Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

vlasta23
6. led 2009

Mila babicko, chtela jsem se zeptat na jaterni testy. Mela jsem zaludecni problemy a prujem a zvracela jsem, tak jsem sla na pohotovost. Tam mi poprve udelali jaterni testy, ktere vysly hodne zvysene. Muj gynekolog testy opakoval asi 4 dny pote, co me tyhle problemy prestaly trapit. Testy vysly znovu mimo limit, ale pry uz byly lepsi. Tedka za tyden potom testy delal znovu. Vysledky jeste nemam, ale strasil me ze zloutenkou, ze pry muzu mit zloutenku typu A z jidla nebo zloutenku typuC po borelioze, coz se mi nezda. Jsou zvysene jaterni testy rizikem pro mimi? Chtela bych donosit do 40. tydne, muzu pro to neco udelat, kdyz uz mam problemy s jatry? Jako magnezium nebo neco jineho. Drive jsem ho brala proti krvaceni a na udrzeni.... DEkuji Vlasta

akras
7. led 2009

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat: v pondělí jsem měla prohlídku 33+4, dr. řekla, že nález je relativně v pořádku (poslouchala srdíčko a OK), ale pak mi do průkazky napsala, že hrdlo 2,5cm na špičku prstu - znamená to, že jsem otevřená na špičku prstu? Je to v tomto týdnu něco, na co bych si měla dávat pozor (víc odpočívat...)?
Děkuji moc.

luciferek
8. led 2009

Dobrý den porodní babičko 🙂 , chci Vás poprosit, jsem na začátku 20 tt a můj doktor včera naměřil velikost miminka: hlavička odpovídající 17+3, tělíčko 17+5, nožičky 18+0, myslíte, že to není moc málo. Doktor říkal, že je miminko menší, ale vzhledem k mé postavě a tomu, že i první miminko mělo porodní váhu 2,80 kg, by se prý tomu nedivil 😒 . Taky jsem měla v prvním těhu těh. cukrovku, teď zatím nevím, myslíte, že mi třeba nemůže špatně fungovat placenta? a miminko se pak dobře nevyvíjí 😔 . Moc děkuji za odpověd, pěkný den, Lucka

porodni_baba
autor
8. led 2009

anaconda • 42tt • 4. leden 2009 v 10:51...buďte vklidu nemohla 😉

nelinkav • 39tt • 5. leden 2009 v 11:49 ...spíše bych tuhle otázku směřovala na hematologa, jak on vůbec se staví k rizikům ohledně porodu a v šestinedělí, podle toho bych se zařídila 😉 Ale pochybuju, že by riziko bylo nějak výrazně vyšší pokud po porodu odejdete domů 😉

amabilis • 39tt • 5. leden 2009 v 17:54...neznamená to bohužel vůbec nic. Po 36tt už se vnitřní vyšetření nedoporučuje- nemá prakticky žádnou váhu 😉

porodni_baba
autor
8. led 2009

vlasta23 • 38tt • 6. leden 2009 v 17:49...magnesium jistě ne v tomto tt. spíše by byla vhodnbá hepatoprotektiva, ale to bylo na lékaři aby vám je předepsal 😉 Zvýšené jaterky ohrožují především vás 😉

porodni_baba
autor
8. led 2009

akras • 35tt • Včera v 17:01...na 34tt naprosto normální nález 😉 když se budete trošku víc šetřit nic nepokazíte, ale ležet rozhodně netřeba 😉

akras
8. led 2009

Děkuji za uklidnění 🙂

porodni_baba
autor
8. led 2009

luciferek • 1d, 20tt • Dnes v 07:52...píšete, že jste na začátku 20tt, tedy 19+1 nebo +2 to je vcelku jedno. Miminko tedy zdá se k vašemu týdnu cca o týden max. 10 dní menší, to je naprosto v limitu 😉
Zamyslete se také nad tím, jak přesné např. máte cykly, a tím pádem jak přesně je určen termín porodu, tedy tt. UZ ze začátku těhotenství se shodovali s termínem podle měsíčků, nebo třeba mimi vypadá o něco menší od začátku? Tím ostatním se vůbec neznepokojujte, jistě to chce pohlídat, ale uvidíte že měření je přeci jen přibližné a mimi bude normálně velké. Nevím v kolikátém tt jste rodila první holčičku, ale 2,8 kg zas tak málo není.ů A pokud jste ještě k tomu drobné postavy vy sama tak to už vůbec žádný problém nevidím 😉

porodni_baba
autor
8. led 2009

akras nemáte zač 🙂

luciferek
8. led 2009

porodní babičko, moc děkuji za odpověď, dnes jsem 19+1, cykly mám naprosto přesné a dle UTZ do 15 tt miminko odpovídalo přesně velikosti, jaké mělo, až teď se jeví menší, proto jsem měla obavy. První dcerka se narodila v 39 tt takže téměř na termín 🙂

aponchie
8. led 2009

dobry vecer babicko,chtel abych se zeptat na bolesti podbriska..boli me stydka kost jakoby me nekdo do ni prastil na dotek spise teda,pak me denne tuhne bricho asi tak 5az8x(ale vcera na kurzu rikali ,ze do 10za den je to v norme) 😝 magnezko beru 3x1 a tardyferon fol 1x denne,jinac me ukrutne bolej zada krize a celej zadek ty kosti tak nekdy to strili az do trisel a hlavne mam pocit,ze mi to bricho snad praskne chvilema..kdyz stojim fakt kruta bolest treba 10min musim si sednout uvolnit se a pak je to dobre a pritom se nenamaham nijak moc..chtela jsem se i optat jestli je pravda,ze pojistovna dava nejakej bederni pas a jestli pomaha?dekuji

porodni_baba
autor
8. led 2009

luciferek není za co 😉 pokud mimi zpočátku odpovídalo, tak je asi opravdu teď nepatrně menší. Mimi nerostou podle tabulek a za týden třeba může být všechno jinak... Doufám že když vás mudr. takhle straší tak že s odstupem miminko přeměří aby se vědělo jak prospívá 😉 Vsadím si ale na Sophinku, že bude určitě alespoň tak velká jako její sestřička 😉

porodni_baba
autor
8. led 2009

aponchie • 1d • Dnes v 19:15...tipnu si na rozestup spony 😒 auuu auuu ☹ to tuhnutí dle tt. kolikátý tt jste??

porodni_baba
autor
8. led 2009

...bederní pás je možný, ale musel by ho předepsat ortoped, kam musíte zajít na vyšetření 😉 pomáhá jak komu většinou alespoň nějakou úlevu přináší, pokud se tedy používá

aponchie
8. led 2009

babi IP 😉 jinak k ortopedovi jsem chodila se zadama a ten me porad dupal jak nemam brisni svaly tudiz se mi borti telo a boli me vsecko no a na dalsi navsteve sem mu rekla ,ze su tehu a uz nemuzu posilovat brusko takze hruza asi se to vsecko nasobi ty bolesti..jeste mam dotaz co znamena v tehu prukajde toto:jak je kolonka kde lekar zapisuje vnitrni nalez hrdlo ,kolpo cyto..tak zatrhl fajfkou cyto a napsal k tomu nilm

porodni_baba
autor
8. led 2009

aponchie ..tak snad jiný ortoped že by 😅 😅
zkratka nilm??? to mi opravdu nic neříká, ale tipuju, že vám nabral cytologii na začátku těhotenství a byla ok?:?

aponchie
8. led 2009

ne prave,ze ne to jsem do 9tt chodila k jedne gynekolozce a ta mi delala stery prej v pohode a pak jsem hned presla k nemu a zatim mi stery nedelal prave..no musim se ho optat co to je

porodni_baba
autor
8. led 2009

tím zřejmě myslí, že v těhu jste je měla dělány a tím to hasne. Zeptejte se. za to nic nedáte 😉

luciferek
8. led 2009

jste zlatá porodní babičko 🙂, moc děkuji, hezký večer, Lucka 😉

amabilis
8. led 2009

Taky moc děkuji za odpověď 🙂 Jinak mám ještě jeden dotaz. Jsem nachlazená, mám rýmu, kašel a trošku mě škrábe v krku a zlobí hlasivky. Vím, že dítku to už neublíží, ale nejspíš bych neudýchala porod. Co smím a nesmím udělat pro to, abych se toho zbavila? Děkuju moc.

vlasta23
8. led 2009

dekuji babicko za odpoved. Mam jeste jednu otazku. Tedka se kazdou noc nekolikrat budivam s hroznymi bolestmi v zadech. je to ale jako by me bolely ledviny. Nic nepomoha (zmena polohy, chozeni....je to snad jeste horsi). Pomaha jen kdyz jdu curat, i kdyz nemam moc co. Nevim, co to muze byt. Take kazde rano smrkam krev a ted nekdy i pres den ☹ Co to muze byt?

kristynaw
9. led 2009

babi,muzou byt kontrakce(tvrdnuti bricha?) ve 12 tt???

aninam
11. led 2009

Mila babi, tak jsem po kontrole u sveho nej gynekologa. Rekl mi, ze tomu mame nechat volny prubeh, ale ze by bylo dobre se zacit snazit po 3 menstruacnich cyklech a jeste me prohledl a rekl, ze vajecniky stejne jeste nefungujou, ale pry je to normalni. Co ty na to?? Jo a uz jsem si koupila calibrum baby plan, brala jsem ho i predtim, nez jsem otehotnela s Honzulou a pak prestala ve 12 tydnu a uz jsem pak nic nebrala. Moc se tesim, az budu mit zase pred sebou balon 🙂

mili84
11. led 2009

Milá babičko, mám malý dotázek - od začátku těhotenství (dnes jsem 10+4tt) mi vždy po ránu po vysmrkání trochu teče krev z nosu - jako kdybych měla překrvenou sliznici. Také se mi v nose tvoří stroupky, které když prasknou, tak bolí... Má to souvislost s těhotenstvím? A ještě jeden dotaz - jak se správně počítají měsíce těhotenství vzhledem k týdnům? Je správná tabulka, kterou mám u sebe v albu? Někdo tvrdí, že se má počítat podle lunárních měsíců - tedy 1 měsíc = 4 týdny...Nevím, co je tedy správně. Děkuji předem za odpověď, Mili

susik77
13. led 2009

Dobry den, rada bych se zeptala par veci o prvotrimestralnim screeningu. Na netu jsem cetla, ze se ma delat mezi 12-14.tt. Rekla jsem svemu gynekologovi, ze mam o to zajem, dohodli jsme se, ze mi ho udela. Na dalsi poradne mi rekl, ze pry kliniky maji na to granty a ze kdyz chci, muzu to tam mit zadarmo. Tak mi dal doporuceni. Ze tam mam jit 2.2., t. j. 10+0 podle ultrazvuku 10+4 podle posledni menstruace. Ze nejprve delaji odbery a za dva tydny me objedn. na ultrazvuk. Prijde mi to zvlastni, protoze jsem cetla, ze se to ma delat dohromady a podle tohoto to vlastne muze byt nepresne...Co si o tom myslite? Pripada mi to, ze mi nerika pravdu a posila me na nej. jiny vyzkum...Kde se da zjistit, o co se jedna? Jeste mi je podezrele, ze on je hodne na penize a ze si nechal ujit takovou zakazku... Na te 1.poradne mirikal, ze to bude stat 1300 Kc.

jaja257
13. led 2009

Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Malicku prenasam uz 8 den. Do teraz sa nic nedialo, avsak dnes v noci som sa zobudila na sialenu bolest v podbrusku ako pri menzes. Avsak neopakovala sa, len podbrusko ma stale boli. Moze to byt priznak zacinajuceho porodu? Dakujem za odpoved.

veruska007
13. led 2009

Dobry den, ja mam taky dotaz. Jsem nyni ve 30. tt. Temer od zacatku tehotenstvi trpim velmi silnymi bolestmi prsou, casto se objevi po prichodu z tepla do zimy a naopak. Vypada to jako krec, bradavky mi v tu chvili uplne zbelaji, prsa jsou tvrda, velice citliva. Bolest je to velmi neprijemna, objevuje se zpravidla 3x- 5x denne, trva 30 - 90 minut. Nekdy je tak silna, ze ani nemuzu mluvit, hybat se, myslet, jen se svijim a tecou mi slzicky. Je to opravdu velmi neprijemne, hlavne kdyz me takova ataka postihne na verejnosti, nebot jeste stale chodim do prace. Gynekolozka mi poradila mast mezokainu a protibakterialni mast, ale nic z toho nepomohlo,ani bylinky (smes maliniku, kontryhele, brizy, koprivy aj.).Jsem z toho docela zoufala. Muzete mi na tyto bolesti neco poradit?

hupcza
13. led 2009

dobrý den
prosím o váš názor
jsem ve 29 tt
o víkendu jsem upadla - celkem se mi to podařilo vybrat
žádné komplikace, žádné bolesti, v pondělí jsem byla i na těhu plavání ....
ale přeci jen se mi to rozleželo v hlavě a šla jsme se dnes nechat prohlídnout, jestli jsem přeci jen mrňouse nějak neskřípla
srdíčko jede jak má (140-150 úderů za min.), je to malý obřík (1,5 kg), pohyby jsou více než dobře zaznamenatelné a v rámci jednotlivých dnů relativně pravidelné, čípek je spíš nadměrný (4 cm)
žádné otevírání, žádné krvácení apod.
jen mi při prohlídce ztvrdlo břicho - což se mi ale děje už několik týdnů (bez jakékoli bolestivosti nebo nepřjemných pocitů), v jejím průběhu zase i změklo
přesto mi dr. napsal magnesium a totální klid na lůžku protože mám "zvýšenou dráždivost dělohy"
chtěla jsme se zeptat, zda je toto nutné, zda senejedná o oblíbené doktorské "pro jistotu"
dle mých info magnesium stejně natvrdnutí až takový vliv nemá, ale na komplikace při porodu ano
stejně tak nechápu, proč by zrovna ve třetím trimestru měla být děloha v klidu, když je aktivní vlastně celý život a zrovna se v ní dějí takové věci
stejně tak mi příjde neopodstatněný klid na lůžku - často mi břicho tvrden i v noci (jaký větš klid bych měla mít než spánek), ale naopak při aktivitě bývá ok
příjde mi, že absolutní klid na lůžku je pro člověka mého naturelu o dost horší než časod času ztvrdlé břicho (navíc při všech ostatních parametrech ok)
intuicemi říká, že se mám na to vykašlat ale rozum tam pořád montuje toho dr 🙂
jaký je váš názor
díky

veruska007
14. led 2009

Ahoj, ja nejsem porodni baba, ale ve 29.tt jsem taky upadla, docela blbe jsem spadla ze schodu, narazila si panev, kostrc, mela modraka pres pul zadku... ale bylo tesne pred svatkama, doktorka uz asi pekla cukrovi, pac jsem se ji nedovolala 😅 . Tak jsem pres svatky vcelku lezela, protoze mne vsechno hrozne bolelo a skoro jsem nemohla udelat ani krok. Vcera jsem byla u doktorky na kontrole a rikala jsem ji, jak jsem spadla a rikala, ze pokud jsem nekrvacela, tak je to v pohode, miminko je v brisku dobre chranene a urcite neni na miste zadne panikareni. Normalne dal chodim do prace, cvicit, ted se chystam na ples a doktorka mi to vse jen schvaluje. Takze ja bych se na klid asi vykaslala a pokud jsi v pohode, tak bych se taky chovala normalne. 😀

hupcza
14. led 2009

veru: dík za názor a zkušenost 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru