Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

rrk
16. dub 2008

Ahoj porodní babičko,
v pátek jsem byla na utz a doktor zjistil že mam placentu fibro přeměnou I st. a včera jsem byla znovu na utz a už to bylo I - II st. a doktor mě poslal na dopler. vyšetření. Chtěla jsem se zeptat co to znamená a jestli je to hodně nebezpečný pro miminko.
Moc děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
17. dub 2008

kulicka • 11tt • 10. duben 2008 v 17:39...uteče to rychle uvidíte, teď se vám to nezdá, ale za chvíli ucítíte pohyby a o chvilku později už budete balit tašku do porodnice 😉
chlapečci někdy berou krásu i víc než holčičky byste se možná divila 😅 ale k otázce vyšetření ekg, tady v Čechách je to v těhotenství předepsané vyšetření a pokud se zeptáte většiny těhotných tak na něm nebyly. Při vašich pocitech bych ho ale doporučovala, popř. pak i znovu kontrolu ke konci těhotenství nebo při potížích 😉

kleguska • 12. duben 2008 v 16:31...moc gratulujeme, a ať jste oba zdraví 🙂

add • 1d, 39tt • 14. duben 2008 v 08:43...k Lindě samozřejmě taky velmi blahopřeji a hlavně hodně štěstíčka a zdravíčka 🙂

toni78 • 1d, 16tt • 14. duben 2008 v 08:51...vyžadujte léčbu svrbění a pálení je v podstatě totožný problém. Jogurt jistě za vyzkoušení stojí, stejně jako sedavá koupel ve slaboučkém roztoku octa nebo soli 😉

juliet • 23tt • 14. duben 2008 v 15:30...nemyslím že jde u vás o hlenovou zátku, která mimochodem nebývá bílá ale spíše čirá 😉 půjde o těhotenský výtok, netřeba ho léčit pokud nesvědí, nepálí, nezapáchá či jinak neobtěžuje. Nahnědlý může být od kapiček staré krve (čípek je překrvený občas může krvácet)- po vyšetření, styku, po námaze 😉

porodni_baba
autor
17. dub 2008

beruskablanka • 39tt • 15. duben 2008 v 18:34...ano jde o průtok pupečníkem- hodnota naprosto normální, grading je stupeň zrání placenty- po 36.tt nemá smysl hodnotit a i oligohydramnion v tomto tt už je spíše subjektivní pocit paní dr. nic se s tím dělat nedá ani není třeba 😉

porodni_baba
autor
17. dub 2008

rrk • 34tt • Včera v 08:25...změny na placentě jsou podstatné do 36tt pak už i normální placenta lze špatně hodnotit. Jde spíše o kontrolu průtoků pupečníkem zda miminko dobře prospívá, pokud by se něco nezdálo jistě budete pod přísnější kontrolou. Ale žádný strach lékaři udělají všechno proto aby se vaše miminko narodilo vpořádku, jen je možné že to bude trošku dřív než jste si myslela, ale bez vyšetření nelze dělat závěry, uvidíte co se dozvíte na doppleru 😉

kulicka
17. dub 2008

Dekuji porodni babicko. V utery jsem byla na kontrole a rikala jsem to o tom srdci doktorce. Ta nad tim mavla rukou, ze kdyz to neni kazdy den, tak se nic nedeje. Asi zlehcuje, aby byla protivaha k "vysilovani" budoucich maminek. Tak nevim, jestli mam na predpisu trvat. Zatim se mi to stalo jen 2x za posledni 2 mesice.

Pak jsme take spolu hovorily o tripple testech. Rikala, ze jestli nechci na amniocentezu (coz ani nechci, pac jsem cetla, ze vysledky tripple testu byvaji casto falesne pozitivni a ze amniocenteza muze zpusobit potrat), tak pry nema ty tripply smysl delat a delat je nebudem. Ale ja bych rada mela dobry vysledek tripplu, abych se uklidnila. Myslite, ze to je dulezity test? Ze bych na nej jit mela a popripade, kdyz nebude moc moc pozitivni odmitnou amnio i tak?

Zatim se zmitam mezi klidem, ze je vse OK a doufanim, ze je vse OK. Clovek jak neco nevidi na vlastni oci, tak hned stresuje 😅

Pristi tyden mam rande s jednou mistni porodni babickou, tak to s ni zkusim zkonzultovat.

Nevim, jaky na to mate nazor, ale me teda sokovalo, kdyz mi doktorka rikala, ze je to fuk, koho si domluvim k porodu, ze me bude rodit doktor. No mozna je to opravdu jen slovickareni, ale ja mela dojem, ze rodi maminka a ne doktori. Celkem me to nastvalo. Ja bych rada rodila co nejprirozenejsi cestou, bez nastrihu, bez periduralu... tak jakejpak doktor...

Jo a je pravda ze k porodu vzdycky zavadej kanylu? Ja mela infuzi jednou jedinkrat v zivote a mela jsem z toho opravdovy psychologicky trauma 😖 Tak estli se mam psychicky pripravit, ze na me vytahnou pred porodem tu 5 kilometrovou jehlu 😔

Dekuji

toni78
17. dub 2008

porodní babi-děkuji za odpověd-už se tak stalo a léčím se čípky a mastí které mi lékař předepsal 😉

rrk
17. dub 2008

porodní babičko děkuju - Dopller dopadl dobře, tak snad se to nějak hodně nezhorší a neporodím hodně brzy.

lili03
17. dub 2008

Toni, to vypadá na kvasinky, myslím, že jogurtem každopádně nic nezkazíš ani tak. A to zvenku i zevnitř, jíst hodně Activie 😉

toni78
17. dub 2008

lili-jogurty jím stále ale díky za radu 😉

toni78
17. dub 2008

porodní babičko-k čemu je dobré pít před porodem čaj z malinovníku?

kulicka
19. dub 2008

Toni, malinikovy caj se doporucuje od 34 tt, ma tonizujici vliv na svalstvo delohy a strev, takze delohu pripravuje na porod a porod ulehcuje. Malinik harmonizuje hormony , zejmena vajecniku, tlumi posevni zanety, podporuje latkovou vymenu, pomaha pri cystach nebo neplodnosti. Podporuje vylucovani moci a zluci a ma slabe projimave ucinky. (V tehu se pry hodne trpi na zacpy, tak dobry 🙂 ).Jeho ucinky podporuje vitamin C, takze pit napr. s rybizovym dzusem.

Pije se 2-3x denne, 1 cajova lzicka.

Dobre je zda se doplnit malinik lnenym seminkem, ktere podporuje tvorbu posevniho hlenu (lehci porod) a ma lehce projimave ucinky. 1 lzice maxi denne a hodne zapit, jinak pusobi zacpu.

Po porodu je pry dobre pit kontryhelovy caj na zarulovani delohy.

Mela to tu jedna holcina v albiku 🙂 Tak jsem to prepsala.

toni78
20. dub 2008

kulicka-děkuji

jolka
21. dub 2008

Dobrý den, porodní babičko, měla bych na Vás jeden dotaz (možná jste na to tady už odpovídala, ale asi to fakt nezvládnu dohledat). Dnes jsem 36+1 a už asi 2 dny mne trápí časté nebolestivé tvrdnutí břicha vždy na 20-30 sekund tak 2-3x do hodiny. Dle dnešní kontroly se k porodu ještě neblíží. Je to normální stav? Nemůže to ohrozit miminko? Děkuji

macek82
22. dub 2008

Dobrý den porodní babičko!Včera jsem byla na kontrolním ultrazvuku ve 32.týdnu těhotenství.Paní doktorka mi řekla,že plod je větší o 2 týdnu.Zajímalo by mě,jestli to má vliv na termín porodu a jestli to není nějaký problém.Děkuji za odpověď

niko
22. dub 2008

Dobrý den, já bych měla taky dotaz ohledně tvrdnutí břicha, tvrdne mi v podstatě celý den a pernamentně v noci, myslíte, že se jedná o poslíčky?? Dále bych měla dotaz, jsem 36+2 a nechtěla bych přenášet myslíte, že můžu mimču pomoct??? pozn. nejsem ještě otevřená ani na prst... Děkuji

porodni_baba
autor
22. dub 2008

kulicka • 12tt • 17. duben 2008 v 11:17....s ekg asi lze ještě počkat, pokud problém nastal jen 2x za poslední 2 měsíce. Pokud by se četnost nebo intenzita stupňovala na vyšetření trvejte 😉
k tripplům, běžný test a máte pravdu běžně falešně pozitivní. Pokud máte možnost si třeba i připlatit na tzv. screening v 1.trim. který je přesnější (obnáší odběr krve mezi 10 a 13tt, a následně okolo 12-13tt UZ na šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky)- doporučila bych vám ten- pokud by dopadl dobře - tripple test je zbytečný. Pokud takovou možnost nemáte, doporučuji nechat si odebrat tripple test a rozhodovat se až podle jejich výsledků 😉
žijete v zahraničí nevím přesně kde?, ale věřte že i tu v čechách se zvyklosti co se týká např kanyly nemocnici od nemocnice (porodnice) liší 😉 Na tu kanylu ale radím spíše se připravit, porod je nevyzpytatelná záležitost a v porodnici je na většinu koplikací nějaký lék a jediná šance jak ho podat rychle a účinně je podat ho do žíly 😒

rrk • 34tt • 17. duben 2008 v 15:46...to je fajn, přeju abyste to s holčinkou dotáhly co nejdále k termínu porodu 😉

toni78 • 1d, 17tt • 17. duben 2008 v 18:08...pravděpodobně myslíte čaj z listů maliníku- doporučuje se pro snazší porod. Nic s ním nezkazíte, ale až tak od 32tt 🙂

jolka • snž • Včera ve 12:55...jde o normální stav, děloha trénuje na porod, mimi to nijak neohrožuje. 😉

macek82 • 33tt • Dnes v 08:39...normální nález. v limitu, vliv na TP nulový, miminko je pouze mírně větší, ale vězte že děti rostou velmi nerovnoměrně, takže žádný strach 😉

niko • 38tt • Dnes v 09:16...ano více méně jde o poslíčky, děloha trénuje na porod 😉 nevím jakou pomoc máte na mysli, ale ono si ten porod více méně stejně řídí mimi samo 😉

l.tu
23. dub 2008

Dobrý den.Milá porodní babičko chtěla bych se zeptat na bolení kyčlí který mě trápí už skoro týden. Přibrala jsem osm kilo.Prosím poradte jak tu bolest zahnat nebo čím si to mazet.Předem děkuji

kulicka
23. dub 2008

l. tu, no nevim estli je na to lek, rekla bych, ze je to prirozena priprava na porod, roztahujou se cesty. Ale estli na to neco je, tak teda to beru taky tu radu 🙂

l.tu
23. dub 2008

To jsi myslím taky ale nebyla jsem si jistá. 😒 Tak ještě počkám co napíše babička

porodni_baba
autor
23. dub 2008

l.tu • 26tt • Dnes v 09:25...jak sama tušíte moc vás nepotěším, 8kg není moc, ale jako zátěž na klouby zase ani málo, a hlavní věcí jsou hormonální změny, jak správně sama tušíte (i jak píše kulicka 😉 )
spíše se zaměřte na vhodnou rehabilitaci (např. plavání) a hodně odpočívejte, ono si tím tělo jakoby samo říká co ještě ano a co už ne. Jinak můžete zkusit podpůrný pás a v případě velkých bolestí by byla nutná návštěva ortopeda k vyloučení jiných příčin. 😉

l.tu
25. dub 2008

Děkuji moc za rady 🙂

niko
25. dub 2008

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, poslední dny při chůzi cítím tlak na močovou trubici až štípání....

kirax
28. dub 2008

dobrý de chtěla sem se zeptat jestli má jod vliv a čerou stolici?moje neteř malá bere jod a sestra říkala že ji vyděsila úplě čerá stolice...

add
29. dub 2008

dobrý den porodní babi, nevíte do kdy mají vypadnout samovypadávací stehy po šití po porodu, ve čt to bude 3 týdny a já tam ještě nějaký mám a navíc takový nepříjemný tahavý pocit, díky.

kulicka
29. dub 2008

Ahojte porodni babicko, neptam se, jen se chci podelit. Dneska jsme byli na prvnim UTZ. Nadhera, no tekly mi slzy, co vam mam vypravet. Mimi vypada nadherne a v poradku, vsecko je super. Odpovidame 11 tydnu a 5 dni. Nejdriv spinkalo a nakonci (byli jsme tam asi ctvrt hodinky, slo to rychle) zacalo najednou vyvadet, mavat rucickama, kopat nozickama No zlaticko Vysledky mame taky pekne sije 1,2 mm, od hlavicky po zadecek ma 52 mm, okolo hlavicky 65,5 mm, stehenni kost ma 6,2 mm a chodidlo 8,2 mm. Videli jsme obe nozicky obe rucicky... ale sak to vetsinou znate. No jsem na mekko 🙂

niko
29. dub 2008

Dobrý den, ještě bych měla jeden dotaz, na břiše se mi objevily červené malé vyrážky, myslíte, že by to mohla být alergie na nějaké ovoce ?

kulicka
29. dub 2008

Niko a svedi to?

Ja mam takovou divnou vyrazku na ramenou, jenom u kloubu smer tricepsy, ale nesvedi, takze to neresim. Vypada to spis na lupenku 😒

anky
29. dub 2008

Dobrý den, mám tedy po porodu, ale chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné přelévat šití po porodu výluhem z heřmánku. Sedací koupel by asi hodná nebyla, ale napadlo mě toto přelévání, pro rychlejší léčbu. Mám celkem slušné bolesti, tlumené atalarginem, doporučili mi ho v porodnici po překotném porodu. Porod trval hodinu od první bolesti a rozrhla jsem se až ke konečníku, šité svaly u konečníku, jsem šitá i v pochvě a samozřejmě šitá kůže přes potrhané svalsvo. Na pohled to vypadá, jako by mi chtěli udělat přepážku na hrázy 😅 Každopádně mě asi nejvíc trápí otoky v této oblasti, ale co s nima nevím. Dopoledne to ještě jde, ale odpoledne už bolestí nevím, jak lehnout a sednout a starat se o dvě děti, naštěstí máme bidet a tak často oplachuju studenou vodou. Obrovská úleva 😅 aspoň na chvilku. Tak se chci zeptat na ten heřmánek, případně cokoliv jiného, co by mi ulevilo od otoků a bolestí a dopomohlo k rychlejšímu uzdravení. Předem moc a moc děkuji za odpověď a radu.

amphibia
30. dub 2008

Dobré ráno porodní babičko, mám dotaz...narodila jsem se s jedním L obratlem navíc. To mi doposud nevadilo, ale teď okolo 30 tt mě začíná dost bolet v kostrči...Lékařka mi na můj dotaz odpověděla, že se s tím nedá nic dělat, že cvičení ani mazání nijak zásadně nepomůže ☹ . Do toho mám hypermobilní kyčle a celkově uvolněnější pohybový aparát, častečně zničený dlouhými roky akrobacie a baletu...(ne profesionálně). Chtěla bych se zeptat, co mám očekávat při porodu (jestli to s sebou nese větší komplikace, bolest apod), a taky po porodu... případně, jestli se tomu dá nějakým způsobem předejít...na příštích zhruba 10 týdnů bolesti v zádech jsem připravená, ale už teď sotva chodím...z tramvaje vystupuji se slzami v očích 🙂 , tak bych ráda měla představu...Děkuju moc za čas a za radu.

kulicka
30. dub 2008

Anky, myslim, ze mas dobrej napad. Nemej mi to prirovnani za zle, ale savec jako savec 😅

Meli jsme kobylku, co porodila svoje prvni hribatko sama a asi to musel byt boj, pac maly neprezilo a ona byla rozervana na cimpr campr. Kakala si do vaginy a tak. Veterinar nemohl prijet driv nez za par mesicu, musel to byt odbornik z Brna, tak to bylo slozity. Usetrim vas detailu. Ty lidicky, co ji meli (a jeste maji dikybohu) ji denodenne vyplachovali pozadi hermankem a rebrickem a pry ji tim zachranili. Veterinar rikal, ze jinac by chytla desnou infekci a vzhledem k rozsahu zraneni by tomu podlehla. No a dneska ma ta kobyla dalsi 2 zdravy potomky 🙂 Takze si myslim, ze takovymi koupelemi se urco nic nezkazi.

Preji at se to rychle spravi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru