Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

samsa
20. pro 2009

Dobrý večer babičko,
chtěla bych se zeptat ohledně pohybů. Když jsem čekala dcerku, cítila jsem pohyby snad neustále, byly to silné kopance, břicho se mi vlnilo, někdy mi připadalo, že dcera snad vůbec nespí. Teď čekám druhé mimi, pohyby cítím od 16 tt, cítím je každý den, ale prostě miminko je hrozný lenoch, klidně několik hodin necítím nic. A pak se tam párkrát zavrtí a protáhně a to je vše. Jsem z toho dost nervózní, protože jsem před tímto těh. 2x potratila a tak prožívám celé těhotenství ve stresu. Na kontrole je vždy všechno v pořádku, říkala jsem to i dr., a ona mi ukazovala na ultrazvuku, že miminko se hýbe, já to zrovna necítila. Jsem štíhlá, zatím jsem přibrala 7 kg, placentu mám na zadní stěně, takže bych si řekla, že bych měla cítit pohyby intentivněji než u dcery (to jsem měla placentu na přední stěně). Poznala by paní dr. na ultrazvuku, že s miminkem není něco v pořádku? Babičko, myslíte, že je to normální, aby bylo mimi takový lenoch? Musím říct, že tohle těhotenství jsou pro mě duševní muka.
babičko, moc děkuji za odpověď a přeji Vám i celé rodině krásné Vánoce 🙂

madlina
21. pro 2009

Ahoj babičko,
kamarádka je 30tt ale na utz se ukázalo že miminko odpovídá tak 22tt.To asi není moc dobrý,co? Nebo to může mimnko ještě dohnat než se narodí?

kulicka
21. pro 2009

ywushko, jak zacnou bolesti sup do teply sprchy nebo vany, pokud jses jeste zavrena. Pokud prejdou, byly to jen poslicci. Pokud ne, je lepsi jet do porodnice 100x zbytecne nez pak rodit doma 😝 Myslim, ze kazda z nas tam jela aspon 2x - 3x nez to doopravdy zacalo. Kazda se citime blbe jako co je otravujem, kdyz jeste nic 😀 ale je to lepsi pro bezpecnost tvou i miminka 😉

samso, kazde mimi je osobnost. Urcite znas lidi, kteri prekypuji energii a lidi, kteri pracuji postupne, pomalu ale systematicky. Urcite je v poradku. Preju min nervu

a krasne svatky vsem 😵

ywushka
22. pro 2009

kulicka: No prave to jsem udelala pri tech bolestech,trochu to ustalo a asi za 30 minut se to rozjelo jeste viiic,takze jsem to zacala prisuzovat tem bolestem,ale nevadi!!🙂 Lepsi jet zbytecne nez jednou pozde!!

pajka888
23. pro 2009

zdravím, obracím se s žádostí o radu. Malá kaká 1xdenně, stolice je žluté barvy a vodnatá, má to už takto třetí den.
Zatím plně kojím. Mám se znepokojovat, lze s tím něco udělat. Děkuji za odpověď

kaceenka81
23. pro 2009

dobrý den mám ještě otázečku.včera u lékaře miminko prý v pořádku bylo i srdíčko ale do průkazky v kolonce týden mi napsala jen 6 /nevím jestli jako 6+0 nebo jako 5+něco)měla bych ale být v 6+6.a do průkazky mi napsala menší s výkřičníkem.je to problém že je iminko malé?měří 0.49cm.snažili jsme rok tak snad pochopíte že se o něj bojím.jinak vám přeji štastné a veselé vánoce! 🙂

verbalinka
23. pro 2009

Samso, to je úplně normální. Můj syn se skoro nehýbal celý těhu. Dokonce jsem ve 36 tt. jela do porodky, protože jsem 3 dny skoro nic necítila a vše bylo v pořádku. A i teď je to prostě trošku lenoch, evidentně po mně 😀 Opravdu se nic neděje, já jsem opravdový kopance vůbec nezažila, jako ty v prvním těhu 😅

kulicka
23. pro 2009

Babi preju krasny svatky a hodne stesticka a zdravych miminek a stastnych maminek v roce 2010 😵

pajka888
24. pro 2009

Taky přeji radostné Vánoce a šťastný nový rok.........

pajka888
25. pro 2009

ještě mám jeden dotaz, existuje něco na padání vlasů při kojení?

xxx.klarka
28. pro 2009

Dobrý den, potřebuju radu. Jsem ve 20tt. Občas se mi stane že dostanu hrozný tlaky do spodku. Nevím co to je. Nějak mě to vyděsilo, ale na pohotovost jsem nejela, brzo to odešlo. Pohyby cítit ještě slabounce a nepravidelně. Tak by mě zajímalo, jestli víte co by to mohlo být? Děkuju za odpověd.

svetluska4
28. pro 2009

kocky, potrebujem poradit. uz som 3 mesiace po porode ale tam dole to stale nie je ako ma. Na kontrole u dr. po sestonedeli mi dr. nasiel na vnutornom siti dive maso, odstranil ho a po dalsej kontrole uz to bolo ok. Ale ja mam sstale taky pocit ze to nie je ono. Sitie som mala dost velke, ked si prejdem po jazve akoby som citila snurku pod kozoua ked na to zatlacimtak to trochu taha. Sitie sa mi dost tazko hojilo a stehy sa nechceli vstrebat , pomohli az kupele v repiku a zasypavanie rany praskom. Momentalne mam taky slaby zltkasty vytok, bola som s tym aj u dr. ale ten mi povedal ze to je ok,leob ze mam ochabnutu vaginu, kvoli kojeniu. Po sexe trocha krvacam, ale nie je to zvnutra ale z posvoveho vchodu, a ako so kukala zrkadielkom tak je to tam, kde to je site. Neviem ci to to je normalne, k dr. uz nechem ist uz mi to je trapne,lebo mi stale povie ze to je ok. Ale ja ten pocit nemam.

porodni_baba
autor
28. pro 2009

ajaj se mi to tu nakupilo, takze zase v rychlosti...kdybych snad na nekoho zapomnela, nebo neco bylo nedostatecne vysvetleno tak se prosim ozvete... 😉

ywushka • 39tt • 20. prosinec 2009 v 16:48...to ze si pripadate zvlastne je normalni, ale duvod proto neni, v porodnici jsou zvykli a radeji nekolikrat zbytecne nez...vsak to znate 😉 Po tolika hodinach stahu, i kdyz to jsou pouze poslicky je lepe kdyz se natoci monitor a miminko se zkontroluje 😉

lucinecka • 1d, 24tt • 20. prosinec 2009 v 18:42...myslim si, ze v porodnicich, kde bezne pupecnik dotepavat nechaji ten Rh-fa absolutne neresi, ale nikdy jsem v takovem zarizeni nepracovala. Muzete zkusit poptat 😉

samsa • 1d, 34tt • 20. prosinec 2009 ve 20:41...v tomto tt byste mela citit cca 10 epizod pohybu za cely den, coz si myslim ze nascitate, a ono to bohate staci 😉 Ono ani tolik nezalezi kde je ulozena placenta, jako spis kam ma miminko nozicky a rucicky, vetsinou dopredu...to maminky citi vice kopance, pokud dozadu k vasi pateri je to citit mene. Na UZ se toho pozna hodne. Odpocivejte a nestresujte se, miminko opravdu takovy klidas byt muze 🙂 budu vam prat, aby ho to nepreslo ani po porodu 😵

madlina • 1d • 21. prosinec 2009 ve 13:46...to neni ani trochu dobre...8tt si nikdo nevsiml, ze miminko neroste??? 😕 😕 😕 Na to neni moc co poradit, urcite by mela vyhledat pracoviste vyssiho typu a nechat si udelat tzv. suprakonziliarni UZ a dle toho se dohodnout co bude dal...

porodni_baba
autor
28. pro 2009

omlouvam se, vice priste...

porodni_baba
autor
30. pro 2009

zase chvilicka, tak snad neco stihnu

pajka888 • 1d • 23. prosinec 2009 v 08:01...pokud je zluta a jen jedenkrat denne, tak bych problem v tom, ze je vodnatejsi nevidela, samozrejme pokud dcera dobre pribira a nezda se vam ze by hladovela. pokud by to trvalo dele, a vy si nebyla jista urcite vezmete pouzitou plenku s sebou k detskemu lekari...videt je mnohdy dulezite...ale ja to, co muzu soudit takto po radcich vidim jako ok 😉

kaceenka81 • 1d, snž • 23. prosinec 2009 v 09:50...ze se bojite je samozrejme pochopitelne. Ze je miminko mensi problem neni, pani dr. si to jiste napsala jen jako poznamku, aby priste dle uz pripadne zkorigovala termin porodu, mozna jste otehotnela pozdeji nez si myslite, nebo by odpovidalo ms....myslim ze to bude ok, ted bych se neznepokojovala ani nad tt v prukazce, to se teprve treba casem upravi na psani na t+dny, ale nevim jak zrovna u vasi lekarky, on si to kazdy pise dost jinak, takze nekdo muze 6 myslet 5+neco, nekdo 6presne a nekdo taky 6+neco to nemuzu soudit jak to mysli vase pani dr 🙂

Jeste k POHYBUM jak se tu resilo...nejde ani tak o to, kolik presne pohybu ma byt, ale aby jste jeli do porodnice vzdy kdyz mate pocit, ze je s pohyby neco jinak...proste se vam neco nezda 😉 🙂

pajka888 • 1d • 25. prosinec 2009 ve 20:12...existuje velke mnozstvi potravinovych doplnku, v lekarne jiste radi doporuci, ale bohuzel uspech je nejisty...nekomu nepomuze opravdu nic...az s odstupem konec kojeni...ale vydrzte s prikrmy se to vetsinou zlepsuje 🙂

xxx.klarka • 21tt • 28. prosinec 2009 v 09:05...po internetu tezko soudit, ale tipla bych si na poslicky, v tomto tt by nemeli byt urcite kazdy den, ale cas od casu po vetsi namaze jiz deloha trenovat muze 😉

svetluska4 • 1d • 28. prosinec 2009 v 09:49...pravdepodobne se vam jizva trosku stahla, proto i to tahani, bylo by dobre cas od casu ji zkusit namasirovat...nejlepe mesickovou masti...popr. nejaky tehotensky olejicek pokud vam zbyl...bohuzel po vetsim siti trva pomerne dlouho nez se da vse do poradku...3 mesice jsou u vas asi jeste malo...pokud mate pri styku pocit nedokonaleho zvlhceni urcite je na miste pouzit lubrikant

jjaanca
30. pro 2009

Dobrý den, měla bych otázku k epidurálu, nevím jestli to ještě spadá do Vašeho oboru.

Epidurál mi nezabral. Doktoři mi nevěřili, takže to asi nebude moc obvyklé. Několik hodin po porodu jsem pak na chvlíli necítila kousek stehna (asi jako dětská dlaň), to bylo všechno. Zajímalo by mě, jestli mám epidurál při druhém porodu zkoušet znova nebo na mě prostě nezabírá. Mám výrůstky na páteři a doktorka mi ho napichovala asi 30 minut než se strefila. Napočítala jsem si na zádech asi 8 vpichů. Nesmět se pohnout při kontrakcích takovou dobu nebyla žádná sranda, tak nevím jestli má cenu říkat si o něj při druhém porodu. A jak vlastně možné že nezabral?

samsa
30. pro 2009

Babičko, děkuju za uklidnění 🙂 A přeju do nového roku vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a trpělivosti s našimi dotazy.
Verbalinko, taky moc děkuju za uklidnění 🙂

svetluska4
30. pro 2009

Babicka, dakujem za rady.
on to krvacanie po styku asi nie je kvoli suchosti, lebo pouzivame lubrikant, a este nieco, raz za den ked idem na wc tak na toaletaku mam trocha krvi, je cista takze nebude z vnutra. a nie su to ani hemoroidy. Je to normalne? pytala sa som sa aj na jednej online poradni gynekeloga a ten mi napisal ze to bude potrebne vytat a znova zasit. ale moj dr. nic take nenavrhoval, len mi povedal ze treba "cvicit" a ze sa to podda. no neviem, ono ma uz aj chut cvicit prechadza ked to taha a neviem sa normalne uvolnit. 😒
napr. dnes je to hruza taha ma to aj pri sedeni. doteraz som take problemy nemala, dokonca aj prvy sex po porode bol lepsi ako teraz. cim dalej tym to je horsie. skusim masirovat, ked to je dost citlive, a uvidim. prosim daj vedeit ci t krvacanie je normalne. dakujem

xaverov
3. led 2010

Babicko, mam velmi jednoduchy dotaz. Jelikoz pomerne dost v tehotenstvi pribiram, (20tt a mam +7kg nahore) rozhodla jsem se neco s tim udelat a parkrat za tyden si lehce posportovat (samozrejme v te nejnizsi kardio zone). Zajimalo by me, zda lehke jezdeni napr.na spinningovem kole (nebo proste jiny sport) muze ovlivnit to, ze dite je pak zamotane do pupecnikove snury. Znam osobne nekolik pripadu, kdy kamaradky, ktere v tehu cvicily, mely pak dite takto "obvazane" 😅 Je to nahoda nebo plod v deloze se temi pohyby muze zamotat s vetsi pravdepodobnosti nez kdyz budouci matka nesportuje? Dekuji moc

evuse
3. led 2010

Dobrý večer babičko, mám na vás otázku.
Mám krevní skupinu A1 rh + . V prvním krevním testu mi byly zjištěny protilátky v krvi. Brali mi krev znovu, nové výsledky zatím nemám k dispozici. Mám si dělat starosti? Myslela jsem že protilátky jsou problém pouze pokud je matka s rh- ??
Děkuji

lucie.krajcarova
4. led 2010

Dobrý den, babi, jsem 8,5 měs. po císaři a v poslední době sleduji jizvu, že je z půlky hladká, ale půlka jakoby vystupuje a jsou v ní nějaké hrbolky... co to je? dá se s tím něco dělat?

andelka
4. led 2010

dobrý den. Já bych měla dotaz taky ohledně sportu a to plavání. Můžu chodit v těhu na normální kryté bazény nebo musím chodit jen na speciální plavání pro těhotné? Děkuji.

majatob
4. led 2010

dobry den, babi, jen maly dotaz: podle ms jsem v 32tt a podle utz v 34tt, kterym udajem se mam ridit kdyz chci zacit s masazi hraze, malinikem apod.? Dekuji za odpoved 🙂

kasyma
4. led 2010

Dobrý večer, babičko prosím Vás zajímaly by mě některé doktorské zkratky pokud bys mi poradila 😵 můj dr. totiž hrozně hrabe ostatně jako asi každý dr. 😀 a já tady luštím každou kličku. V těhu průkazce je zkratka OP co to prosím znamená? Pak u CS mám hodnotu 3 to sice vím co je,ale spíš by mne zajímalo zda je to v 35+4 tt v normě? a ještě jedna poznámka v kolonce vnitřní nález mám "něco" napsáno a za tím je S/D 2,1 nevím jestli vám mé údaje něco řeknou,ale pokud ano budu moc ráda. Předem díky a přeju šťastný a veselý rok 2010 🙂

gejbule1
6. led 2010

Dobrý den babičko po vysazení HA jsem medostala MS.Dnes je to 9dní.Test jsem si dělala 5dní po vynechání a byl negativní.Miminko si moc přejeme ale má cenu ještě testovat?Co můžu udělat pro to sama abych to co nejdříve dostala?Ny gynek.jsem objednaná 19.1.Děkuji moc za odpověď

veendula
6. led 2010

dobrý den chodím plavat a mám otázečku.jsem v 6tt těhotenství a napadlo mě když plavu pod vodou(dlouho jsem trénovaná)a vlastně mám zadržený dech dlouho nevadí to nějak miminku?jestli se třena nějak "nedusí?"děkuji

porodni_baba
autor
7. led 2010

jjaanca • 1d • 30. prosinec 2009 v 18:29...stat se to muze a stava. Vetsinou to byva, pokud je nejaky problem s napichnutim, ze to proste nenasedne jak by melo. Spise me zarazi ze vam lekari neverili, k tomu nejak nemam co dodat 😔 Nezabere proto, ze se ta latka proste nedostane do toho prostoru kam ma.
Zkouset to u druheho porodu je na zvazeni...ale pravdepodobne u druheho porodu bude jiny anesteziolog, takze pokud mate zajem zkusila bych to. S tim ze je vam jasne, ze to vyjit muze a nemusi. Taky zvazte jak dlouho prvni porod trval, druhy by mohl byt kratsi. 😉

samsa • 1d, 35tt • 30. prosinec 2009 v 18:44...jsem rada, ze Vam to pomohlo. Do noveho roku preji taky jen to nejlepsi...

..to ostatne vam vsem, co na tyto stranky chodite 😵

svetluska4 • 1d • 30. prosinec 2009 ve 21:28...kazda rada draha, tohle je proste nejlepsi videt...pokud vas lekar to odmita resit, domluvila bych se na prohlidce jinde, treba i placene /predem si domluvte cenu, nebyva to zase tak drahe/...nebo pokud byste mela sanci na konzultaci se soukromou porodni asistentkou...to by bylo optimalni.
Pokud krvacite z daneho mista pri kazdem styku i pres pouziti lubrikantu, tak to urcite normalni neni. Urcite bych zkusila tu masaz a pokud ani to cca do mesice nepomuze, urcite bych vyhledala jineho odbornika.

xaverov • 1d • 3. leden 2010 ve 14:59...zadne podlozene vyzkumy na toto tema neexistuji, ale spise zalezi na aktivite ditka v prvnich mesicich tehotenstvi, sport bude mit vliv prakticky minimalni...tot muj nazor 😉

evuse • 1d, 18tt • 3. leden 2010 v 19:40...protilatky se nemusi tykat jen systemu Rh, ale treba i AB0, tusite jakou skupinu ma partner, pripadne prvni ditko. Zatim bych si nejake velke starosti nedelala, pockejte na opakovany rozbor 😉

porodni_baba
autor
7. led 2010

lucie.krajcarova • 1d, snž • 4. leden 2010 v 11:28...podle popisu mi to nic nerika...vhodna bude navsteva lekare...pokud je to z hloubky mohlo by jit o kylu v jizve, pokud je to jen povrchove..jde o jakesi stahovani v jizve a byla by vhodna masaz..

andelka • 23tt • 4. leden 2010 ve 12:37...samozrejme muzete do normalniho bazenu, vhodnejsi by bylo s doprovodem, pokud mate moznost.

majatob • 1d, 33tt • 4. leden 2010 v 15:21...pro malinik i masaz hraze je to jedno...ale ridte se tim, cim se ridi vas lekar...Vychazi miminko vetsi az ted nebo se od zacatku zda o 14dni vetsi, starsi??

kasyma • 37tt • 4. leden 2010 ve 21:42...OP-ozvy plodu (neboli jeho srdecni frekvence...vetsinou s hodnotou..napr OP 127`...nebo jen OP+ jako ze srdecni akce pritomna/ zjisti se UZ, malym rucnim pristrojem, tzv. dopplerem, nebo poslechem stetoskopem). V 36tt uz je opravdu jedno jake mate CS 😉 posledni udaj mi nic nerika..zkuste se zeptat sestricky nebo primo lekare v ordinaci 😉

porodni_baba
autor
7. led 2010

gejbule1 • 1d • Včera v 15:14...pokud to dobre chapu je to prvni cyklus bez HA...delat nemuzete nic moc krom cekani, popr. injekce u lekare. Na srovnani cyklu potom ruzne bylinky...spoustu temat najdete i tady na MK 😉

veendula • 2d • Včera v 16:17...pokud jste vy sama zvykla problem nevidim. ale urcite pod dohledem, preci jen se meni napr. tlak atd...abyste ve vode neskolabovala...v tomhle zastavam nazor, ze vam vlastni telo povi, co ano a co uz ne...takze sportu zdar 🙂

majatob
7. led 2010

dekuji za odpoved 🙂 dnes jsem to se svou dr. probirala a schvalila mi to, takze se zacnu hezky pripravovat 😀 jinak mimco je vetsi uz od zacatku, ale to byl prvni syn taky a narodil se az na druhy termin 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru