní babičko, mám výtok už od 7tt a dr mi řekl, že s tím nejde nic delat. Od jakého tt se s tím dá něco dělat?

porodni_baba
autor
16. srp 2007

artuse: to jsem velmi rada, ze na vas byli hodni 🙂
Vzhledem k tomu ze jde vpodstate o lokalni lecbu budte bez starosti 😅
Mesocainu se nebojte vubec ten se velmi casto v gynpor uziva 😉
Doufam, ze vam oboji pomuze a ulevi...hemeroidy totiz umi velmi potrapit 😕 🙂
Mereni tlaku vam velmi chvalim...pokud je pod hranici je vsechno vporadku...
vyssiho pulsu se neobavejte...mereni tlaku je pro vas do jiste miry stres....
zkuste si nekdy vecer zmerit tepovou frekvenci...treba u sledovani nejakeho pekneho filmu a uvidite, ze bude o dost nizsi 😀
Uzivejte zbytek tehu, zachvili zacne maraton 😉 😉 i kdyz krasny 😅

porodni_baba
autor
16. srp 2007

elis.1...syndrom mizejiciho dvojcete...muze vzniknout i pozdeji nez ve vasem tt....ale tim se nestresujte...to mizeni...telo si s tim proste poradi...
ale zadny strach a zbytecny stres pred kontrolou...jiste ze mate obavy...to je prirozene....tim spis ze jde o dvojcata a jsou po IVF...ale myslete pozitivne...i kdyby doslo k tomu co pisete....vase vina to neni...relaxujte a rozmazlujte se a hlavne nechte se rozmazlovat...Pozitivni mysleni a za tyden budeme cekat dobre zpravy 🙂 🙂 🙂

kristynaw
16. srp 2007

mama,je to pravdepodobne tehotensky vytok, ja ho mam cele tehotenstvi,s tim se nic nenadela,kdyby to byla infekce,dal by ti cipky 🙂

porodni_baba
autor
16. srp 2007

moncicik....polyhydramnion sebou nese urcita rizika...zalezi o jak velky polyhydramnion jde...verte lekari, ze ma asi duvod proc vyvolani porodu doporucuje 😉

terrysek...nic o vas nevim zalezi v jakem tydnu tehu jste ...pokud mi date více informaci...budu vam moci odpovedet 🙂

sarrinn ...ano presne na tom vsem zalezi....hlavne jak velky ten polyhydramnion jde....a hlavne objektivne to moc merit nejde....zalezi na zkusenostech lekare ktery Uz provadi....jde vice o odhad nez o co jineho 😉

mama04 ...tehu vytok je normalni....pokud nezapacha, nesvedi nepali ani vas jinak neobtezuje nic se s nim nedela....pokud by tomu bylo jinak je trreba lekare na to upozornit 😉

kristynaw uz vlastne odpovedela...dekuji za zaskok 😉

artuse
16. srp 2007

porodní babi díky, doktorka i sestřička u vyšetření byly opravdu fajn 🙂 jen u toho Preparationu H jsem se trochu zarazila - je tam prý obsažena vyšší dávka vitamínu A, který jak známo není moc dobrý v těhu, ale prý se z konečníku tento vitamín nevstřebává, tak snad je tomu opravdu tak a je to ok...to, že hemoroidy umí potrápit už jsem částečně poznala, možná bude ještě hůř po porodu...no ale hlavně, že se nejedná o nic vážnějšího 🙂
pěkný večer 🙂

mama04
17. srp 2007

děkuji jak kristýnce a zdravím za ocean tak i porodní babičce

margarita1
17. srp 2007

porodni_baba - děkuji moc 🙂 , otěhotnět chceme, jen si myslím, že pokud bude ms chodit např. jednou za 2 měsíce a tak, jelikož mé nepravidelné MS jsou hodně , tak se obávám,aby s otěhotněním nebyl problém. Zakoupila jsem si Calibrum Baby plan, doufám, že by to tomu také mohlo dopomoci. Myslím, že pokud je cyklus pravidelný, tak je větší šance na otěhotnění. Jak se na to dívate? Moc děkuji za odpověď 🙂

kuzelka
17. srp 2007

PB- před nějakou dobou jsem se Vás ptala na to že mimi mám moc nízko a mám co nejvíc odpočívat s nohama nahoře.
Ted po další kontrole - zkracuje se mi čípek, hrdlo drží, a překvápko v bříšku jsou miminka dvě!! Měla jsem na výběr bud nemocnice nebo ležet doma s tím že se o mě má kdo starat, tak jsem doma - mám klidový režim (jen na wc). Dr říkala že musím vydržet do 36tt a pak by to mělo být dobré. Co si o tom myslíte Vy?

sarrinn
17. srp 2007

Porodni babi, ja jen Moncicik mi psala ze ma hodnotu plodove vody 26 a ja mam 27 a o vyvolani mi rikaji az ted kdyby se malej nenarodil do 10 dnu od terminu, asi je to vsude jine. Nebo myslite i kdyz me kontroluji na ULTRZ, ze by mohl byt nejaky problem? Diky 🙂

lada82
17. srp 2007

Dobry den,
do 26.tt jsem mela bezproblemove tehotenstvi - pouze obcasne bolesti v trislech a zadech. Pote me ovsem zacaly trapit velike bolesti v brise, predevsim na prave strane, a podivne tlaky a "pichani" v pochve. Nechali si me na tyden v nemocnici, zadny zanet se nepotvrdil, dostala jsem 4X2 tablety Magnesia denne... Detatko je pry "prilis nizko" a naleha hlavickou, a tak mam klidovy rezim. Ted jsem na konci 29.tt. Nic nepomaha, bolesti neustaly, a navic mam strevni potize. Nemohou byt bolesti zpusobeny strevy? Vcera jsem i krvacela z konecniku... Nebo je tento novy problem zpusoben Magnesiem? Prosim, co o tom soudite. Jsem uz 3 tydny v neustalem strachu a nemohu se na nic jineho soustredit. Dekuji.

adrianav
18. srp 2007

Dobry den, zajimalo by me ,jestli je pravda,ze kdyz v tehu hodne pali zaha tak se narodi vlasac 🙂 ..protoze jestli jo, tak to mi budeme mit uplnou máničku 😀 .....a jeste mam jeden dotaz: uz asi tyden se mi zda o porodu a porodnich bolestech,a mam strasny strach hlavne at to dobre dopadne.myslite, ze to zazivaji vsechny zenske nebo jsem moc uzkostliva?..s kamaradkama se o tom bavit nechci, protoze me prijde ,ze to berou tak v pohode vsechno,a ze akorat ja to strasne resim 😒 nechtela bych byt ta hystericka rodicka 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru