Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

berunka
23. říj 2008

babicko dekuji za odpoved 😉 vcera na kontrole bylo zjisteno dalsi zkraceni cipku na 11mm a hrdlo jsem mela pri hospitalizaci 2cm,vcera 1,5cm.cipku rozumim,ale tomu hrdlu moc ne.co znamena ze hrdlo je 1,5cm? zaroven bych se rada zeptala zda priznakem vaginalni mykozy muze byt pobolivani v podbrisku a v zadech?mioc dekuji za odpoved,vzdy me uklidni 😉

misa84
23. říj 2008

dobry den preji, vcera jsem mela tp, vim, ze je to pouze orientacni datum, presto bych uz to rada mela za sebou 😅 byla jsem dnes na kontrole a v nalezu mam zapsano: sF 35 normotonus, cipek 2cm, hlavicka fiux ve vchodu, grav matura. mohla byste mi prosim aspon trochu vylozit co to znamena a jestli cipek 2cm uz je "slibny" nebo to muze jeste tyden klidne trvat? predem dekuji misa

vlasta23
23. říj 2008

Mila babicko, uz jste mi jednou poradila na zacatku tehotenstvi, tak jsem tady znovu. Nejsem si jista, jestli mi muj doktor rika pravdu, tak bych si rada neco overila. Mam Rh-, muj pritel ma RH+. V 6. tydnu tehotenstvi me presvedcovali, ze probiha potrat. nastesti se ukazalo, ze neprobihal. Pri te prilezitosti mi ale pichli injekci na protilatky (nepamatuju si nazev). V 22. tydnu (asi) jsem si vydupala novy test, protoze jsem cetla, ze to nekdy nefunguje. Test byl pozitivni. Muj lekar ale rekl, ze pry to je spravne, ze je videt, ze pry injekce funguje. Me to ale nedava smysl. Myslela bych si, ze to ma byt zase negativni, ne? Ted jsem v 27. tydnu tehotenstvi a je to moje prvni dite. Momentalne nemam zadne dalsi problemy, odtrhla placenta se pry take zacelila. M oc dekuji za odpoved Vlasta

evaviki
23. říj 2008

Jeej, dakujem za odpoved, zahada vyriesena. 😀

mumu_1
23. říj 2008

Babi, díky moc za odpověď! S tou dětskou lékařkou se určitě domluvím 😉

teufelchen
24. říj 2008

Babicko, preji krasny den.Jednou jste mi uz super poradila.Ted mam dalsi dotaz.Uz asi 2 tydny jsem strasne unavena, rekla bych, az extremne, prospala bych i cele dny, kdyby to slo.Skoro nikam nechodim, kvuli tvrdnuti bricha.Kdyz lezim, strasne mne boli nohy...jako kdybych prosla kilometry.Nepomaha ani,kdyz nohy zvednu nahoru...nepomaha nic. ☹

rominka
24. říj 2008

Dobry vecer preji chtela bych se zeptat co byste mi poradila jsem v 36tt a tak 3 den mam krec v noze jde to z trisla do cele nohy musim se vzdycky zastavit abych vubec ustala mam si koupit magnezko nebo co byste mi poradila dekuji

ronie
25. říj 2008

Dobrý den babičko, zajímá mě Váš názor:
Jsem rok a půl po císařském řezu, nyní jsem ve 25tt a v únoru mě čeká další porod, rozhodla jsem se že chci rodit opět císařem-prostě mám obavy, aby jizva nepraskla, tím už sem si jistá, lékařka mi to nevymlouvá a myslí si, že v porodnici tomu budou nakloněni-budu rodit ve vinohradské-tedy doufám 🙂 Ale už teď uvažuji nad tím, zda rodit spinálem nebo v celkové narkoze. Minule to totiž byl nepostupující porod, při kterém mi zavedli epidurál a čekalo se, že se to rozjede, nerozjelo a tak to pokračovalo císařem-měla jsem zavedený ten epi, tak připíchli dávku, jenže ouha stále sem nohy cítila, anestezioložka připíchla další a zase nic, já byla k smrti vyděšená, protže lékaři přišli, že už jdou ,,na to,, 😀 NO jen mě škrábli, já zařvala jak lev, aby pochopili, že to cítím 😀 a oni dali celkovou. Strašně moc bych si přála mít u sebe manžela a být při tom, ale mám po této zkušenosti strach. Myslím, že to bylo způsobené tím, že po tolika hodinách co sem ležela a různě se pochybovala napíchnutý epi vypadl a proto vůbec nepůsobil..Spinál, je ale jiný že?-ten se jen píchne a nic se nezavádí..Také mě zajímá jak moc velký je rozdíl v epi a celkové vzhledem ke zdravotním rizikům pro dítě, četla jsem že epi je o moc šetrnější a že operatéři nemusí tak pospíchat jako při celkové..to nevím zda je pravda. V diskuzích některé maminky uvadí, že při epi cítili bolest, některé, že cítili řez-jak je to možné?Je jasné, že se budu muset rozhodnout sama s lékařem, ale zajímá mě co vy na to 😉

A ještě mám jeden dotaz-konkrétní, několik dní možná už i 2 týdny mě bolí v třísle-nejdřív sem si myslela, že to je zánět-nějaký chloupek(je to podobná bolest), ale nene. Nebolí to stále, ale když zatlačím na to místo a někdy samo od sebe a po pár minutách to přejde. Je to spíš v místech stydké kosti-ale směrem ke tříslu-nevim jak to místo popsat 😀 😉 JE možné, že je to nějaký nerv nebo vznikající křečová žíla?

Omlouvám se za délku, předem děkuji za odpověď 🙂
Veronika

lucie.krajcarova
25. říj 2008

Milá porodní babičko, zatím toho o těhotenství a porodu moc nevím, tak bych se tě ráda zeptala na pár otázek:
1. Jak dlouho užívat kyselinu listovou a calibrum mami (jsem v 15. týdnu a zatím beru obojí obden)
2. Jak dlouho bývají maminky s dětmi porodnici při normálním porodu?
3. Občas mám v prstech "mravenčení", ale doktorka mi nedoporučuje brát žádné vitamíny. Občas ty prsty opravdu necítím (na nohách), takže bych fakt potřebovala poradit.
4. Jak účinně zamezit striím? zatím se mažu jen olejíčkem Babylove, stačí to?

Díky předem, Lucka

divabara
25. říj 2008

Porodni babicko,

mam na vas dotaz, ktery se tyka krvaceni v sestinedeli. Jsem necele 4 tydny po porodu.Ted uz jsem tyden pouze spinila, nekdy se objevilo slabe zakrvaceni cervenohnede barvy. Dnes vecer jsem zacala intenzivneji krvacet jasnou cervenou krvi, tak jsem z toho vyplasena, jeslti je to v poradku.Bolesti ani teploty nemam, jen se bojim,aby vse bylo v porakdu. Mam za sebou 5 potratu v minulosti, a vzdy, kdyz byla revize, tak jsem ji musela absolvovat na dvakrat, proto mam z krvaceni strach...Jinak beru homeopatika arnicu montanu CH9...
Moc dekuju...
Bara

porodni_baba
autor
28. říj 2008

berunka • 31tt • 23. říjen 2008 v 11:42...obecně vzato hrdlo děložní a čípek jsou 2 názvy pro totéž, i když přesněji je čípek jen část hrdla (ta která zasahuje do pochvy) 😉 zaměňují i lékaři, vizt. nálezy z vašeho vyšetření 😉 na cm se většinou hodnotí vyšetření prováděné prsty, na mm vyšetření UZ-vaginální sondou (tzv. cervikometrie) 🙂
bolesti, které popisujete jsou spíše příznakem hrozícího předčasného porodu než mykozy, ale v tomto tt už to mohou být i poslíčky 😉

misa84 • 41tt • 23. říjen 2008 ve 13:02...TP je datum, které určuje pravděpodobné datum porodu, ovšem +- 14 dní 😉 nebuďte netrpělivá i když čekání je to dlouhé. Užívejte poslední dny klidu a relaxujte. Užívejte i poslední dny s partnerem jen ve dvou 🙂
pokud byste měla zájem můžu přeložit slovo od slova, ale myslím že o to vám nejde. ¨Na to co chcete tam totiž odpověď není....váš nález je naprosto normální na konci těhotenství a i maminky, které mají o hodně pokročilejší nález než vy mohou velmi přenášet. Porod totiž nezávisí na nálezu, ale na kontrakcích, pokud porod opravdu začne, vaginální nález je něco co se mění velmi rychle 😉

porodni_baba
autor
28. říj 2008

vlasta23 • 27tt • 23. říjen 2008 ve 13:31...znovu se přeptejte svého lékaře, neznám výsledky vašich vyšetření. Při pozitivním nálezu protilátek by bylo vhodné poradit se na hematologii 😉

evaviki a mumu...nemáte zač 😉

teufelchen • 27tt • 24. říjen 2008 v 15:05..bohužel i extrémní únava k těhotenství patří i když typicky spíše k začátku a konci těhotenství. Jistě se ale poraďte s lékařem na poradně, bylo by vhodné provést krevní odběry 😉

rominka • 37tt • 24. říjen 2008 ve 21:05...magnesko maximálně v magnesii (minerálka) cca skleničku denně, ale upřímně musím říci, že pravděpodobně úlevu najdete až po porodu. hodně odpočívejte po porodu bude lépe. jde o to, že problémy které popisujete jsou způsobeny tlakem dělohy na nervy v pánvi a to opravdu vyléčí až porod 😉

porodni_baba
autor
28. říj 2008

ronie • 1d, 26tt • 25. říjen 2008 ve 14:38...problém anestezie jak sama víte budete řešit až s anesteziologem před vlastním výkonem. Při tom co čtu, bych se u vás asi klonila k tomu spinálu s tím, že při nejhorší variantě by vás opět uspali, tu ovšem nepředpokládám - neúspěch pravděpodobně byl zapříčiněn tím co předpokládáte 😉
Pro dítě je rozdíl jasný- lokální anestezie na něj nemá prakticky vliv, zatímco celková narkoza přispí i miminko 😉
S tou bolestí, možné je všechno - každý máme jiný práh bolesti a každý jsme jinak citlivý 😉

spíše půjde o záležitost nervu, nebo tzv. rozestup stydké kosti- jistě se poraďte s lékařem na příští kontrole 😉
za délku není třeba se omlouvat 🙂

porodni_baba
autor
28. říj 2008

lucie.krajcarova • 16tt • 25. říjen 2008 v 17:21..no první krok k získání informací jste udělala 😉
ad 1. kyselina listová se dnes doporučuje minimálně pro první trimestr, ten už máte za sebou, ale chybu jistě neuděláte, pokud budete brát i ve druhém (obden stačí) chybu neuděláte, ale pak už můžete vypustit, obzvláště pokud užíváte calibrum mami, tam je obsažena 😉 vitamíny můžete užívat nejlépe i po porodu až do ukončení kojení 😉
ad 2. v našich porodnicích je obvyklé 3-5 dní s tím, že den porodu se nepočítá 😉
ad 3. bohužel způsobuje tlak rostoucí dělohy, pokud by bylo více urputné přeci jenom do porodu ještě zbývá dost času, bylo by vhodné neurologické vyšetření 😉
ad 4. upřímně- opravdu účinně nelze. jde z velké části o genetiku- některá maminka je nemá i když se nemaže vůbec, některá je má, i kdyby se namazala kdoví čím ☹ ale jistě mažte to udělá hodně namáhané kůži dobře,m ale neomezte se jen na kůži bříška, péči si zaslouží i paže, prsy, a nohy 😉 čím budete mazat není tolik důležité, vhodná je samozřejmě kosmetika určená přímo pro těhulky 😉

porodni_baba
autor
28. říj 2008

divabara • 25. říjen 2008 v 19:58...homeopatika by neměla mít vliv. Pokud je do síly ms, může jít ještě o čištění dělohy, přeci jen jste ještě v období šestinedělí. Pokud by bylo silnější musíte k lékaři. Revize mnohdy nebývá nutná, ale je samozřejmě rozhodnout konrétně dle vyšetření 😉

lucie.krajcarova
28. říj 2008

babičko, děkuji moc za podrobnou odpověď 🙂 Ještě bych se zeptala, jaké může mít následky kouření při otěhotnění a případně po porodu? díky moc!!!

porodni_baba
autor
28. říj 2008

lucie.krajcarova • 16tt • Dnes ve 21:41...kouření při otěhotnění může mít vliv na zdraví miminka, je to droga jako každá jiná...pokud jste kvůli miminku zvládla přestat bylo by dobré už si to udržet, jak pro zdraví miminka, tak pro zdraví vaše. Po porodu pokud kojíte předáváte opět drogu miminku, v těhotenství samozřejmě přímo přes placentu ☹ ☹
bohužel mám na kouření v těhotenství i v rodině dost vyhraněný názor, tak se omlouvám 😉

berunka
28. říj 2008

babicko dekuji za odpoved.nejspise se moc sleduji a jswem ze vseho vyplasena.kdybych opravdu zacala predcasne rodit urcite bych to poznala ze?bolesti v podbrisku a zadech by se stupnovaly?momentalne mam takl max. 7kontrakci za den,spise i mene.v pripade kontrakci ktere jste uvadela ze jsou v poradlku 10 - 12 denne mohou se u nich projevovat bolesti jako u poslicku?

lucie.krajcarova
29. říj 2008

Porodní babičko děkuji, ptala jsem na kouření kvůli ségře, které se nedaří otěhotnět. Určitě by měla přestat, ale asi to nebude ten důvod. četla jsem, že děti kuřaček mají nižžší porodní váhu a kratší dobu se kojí, je to pravda? Dále jsem na internetu četla doporučení, že se v těh. nemají užívat umělá sladidla. Já piji nápoje s umělými sladidly a do kafe používám něco jako sacharin, mám raději přestat? Jinak v poslední době mi dost padají vlasy, když se rozčesávám, dá se s tím něco dělat?

divabara
29. říj 2008

Babicko,dekuji vam za radu...Nakonec jsem preci jen zajela k doktorovi,abych byla klidna. Deloha je cista a v poradku, jen mam nejake poraneni za posevnim vchodem,ktere prave krvaci, neco jako odrenina. Necim mi to namazal a kdyz jsem se ptala cim, dr. mi odvetil, ze me to vcelku nemusi zajimat...Nekdy me pristup doktoru fakt prekvapuje. V patek jdu na dalsi osetreni,tak snad uz to bude dobre...

theresa
29. říj 2008

Dobrý den porodní babičko, chtěla bych Vás poprosit o váš názor. Syn se narodil v 37+2 jako hypotrof. Těhotenství bylo po IVF, od 32. tt jsem měla zaveden plastový kroužek na udržení miminka, protože si mi zkracoval čípek. Po porodu jsme se dozvěděli, že jsem měla špatnou placentu a proto byl syn tak malý (2,23kg, 48cm). Teď nám s manželem vrtá hlavou, jak to, že se nepoznalo už dřív, že je placenta špatná? Doktor pořád vykládal něco o tom, že malý už se blíží ke 3kg, to se z ultrazvuku nedá poznat, že je miminko tak malé? Zpětně si totiž uvědomujeme, že když byla placenta malá a syna nevyživovala, že jsem mohla porodit taky mrtvé miminko. Ještě, že mi praskla voda o porodila jsem dřív. Dala v tomto případě postupovat jinak?

berunka
29. říj 2008

mile maminky jen jsem vam chtela napsat svou zkusenost ohledne rad por.babicky.posledni odpoved od ni byla ze ve 31tt uz muzu mit poslicky.vecer me pobolivalo brisko tak jsem dnes psala sve zame z porodnice.okamzite me poslala do porodnice a jeste mi vynadala kam chodim na bludy ze tak brzo muzu mit poslicky.monitor byl nastesti v poradku takze jsme jeli "zbytecne". takze hlavne dejte na rady vaseho lekare 😉

porodni_baba
autor
29. říj 2008

berunka • 31tt • Včera ve 23:05, Dnes ve 13:03...NEMÁM SLOV k vašemu napadání mé osoby, moji odpověď na vás dotaz jste pravděpodobně vůbec nečetla 😖 Doporučuji vám, abyste nejlépe strávila celé těhotenství v ambulanci svého lékaře, protože tam budete ve velkém bezpečí 😠
Nevím co dělá vaše známá v porodnici, zřejmě uklízečku, protože pokud byměla s porodnictvím vůbec něco společného věděla by, že Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (nazývané též dolores presagientes, neboli poslíčky) můžeme zaznamenat již od 20tt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
s přáním hezkého dne PB 😎

kulicka
29. říj 2008

Ahojte Porodni babicko,

chtela jsem se zeptat, jak poznat ke konci tehu kontrakce? Nekdy se mi zda, ze se mimi jen proste roztahne (je porad "nalepeny" na vnejsi stenu, takze je totam vsude tvrde 😅 a delohu mam porad malou oproti "normalu".
Bojim se, ze pak nepoznam estli uz jako jet nebo ne 😅

Dekuji

kulicka
29. říj 2008

Jo a na takove komentare jak od Berunky se vyprdnete. Rozumny clovek, pokud pochybuje, overi z vicera zdroju, nejen z jednoho 😉 pac i lekari, sestry, inzenyri, zednici atd jsou jenom lidi a muzou se pomylit nebo nepochopit otazku 😉 Jinak ja mela taky kontrakce uz behem 6. mesice a co jineho by to bylo kdyz se mi zdimala deloha? 😝

porodni_baba
autor
29. říj 2008

lucie.krajcarova • 16tt • Dnes v 08:00...nižší porodní váha dětí kuřaček je faktická věc, protože látky obsažené v cigaretovém kouři vlastně zneprůchodňují placentu, miminko pak nedostává tolik výživy kolik potřebuje a defakto stráda, proto je i menší. o kratší době kojení nevím, ale pravda to asi bude- to ovšem spíše vychází z toho, že hodně matek kuřaček je jakoby z nižších společenských vrstev, kde kojení není zas až v takové oblibě 😉
ano umělá sladidla jsou v těhotenství kontraindikovaná (tedy nedoporučená, zakázaná)- omezte jejich užívání na minimum i nápojů a potravin v nichž jsou obsažena 😉
padání vlasů je obvyklejší až po porodu v době kojení, o vitamínech jsme se baviy, těch máte asi dostatek, spíše se zaměřte na zdravou stravu, a vhodné bude zmínit se lékaři v poradně, případně by byli dobré některé krevní náběry 😉

porodni_baba
autor
29. říj 2008

divabara • Dnes v 09:08...krvácení je vždycky dobré vyšetřit, je skvělé že to není z dělohy 😉 ovšem přístup vašeho lékaře je lepší nekomentovat 😝 😝 😝 být vámi bych trvala na tom, že mě to zajímá 😀 a hlavně bych hledala jiného lékaře, tento si vaši důvěru ani peníze nezaslouží 😉

porodni_baba
autor
29. říj 2008

theresa • 1d • Dnes v 11:53...předně se zeptám kdo vám zaváděl ten kroužek?lékař nebo v porodnici? dnes už se totiž moc neprovádí, je to niance od šití (tzv. cerclage), od kterého se dnes již spíše ustupuje...hrozící předčasný porod má většinou své příčiny- jednou z nich bývá právě nedostačující placenta 😒 měl být UZ více sledován růst miminka včetně průtoků pupečníkem, které dávají jsný obraz o tom, zda je miminko dostatečně vyživováno.
velikost miminka, tedy např váha je z UZ jen orientační, v termínu porodu se udává chyba +-0,5kg, záleží i na kvalitě přístroje a zkušenostech vyšetřujícího 😉
radujte se ze syna, jistě je krásný a dělá vám jen samou radost, a svůj váhový nedostatek jistě brzy dožene 😉

porodni_baba
autor
29. říj 2008

kulicka • 39tt • Dnes ve 13:25...nebojte poznáte, kromě toho co teď popisujete to bude navíc ještě bolet 😅 (po porodu mi dáte za pravdu, že jste to poznala bez problémů)- jistě se dá začínající porod zaměnit i s urputnými poslíčky (které by měly ale nemusí povolit ve vaně teplé vody) - ale i kdyby to byly jen poslíčky je návštěva porodnice a kontrolní monitor velmi vhodný 😉

!!!!
díky za podporu, ale jsou lidi, kteří prostě umí pohnout žlučí.
si přijdu jak když házím hrách na stěnu, když tu u každé 2. odpovědi píšu, že po internetu, telefonu atd. se nic rozlišit, vyšetřit atd. nedá a při jakékoliv pochybnosti máte navštívit svého lékaře, nebo přímo zvolenou porodnici. se mi pak nemůžete divit, že když přečtu něco takového, mám sto chutí neplýtvat svým časem tímto směrem ☹
!!!!!

cherub
29. říj 2008

Porodní babičko, musím se Vás zastat 🙂 Sem do poradny jsem psala jen párkrát, když jsem byla těhu, ale docela pravidelně si to tady čtu a jsem moc ráda nejen za sebe ale i za ostatní holky, že máte trpělivost s dotazy, že pomáháte zcela dobrovolně a zajisté děláte (píšete) vždy to nejlepší, co víte a znáte 😉

Takový komentář, který jsem se dnes dočetla zvedl ze židle i mě, protože zrovna dotyčná sem píše o radu skoro každý den a teď na Vás takhle zaútočí? 🙄 Nechápu 😔 Věřím, že kvůli jedné "černé ovci" se na nás nevykašlete 😵

Moc díky za všechno 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru