Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

denousek
29. lis 2007

dobry den babi 😉

mam dotaz zda na masaz hraze moho pouzit olivovy olej nekde jsem to tady cetla...olej od weledy to male baleni se chstam koupit ale do mesta se dostanu az v utery to jedu do poradny a rada bych s tim uz zacala..

a druhy dotaz od kdy se asi muze miminko narodit aby nemuselo do inkubatoru a nemelo potize a sli jsem normalne do t 😉 ch 5 dnu domu,???moc dekuji

petise
30. lis 2007

r123, já taky měla křeče a pomohlo mi magnézko (doteď ho beru 3x2denně), ale tobě by stačilo vzít si jednu ráno a jednu večer, tak jsem to brala v tvém tt. K tomu ještě piju neperlivou vodu Magnezia. A taky mi pomohl kojící polštář na spaní, dala jsem si ho pod nohy, tím se vyvýšily a už takové problémy nemám.

r123
30. lis 2007

petise děkuju moc za radu.magnezku taky piju jemně perlivou!!takže ráno a před spaním jo!skusím!dík moc kojící polštář by mi měl donést ježíšek! 🙂

petrunice
30. lis 2007

Dobrý den "babičko,
chtěla jsem se zeptat, jsem 28 den po revizi dělohy (zamlklé těhu 9tt) a stále slabě špiním, je to ok? Byla jsem totiž na kontrole u gynekologa a nevyšetřil mě, mám strach, aby mi v děloze něco nezůstalo, žádné jiné potíže nemám.
Moc děkuji za odpověď a Vaší ochotu nám radit. 🙂

deina
30. lis 2007

Dobry den, babicko. 🙂

Su bolesti v podbrusku v 26tt normalne? Je to take pichanie, nie su to bolesti ako menstuacne, su v podbrusku a prechadzaju az do praveho boku. Je to roztahovanie maternice alebo to moze byt aj nieco vaznejsie? Samozrejme, v najblizsej poradni sa o tom lekarovi zmenim.

A este - podla PM mam TP 10.marca, ale na 4D ultrazvuku mi povedali, ze TP je uz 29.februara. Ako tam moze byt taky velky posun, ked som si ista, ze 10.marec mi sedi aj podla PM, aj podla ovulacie (viem, kedy bola). Moze byt, ze babetko rastie a dozrieva rychlejsie a teda sa aj skoro narodi alebo je len vacsie?

porodni_baba
autor
1. pro 2007

Takže opět po delší době zdravím všechny návštěvnice mé diskuse 😵
A pouštím se rychle do odpovědí na otázky, protože se to tu zase nějak nahromadilo 😀

abinka • 38tt • 25. listopad 2007 ve 13:28 ....Kdyby té bílkoviny bylo více než malinko jistě by vás poslali hned do nemocnice. Nemějte strach. Ty potíže s tlakem, které popisujete mívá v těhu hodně žen. Potíže které by vás měli vyhnat do porodnice jsou hlavně urputná bolest hlavy 😉 Ty tlaky se blíží k horní hranici, ale ještě se dají v klidu tolerovat 🙂
Nebojte kdyby se opravdu něco dělo tak to poznáte, v tom případě neváhejte klidně volat sanitku 🙂

mandragora • 1d, 34tt • 25. listopad 2007 ve 13:55...můžete použít třeba alpu, ale s mírou. O jiných mastech se poraďte u svého gynekologa. Spíše je lepší použít nějaké přírodní masti, ale nesmí obsahovat zakázané byliny jako kafr, hřebíček, skořice (často se do těchto mastí užívají, protože mají prohřívací účinek. Spíše si nahřejte třeba ručník a přikládejte na bolavé místo. Můžete také zkusit mazat jojobový olej s esencí mandarinky, či jalovce. Nebo tuto směs použít na teplý obklad.

mamina • 5d • 25. listopad 2007 v 19:11...v tom případě jako jedinou spolehlivou atk bych doporučila Mirenu a po 5ti letech se můžete rozhodnout zda zavést novou nebo ne 😉 Poraďte se se svým gynekologem 😉

lumr • 25. listopad 2007 v 19:20 ...pokud se dal takhle lehce přesvědčit k odchodu tak je to určitě super volba 😉

porodni_baba
autor
1. pro 2007

mejviz • 1d • 25. listopad 2007 v 19:21 .. nesmysl, je třeba léčit zánět pochvy..existují atb, která může i kojící. Trvejte na léčbě 😉

lenulenka • 1d, 28tt • 27. listopad 2007 v 15:31..píšete o pocitu otevření. Je to jen vnitřní pocit nebo se samovyšetřujete? Nálezy které uvádíte z průkazky jsou naprosto normální 😉 Nějak zvýšené riziko předčasného porodu nehrozí 😎 Hrozí pouze při nástupu kontrakcí jako u každé jiné maminky 😉 Buďte klidná a odpočívejte 🙂

petise • 31tt • 28. listopad 2007 ve 14:42...pokud to nebylo po námaze, vnitřním vyšetření nebo po styku za kontrolu by to jistě stálo 😉 Když máte takovéto pochybnosti nečekejte na radu z poradny a jeďte na kontrolu 🙂

lumr • 28. listopad 2007 ve 20:37...jsem vpořádku žádný strach, jen se teď nedostanu tak často k internetu...ty data sedí prakticky přesně 😉

r123 • 1d, 24tt • 29. listopad 2007 v 09:31..jistě že křeče mohou být i z dlouhého chození a stání. Maličko zvolněte a jistě zkuste punčochy, ale ty vysoké až do třísel, žádné podkolenky 😉 Pokud je magnesko - Mg lact.zvyšte dávku klidně na 4 tbl denně, ostatní stačí obden.

denousek
1. pro 2007

porodni babi dekuji za abinku....ja ji to vyridim ptz uz je chudina v porodnici ma preklampsii a pristi tyden jde na vyvolani...ale aspon to bude mit za sebou....

monaberuska1
1. pro 2007

porodni baba- chtěl bych se zeptat jestli je normální že mám od začátku těhu jen jeden termín porodu???a jak je to s přenášením?mám termín 13.12.2007 a nechtěla bych přenášet už jen kvůli tomu že Známé se stalo že přenášela a nakonec jí porod museli vyvolat jenže ona měla zkaženou plodovou vodu a miminko to nepřežilo☹takže bych strašně nerada přenášela☹ale necítím se na to že bych přenášela.

denousek
1. pro 2007

móno ty ses vsude''¨!!mas jeden termin ptz bych rekla ze ti sedi velikost plodu podle posledni ms tak proc by i delali jinej termin kdyz ti to sedi...ja to mam horsi terminy mam dva a nevim kterrym se mam ridit no....

lenulenka
1. pro 2007

dobré sobotní ráno, babičko, moc děkuji za odpověď a ještě k tomu upřesnění - pocit otevření je subjektivní, mám pocit, že jsem otevřená tak na 10cm a bolí mě přitom hrdlo v místě poševního vchodu (asi 5-10cm směrem dovnitř).Těžko se to popisuje, ale snad jsem to napsala

porodni_baba
autor
1. pro 2007

denousek • 35tt • 29. listopad 2007 ve 22:13..olivový olej užít lze, ale ten čištěný z lékárny, ne ten který máte doma na jídlo 😉
Na druhou otázku není jednoznačná odpověĎ, i mimi narozené v termínu nebo po termínu může mít problémy a dostat se do inkubátoru. Relativní klid je po 36tt, ale ještě jsou většinou problémy s udržením tepla 😒 Takže nejlépe je po 38tt to už je regulérně donošené miminko 🙂

r123 • 1d, 24tt • Včera v 10:27...a petise, pozor na to, pokud budete brát 3 tbl magnesia a opravdu zkuste co nejnižší dávku- začněte 3x1 a pokud potíže přetrvají můžete přidat na 3x2, ale bacha na to současné pití Magnesie, to už nedoporučuji ☹ 😉

petrunice • Včera v 11:26...špinění ještě být může, proděláváte vlastně malé šestinedělí. Případné maličkaté zbytky sliznice odejdou s první menstruací. Odpočívejte a přeju vám aby se opět brzy zadařilo 😉

deina • 26tt • Včera v 15:19..jsou a nejsou na dálku těžko hodnotit. Pravděpodobně dle toho co popisujete jde o tah vazů. Děloha je mírně skloněna k jedné straně proto i ta bolest je spíše na jedné straně. 😉
4D...už popisuje jen to jak je mimčo velké se stářím těhotenství ani s termínem porodu nesouvisí. 🙂 TP platí normálně ten dle PM a podle OVU 😉

monaberuska1
1. pro 2007

no a mě babička neodepsala☹asi jo Dení no🙂

lenulenka
1. pro 2007

aspoň trochu srozumitelně. Dr. mi do průkazky napsala, že je to subj.pocit,když jsem měla ještě hrdlo 0 (před týdnem), ale já to cítím častěji a ve větší míře. samovyš. se bojím, abych si spíš neublížila (nebo miminku), takže to jsem nezkoušela. Také mám hodně výtok (vodnatý, bez pocitů svědění,pálení), že mám až za ten den prosáklou intimku (ale to je prý normální).

denousek
1. pro 2007

mockrat vam dekuji ja se jen uklidnuju ze moje mimi uz je daleko ze uz za chvili muze na svet vite tak dekuji..

moni babicka urcite jeste pisne ma toho moc...cekej... 😉

porodni_baba
autor
1. pro 2007

denousek..tak jí ode mne prosím moc pozdravujte...a má jistě pouze hrozící preeklampsii, protože jinak by nebylo možné takhle čekat. Miminko je už v termínu, takže vyvolání porodu je naprosto opodstatněné. Budeme na ni moc myslet a doufat, že se nám brzy ozve už z domova s uzlíčkem v náručí 😉

monaberuska1 • 39tt • Dnes v 09:44..naprosto normální a správné..mít jeden TP. V porodnictví se stanou různé věci, nemyslete na to. A nechte na mimču kdy se narodí. Už byste měla chodit na kontrolní monitory. Přenášet by vás měli nechat max. 10 dní po termínu, pak je hospitalizace. a do 14 dní po termínu byste měla porodit. Samozřejmě vše za kontroly (monitor, UZ) mimča 😉

lenulenka • 1d, 28tt • Dnes v 09:49..pokud je to jen pocit tak je to vpořádku. Hodně odpočívejte, i když s jedním odrostlým mimčem doma je to asi těžké 😉

monaberuska1
1. pro 2007

Moc Vám děkuji🙂
a ještě bych měla jednu otázku: jak už jsem psala 13.12. 2007 mám termín porodu a plánuji 12.12.2007nákup vánočních dárků🙂nemůžu mimí nějak ublížit?když budu dáse říct celý den na nohou?četla jsem někde právě že od 38tt by měl být už klid. 😒 tak nevím ☹

lenulenka
1. pro 2007

Babičko, je to těžší, ale Verunka je hodná, takže si skoro celé dny stavíme z lega, přičemž já u toho ležím nebo jsem v polosedě na gauči 🙂 Akorát ty procházky aspoň krátké s ní musím absolvovat...ale to snad tak moc nevadí, když jinak polehávám. Děkuji moc za rady a podporu, mějte se moc hezky 😵

porodni_baba
autor
1. pro 2007

monaberuska1 • 39tt • Dnes v 09:54...ale odpověděla. Beruško..jen tady je vše pěkně popořádku 😉

lenulenka • 1d, 28tt • Dnes v 09:55..ten výtok je normální přesně jak píšete 😉

denousek • 35tt • Dnes v 09:59 ..přesně tak už jste za vodou, teď už si jen užívejte posledního klidu, za chvíli to skončí 😉

denousek
1. pro 2007

porodni babi dekuji znova za abinkuu je moc rada...hned jsem ji to volala 😉

jeste mam dotaz kdyz jak pisete moneberusce nenechaji prenaset dele jak 1O dni tak dle ktereho terminu se budou ridit u me??dle MS 24.12 nebo dle UZV 7.1??dekuji

porodni_baba
autor
1. pro 2007

monaberuska1 • 39tt • Dnes v 10:06..miminku ublížit nemůžete maximálně si vyvoláte porod a hlavně porodit můžete kdykoliv, takže v tu dobu můžete být klidně už po porodu 😉 Spíše budou bolet nožky vás a tělo vám samo poví 😎

lenulenka • 1d, 28tt • Dnes v 10:07..krátké procházky nevadí, pokud se jinak šetříte 🙂

bajunka
1. pro 2007

Dobrý den babičko, před dvěma dny jsem byla na pohotovosti,kvuli slabému špinění,mám mít klid na lůžku, jen jsem se chtěla zeptat na pár lékařských zkratek co znamenají: spec: pochva MOP VI, KOLPO. TZ + ON, adenxa+cd bpn,a ještě v závěru: metrrorhagia levisin anamn.in grav h.12-13

porodni_baba
autor
1. pro 2007

denousek čím se budou řídit nemůžu říct, ale myslím že sme to spolu už jednou řešily...a že myslím že správný je ten termín dle PM...jak vám to počítá váš gynekolog? kdy jste byla na poslední prohlídce a jaký tam máte tt?? 😉

denousek
1. pro 2007

no gynekolog mi do prukajdy prve pise oba dva ty terminy...je tam kolonka tyden tehotenstvi dle MS i dle UZ tak vzdycky vyplni oba dva s dvoutydennim rozdilem....a do papiru na nastup na materskou vyplnoval predpokladany termin porodu toho 7.1 tak se asi ridi tim no....ale dekuji

monaberuska1
1. pro 2007

porodní babičko🙂
moc děkuji za odpovědi🙂Kdybych měla už po.budu ráda, ale co kdyby ne? 🙂 tak jsem se musela zeptat🙂a třeba tedy 12.12.nakoupím a pojedu rodit🙂

porodni_baba
autor
1. pro 2007

bajunka...překlad nálezu do srozumitelné češtiny:
vyšetření v zrcadlech: MOP už se dnes moc neužívá, ale VI je kvasinkový ...Kolpo je prohlédnutí čípku TZ je transformační zóna- norm. nález. co myslí ON netuším
adnexa jsou vaječníky a vejcovody..bpn-bez patologického nálezu tedy vpořádku
závěr je krvácení v tt 12-13 jakoby do anamnésy.
Tedy nic dovného, poměrně časté.
Jen ještě dělají vám ty kvasinky nějaké problémy? dali vám na to něco?

porodni_baba
autor
1. pro 2007

denousek a jak to tedy vycházelo ty první UZ, do toho 12-14tt, ty seděli dle Pm nebo ne??

monaberuska1 ..to by byl ideální stav a ještě byste se pod stromeček vrátila už s dárkem 😉

monaberuska1
1. pro 2007

porodní babičko 🙂
snad neotravuju, ale měla bych ještě jednu otajdu 😅 strašně mě začla bolet pánev, nejvíc to cejtím při chůzi, zrovna dneska🙂není to nějaký náznak že bych mohla za týden rodit?nebo tohle může bolet i třeba měsíc před porodem?nebo jak to vidíte vy?? 😉

porodni_baba
autor
1. pro 2007

monaberuska1 ..je to povolování pánevních vazů..to může být i několik měsíců před porodem 😅

denousek
1. pro 2007

ne nesedeli podle ms..kdyz jsem byla dle ms ve 12tt tak dle uz to bylo o 2 tt mene...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru