Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kristynaw
11. čer 2007

ahojky,tak jsem nasla tuhle diskusi a mam taky dotazek🙂

jsem 19TT rizikove tehotenstvi kvuli uterus bicornius. Obcas mivam divne bolest i a krece,to mi rekli,ze to je normalni a budu je pravdepodobne mit cele tehotenstvi,prave kvuli te deloze. Ale docela casto citim silnou bolest vevnitr v pochve, jakoby tlak nebo ja nevim. Je to normalni? Dekuji za odpoved

mirka19
11. čer 2007

Ahoj, porodní babčo.
Moc dobře si mi poradila a tak se teď budu ptát za kamarádku, protože nemá internet a ptala se mě, ale já odpověď neznám. Je 13tt a říkala, že se jí za poslední dny stalo, že dostala jako by nejakou ráno u pupku, až se jí udělalo špatně a dost to prý i bolelo. Ptala se mě, jestli už to můžou být pohyby, ale to jsme obě vyloučili.U doktora byla ve středu a to se jí poprvé stalo v pátek. Znovu tam má jít až na konci června a tak jsme se chtěli poradit.

berruna
11. čer 2007

dobrý den porodní bábuško,..
nevím, jestli jsem odpověď tohoto typu nepropásla, ale zkusím se pozeptat.. 😉
jaký máte názor na spouštěče porodu, např. ricínový koktejl, kyselice, maliníkový čaj, atd.?
děkuji moc za odpověď..

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad jankar:
caste moceni je opravdu normalni...ale pokud vas to trapi jiste bude dobre zaskocit do poradny a vzit s sebou prvni ranni moc....stredni proud (tzn. vlezete do sprchy...poradne osprchujete...odcurate trosku mimo...pak do sterilni zkumavky popr sklenicky...a zbytek zase mimo 😎 )...tak aby se mohlo udelat kultivacni vysetreni...
kapku na kalhotkach nereste...pokud nezapacha, nesvedi, nepali...je to normalni tehu vytok....cista fyziologie 😉

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad lenycka: budte klidna...hodne odpocivejte...vas prirustek je vporadku...
vice jak 2kg za tyden ted na konci tehu by bylo kriticke, ale u vas je to 2,5 kg za 14 dni...to je vporadku...a v tehle vedrech....jediny lek je opravdu to peclive kontrolovat...coz u vas v poradne evidentne delaji 😉 takze budte klidna...jedinym lekem na otoky bude porod... 😅
vysetreni v nemocnici nutne neni...spise nez behani po doktorech vam ted pomuze hodne odpocinku, dejte na me 😉

dashak to napsala presne...tak to je a ne jinak...a pod posledni vetu o uzivani si poslednich dnu s briskem se muzu podepsat 😎

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad 4a:
o kojeni neco malo vim...velka soucast moji prace 😀 ...mlicko muze pretrvavat jeste nejakou dobu po odstaveni...i mnohem dele nez mesic 😅
Pokud nejsou zatvrdliny...nic s tim nedelejte...hlavne ty prsa co nejvice setrete...zadne hneteni ani mackani jako na odstriknuti...hodne pevnou podprsenku a spise chladnejsi sprsku a klidne i studene obklady (treba i tvaroh, kdyz budete mit cas, o cemz s 2ma detma dost pochybuju 😅 )
jeste je dobre pit po douskach salvejovy caj 😉

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad kristynaw:
to co popisujete muze byt ve vasem pripade naprosto normalni...ale urcite se o tom zminte v tehu poradne...jen ten kdo vas vysetri a zjisti ze se neotevirate...muze rict, ze tyto tlaky jsou u vas naprosto neskodne...
nemejte strach uz jsem ve sve praxi zazila pomerne hodne maminek s vasi diagnozou...a hodne stastnych miminek na konci...
i vam jedno takove preju 😉

kristynaw
11. čer 2007

dekuji moc🙂)

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad mirka19: pohyby to jiste nejsou...to je prilis brzo...a u pupku prilis vysoko...tento problem s tehu pravdepodobne vubec nesouvisi 😔 proto pokud by se to opakovalo doporucila bych navstivit praktickeho lekare popr. pohotovost...a ti uz zajisti dalsi pripadna potrebna vysetreni

porodni_baba
autor
11. čer 2007

ad berruna:
malinikovy caj velmi doporucuji...a pokud byste mela pocit, ze vam nepomohl, v jednom muzete byt klidna ani neublizi...
lnene seminko lze taky doporucit...zbytek mi prijde diskutabilni ale je to na vas...co vy sama mate chut zkouset...do niceho se nenutte...
s malinikem uz muzete klidne zacit...z 1 salku denne se postupne behem tydne az 14 dnu muzete dostat az na 3 😉

4a
11. čer 2007

porodní bábo,
moc díky za rady. Zítra skáknu do lékárny pro šalvěj. S kojením praxi mám, ale s ukončováním žádnou 😀 . Ještě jednou díky.

lenycka
12. čer 2007

Babi, díky moc 🙂
Ještě jsem se ale zapomněla zeptat - dr. už mi dělal kultivaci a zjistil, že mám streptokoka, tak mi řekl, že před porodem dostanu injekci antibiotik a já jsem se ho v tom spěchu zapomněla zeptat, co to znamená "před porodem"... Jestli myslel třeba týden před termínem nebo až přímo na porodním sále? Jde mi o to, že kdybych rodila třeba předčasně a injekci mi nestihli dát... 😠

katarina82
12. čer 2007

Porodní babičko, tak jsem tu zas. Včera jsem byla na velkém ultrazvuku, miminko je naštěstí úplně v pořádku, ale ta moje slavná placenta pořád marginální a navíc se mezi ní a tou děložní stěnou udělal 2-3cm subchoriální hematom 😢 Já asi nebudu mít klid. Takže mě doktor pomalu připravoval, že asi od 30-32 půjdu každopádně do nemocnice a říkal, že to bude uričtě sekce nejpozději okolo 36tt ☹ Pořád nějaký problém. V pondělí jdu na kontrolu ke svému lékaři, teď jsem byla na nějakého, co dělá důkladně tu kontrolu miminka a srdíčka, tak jsem zvědavá, co mi řekne on ☹ Mám prý pokračovat v nicnedělání, že se s tím nic jiného dělat nemůže. Může ten hematom nějak sám zmiznout? On říkal, že se může vylít nebo co. Děkuju za odpověď.

siola80
12. čer 2007

Dobré ranko,
už jednou jste mi poradila. Ještě bych vás ráda poprosila o rady:
Moje miminko vážilo dle ultrazvuku 35+3 2750 g a všichni mě straší, jak budu mít velké dítě. Je možné odhadnout, jak by mělo být velké, pokud se narodí do termínu 40+0 ? O přenášení nechci raději přemýšlet, ale TP mám už tento týden. 😖

Dále mám otázku ohledně vpáčených bradavek. Formovače nosím téměř denně už od 6 měsíce těhotenství, ale bradavky jsou stále vpáčené. Navíc mám docela velká prsa. Ani po celodenním nosení formovače mi bradavka nevyleze. Prsty se bradavka vytáhnout nedá, zalézá jako šnek do ulity. Myslíte, že mám šanci přirozeně kojit. Moc ráda bych kojila. ☹

Včera jsem byla na kontrole v nemocnici a výsledek z ultrazvuku je : velocimetrie F - S/D 2,4, PI 0,8. Nevíte, co to znamená ?

Děkuji předem za odpovědi a přeju hezký den. 🙂

beny
12. čer 2007

přeji krásný den a ráda bych se porodní babičky zeptala jestli se může v těhotenství pít meduňkový čaj a jestli se vůbec můžou bilinkové čaje?Mě meduňka hodně pomáhá na spaní,když ted nemůžu brát žádné prášky a léky. 😉
Děkuju předem za odpověd. 🙂

nativa
12. čer 2007

AHOJTE HOLKY NEVIETE MI PORADIT OHLADNE TYCHTO UDAJOV, BUDEM VELMI POVDACNA:
ahojte robili mi tripple testy, mám 32 rokov , robili mi ho v 16tt na kramároch
hodnoty vyšli afp 1.02 Mom, HCG 1.37 Mom, Anti-GAD 0.10 U/ml

ultrazvuk sedí na 22tt , hodnoty sa rozchadzaju v rozmedzi 2 tyzdne na jednotlivých častiach tela. Jena je na 19tt a ostatne na 21tt a 22tt + niekolko dni
babetko má 380

BPD 54.1 22+3
HC 192.9 21+4 tt
AC 161.5 21+2 tt
FL 34.5 20+6 tt
HL 35.9 22+3 tt
Foot 38,6 22+1 tt
Binoc D 35.4 22+4 tt
TCD 22.1
Nuchal T 3.2
LVW 5.6

UMA 3.60 S/D

petimat
12. čer 2007

Ahoj porodní babičko,
sama ještě těhotná nejsem (což je mi líto), ale chtěla bych se zeptat na švagrovou-je v 13.t.t. s trojčaty (po spontánním vzniku). Je hrozně vyděšená, má nařízeno stále jen ležet a jít ven jenom na kontrolu k dr. Zatím je vše v pořádku, ale ona přesto vidí katastrofické scénáře, které ji u dr. vylíčili poté co odmítla redukci a neraduje se z toho, spíš naopak.. Nevím jak ji potěšit-neporadila bys prosím? Nemáš zkušenost s trojčátky? Díky! 😉

leni77
12. čer 2007

Dobrý den! Dlouho jsem přemýšlela, jestli vás můžu poprosit o radu toho typu, když řešíte daleko závažnější problémy. Ale dnes mi to nedalo: Můj mužík se bojí klasického styku v jakékoli poloze, aby ¨mimískovi neublížil. Nedá si to vymluvit a proto je pouze pro orální sex. Já ale dost trpím na záněty ap. a to nejen teď v těhotenství. Naposledy jsem si zaváděla MACMIROR 500 zhruba v 17tt. Je možné, že při orálu je riziko infekce větší, příp. prosím poradte, jak ho zmenšit. Předem moc děkuju za odpověď 😔 .

anney
12. čer 2007

Dobrý den, mám na vás opět jeden dotázek.Ve 35 tt mi dnes dr. zjistil CS6.Říkal, že tedy u mě jako vícerodičky to jde, byla jsem otevřená na jeden prst.Mám ležet podloženýma nohama.Potřebuju , ale v tomto poradit.Jak zvolit správnou polohu?Mám si nějak podložit pánev?A jestli ano, tak jak správně.Nemělo by se přeci ležet na zádech v tomto týdnu těhu?Nevím si tedy rady , jak nejlépe ležet, aby mimi tolik netlačilo dolů a ještě mi tam chvilku vydrželo.Díky za vaši odpověd , moc mi to pomůže.Na ko jdu za týden, nevíte jestli mě třeba dr.bude chtít hospitalizovat pokud se opět moje CS zhorší?Zapomněla jsem se ho zeptat.Díky 🙂

4a
12. čer 2007

anney,
v nemocnici jednoduše podloží nohy postele, aby byli nohy výš než hlava 😀 . Já si dávala pod zadek kojící polštář. Nebo prostě si dát polštář pod zadek.

porodni_baba
autor
13. čer 2007

ad lenycka: atb jsou v infuzi a meli by vam stihnout dat dvoje, u prvorodicky by to nemel byt problem...snazte se vyrazit do porodnice vcas...leci se opravdu az tesne pred porodem 😉

katarina 82: dejte na lekare, tady nic jineho nez klid nepomuze...ten hematom se muze sam vstrebat...ale hlidat se to musi 😅

porodni_baba
autor
13. čer 2007

ad siola80: nenechte se vystesovat...v danem tt bylo miminko spise mensi, takze na zadneho obrika bych neusuzovala, ale za chvili uz vyleze tak uvidite sama 😅
ted uz je skoro pozde s vpacenymi bradavkami neco delat...pokud to nejde ani rukou...doporucuju urcite zakoupit kloboucky...s temi asi mate jedine realnou sanci na kojeni 😉

porodni_baba
autor
13. čer 2007

jeste k UZ: to jsou prutoky pupecnikem a jsou naprosto vporadku...a cevami mimca... kdyby nebyly domu by vas nepustili 😉

klararas
13. čer 2007

Dobrý den,
mám jednu otázečku, už mám dvě děcka a třetí na cestě, ale u předchozích těhu jsem nezažila poslíčky. Ale k věci. Minulý týden mě vzbudili kontrakce, nejdříve byly po 12min. a pak se snížili po 8min. Absolvovala jsem sprchu a nakonec to přešlo. Celé to trvalo necelé 4hod. Docela mám strach z předčasného porodu a na tak silné poslíčky se mě to zdá brzo. Ten den tu řádila i silná bouřka. Mohla mít na to vliv? A chci se zeptat v kolikátém tt by bylo mimčo v pořádku, kdyby se narodilo předčasně. Děkuju Klára

siola80
13. čer 2007

Děkuji za odpovědi. Přeji krásný slunečný den. 😀 😵 😀

siola80
13. čer 2007

Ještě že vás tu máme !!! 😝

lenycka
13. čer 2007

Děkuji 😀

dendisa
13. čer 2007

Hezký den,
chci se zeptat, kdy mám začít řešit, v jaké porodnici budu rodit, zda se mám s porodnicí nějak sama předem dohodnout (objednat?), zda je třeba někde něco hlásit apod.
Doktor nic takového ještě se mnou neprobral, takže kdybych náhodou začala předčasně rodit, abych nebyla zcela neinformovaná. Seznamy věcí do porodnice na netu jsou, ale aby mě pak nevyhodili od brány 😉 .
Díky moc.

pipisek
13. čer 2007

ahoj dendiso
být tebou tak to už řeším. Všimla jsem si, že bydlíš někde v Karviné nebo okolí, takže tam může být situace jiná, ale tady v Praze se do těch "lepších" porodnic ( Podolí, Apolinář) registruje kolem 16tt !!! Bude to asi individuální, ale jistě stojí za to si do tebou vybrané porodnice už teď zavolat, určitě ti rádi řeknou, kdy je nutné se registrovat. Hezký zbytek těhotenství a zdravé mimčo !

kata76
13. čer 2007

dobry den, chtela bych se zeptat jeste na brani Utrogestanu na udrzeni tehotenstvi. Je velky rozdil mezi polykanim a zavadenim? Predpokladam, ze zavadeni asi mene zatezuje celkove organismus (napr. ledviny, jatra?) a jde primo k mimi?

A jeste: je v poradku, kdyz lekar zmeni polykani na zavadeni (v 9. tt)?
Prizpusobi se tomu organismus po tech nekolika tydnech (mela jsem ho od 6. tt), melo by to byt ok a bez nejakych vykyvu??

Dekuju moc a srdecne zdravim

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru