Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

ritchel
5. led 2008

Dobrý den. Děkuji za vaši odpoveď a mám další prosbu. Od rána me bolí na pravé straně podbřišku, jako by vaječníky. Nevím, jak to popsat. Může to být růstem dělohy? Jinak nekrvácím, nešpiním. Co si o tom myslíte? Jsem ve 23tt. Moc děkuji

jolka
6. led 2008

Dobrý den porodní babičko, chtěla bych se zeptat: V pátek jsem byla na UZ ve 21. týdnu, vše dopadlo dobře, jen byl zjištěn polyhydramnion(větší mnoštsví plodové vody). Chtěla bych se zeptat, co to pro miminko a pro mne znamená a co za rizika to obnáší? Děkuji

porodni_baba
autor
7. led 2008

bucenka • 1d, 25tt • 4. leden 2008 v 10:07...těžko říci 😉 2cm je délka zřejmě dle UZ a pak se většinou uvádí jedno z písmen_ T nebo U nebo V...značí to pootevření hrdla jakoby zevnitř...to V asi někdo může brát i jako Y, to znamená že zevnitř je hrdlo jakoby trošku pootevřené, ale dále zavřené. 😉

kleguska • 4. leden 2008 v 10:35..jde o to jak jterý z lékařů placentu moc zkoumal, v každém případě je to zvláštní. Aby placenta sestoupila níže je nemožné 😎 Ale ani pokud má pravdu vaše gynekoložka nejde o nijak závažný nález. je pravděpodobné že se placenta ještě vytáhne nahoru s růstem mimča a roztahováním dělohy 😉 Můžete dělat prakticky cokoliv jako každá těhotná, i cvičení na balónech, obezřetnosti je třeba až v případě že byste začla špinit nebo krvácet 😉

porodni_baba
autor
7. led 2008

lumr • 24tt • 4. leden 2008 v 16:56 ...buďte vklidu miminko krásně odpovídá. Těch 6 dní rozdílu není vůbec nic. Naučte se brát ten UZ trochu s rezervou. Stačí naklonit sondu trošku jinak a už ta čísla jsou někde úplně jinde. Pro určení stáří už ve 20tt není stěžejní nic. Teď už jde pouze o určení velikosti mimča. To na co se ptáte, kterému tt mimi jakoby odpovídá dle tabulek by měl vyplivnout ten UZ nakonci, ale byl by to nějaký střed, takže 20+3 nebo 20+4 😉 Tyto UZ už o stáří mimča nevypovídají. pouze o jeho velikosti. Korekci stáří mimča lze provádět pomocí Uz tak do cca 14tt 😉

ritchel • 5. leden 2008 v 15:08...může a nemusí. Pokud by se bolest nějak stupňovala vyhledejte lékaře. Může to být ale i reakce dělohy (stah) na pohyb mimča 😉

jolka • snž • Včera v 15:02...polyhydramnion. Množství vody plodové je UZ údaj který se velmi těžko hodnotí. Ve 20tt to nic moc neznamená, spíše je třeba to kontrolovat. Vám to asi potíže zatím nepřinese žádné. Opravdu je spíše potřeba udělat UZ s odstupem a zhodnotit znovu. Stálo by za to i dovyšetřit mimčo zda je morfologicky v pořádku- ale to se asi na velkém UZ už stalo 😉 . Dále by bylo dobré provést u vás okolo 24tt zátěžový test na cukrovku (tzv. oGTT) 🙂

zuuu
7. led 2008

Dobrý den, porodní babičko 🙂 Jsem dnes 36+1tt a v pátek jsem vysadila magnézium. Doktorka říkala, že pokud je v době porodu magnézium v těle, je miminko po porodu svalově ochablé 😒 Před 2 dny mi odešla hlenová zátka - ještě trochu odešlo i včera... Z páteční kontroly: klenby oploštělé, čípek měkčí, hrdlo uzavřené, hlavička dost nízko a naléhá.
Mám dva dotazy:
1) Jak dlouho po vysazení je magnézium v těle a ovlivňuje miminko? 😕
2) Myslíte si, že vzhledem o odchodu hlenové zátky můžu v nejbližších dnech opravdu už rodit? 🙂 Jaká je Vaše zkušenost, za jak dlouho po odchodu zátky se cca rodí?
Děkuji moc a přeji vše nej nej do roku 2008 🙂

terreza
7. led 2008

mam otazku..jsem skoro v 33.t. a zacinam mit obavu, zda milovani nemuze uspisit v tomto obdobi predcasne kontrakce?..vim, ze v obdobi terminu porodu muze milovani(-orgasmus?) opravdu tyto kontrakce vyvolat..ale kdy zacina toto rizikove obdobi?..prozatim jsem nemela po milovani potize..dekuji za odpověď🙂

porodni_baba
autor
9. led 2008

zuuu • 37tt • 7. leden 2008 ve 13:19...o svalové ochablosti dítěte po porodu slyším poprvé 😅 to by museli být opravdu přílišné dávky magnesia a spíše by to hrozilo při podávání do žíly a ne při polykání tablet. Obvodní gyn někdy tohle přehánějí. Viděla jsem hodně i předčasně narozených dětí u maminek na magnesiu a žádnou výraznou svalovou ochablost, která by se dala připsat magnesiu. Takže toho bych se skutečně nebála 😅
k 1) ta hladina klesá v řádu hodin maximálně dnů 😉 jde spíš o to že se nemá vysazovat najednou naráz ale postupně. Nevím jaké dávky jste užívala 😉
k otázce 2) můžete a nemusíte. Po odchodu zátky se rodí za hodiny dny až týdny, to takto opravdu říci nelze 😉 Předpověď by byla věštbou z koule a ničím jiným a to dokonce i v případě, že bych vás sama vyšetřila 😉 bohužel tak daleko ještě v porodnictví nejsme.
I vám a všem ostatním v této diskusi vše nejlepší v tomto novém roce 🙂

porodni_baba
autor
9. led 2008

terreza • 7. leden 2008 v 18:27...může i nemůže...u zdravého těhotenství nemůže vyvolat kontrakce pokud není k porodu všechno nachystáno. Při hrozícím předčasném porodu by mohlo, ale to myslím není váš případ 😉
Žádné rizikové období neexistuje- to jsou předsudky dnes již díky bohu překonané. Milovat už se pravděpodobně nebudete a pojedete do porodnice při nástupu pravidelných kontrakcí, při odtoku plodové vody nebo při krvácení. Pokud se nic takového neděje milujte se jak často máte chuť 😉

lukin
10. led 2008

Holky, můžete mi napsat, zda se jednalo o poslíčky či ne? Bylo to před týdnem a trvalo to od desíti dopoledne do 11 večer. Byly to takové bolesti v podbříšku jakoby trochu křeče, bolela mě i záda. Jenže ten podbřišek mě bolel pouze, když jsem chodila, jakmile jsem si sedla, či lehla, tak to přestalo. Ale záda bolela celý den. Nemohla jsem pořádně chodit, nedošla jsem si skoro ani na wc a když jsem se koupala, tak jsem nemohla zvednout nohu do vany . Občas mě bolí břiško, ale je to jen sem tam a vůbec ne tak hodně jako před týdnem. Myslíte, že se mohlo jednat o poslíčky? Jak dlouho po poslíčcích je zhruba porod?

lukin
11. led 2008

Porodní babičko, odpověz mi prosím 🙂

bucenka
11. led 2008

ahoj porodní babičko,chci se zeptat jaké je pro mimčo riziko,když jsem zjistila,že mám pasový opar??

novako
11. led 2008

Moc vás zdravím. Zajímal by mne váš názor na balónky Epi-no. Pokud to jen trochu půjde chtěla bych se vyhnout nastřižení hráze. O masáži jsem si přečetla, že nebývá vždy dostačující (navíc si to nějak nedokážu s tím břichem představit. 🙂 ), balónek by prý měl hodně pomoci. Díky a krásný den!

aleda
11. led 2008

Ahoj porodní babičko, mám 13měsíční dceru, která téměř odmítá jíst. ☹ Do 6měsíců plnně kojená poté jsme začaly s příkrmy. Sama se odstavila v 10 měsíci. UM téměř odmítá. Nechce sedět v dětské sedačce tak ji při krmení mám na klíně a hrajeme si při jídle. Bez hraček by nepozřela ani sousto. Vidí lžičku a už má před pusou ruce a na klíně se kroutí. Někdy i brečí a několikrát celou dávku jídla vyzvracela. Už jsem bezradná, zkusili jsme snad úplně všechno. Jinak krmíme každé 2 hodiny tedy jen přes den v noci nic nesní. K dnešnímu dni váži ,,pouze cca 7,2kg" ☹ a měří 74cm. (porodní váha 3kg a 48cm - porod ve 40tt) Děkuji a přeji krásný víkend.
Náš jídelníček: 8-9h 100ml UM, půl rohlíku, půl banánu
10-11h ovocná přesnídávka
13-14h oběd (buď jí uvařím polévku nebo dostane kupovanou skleničku)
odpolední spánek
16-17h pribiňák, ovoc.tvaroh, lipánek
koupání
19h kaše
20-21h - jogurt,nebo chléb se sýrem nebo polévka ...
celý den pije ovocný dětský čaj (neslazený) ale vypije toho velmi málo

porodni_baba
autor
11. led 2008

lukin • 33tt • Včera v 19:12..chtěla jste radu od holek, tak jsem myslela že mě se to netýká 😉
O poslíčky jít mohlo v tomto tt už je to obvyklé. Porod odhadnout nelze. To by byla věštba z koule. a to já nedělám. Porodit můžete dnes nebo taky týden po termínu, záleží jen na pravidelných kontrakcích (příp. odtoku vody atd.) 😉

porodni_baba
autor
11. led 2008

bucenka • 1d, 26tt • Dnes v 15:18..miminko by mělo být bez problému 😉

porodni_baba
autor
11. led 2008

novako • 18tt • Dnes v 17:20...balonek je pravděpodobně dobrou alternativou k masáži, jen chybí rozsáhlejší zkušenosti. když už maminky něco užijí tak většinou masáž 😉 za pokus to jistě stojí 😉

porodni_baba
autor
11. led 2008

aleda • 1d • Dnes ve 20:58...váš problém je zdá se dost vážný.
zeptám se: ,zkusila jste dceru nechat opravdu vyhladovět? Jde sice o metodu drastickou, ale mnohdy účinnou. Roční zdravé dítě již má jistý pud sebezáchovy. Jinak vámi popswaný jídelníček mi přijde vpořáádku. Zkuste jí jídlo nenutit, ale spíše aby jedla s vámi dospělými. Co na to říká váš pediatr, neznám růstové tabulky, ale myslím že ač je holčička zřejmě drobnější do tabulek se asi vejde 😉
možnáý by stál za zvážení i pohovor s dětským psychologem, ale větší iniciativu by měl přebrat i váš pediatr 😒

aleda
11. led 2008

Porodní babičko, naše dětská Dr. nám tvrdí, že malá je drobná a vysoká po manželovi, zatím to nijak neřešila. Nechali jsme ji vyhladovět asi nejvíc 7h na víc jsem neměla sílu. Malá jen pila a jídlo jako by k životu vůbec nepotřebovala. Jinak přibere tak 250g měsíčně. ☹
Jen se chci zeptat nevíte jak probíhá pohovor s dětským psychologem? Já jsem si myslela, že radí až větším dětem.

lukin
12. led 2008

porodní babička: Aha, no já jsem tele 😀 Zkopírovala jsem to totiž z diskuze o Porodu. Tam mi ale nikdo neodpovídal. Moc děkuju za odpověď 🙂
Jestli můžu, tak bych se zeptala ještě na jednu otázku. Vždy celé těhotenství jsem měla čípek 3 cm, až teď ve středu mi doktor řekl, že je už jenom 2,5 cm. Co to znamená a dá se podle toho určit CS? Moc to nechápu. Děkuji 🙂

beruskablanka
12. led 2008

Porodní babičko, jsem ve 24 tt a na kontrole mi doktor řekl, že mimi vypadá nějak moc velce, vyšetřoval mě jen pohmatem. Do průkazky mi napsal děloha normotonická, F 3/P!, CS O, OPP. Jak jsem byla rozhozená, zapomněla jsem se optat, co to všechno znamená a jestli je teda všechno v pořádku. Mohla bys mi, prosím, osvětlit, co to je za zkratky, tedy kromě CS 0, to vím, že se jedná o děložní čípek. Děkuji předem za odpověď.

womann
12. led 2008

porodni babicka-jsem ve 38 tt, a mivam tak cca 2 krat denne bolest v zadech.Cca poslednich nekolik dni.Bolest je v oblasti ledvin,a projede jakoby od shora az k hyzdim.A to po jedne strane.Je silnejsi, ale kupodivu dost kratka-tak cca 2 sekundy.A je dost vyrazna,pripomina snad vzdalene krec -ale vzdalene.Vzdy pri aktivite-chozeni,stani.Nikdy v klidu.Jsem tehotna podruhe,ale s timto jsem se nesetkala.Nevite,co to?Dekuji za odpoved.

liaa
13. led 2008

Dobrý den p.babičko!
Děkuji za rady po čas mého těhu.-)Ted už mám po porodu a těším se ze syna Filípka.
Momentálně tedy budu vděčná za rady s poporodními problémy.Před 2 dny mne začala bolet oblast konečníku-uvážila jsem,že se jedná o hemoroidy a zakoupila patřičnou mastičku.Jenže ted už je to 3-tí den a je to spíše horší.Bolestí nemohu sedět ani chodit.Mám nechutenství a v noci zimnici.Spíše je ta bolest uvnitř konečníků než jen venku trochu vyhřezlé.Dělá se mi z té bolesti i zle od žaludku.
Poraďte prosím co na to může ještě pomoci a ač teda nerada,kterého lékaře eventuel.navštívit.Mám pocit,jako by se v té části pánve dělal nějaký zánět.Bolest už je do noh i do kostrče.Je vhodné i s tímto jít ke svému gynek.??Děkuju moc

jandalinka
14. led 2008

Dobrý den porodní babičko!Obracím se na Vás poprvé.Chtěla jsem i dřív,ale nějak se to vždy vyřešilo a nechtěla jsem zbytečně "plašit"sebe a malou.Naše malá má 2měsíce a 2dny a týden už beru antikoncepci Cerazette a teď už třetí den dost silně krvácím.Může to být první menstruace po porodu?!Malá už druhý den i špatně saje,slyšela jsem,že to mimi cítí a chuť mléka je ovlivněna?!Ale doktor mi říkal,že pokud budu plně kojit a brát tuto antikoncepci,tak bych neměla krvácet?!Tak jsem v rozpacích,jak to že přišla menstruace,pokud to tedy je!?děkuji předem za odpověď.

kuzelka
16. led 2008

Ahojky PB: přišla jsem Vás poinformovat:
nakonec jsem porodila spontálně v 36tt, mimča byli pidi, holčička měla 1780g a chlapeček 1670g, ale krásně přibírají, mají ted oba 3300g. Mějte se, zdraví kuželka 🙂

porodni_baba
autor
17. led 2008

Omlouvám se všem, ale koník mi bohužel dlouho nešel, takže až dnes 😉 snad budu rychlá a stručná 😵

aleda • 1d • 11. leden 2008 ve 21:50...chápu, že je velmi velmi psychicky těžké nechat hladovět takhle malé dítě, ale 7 hodin je přeci jen málo, ale nebudu vám radit abyste to zkoušela déle, jde o velký stres pro vás a tím i pro dítě 😉 Hlavní věc spatřuji v tom, že vaše dcera přibývá na váze sice málo, ale přírůstek to je. Zkusila bych najít jiného pediatra, pokud se vaší paní dr. nezdají vaše obavy. Jde o vaše dítě, je potřeba hledat jiná rada není. Od kolika let radí dětský psycholog nevím, ale dítě po jednom roce už mi přijde dost velké. Minimálně by měl promluvit s vámi a poradit 😉 Jak přesně ten rozhovor probíhá vám neřeknu, dost se to liší. Hledejte lékaře, který vás bude brát vážně 😉
Jinak zkuste ještě mrknout holčičce do očkovacího průkazu, měla by tam být růstová křivka 😉

porodni_baba
autor
17. led 2008

lukin • 34tt • 12. leden 2008 v 09:26..nic se neděje 😀 Jenom z délky čípku CS určit nelze, tam se hodnotí celkem 5 vlastností, ale nezatěžujte se tím. Ve vašem tt už je to naprosto nepodstatné 😉
K délce čípku- subjektivní pocit pana Dr. nabo ho snad měřil UZ..3 a 2,5cm je tak malý rozdíl, že i stejný čípek by se 2ma lékařům, kteří by vás vyšetřili po sobě, mohl zdát jednomu tak a jednomu onak. Pak by vás vyšetřil třetí a řekl by, že ten čípek má jen 2cm. ale tolik vyšetřování bych vám opravdu nepřála. Žádnou těžkou hlavu nic to neznamená 😉

porodni_baba
autor
17. led 2008

beruskablanka • 26tt • 12. leden 2008 v 17:00 ...hlavně žádnou zbytečnou paniku. Mezi 20 a 22tt jste určitě byla na velkém UZ a tam předpokládám mimčo odpovídalo, proto žádný důvod k panice nevidím.
Miminko vypadá velce, to jsou tedy opravdu vhodně zvolená slova lékaře, k vystrašené prvorodičce 😝
Poznal z pohmatu jen to, že je děloha trošku výše než by měla být, ale nijak si to neověřil. Půjde spíše o zmnožení plodové vody, nebo klidně i o náhlý růstový spurt mimča, nikdo nerosteme přesně podle tabulek ani miminka, někdy prostě rostou rychleji a jindy pomaleji. Žádný strach.
K záznamu v průkazce. Děloha normotonická- normálního napětí, tedy tak jak má ve vašem tt být- bez známek kontrakce 😉 F3/P..děloha sahá 3 prsty nad pupek- proto ty vykřičníky, to je to co se panu dr. nezdá, ale já bych byla naprosto klidná 😉 CS0 vnitřním vyšetřením zhodnotil čípek jako že se neotevíráte, to je správně 😉 a OPP- znamená ozvy plodu pravidelné nebo přítomny- prostě poslechli miminku srdíčko a je v pořádku tluče 😵
Vklidu počkejte na další kontrolu a uvidíte co pan dr. vyšetří tam. Pokud by se mu opět něco nezdálo, asi bych se zeptala co se mnou tedy bude dělat a jak to ověříme jestli mimi roste jak má (nenásilně ho prostě dotlačit ke kontrolnímu UZ) 😉

porodni_baba
autor
17. led 2008

womann • 13. leden 2008 ve 00:08..na dálku těžko hodnotit. Může jít o dráždění nervu nebo i o počínající zánět ledvin. Na obojí by bylo nejlepší léčbou porodit. Pokud se ale bolest nijak nestupňuje, neřešila bych to. Porodem to určitě přejde 😉

liaa • 3d • 13. leden 2008 ve 13:28..spíše než mastička by byly vhodné čípky, které by se právě dostaly dovnitř, třeba Faktu. Opravdu bych začla návštěvou gynekologa. Špatná zpráva je, že se ženou do konce šestinedělí nechtějí lékaři většinou nic dělat. Jinak lékař který to řeší je gastroenterolog, nebo užší specifikace- proktolog 😉

jandalinka • 1d • 14. leden 2008 v 09:20...o menstruaci se opravdu jednat může. v tom případě bych byla opatrná s důvěrou v tuto antikoncepci. Některým ženám prostě nevyhovuje. Poraďte se se svým lékařem 😉

porodni_baba
autor
17. led 2008

kuzelka • 2d • Včera v 16:33..obrovská gratulace 🙂 😵 🙂 😵 😵 Dvojčátka jsou nádherná a hlavně zdravá. Přeju Barborce i Kubíčkovi všechno nejlepší do života a vám jako rodičům pevné nervy. Hodně starostí ale i spousta radostí vás čeká. Hodně štěstí PB 🙂

denousek
17. led 2008

dobry den porodni babi 🙂

uz jsem tu dlouho nebyla tak mam dotazek znova po dlouhe dobe 🙂
jsem necele 4 tydny po porodu mohu uz plne cvicit??hlavne mam dotaz jestli mohu delat zklapovacky...jestli uz jsem uzdravena vevnitr abych si to jeste nejak neposkodila .....chtela bych delat hlavne zklapovacky a cvicit na orbitreku dekuji a preji pekny den

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru