Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

andira
30. črc 2007

Porodni babicko, dekuji moc za odpoved, vysvetleni a uklidneni 😉 😉 , doufam, ze mas pravdu v tom, ze kazdy porod u jedne rodicky je vetsinou jiny 🙂 🙂 Preji pekny den 🙂

petra2204
30. črc 2007

porodni_baba:
Před 5 dny jsem byla v poradně na kontrole a na KTG. Doktor říkal, že se zatím nic nechystá, i když na KTG mi vyšly kontrakce asi po 5 minutách, které prý byly odezvou na pohyby miminka. Malý tam sebou pěkně házel. Včera jsem měla celý den nepravidelné kontrakce po 15 až 5 minutách s přestávkami. Dnes ze mně vyšel chuchvalec hlenu cca o prům. 3 cm, bílý průhledný bez příměsi krve. Mám počítat s porodem v nejbližších dnech, nebo ten hlen patří jen k těm poslíčkům? Dnes jsem dle MUDr. 36+1 tt. Oba předešlé porody jsem měla vyvolávané kvůli přenášení, ale vzhledem k mé nepravidelné menstruaci se spíš nevejdu do tabulek. Možná je to hloupá otázka, ale i tak moc děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
30. črc 2007

carlisse: chodi to tak ze pri zacatku porodu vam vykape prvni infuzka....je to tak na 30 minut a pak vzdy s odstupem x hodin (dle ATB....bezne Penicilin...pokud nemate alergii...ten kape po 4 hodinach)...
Nemelo by vam to vadit v zadnych akcich pouze....vzdy ta pulhodinka bude trochu otravna, ze s sebou budete vlacet stojan kamkoliv se pohnete...
ale co bychom pro dobro mimiska neudelaly 🙂
s vanou vam moc neporadim...zalezi kde se chystate rodit...ale protoze tato bakterie je dnes velmi casta....myslim, ze by to duvod pro nepouziti vany byt nemel 🙂 🙂

patina: ATB v tehu se bezne podavaji...to vase napr. ...a mimiskovi to nijak neublizi nebojte,.....myslim, ze setkani s boreliozou by byl pro neho velky problem...

sovice...hlenova zatka....uzavira v tehotenstvi hrdlo delozni....vazky pevny hlen....nekdy s drobnymi zilkami krve...chrani miminko a oddeluje ho od vnejsiho prostredi....jeho odchod nekdy pozorujeme nekolik dni az hodin pred porodem jindy vubec....muzete najit na vlozce opravdu jako husty hlen...s prip. zilkami krve....na blizkost porodu nelze z toho usuzovat 🙂 🙂

porodni_baba
autor
30. črc 2007

sarrinn...vsechno co popisujete je normalni...i kdyz na dalku tezko soudit...to co se vam zda jako ze mimi otaci hlavickou muze byt pravda....plus jiste sestupuje nize do panve 😉 Poslicky (ktere popisujete) od porodnich stahu odlisite tak ze si date teplejsi vanu nebo sprchu alespon 30-40 minut...pokud spise ustavaji...klid...pokud budou trvat nebo se zintenzivnovat...jedte do porodnice....zkontroluji vas a povi zda rodite nebo ne 😉
lebedka....o pupecnikove krvi se poradite primo na miste...nevim jaka je aktualni situace ted, ale spise tato moznost pro vas pada ☹ 🙂
Tu zatku jste popsala krasne...lip uz to snad ani nejde...jen upresneni...muze klidne odejit i tyden a vice pred porodem 🙂 🙂

kristynaw
30. črc 2007

ahojky,tak mam taky dotazek,jaky mate nazor na myorelaxancia v tehu?
jsem na nich od patku,kdy jsem mela kontrakce,12 za hodinu
taky jsem na progesteronu na oddaleni porodu

porodni_baba
autor
30. črc 2007

andira....v tom mam 100% pravdu...zeptejte se ve svem okoli...myslim, ze me vsichni podpori 😀 😀 😀

petra2204: zadna otazka neni hloupa...jen ted presne nevim, na co mam odpovedet...ale posnazim se...hlen muze byt hodiny az nekolik tydnu pred porodem z toho se nic poznat neda (byla to tzv. hlenova zatka...viz diskuse vyse)...patri spise k tem poslikum...je jasne ze se neco chysta, ale za jak dlouho....to nikdo nevi....to by byla vestba a ne seriozni porodnictvi 😀

kristynaw...myorelaxantia...zalezi jaka....kontrakce ve 27tt je jiste treba zastavit...mimco je jeste hodne nezrale, ael to si jiste sama uvedomujete....zkuste vice konkretizovat otazku 🙂

kristynaw
30. črc 2007

no,jsem v USA takze nazev leku vam asi nic nerekne,je to pry na astma??ale muze se to pouzit na snizeni delozni cinnosti...
je mi jasne,ze se to musi zastavit,jsem dneska 26 tydnu presne,ale nezadouci ucinky me desi-voda na plicich u matky, krvaceni do mozku u mimi,ale samozrejme se nic takoveho stat nemusi....

porodni_baba
autor
31. črc 2007

kristynaw....zadny strach...vyrobce vzdycky napise vsechno....i veci ktere se u 100vek testovanych vystkytli treba jen jedinkrat...a vetsinou jeste spoustu domysli....nic se nestane vam ani mimcu nebojte....vyrobce pouze chrani sam sebe....hezky odpocivejte a nijak se nestresujte.... 🙂 🙂 🙂

veendula
31. črc 2007

dobrý den.měla bych dotaz ohledně virozy.u mé neteře i sestry se objevila viroza-vysoké teploty,průjem a zvracení.byla sem s nimi ve styku před týdnem.včera sem i já skoro celý den zvracela,teplotu ani průjem však nemám.dneska je mi už líp takže sem k lékaři nešla,ale myslíte že se ubránilo i miminko?mohlo ho to nějak poškodit?děkuji

sarrinn
31. črc 2007

Porodni babicko...dekuji vam za odpoved, zkousim vydrzet a byt doma co se da a nejet se vsim hned do porodnice. Dneska uz zase od 2h rana mam bolesti, pak to zaspim, pak zase nastanou...no nic snad uz to brzy prijde 🙂 to cekani se zda byt nekonecne. Ale diky vam jsem vzdy pak klidnejsi 😀 Krasny den!

petra2204
31. črc 2007

Porodní babičko děkuji za odpověď, zítra jdu na kontrolu, tak snad mi MUDr poví, jestli to již spěje k porodu. Byla bych raději, kdyby malý v bříšku ještě týden dva vydržel, aby byl "dopočený".

janniet
31. črc 2007

Dobrý den porodní babičko, dovoluji si Vás obtěžovat s dotazem, i když nejsem těhotná. S manželem plánujeme miminko, ale jelikož už nejsem nejmladší, tak se tohoto kroku docela obávám. Je mi 35 a těhotná jsem nikdy nebyla. Mám velmi silně rozvinuté křečové žíly na nohou (trpím jimi od 19 let). Před 7-mi lety jsem absolvovala operaci, protože lékař neviděl jinou možnost - nejednalo se o zákrok z kosmetického důvodu, ale žíly mne velmi bolely a nohy otékali natolik, že jsem měla problém s nákupem obuvi. Nadváhou netrpím, při 167 cm mám 63 kg. Žiji zdravě, cvičím, 10 let beru léky na křečové žíly, nosím kompresní punčochy, přesto se stav ani po operaci nezlepšil. Nyní se mi přidaly ještě bolesti kloubů (revma). Lékaři tvrdí, že jak žíly, tak klouby jsou dědičného původu a se svým stavem se mám smířit. Navíc mám špatnou srážlivost krve + mi občas mi praskne žilka a vyteče mi do těla. Vím, že mi nikdo nebude umět říct na kolik by se můj stav mohl v těhotenství zhoršit a jak velké riziko by těhotenství bylo, ale přesto si Vás dovoluji oslovit s otázkou zda nemáte zkušenosti s podobnými problémy u jiných žen? Je nějaká šance, že bych mohla těhotenství zvládnout bez větších problémů? Děkuji za jakoukoliv informaci.

h.i.
31. črc 2007

Dobrý den,porodní babičko.Měla bych na vás dotaz,jsem ve 41tt+3 a pořád se nic nechystá.Paní doktorka mě ale chce už na nástup do nemocnice a na vyvolání porodu.Už jsem celkem nedočkavá na mimíska (vím že by už mělo jít ven),ale raději bych-než vyvolání lékama,spontální porod.Neměla byste nejakou radu jak na to?S budoucím tatínkem se snažíme ,ale nějak to nezabírá.Prosím poraďte,díky moc H.I. 😉

adrianav
31. črc 2007

dobry den, vcera jsem mela bolesti v podbrisku podobne silnejsi menstruaci...trvalo to tak 20 minut a za den se to 3x opakovalo...myslite, ze by se uz mohlo jednat o poslicky???jsem ve 33tt...dekuji

patina
31. črc 2007

Babičko, děkuji za uklidnění ohledně ATB. Hezký večer

berdicek
1. srp 2007

Dobrý den porodní babičko, četla jsem, ze od 38.tydne by se v poradne mel delat tehotnym monitor. Chodim do poradny v Krči a monitor mi nedelali nikdy 😒 . Ptala jsem se na to doktora a on prohlasil, ze kontroluji pruchod pupecnikem, tak monitor neni treba. Prijde mi to divne, kamaradce, ktera chodi k Apolinari, delaji monitor kazdou poradnu - kazdy tyden, je take ve 41.tydnu jako ja. Mne doktor vzdy dela jen vaginalni vystreni a takovy rychloultrazvuk, v ordicnaci jsem max. 10 vterin. Te kontroly pruchodu pupecnikem jsem si vsimla jen jednou, kdyz jsem tam byla poprve, byly to takove modro-ruzove grafy.. Co si o tom myslite? dekuji za odpoved a preji hezky den.

susik77
1. srp 2007

Dobry den porodni babicko, chtela bych se zeptat, jak je to s taktikou vyvolani porodu: termin mam podle PM 6.8., dnes jsem mela kontrolu-nalez uplne stejny jako za posledni 2 tydny-CS 5 a ze na porod to vubec nevypada 😎 Ze pry oni vyvolavaji porod az za 12-14 dnu po terminu, kdyz bude vsechno ok. Jenze se obavam toho, ze podle ultrazvuku je mala vecsi o 1 tyden-gynekolog mi v 31.tt rikal, ze ma vahu 1760 g, ze kdyz se narodi v terminu, bude mit 3.6 kg. Tak se ted desim toho, ze o 2 tydny pozdeji bude mit vic jak 4 kg...Termin mam dobre vypocitany, spis by mel byt 4.8. - mivala jsem spis kratsi cyklus-muj gynekolog to pocital z 28-denniho cyklu. Myslite, ze se da dohodnout v porodnici na drivejsim vyvolani porodu? A melo by to vyznam prenaset ty 2 tydny, kdyz je miminko uz dost velke a vyvinute?Dekuji za odpoved.

h.i.
1. srp 2007

Ještě jednou, ahoj babi,chtěla bych upřesnit dotaz ze včerejška-při vag.vyšetření je všechno připravené na příchod mimíska-už jsem i pro dva prsty otevřená,ale ty kontrakce,ach jo ty jsou pořád někde jinde než u mě.V pátek mám nejdéle nastoupit a paní dr.se omě postará,aby se dostavili. 😠 S manžílkem si to zatím ještě užíváme,ale nechci ho zničit 😎 aby pak měl ještě sílu mě vůbec odvézt kdyby něco... .Na procházky taky chodíme,ale bříško pořád měkké-né a né ho přinutit.Tak mě napadá -podle rad na netu-už jen nějakej zázvorovej čaj,nebo ricinový koktejl.Ale to si nerisknu-radši počkám na dr.-ať tomu pomůže.-Už to mám za pár.Tak se nezlob že obtěžuju s mím dotazem a přeji ti krááásný den.

evaje
1. srp 2007

Ahoj holky, babča tu asi dnes není, ale třeba ponůže rada laika 🙂
h.i.- vyskoušela jsi teplou lázeň?
susík77 s váhou si nedělej problémy, můj malej byl od začátku pěknej macek. V poradně den před porodem mě říkali, že má 2150g , praskla mě voda a doktorka říkala, že má 2200g a když se druhý den narodil, tak měl2570g.ˇPro nás ty chyby byly dobré, rodila jsem ve 33tt. Jen tím chci říct, že se ultrazvukem nemůžeš řídit. Myslím si, že spontání porod je lepší než vyvolávaný.
Tak hodně štěstí a hlavně klídek. Je to pohodička 🙂

h.i.
1. srp 2007

Ahoj evaje-i ta teplá koupel je každý večer-vana přetejká,aby bylo celé bříško potopené(manžík si trhá vlasy,že nás to příde draho 😢 )ale je to fakt příjemné-naložit se na půl hodinky a relaxovat(na jednu stranu-pak asi nebudu mít šanci,si takhle pohovět),ale mimísek bude asi plavčík-móóóc se mu to líbí. Prosím zkuste ještě někdo radu jak na to.Taky bych radši poděkovala přírodě než nějaké chemii.Tak díky vám všem za rady. 😉

susik77
1. srp 2007

holky a co je dobre na otevirani? 😉 Mne jinak tvrdne bricho, nekdy aj celou noc a vubec to nepomaha 😎
delam asi vsechno-piju ten malinikovy caj-doted 2x denne, ode dneska budu asi 4x denne 😎 , piju cervene vino-tak deci denne - to se mala uplne rozkope-ale asi to taky nepomaha ☹ Sex taky nic, horka sprcha nic...
No, asi pujdu uklizet, mozna trochu pomuze...

h.i.
1. srp 2007

Pro susika77 susiku vydrž,máš ještě čas.Vem si příklad ze mě-zbývají mi už jen dva dny a pořád nic.Ať dělám co dělám-mám uklizeno už i v garáži-a pořád jsem těhu.Ono to nějak příde-a když ne tak nám s tím pomůžou.Otevřená můžeš být na kolik chceš(na to je maliník dobrý-taky ho piju),ale bez kontrakcí-těch správně silně po sobě jdoucích s tím nic nenaděláš.A navíc máš termín 6.8 a to je až za pět dní,do té doby vydrž a užívej si to.A vůbec se neboj že by slečinka 4kilová nešla porodit.Já mám první dceru je jí 5let a měla 3.930kg a bylo to v ,,pohodě"-krásně v termínu.Zato teď si to užívám o 14dní dýl.Oni ty naše ratolesti vědí kdy se mají přihlásit.Já bych ráda rodila příkazem přírody-jako minule,ale asi budu muset vyzkoušet i tu druhou možnost-pomocí chemie. 😉 Takže susi vydrž a ještě si užívej volno a klid-ONO TO příde uvidíš.

susik77
1. srp 2007

h.i. dik za povzbuzeni 😔
Ja se aj trochu bojim, aby se male nic nestalo, kdyz budu prenaset 😕 Potom uz hur pracuje placenta a tak...No, snad to bude dobry, kdyz budu chodit casteji na kontroly...
Tak drzim palecky, aby si uz brzy porodila 😉

h.i.
1. srp 2007

Susi neboj se,oni dneska už poznají,kdy se něco děje a kdy placenta přestává být,,funkční".A ty máš ještě čas.Nejhorší na těhotenství jsou(pokud nebudu myslet na opravdové problémy-které jsem naštěstí neměla-ťuk,ťuk)ty poslední dny-to krásné,ale nekonečné čekání,kdy To příde a co se bude dít,ale stojí to za to.Na ko. chodím po dvou-třech dnech.Jdu zítra-naposledy-už se moc těším na monitor a utz,až To zase uslyšíme a uvidíme. Tak schválně která porodí dřív-ju? 🙂 drž se a klídek pohoda. 😉

porodni_baba
autor
1. srp 2007

veendula ...nebojte mimi je dobre chraneno...ä ted uz ma vyvinute vsechno co ma mit a protilatky ma kdyztak od vas, takze zadny strach...a pokud nemate vysoke teploty ani prujem a dalsi zvraceni uz se neobjevi...nijak to nereste a dal si uzivejte tehu 🙂

sarrinn ...to jsem moooc rada 😀 a brzky porod preju...budu se tesit na fotecky mimca 🙂

adrianav
1. srp 2007

jeee to je super,ze jsem vas tady ted chytla🙂...zrovna ted jsem dostala hroznou chut napustit si teplou vanu a rochnit se🙂....za cele tehu jsem se ani jednou ve vane nekoupala,jen se sprchuju.a tak nevim jestli se to muze,aby tepla voda neublizila mimcu....dekuji

porodni_baba
autor
1. srp 2007

petra2204 ...klidne ho jeste chvilku dopecte a pak hura rodit...preju rychly porod 😅

janniet ...predne neobtezujete...tato poradna neni urcena pouze pro tehotne ac se tak mozna prani....v kompetenci porodni asistentky je pece o zenu ve vsech obdobich jejiho zivota 🙂 🙂 to jen pro doplneni...
k otazce....sance na tehotenstvi jiste je....ale predevsim....nevim jak je to s vasi srazlivosti...to bych resila predevsim....nevim kde se s ni lecite...ale bylo by treba podrobne vysetreni....vcetne mutaci....na nejake vetsi klinice...nevim odkud jste...treba nejaka velka klinika v praze...je potreba nazor predevsim hematologa 😔 podrobnosti neznam...tezko radit 😉

porodni_baba
autor
1. srp 2007

h.i. ...nic lepsiho asi neporadim...ono kdyz se mimi¨skovi nechce tak se mu proste nechce....asi je mu u vas dobre....nakonec nic jineho nez leky nam asi nezbyde 😔

adrianav...jiste jde o poslicky 😅

berdicek...myslim si o tom, ze monitor by natacet meli a ze si to pouze ulehcuji....prutok pupecnikem se vetsinou meri jen pri nejistote u monitoru....ten se toci minimalne 20min a tak na delsim casovem intervalu lze zhodnotit jak se mimcu dari...ale pokud uz jste po terminu asi uz to nezmenite....nejlepsi bude rychle porodit...a kdykoliv by se vam nezdali pohyby mimca jedte do porodnice...tam vam na prijmu monitor natocit musi...i kdyby vas nechteli prijmout, ale jeste poslat domu 😉

porodni_baba
autor
1. srp 2007

susik77 ...otazek je mnoho zkusim vsechny zodpovedet...
jednak na nalezu soucasnem nezalezi....pri nastupu pravidelnych kontrakci se nalez zmeni z hodiny na hodinu velmi rapidne¨...zadny strach...
Podle UZ je holcicka vetsi o tyden (jednak nepisete podle ÜZ ve kterem tydnu...ty ve 20tt a vyse nejsou relevantni, protoze nevypovidaji o stari, ale pouze op velikosti miminka) a i pokud to byl nektery z prvnich UZ...je rozdil 1tt zanedbatelny....a termin dle PM se nijak neposouva....tedy stale plati u vas....6.8.
3,6kg je pouze vypoctena vaha....vubec ne pravdiva....co kdyz mimi nerostlo tak rychle...a hlavni vec...pri prenaseni...tedy po terminu jiz miminko skoro vubec nepribira na vaze...takze vase obavy ze 4kg miminka jsou zbytecne...
Myslim si ze se na drivejsim vyvolani dohodnout neda...hlavne kdyz u vas k nemu neni zadny duvod...a verte ze nejlepsi bude nechat porod rozebehnout samotny...at si holcicka sama urci kdy se chce narodit...vzdyt jeste nejste ani v terminu 😀 Budte klidna on se porod dostavi...preju klidny zbytek tehu a krasny porod ...s nadhernym slunickem nakonci...s vasi holcickou 🙂 🙂

porodni_baba
autor
1. srp 2007

h.i....rady typu ricinoveho oleje bych opravdu vynechala...tak manzela neznicte a preju brzky porod 😀

susik77 a h.i. ... opravdu to nechte na prirode....ono opravdu kdyz mimi nechce nenadelame nic...tak preju obema brzky lehky porod...a hlavne at priroda zaveli uz brzy....budeme se tesit na fotecky novych miminek 🙂 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru