Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
5. zář 2008

a jeste jedna otazecka : nejak jsem ztratila chut k jidlu a vcera dokonce i pocit hladu 😖 A kdyz uz se donutim neco snist, tak hned zaludek hlasil, ze prej plno.
Nevite, jak zvysit chut na jidlo?

kulicka
6. zář 2008

pridam jeste dotazek :

podle poslednich vyzkumu krve mam zvyseny bily krvinky (norma je 4 az 10 a ja mam 14,2). Doktorka mi rikala, ze se nemam znepokojovat. Tak jen tak pro overeni, jestli je to takle koncem tehu normalni.

A stim rozdilem mimi-vyska delohy, mam se znepokojovat, ze mam malo vody a nebo je to mereni vysky delohy tak moc orientacni?

Dekuji!

porodni_baba
autor
8. zář 2008

Hezké pondělní odpoledne 🙂 a rodí se a rodí 🙂 🙂 tak zase v rychlosti 😉

kajika • 2. září 2008 ve 14:11...při kojení normální. to že už nějaké špinění nebo i ms byla neznamená že bude pravidlná. Kojíte stále dost, takže žádný strach. 😉

divabara • 38tt • 3. září 2008 v 11:22...dítě by ovlivnit nemělo, spíše jste ohrožena vy krvácením - skrze vás i dítě samozřejmě 😒
U protilátek záleží o jaké jde- promluvte si i o tom s lékařem hematologem 😉

nikolic • 4. září 2008 v 11:37...na dálku nelze říci- je potřeba vyšetření- konzultujte lékaře v poradně 😉

girll • 39tt • 4. září 2008 v 11:41...hrdlo je mírně zkrácené, ale jinak se to příliš nechystá. ale rodíte poprvé, to se vůbec chystat nemusí. při nástupu kontrakcí se pak nález mění z hodiny na hodinu. žádný strach 😉

kulicka • 32tt • 4. září 2008 ve 12:46..tolerance pro meření je +-2týdny, takže vše v toleranci, a mimi neroste pořád stejně. Obavy by byli zbytečné 😉

porodni_baba
autor
8. zář 2008

kulicka • 32tt • 5. září 2008 ve 12:19...jezte málo a zdravě, hezky zeleninku a celozrné pečivo a nějaké bílkoviny (libové maso, mléčné výrobky atd.) ale nijak se do jídla nenuťte, ono si tělo samo řekne 😉
ke krvi- bývá normální ale může jít i o zánět, nebyla jste třeba nachlazená?? bylo by potřeba dovy\šetřit jinak nelze s určitostí říct.
měření je orientační +- ale rozdíl by se neměl nějak prohlubovat 😉

porodni_baba
autor
8. zář 2008

tak jsem to stihla, no výborně, a zase jdu pracovat, tak hezký zbytek dne 🙂

tanuki
8. zář 2008

Dobrý den, mám takový snad hloupý dotaz, ale prostě mě to velmi překvapilo, tak píšu... Málá je už 3měsíce PPHL, za tu dobu se přetočila jednou, ale další den zas byl zadeček nalevo a kopance napravo. No a dnes se zas po mnoha týdnech takhle přetočila na opačnou stranu. To se mohou otáčet až do porodu? Snad se tam ta malá potvůrka nezamotá do pupeční šňůry.. děkuji

evulinkab
9. zář 2008

Ahoj porodní babičko,
chtěla jsem se zeptat co si yslíte o užívání čípků Macmiror complex v těhotenství.Nemužou dětátku nějak ublížit?Mám to na kvasinky.Vždycky mi dr. dávala Clotrimazol, ted tyhle.Jsou prý silnější(to jsem četla) a tak se obávám, aby nějak neublížili miminku.A ještě k tomu prý štípou-tahle reakce také nemuže něco udělat??...Děkuju 🙂

evulinkab
9. zář 2008

a vubec- mužou neléčené kvasinky nějak vyvolat předčasný porod nebo poškodit plod?..Všude se dozvídám něco jiného.

lili03
9. zář 2008

Zdravím porodní babi, dnes jsem 36. týden a přibližnou váhu miminka mi řekli 2900g, chtěla bych se zeptat, jestli opravdu v posledních týdnech přibírá kolem čtrt kg za týden? To bych rodila skoro 4 kilové mimi? Já jsem samozřejmě ráda, že malý prospívá, ale to víte, nervozita z porodu začíná 🙂
Údaj BPD mám uveden 92mm, pokud je to velikost hlavičky, je to v normě?
A poslední otázka - před pár týdny jsem měla zkrácený čípek, brala jsem magnezium a ležela, vše se prý srovnalo. Nyní mám "sakrálně čípek 1cm po špičku prstu", je to ok? Mohu začít pít maliníkový čaj?
Děkuji moc, L.

evulinkab
10. zář 2008

Porodní babičko,
tak jsem Macmiror začala užívat, takže už mi nemusíte odpovídat na tu otázku..spíš mi ted jde o tohle.Po ránu ze mě vyteče ta globule-oranžově(je to hustý výtok), ale k tomu hodně vody.mám vlhké kalhotky a i do záchodu trochu.Je to z těch globulí nebo to muže být plodová voda????? 😕

lubicanoemi
10. zář 2008

ahoj porodná babička,
pripomínate mi ten neuronik z Bol raz jeden život, vždy len také vžžžžžnnn, a je zas preč 😀 asi ten babyboom fakt prebieha🙂
chcela som sa opýtať na opúchanie a tŕpnutie rúk. trvá mi to hádam dva mesiace, nič iné na tele nemá problém ani neopúcha, len ruky, hlavne v noci. obrúčku musím nosiť na retiazke :-P lekár stále tvrdí aby som ďalej brala Ascorutin a magnesium, ale rozdiel nie je žiaden, okrem toho už magnezko pomaly vysádzam aj bez jeho vedomia, lebo mi tvrdí že to môžem brať až do pôrodu a tu všade čítam že na konci tehotenstva by sa už nemalo vôbec. tak neviem, či robím dobre, resp. či môžem s tými rukami robiť aj niečo iné ako (ne)brať magnezko.
ďakujem za odpoveď pomedzi pôrody 😀

kulicka
15. zář 2008

Ahojte Porodni babicko,

tak jsem tu zas s dotazkem. Posledni dobou ma mimi skytavku kazdy den tak 3x-4x. Teda myslim si, ze je to skytka, pac je to takove pravidelne duchani na miste, kde je mimi. Trva to pokazde celkem dlouho.

Copak to znaci? Dekuji

porodni_baba
autor
17. zář 2008

babyboom je velmi akutní a s přiúpojením domů je to stále nedořešené takže opět v rychlosti 😅

tanuki • 37tt • 8. září 2008 v 16:35..ano točit se můžou až do porodu 😉 nebojte miminka jsou šikovná co se pupečníku týká 😉

evulinkab • 24tt • 9. září 2008 v 09:25...bez námitek. infekce škodí více 😉 miminku neublíží. kvasinky samy o sobě asi předč porod nevyvolají, ale kde jsou je vyšší riziko jiné infekce a ta už by mohla 😔

lili03 • 38tt • 9. září 2008 v 16:31...žádný strach ten váhový odhad je velmi přibližný a nepřesný. miminka přibývají nepravidelně 😉
BPD...bipariewtální průměr hlavičky..ok 🙂 čípek taky ok, maliník můžete 😉

evulinkab • 24tt • 10. září 2008 v 10:00...je to z těch globulí měli vás na to upozornit 😉

porodni_baba
autor
17. zář 2008

lubicanoemi • 38tt • 10. září 2008 ve 21:32 😀 😀 😀 už to tak nějak bude 😀 😀 😀 no a ten babyboom faakt probíhá, jsem sice ráda že se rodí hodně dětí, ale na druhou stranu mě vždycky mrzí že se maminkám nemůžu věnovat tak jak bych chtěla, když jich mám na starosti více ☹
magnesko visaďte, ono už vám teď asi stejně nepomůže nic jiného než porod, můžete zkusit vápník, a koupele v chladnější a teplejší vodě střídavě 😉

kulicka • 33tt • 15. září 2008 v 11:39...neznačí to nic jiného než že mimi škytá, po porodu bude škytat dál, je to naprosto normální 😉

porodni_baba
autor
17. zář 2008

tak hezký den všem, doufám že se sem zase brzy dostanu 🙂 ¨PB

girll
18. zář 2008

zdravim porodní babičko,
dneska sem byla v poradně a Dr.mi měřila břicho metrem a do papíru mi napsala SF38 cm,mohla by jste mi prosím napsat co to znamená???Děkuji 🙂

kulicka
18. zář 2008

Girll, estli te merila od pubisu pod prsa, tak to merila vysku delohy. Nevim jak je to ke konci tehu ale v prubehu se za normalni pocita kolik tydnu tolik cm, tj. ze vyska tve delohy by odpovidala 38 tt 😉 Snad je to ono 😅

maova
20. zář 2008

Dobrý den porodní babičko, chtěla bych se zeptat, do kdy by se měl srovnat cyklus po potratu? Potratila jsem ve 20tt 9. července a od té doby střídavě jenom špiním. Vždycky tak šest dnů špinění, deset dnů klid a tak pořád dokola ☹ Když jsem byla po šestinedělí u doktora, bylo to zrovna po špinění, tak doktoř říkal, že sliznice je nízká jako po MS, tak jsem doufala, že už se to srovná, ale je to pořád stejný. Děkuji předem za odpověď.

lela78
20. zář 2008

Zdravím babi,zeptám se i zde. Kdy bych měla jít na první kardiotokograf? Dle slov mé doktorky je stále času dost,tak nevím. Děkuji za odpověď 😵

helcah
22. zář 2008

Dobrý den, taky mám jeden problém. Moje doktorka má dovolenou čtrnáct dní, naposledy mě kontrolovala před čtyřmi týdny. Od minulého týdne mám hodně intenzivní tvrdnutí břicha, musím vždy chodit v předklonu a mívám ho často tvrdé celou noc. Magne B6 mi už nepomáhá. K tomu mě ještě začalo ze zdola jakoby píchat směrem nahoru, což je vždycky hodně intenzivní a nečekané a trvá to už asi tři dny. V noci to navíc začaly provázet docela silné menstruační bolesti. Zkrátka břicho mě teď bolí skoro pořád tak se chci zeptat zda je to již v tomto týdnu normální nebo bych měla zajít na kontrolu někam na pohotovost. Nebo to značí že můžeme porod očekávat dříve než za čtyři týdny? Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
22. zář 2008

girll • 41tt • 18. září 2008 v 10:11...jak píše kulicka dále, jde o výšku děložního fundu- tedy vzdálenosti od spony. Přibližně odpovídá tt, a ke konci těhotenství opět klesá tak jak klesá bříško 😉

maova • 20. září 2008 v 15:10...20tt už je hodně, dejte svému tělu čas 😔

lela78 • 39tt • 20. září 2008 v 16:44...doporučuje se od 36tt, určitě od 38tt. Zkuste se domluvit v porodnici kde chcete rodit 😉

helcah • 36tt • Dnes v 07:48...pravděpodobně jde o nepříjemné poslíčky a porod pravděpodobně bude dříve než za měsíc 😉

lili03
23. zář 2008

Dobrý den, babi. Dnes jsem byla na vyšetření u dr. a asi hodinu na to ze mě vytekla krvavá tekutina, nebylo to špinění, ale taková vodová krev, nebyl to ani hlen. Promáčelo se to trochu i přes džíny. Volala jsem hned zpátky a říkali, že kdyby se mi něco nezdálo a nějak se to horšilo, mám přijet. Nechci být hysterická a navíc se to od té doby nezhoršilo, teď už jen trochu hnědě špiním. Tak jsem si říkala, že počkám do zítra, jestli se něco nezmění. Hlenová zátka to asi není, že? Nebo to s tím může souviset? Vím, že takto na dálku to nejde úplně říct, ale možná máte podobné zkušenosti, že to může zátka být. Bojím se, abych něco nezanedbala. Jinak dnes jsem byla ráno otevřená na 1 prst. Nic mě nebolí, poslíčky možná už nějakou dobu mám, ale nevím, nebolí to.
Uf, už aby se porod rozjel, ty nervy jsou hrozné 😅

marci
24. zář 2008

Porodní babičko mohla byste mi prosím vysvětlit zkratky a míry na základě kterých mi byla odhadnuta váha mimča v 37+1 tt. BPP 37, AC 37, FL 35, odhad váhy 3000 g, lze z toho vyčíst průměr hlavičky? Na kontrole v porodnice v 38+1 tt mi byla odhadnuta váha 3600 g. Vzhledem k tomu, že měřím 152 cm a teď na konci těhotenství vážím 58 kg mám obavu o to, že nebudu schopna rodit normálně (rozměry pánve měřené na začátku těhotenství 24-23-30-20). V porodnici se ale netvářili, že by byl někde problém...... Jsem z toho docela vystresovaná 😖

kulicka
24. zář 2008

Lili, ja bych rekla, ze to byla hlenova zatka, ale pak ctu, ze jsi pri vysetreni byla uz otevrena na 1 prst, tak nevim estli je to "kompatibilni".

helcah
25. zář 2008

Já bych se ještě chtěla zeptat jak dlouho před porodem můžou být posly? Pokud to teda jsou posly, včera jsem je měla 3x. Vždycky mě začnou ukrutně bolet záda jako by mě někdo násilím lámal kosti, břicho bolí ale to se dá vydržet a mám pocit že potřebuji ihned akutně na WC, úplně mě to tlačí, ale nakonec to po pár minutách přejde a je po všem. Jakoby silné menstruační bolesti jsem už měla před týdnem, ale proti tomuhle to byla brnkačka.Tak doufám že se to takhle nepřipravuje celý měsíc, protože to je k zbláznění.

teufelchen
25. zář 2008

Dobré ranko...ja bych se chtela zeptat.V cem je problem, kdyz i po 30minutove prochazce mne zacne strasne bolet bricho.Dostanu krece a nepomuze ani sednuti na lavicku.Musim jit domu a lehnout si. ☹ Nechci byt porad doma, ale mam strach nejak jit sama ☹ Jinak cele tehu probiha v norme.Dekuji moc za odpoved a preji hezky den! 😉

porodni_baba
autor
25. zář 2008

lili03 • 39tt • 23. září 2008 ve 20:22...může jít o hlenovou zátku i o vodu plodovou, nelze rozlišit, při pochybách nuno navštívit lékaře nebo porodní sál. 😉
Užijte si posledních pár klidných dní, udělejte něco jen pro sebe, relaxujte, za pár dní už na klidné chvilky budete jen vzpomínat 🙂

marci • 40tt • Včera v 10:13...BPP (běžněji BPD) biparietální průměr hlavičky miminka, AC- obvod bříška, FL délka jeho stehenní kosti- ta čísla která jste uvedla, ale neodpovídají daným rozměrům, ale jejich převodu na týdny těhotenství. To znamená že hlavička a bříško odp. 37tt a nožička je trošku menší asi na 35tt, ale není to žádná disproporce nebojte- 2tt rozdíl +- je naprosto normální- nelze to změřit naprosto přesně 😉
Ale průměr hlavičky z toho vyčíst nejde- jako v mm, pouze to že odpovídal 37tt 😉
Vystresovaná nebuďte, není k tomu důvod, že porod nepůjde se může stát kdykoliv a komukoliv, i vysoké mamince. Těšte se ne miminko, pokud problém opravdu nastane v porodnici při vašší výšce, a pokud by byl v termínu vyšší váhový odhad miminka, s císařským řezem váhat nebudou.
Hodně štěstíčka a pak se přijďte s chlapečkem pochlubit.
Ty váhové odhady jsou přibližné nebojte a věřte si- to dělá hodně moc 🙂

porodni_baba
autor
25. zář 2008

kulicka • 34tt • Včera ve 14:48...teoreticky to kompatibilní je, i když se to zdá nelogické 😉

helcah • 37tt • Dnes v 09:34...posly mohou být i dlouho dopředu, bohužel. Pokud by trvaly déle zkuste teplejší vanu nebo sprchu na záda a podbřišek, měla by vám ulevit 😉

teufelchen • 22tt • Dnes v 10:30..no to mi jako zcela normální těhotenství nepřipadá- půjde pravděpodobně o dráždivou dělohu- od kdy ty potíže máte. Bude třeba návštěva těhotenské poradny, vyšetření a pravděpodobně klidový režim a magnesium 🙂

lela78
25. zář 2008

Milá babi,děkuji za odpověď ohledně kardiotokografu. Nicméně mi bylo mojí gynekoložkou sděleno,že ho není potřeba dělat,jen až při přenášení ☹ Tak doufám,že je vše jak má být. Hezký den

teufelchen
25. zář 2008

Babicko...taky dekuji za odpoved.Ja jsem to uz svemu gynekologovi rikala a on rikal, ze je to normalni.Poradnu mam 1.10...tak mu to znova hezky reknu a uz se nenecham jenom tak lehce odbit. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru