Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

mahulena
21. črc 2009

ahoj aninam, diky za info, hned si to poznacim🙂
ja u prvniho tehotenstvi taky brala calibrum a Justynka je v poradku, nastesti, i kdyz doktori si nebyli velice dlouho jisti; myslim, ze ani ty vitaminy to proste nespasej, ale chtela bych zkusit udelat maximum
tobe drzim palce, uzij si tehulkovani 😉

dana19
22. črc 2009

porodni babička Dobrý den,mam jednu otázečku,mam osmiměsíčního kloučka,ale bohužel jsem ho nemohla kojit,kojila jsem pouze 10dní,lékaři mi zdělili že mám laktační psychozu,nějakou dobu jsem brala léky,asi tak 2 měsíce,bylo mi po nich strašně,pořád jsem spala.i 16hodin děnně,nemohla jsem se starat o syna,jen s pomocí tchyně a manžela,pak jsem vysadila leky a vše se vratilo do normálu,v psychiatricke lečebně sem byla asi tak 5dní,pak mě pustili naštěstí dom. Nevím zda mi to diagnostikovali správně,byla jsem jen hodně vyčerpaná,nevyspalá,manžel mi za začátku moc nepomáhal,měla jsem bludy,asi z důvodu toho nevyspání,moje otázka zní jestli budu moct druhé dítě kojit,na internetu jsem našla že ženy při dalším dítěti kojili a další si nechali laktaci zastavit...jak to tedy je?je možne kojit když nebudu mit žádné problémy?v porodnici kkojila každá maminka,poraďte prosím...

lucinecka
22. črc 2009

Dobrý den babičko, chci se zeptat, o první mimčo jsem přišla asi v 5tt, odešlo samo, nebyla jsem ani na revizi, hned následující cyklus jsem otěhotněla a dr mi nasadila z důvodu krátké luteální fáze (11dnů) duphaston (brala jsem ho hned po ovulaci a pak i chvíli po zjištění těhotenství). Dopadlo to dobře, mám krásného a zdravého syna 😵 Zajímalo by mě, jestli je nutné, abych opět v případě dalšího těhotenství tyto léky brala nebo to prostě máme nechat na přírodě a na mimču, jestli to zvládne i bez nich? Děkuji za odpověď 🙂

lucie.krajcarova
23. črc 2009

milá babičko, jsem 3 měsíce po císaři a cítím se skvěle, jizva se dobře hojí. od cizích lidí jsem se dozvěděla, že bych asp0ň rok neměla otěhotnět? co je na tom pravvdy? v porodnici ani na gyndě mi nic takového neřekli.. chtěla bych druhé dítě do dvou let.

vlasta23
23. črc 2009

Mila babicko, jsem tady zase na rade. Mam nekolik otazek. jak syn uhodil 6 mesicu, zacal se mi v noci budit dvakrat za noc na piti. Vypije tak 110-150 na noc (kojim). Nikdy predtim to nedelal. Co mam delat? Bojim se, ze kdyz mu nedam, bude mit zizen. Vzdy se napije a pak hned usne, ani neotevira oci. jen pusu a krici.....Je mozne, ze to dela, protoze je horko?

Druhy dotaz je... Ma sest mesicu a zacal se konecne prevracet asi pred 14 dny z bricha na zada. jenze tedka si to nejak rozmyslel a posledni tyden uz to nedela a drepi jen na loktech. Snazi se otocit, ale nejde mu to, protoze misto toho, aby se zvednul a pretocil, tak zabori nos do podlozky a odtlacuje se nohama, takze si malem vykloubi ruku. je to normalni, ze to zapomnel, jak se ma otacet? Mam to nejak resit, nebo ho proste nechat tak..... Problem je taky, ze ani nechce byt na brise. Vydrzi jen chvili a pak bori nos do podlozky a rve. co ho bavi je lezet v houpacce a kopat nohama nebo byt v kocare (autosedacce) nebo v polosedu a koukat ven. Taky uz pred mesicem chytal nohy a daval k pusince a to uz taky nedela. jak ho dam na zem na zda ci bricho, tak rve. Takze hodne jezdime ven v kocare a pak ten zbytek stridam....

lucinecka
23. črc 2009

Vlasto chci tě jen uklidnit, můj syn se otočil chvilku před půlročninama a pak to prostě nějakou dobu vůbec nedělal. A po několika dnech to zase udělal a pak se točil už pořád 🙂

vlasta23
23. črc 2009

lucinecka- vazne? a kdy se pak zacal plazit?

lucinecka
24. črc 2009

Vlasti schválně jsem nakoukla do deníčku, poprvé se přetočil na bříško pár dnů před 6m, pak to 3 týdny nedělal a od té doby se točil fakt furt. Najednou to s ním šlo hrozně rychle. Chvilku po tom začal pérovat v kolínkách (na čtyřech), nikdy se neplazil, jen dozadu a dokolečka na bříšku, do týdne po přetočení na bříško se otočil zpátky z bříška zpátky na záda, za dalších pár dnů si sám klekl na všechny 4. V necelých 9m začal lézt a pár dnů na to si sám sedl, do týdne už stál. V přetáčení na bříško jsme mezi vrstevníky patřili snad k posledním, pak to krásně dohnal. Takže neboj, tvůj chlapeček to určitě taky zvládne 🙂

kulicka
24. črc 2009

vlasti, urco to bude tim horkem, proste ma zizu

a co se tyce toho toceni, tak jsme to meli rtaky tak. Az do zhruba 7 apul mesicu nechtel na brisku ani za nic, ted se kouli o 106, ale kdyz je na brisku trosku dyl, tak se zacne vztekat a nebo se snazi se znovu prekulit na zada.
Na kolinka se mu podarilo se dostat uz koncem brezna, ale neleze ani se neplazi jeste ted 😀 Takze neres, kazdy ditko ma svoji rychlost 😉

luciusek
24. črc 2009

Luci: já jsem 4 měsíce po císaři a můj gynekolog mi řekl,že s dalším otěhotněním mám počkat nejméně rok.Ale lepší prý by bylo počkat roky dva.I když se cítíš dobře-já taky-tak je to prý komplikovaná operace a trvá dlouho než se tam všechno zahojí.Tak mi to bylo řečeno.Ptala jsem se na to,protože jsme s manžou chtěli druhé co nejdřív.A tak teď musíme počkat. ☹

mobina
24. črc 2009

Názory na otěhotnění po porodu císařem se hodně různí. Mě bylo řečeno, že pokud neotěhotním do půl roku po zákroku, tak pak už můžu klidně. Zatím s jizvou nemám žádný problém, ani jí necítím, ale jsem na samém začátku...

porodni_baba
autor
24. črc 2009

mahulena • 1d • 21. červenec 2009 v 09:27...lze doporučit užívání kyseliny listové, nejlépe 3 měsíce před plánovaným otěhotněním 😉
s tou hrází, těžko soudit, ale určitě se poraďte s dr. při vyšetření.

porodni_baba
autor
24. črc 2009

nasticka • 21. červenec 2009 ve 12:26...a v těhotenství pak budete brát co místo toho? nic? pak asi nebudete vadit když přestanete hned s podezřením na těhu. Ale pokud ještě není pozitivní test mimi nijak neohrožujete léky, žádný strach 🙂

porodni_baba
autor
24. črc 2009

dana19 • 22. červenec 2009 v 09:00...dobrý den, o správnosti diagnózy nelze polemizovat
😉 Myslím že¨chlapeček je v pořádku i bez kojení a nejdůležitější je spokojená maminka, takže si hlavně nic nevyčítejte a berte život tak jak přichází. Možné jsou oba postupy při dalším těhotenství a potažmo kojení, ale spíše počítejte s tím,že vám to nedoporučí. Jinak při lehčích formách je možné kojit i s léky, ale nemyslete na to dopředu, pokud toužíte po dalším miminku a teď už je všechno v pořádku s vámi a prvním synem, těšte se na další mimčo a nechte věcem volný průběh, hodně štěstíčka 🙂
jinak je hezké, že v porodnici kojila každá maminka, ale možná už jste tak docela neviděla pod pokličku, u většiny se to jistě neobešlo bez nějakých problémů a už vůbec nevíte kolik jich kojení zanechalo hned po příchodu domů. kojení je právo ne povinnost, takže když to z nějakého důvodu prostě nejde, dostane mimčo mlíčko umělé a je zase dobře 😉

porodni_baba
autor
24. črc 2009

lucinecka • 1d • 22. červenec 2009 ve 12:47...nutné to není, spíše záleží na tom, jak dlouhý cyklus (potažmo luteální fázi máte teď po porodu) 😉

porodni_baba
autor
24. črc 2009

lucie.krajcarova • 1d • Včera ve 14:25 ...obecně lze cca ten 1 rok doporučit
😉

porodni_baba
autor
24. črc 2009

vlasta23 • 1d • Včera v 17:20..ano je možné že to dělá i kvůli horku, možná růstový spurt...cokoliv, miminka jsou i dost náladová, pokud kojíte, normálně ho nakojte jak si řekne 😉
Nebojte syn přetáčení nezapomněl, jen se mu teď prostě nechce, myslím že není potřeba to zatím nijak řešit, nechtě tomu volný průběh. Jen se ho snažte co nejvíce stimulovat ke hře, na zádech, na boku, na bříšku, ať má podněty, důvody za čím se točit a kam 😉 Kočár lze určitě doporučit, jen ne moc zvedat dokud sám nesedí, což bude ještě chvilku trvat. Méně už autosedačku a sedačku.
Věnujte se mu, ani se nenadějete a za chvilku bude běhat, ač se to teď asi nezdá 🙂

vlasta23
25. črc 2009

dekuji vsem za reakce. hned jsem klidnejsi. Jo a babicko, uz mame dva ZUBYYYYY!!!!!! 😀

lucinecka
25. črc 2009

Babičko děkuji 😉 Cyklus mám stejný jako před porodem, 31-35 dnů, luteální fázi stále 11 dnů. Takže asi zkusit bez léků a uvidí se, že? Ještě se chci zeptat, dřív jsem ovulaci vůbec necítila, teď mě klidně týden před ní bolí břicho. Je možné že ty bolesti (jako menstruační) mohou trvat tak dlouho? Moc děkuji za vaše rady 🙂

nasticka
25. črc 2009

moc Vám děkuji za rady, je pravdy, že v těhu místo toho nebudu brát nic.. jen je mi špatně a zvracím, když si ty léky nevezmu, doktor mi nedoporučil dřívější vysazení kvůli případnému rozhození organismu..v těhu prý vyšší cholesterol nevadí, tělo si to samo zredukuje..mi říkal, tak uvidím, jak mi bude

vlasta23
25. črc 2009

babi- jinak ten spurt nevim, o moc vic nevypije nez normalne, protoze rano oprototi200, co pival, ted vypije treba jen 50. navic posledni tyden teda vubec nepribral. No ale on nekdy pribira 50 za den a nekdy nic, tak to necham mesic vysmazit a pak uz zacnu davat prikrmky. Myslite, ze kase na noc je vhodna nebo spise jen zeleninku? Jenze ze zeleninky asi moc nepribere, ze? Spis si zapere zaludek a pak vypije mene mlicka a zhubne...

andreasek82
26. črc 2009

ahojky porodni babicko.. 🙂
mam takovy dotazek..
po porodu jsem mela velke siti, mam pocit ze jsem mela rupturu 3. stupne..
chci se zeptat, zda je vhodny k hojeni repikovy olej nakapany do vody a sednout si do toho jako sedava koupel.. momentalne si delam odvary, ale je to dost pracne, tak bych preferovala ten olejicek.. co myslis?
jinak jeste jizvu mazu gelem z dubove kury.. kdybys mela nejakou radu, uvitam 😉 take jsem slysela o rakytniku..
dekuji a preji hezky vecer 🙂

porodni_baba
autor
27. črc 2009

vlasta23 • 1d • 25. červenec 2009 ve 03:10...a nebude problém nočního buzení třeba trochu v těch zubech 😅

porodni_baba
autor
27. črc 2009

lucinecka • 1d • 25. červenec 2009 v 07:58...není zač. 11 dní lut. fáze není žádná tragéídie, nechala bych tomu volný průběh 😉 Ta ovulka sice možná je, ale doporučuji podrobnější vyšetření u vašeho gyn. až tam budete mít cestu 🙂

porodni_baba
autor
27. črc 2009

nasticka • 25. červenec 2009 v 16:19...opravdu bych počkala na // a pak vysadila 😉 hodně štěstí 🙂

porodni_baba
autor
27. črc 2009

vlasta23 • 1d • 25. červenec 2009 v 17:34...váš syn má víc jak půl roku, s příkrmy můžete opatrně po lžičkách začít. Pokud vám v noci alespoň trochu spí nedělala bych z něj husu na výkrmu, ale začla normálně klasicky polední zeleninkou, ono bude chvíli trvat, než se dostanete na nějaké rozumné snědené množství, s odstupem se pak k zelenině přidává i maso, a po tom určitě přibírat bude, žádný strach.
Pokud by se v noci budil lze začít i kaší na noc, a zeleninu v poledne zavést až s odstupem jako druhý příkrm 😉

porodni_baba
autor
27. črc 2009

andreasek82 • 1d • Včera ve 21:26...nevidím šití (resp. jak to vypadá, stehy už asi vypadaly), ale pokud to není nějak hodně nezhojené sedací koupele už bych nedělala. Řapík taky hodně stahuje tak nevím jestli je to u vás vhodné. Pokud to není nějak otevřené doporučila bych gel z dubové kůry, nebo odvar (stejně tak i z toho řapíku) navařit ráno do zásoby, zchlazený nalít např. do pet lahve a oplachovat po každém wc a hezky nechat uschnout, nijak neoplachovat, usušit buď papírovým ručníkem nebo třeba fénem. 😉
Ten olejíček si totiž myslím, by se v té vodě nerozptýlil, plaval by někde na hladině a nesplnil by tak svůj účel 😒
Rakytník na jizvu neznám, doporučuje se po porodu spíše užívat vnitřně v podobě sirupu atpod. na znovunabrání sil.
Na tu hráz, ono se to těžko doporučuje když se to nevidí 😒 😉

aninam
28. črc 2009

Porodni babicko,
tak jsem tu zase pro radu. O vikendu jsem mela ruzovy vytok a druhy den jsem zacala spinit. Jelikoz ma muj gyn dovolenou a zastupuje ho nemocnice, kam jsem z jistych Vam znamych duvodu nechtela jit, zavolala jsem k jinemu gyn, aby me prohledl. Zjistil, ze jsem cekala dvojcata a doslo ke me k syndromu mizejiciho dvojcete. Jeste lehce spinim, ale chtela bych vedet, jaka je pravdepodobnost, ze ten druhy plod (ten, co tam zustal a je pry prosperujici) vydrzi? Jsou zjisteny u tohoto syndromu nejake komplikace? Nasla jsem spoustu veci na internetu, ale jsou zde ruzne nazory, chtela bych slyset Vas nazor znalce ;)

Jinak zitra mame schuzku s revizni komisi CLK a snad padne rozhodnuti, tak jsem na to zvedava, dam pak vedet do IP.

vlasta23
28. črc 2009

aninam- ja mela to same co ty. Taky to mely byt dvojcata a jedno odeslo. riziko tam je, me se odchlipla placenta a krvacela jsem prubezne . mesic jsem musela byt v posteli. Rikali, ze je riziko predcasneho porodu, ale ja donosila az do 38 tt. Asi by ses mela setrit az do porodu. ja se toho drzela a vyslo to 🙂

aninam
29. črc 2009

Vlasti, dekuji.... Snad to tentokrat vsechno dobre dopadne.....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru