Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad beny:
bylinky se v tehotestvi samozrejme muzou jen je treba vedet jake ano a jake ne:
medunku vam na spani velmi doporucuji...bez chemie a neblaheho ucinku na mimi dosahnete spanku a odpocinku, coz je velmi dobre...
medunka je v tehu neskodna...pomaha i pri predcasnych kontrakcich na jejich zklidneni, i na vysoky tlak v tehotenstvi...
pro lepsi spanek lze pridat i tymian
medunku pak vyuzijete i v sestinedeli...ma dobry vliv na odtok ocistku a pohladi dusicku 😉

lenycka
14. čer 2007

Dobrý den, to jsem zase já 😉
Když tady píšete o bylinkách - včera jsem si koupila lněné semínko a probíraly jsme s holkama ve Společném termínu, kolik a jak správně připravovat? Stačí 1 lžíce denně, nechat dojít do varu asi tak v hrnku vody, nechat trochu vychladnout než se vytvoří hled a poté konzumovat? Nebo stačí konzumovat i jen tak, bez přelití vodou?
Děkuji 🙂

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad petimat: mam dve zkusenosti s trojcaty jednu dobrou...kdy se narodila vcelku skoro donosena...a jednou s pani ktera prisla na redukci a o zbyla 2 mimi nasledne prisla...
pokud svagrova otehotnela spontanne...podporujte ji v tom, ze na redukci nesla...je to dobre...priroda to takhle chtela...a kdyz bude chtit nejake miminko vzit udela to a treba se prestane vyvijet...tim ale svagrovou nedeste...jiste si jiz dost uzila s lekari (ona deloha je preci jen puvodne konstruovana na jedno mimi)...podporujte ji...ceka ji jeste mnoho tezkeho ale na konci mozna 3 krasne zdrave deti...
snazte se ji co nejvice ulehcit ty tydny ktere bude muset stravit doma nicnedelanim...
zajistete s rodinou peci o domacnost i o ni, hlavne po psychicke strance, aby se necitila na vsechno sama...nepisete jak se k tomu stavi jeji partner, ale asi dobre, kdyz byla tak silna ve svem rozhodnuti redukci nepodstoupit...
preju vam hodne stesti a hodne sily vam i svagrove budete ji potrebovat 🙂 😉 Dobre to dopadne jen na to takhle myslete...
TO tehu je samozrejme velmi rizikove a kazdy tt ktery budou v brisku bude dobry 😉

skate
14. čer 2007

Dobrý den, mohla byste se prosím, prosím více rozepsat o streptokoku? Kdy vyjet do porodnice (autem jsem tam do 5 minut)? Jak to může miminko ohrozit? apod.

porodni_baba
autor
14. čer 2007

leni77: respektujte sveho muze a do niceho ho nenutte, stejne tak jako se u vas bude s prubehem tehotenstvi menit chut na sex, stejne je to i u nej...
a jeho obava aby neublizil miminku na ktere se asi velmi tesi je pochopitelna 😉 Zkuste si o tom promluvit...vysvetlete mu, ze jste se dostali za hranici, kdy uz je miminko zivotaschopne, a ze byste chtela lasku citit i jinak...navrhnete treba polohu na konicka...kdy vy sama budete moci urcit hloubku pruniku a tim nebude muset mit strach...
vysvetlete mu, ze ve vyvolani predcasneho porodu neni rozdil mezi druhem sexu...tedy oralni je vcelku srovnately...zalezi spise na vasem orgasmu...
ale zadne milovani nemuze miminku ublizit pokud je to s laskou...v tehu neni jiny problem a nejste blizko terminu...
pokud trpite na zanety...pred sexem jiste sprchu, a lepe i po nem, ale jinak obavy nemejte 😉
hodne krasneho milovani s vasim muzem vam preju 😵

romiss
14. čer 2007

ahojky babi 🙂 mám takový dotaz mám kamarádku,která má teď v sobotu termín a minulý týden se jí teprve otočilo mimi hlavičkou dolů,ale včera byla na kontrole a doktor,který nemá UTZ jí řekl,že ho má zase příčně...chci se zeptat,jestli je to možné,aby mimi tak cestovalo...děkuji za odpověď Romča

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad anney: budete rodit podruhe...to CS mi nepripada nijak tragicke 🤐 s tim jeste muzete klidne prenaset....myslim, ze postaci lezet...pro dobry pocit si muzete panev podlozit slozenou dekou tak aby byla vyse nez ramena....tak se da lezet i na boku, cimz se vyhnete nevhodnemu lezeni na zadech 😉
Myslim, ze hospitalizace nutna nebude, pokud tedy vydrzite jeste tyden do 36tt ukonceneho....to uz je miminko prakticky donosene....
a znam i maminky, ktere s otevrenim na 3-4cm chodily po svete i nekolik tydnu a treba jeste i par dni prenasely 😎 😉

sisstin
14. čer 2007

ahoj porodní babičko 😵 tak já stále chodím do práce..dá se to vydržet..ale mám jeden problém..celý den stojím..takže mě pak večer šíleně bolí kyčle..když si lehnu...a pak chci jít třeba na záchod...tak se tam sotva doplazím.. 😒 nemáš na to nějaký trik? 😉

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad klararas: s kontrakcemi po 12minutach v 31tt jiste patrite do porodnice 😒 oni to pravdepodobne poslicci jsou...ale to ze nemaji vliv na otevirani a tim i na predcasny porod takhle na dalku nevysetrim 😅 takze priste radsi k lekari i pokud by se to uz neopakovalo, hlavne hodne odpocivejte...i kdyz nevim jak to s 2ma holcinama zvladnete 😉 ...alespon 36tt by byl fajn...
a bourka na to opravdu mohla mit vliv...je to zmena atmosferickeho tlaku a ta na nas vzdycky pusobi 😉

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad dendisa: jak vam radi pipisek, ale vy to asi budete mit jednodussi nez v praze...na okrese stale plati jakesi spadove oblasti takze tam kam patrite vas jiste vezmou...ale klidne tam zavolejte na porodni sal nebo na ambulanci a zeptejte se za to nic nedate 😉
Kdybyste v tomto tt zacala predcasne rodit stejne by vas prelozili do porodnice vyssiho typu...kde je k dispozici detske ARO ci JIP...
od brany vas jiste nikdo nevyhodi, ale je spravne ze se zajimate...
nejlepsi budou informace primo od zdroje...takze tam klidne zavolejte nebo pokud to nemate daleko klidne se tam zastavte a poptejte 😉

klararas
14. čer 2007

Mockrát Vám děkuji za odpověď. Dnes ráno jsem byla u své gynekoložky na prohlídce. Řekla mě, že nález už tam je. Malej je hlavičkou dolů, ale to se může ještě párkrát otočit a pro jistotu mám k ní chodit 2x týdně na kontrolu.
Obě jste se v odpovědích shodli. Moc díky Klára

porodni_baba
autor
14. čer 2007

kata76: je to v podstate presne jak pisete...nebojte se vsechno bude vporadku 😉

ad lenycka: 1lzice denne staci, ale spise bych je umlela nebo rozdrtila a pojedla treba s jogurtem...pripada mi to chutnejsi, ale proti gustu 😀
hlavne u toho pojidani seminek dost pijte 😉

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad skate: a streptokok 😀
streptokok skupiny B...tedy GBS se zjistuje sterem z porodnich cest provadenym okolo 36tt...
vysledkem pak je:
1/ ze se streptokok B nenajde...pak jste GBS negat. ...coz vam vetsinou i napisou na prukazku
2/ streptokok B se najde....jste GBS POZITIVNI!! coz vam taky vetsinou a hezky cervene napisou na prukazku 😀 aby nas to pak v porodnici hezky trklo 😉 pro vas neni riziko zadne...uvadi se v odborne literature, ze asi 1/2 ceskych zen streptokoka ma....a zijete s nim v naproste souhre...jedine pri cem vadi je porod...muze ohrozit miminko a to zejmena infekci plic a neslednymi problemy s dychanim...muze skoncit az prechodnym pobytem na detske JIP a umelou plicni ventilaci (tedy za mimi dycha pristroj)...ale to vas nestrasim....jen pisu jak to je ☹
pro tohle vsechno co by mohlo nastat se snazime tomu zabranit a streptokoka tesne pred porodem zalecit 😉 tzn. ze vy se snazite dorazit do porodnice vces aby stihli vykapat alespon 2 davky ATB ...pokud nejste alergicka na penicilin....bude vam kapat PNC po 4 hodinach....takze teoreticky staci 5 hodin pred porodem...to ale nikdo neodhadne jak rychle budete rodit...proto s odjezdem do porodnice moc neotalejte...
samozrejme pokud rodite poprve vyckejte pravidelnych kontrakci tak po 10-7mi minutach...pri odtoku vody nebo zakrvaceni jedete samozrejme ihned 😉
snad je tohle vycerpavajici odpoved ohledne streptokoka...pokud vas jeste napada neco...piste 🙂

porodni_baba
autor
14. čer 2007

ad romiss: mozne to samozrejme je, zvlaste pokud kamaradka neceka prvni mimi, miminko je mensi, ma vice vody...tedy proste a jasne vice prostoru pro pohyb...dulezita je poloha se kterou pak pojede do porodnice... 😉

skate
14. čer 2007

Děkuji moc.

porodni_baba
autor
14. čer 2007

sisstin: vite davno, ze si myslim, ze byste mela vice odpocivat... ☹
neslo by alespon v praci zaridit, ze byste si cas od casu sedla a dala nohy alespon nachvili nahoru...tak by se kyclim, alespon trochu ulevilo...pak zkuste najit nejake ulevove cviky....nebo at vam vase skvela gynekolozka poradi nejakeho fyzioterapeuta nebo rehabilitacni sestru...ktera by s vami alespon 1 za tyden cvicila 😉

sisstin
14. čer 2007

babičko: díky za radu..ale je to dost neproveditelné..a v práci mi volno nedají na nějaké cvičení..ale tenhle měsíc končím..radši budu na ÚP 😉 jenom..ty kyčle jsou normální v těhotenství? Já s tím měla problémy jako malá..levý kyčelní kloub jsem neměla dovyvinutý..ale pak se to nějak spravilo samo..takže asi od deseti let to neřeším 😕

porodni_baba
autor
14. čer 2007

sisstin: rozumne reseni...ty kycle jsou opravdu v tehotenstvi normalni...ono vlivem hormonu dochazi k tomu, ze se spojeni v kloubech rozvolnuji a to pak muze delat problemy...nic vic nez odpocinek a trocha cviceni na to neni...vyleci vas az nakoci porod krasneho zdraveho mimiska 😉 preju hodne stesti 🙂

sisstin
14. čer 2007

porodní_baba: děkuji 😵

lenycka
14. čer 2007

No mně se právě moc nechce do toho přelívání horkou vodou a pojídání slizu, tak jsem právě tajně doufala, že existuje i nějaké přijatelnější řešení 😀
Tak super, jdu drtit! Děkuji za radu 😎

leni77
14. čer 2007

Moc děkuju za rady, třeba se budou hodit i někomu dalšímu 😅 .

barnovi
14. čer 2007

Krasny den,taky bych mela dotaz,mela jsem v planu pit malinikovy caj,ale nevim,jestli je to v mem pripade vhodne: ve 26tt jsem byla hospitalizovana v nemocnici,mela jsem zkracene deloz.hrdlo na 1,5cm,cipek velmi mekky a pravidelne kontrakce po 5 minutach. Nastesti mi to kapackama zastavili. 5tydnu jsem tam lezela,brala jsem gynipral,magnezium a nejake injekce na vyvoj plic,7x kapacka. Stav se zlepsil a ted lezim doma,hrdlo 3cm,mekky cipek,beru 2x denne magnosolv jelikoz mi tvrdne bricho,nekdy jen tak 15x za den,ale nekdy to presahne i na 40x denne.Moc dekuji za radu RADKA.

macanet
14. čer 2007

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak píše výš lenycka, včera jsme měli debatu na téma lněné semínko.Mě bylo v porodnici řečeno, že když se to jí syrový a jen zapíjí, že to nemá ten efekt, co by to mělo mít, že to jaksi jen prožene a dostane se to rychleji z těla ven.Sliz, že se dostává pomaleji.Naštěstí mi ten sliz chutná, ale tak jak to vlastně je a jak ten sliz funguje? Bylo nám řečeno, že napomáhá lepšímu otevírání, stejně jako maliník a že podporuje sekreci v porodních cestách a miminku tak usnadníme cestu ven.

lajla
14. čer 2007

dobrý den, chtela bych se zeptat ohledně pohybů mimiska..zdá se mi, že pohyby citím stále mene a mene misto naopak..pres den, i kdyz lezim, tak obcas kopne, ale strasne malo, jinak nic..zkousela jsem ji rozhybat, tak mi zato nejaky ten kopanecek dala, ale nic moc..a nechci si porad rozhoupavat bricho..vecer se to vetsinou zlepsi, ale pres den o ni skoro nevim..je to prosim normalni, nebo se mam obavat? mozna je to i tim pocasim, nevim..

beny
14. čer 2007

moc moc děkuji porodní babičko.Já se určitě zas na něco zeptám.Mějte se moc krásně 😉

simus
14. čer 2007

lajlo, nejsem por. babka. , ale přesně toto jsem měla taky a trvalo to asi měsíc, lenoch líný to byl , s nervama jsem byla na pokraji, pořád jsem ho budila jestli žije.... ale po 30tt se otočil hlavičkou dolů a od té doby jsem dokopaná fest🙂

porodni_baba
autor
15. čer 2007

ad barnovi:
dobry den radko, sama asi citite, ze ve vasem pripade ted neni malinikovy caj to prave....ale na druhou stranu...duvod predcasneho porodu jiz zrejme pominul....takze uplne vzdavat se nemusite 😅 U vas bych doporucila zacit az po 36. ukoncenem tt, jednim salkem a po tydnu zvysovat na 2 pak na 3....to uz budete po 38.tt tedy v terminu porodu a nic se nemuze stat...on uz i ten 36.tt je bez problemu...
Pokud ted mate 3cm hrdlo a stale pojidate magnesium je dost pravdepodobne, ze nakonec jeste budete prenaset 😀
Malinik by sam o sobe kontrakce vyvolat nemel...spise uvolnuje...
Pokud byste potom pila a mela pocit, ze je tuhnuti hodne caste, tak s tim prestanete 😉

porodni_baba
autor
15. čer 2007

ad macanet:
hlavni vyhodou je to ze lnene seminko procisti strevo a zabezpeci jeho spravnou funkci a to udela mlete stejne jako prelite horkou vodou...
pokud jde o cenne latky ktere v nem jsou,..tam uz mi prijde ze ta horka voda tak vyhodna neni...
ale ja vzdycky doporucuji maminkam to drcene a o tom slizu jsem se dozvedela az tady na konikovi...ale kdyz se to takhle traduje tak na tom asi neco bude...
pro jistotu si dejte 1 den syrove a 2 den varene a mate to pojistene ze vsech stran 😀
Ten sliz by mel opravdu asi tvorit hlen v porodnich cestach, kt pak pomuze snadnejsimu vyklouznuti mimca behem porodu...
to mi spis prijde jako dobra teorie, ale v praxi nevim... nevim...
jinak spravna fce je opravdu v tom, ze podporuje pohyb strev a tim i trochu drazdi delohu k praci- k treninku...
Jezte co chutna vam...ale me uprimne z pojidani slizu jima hruza 😀 😉

porodni_baba
autor
15. čer 2007

ad lajla:
myslim, ze je to zcela normalni....a simus to jen potvrzuje 😎
ono se to vnimani pohybu s casem meni...tak jak je ted nejvice vnimate jen vleze vecer...coz je velmi caste...za par tydnu uz to bude uplne jinak ...
a treba mi jednou date za pravdu, ze to casem bude az neprijemne 😉
hlavne budte v klidu, kazde mimi je jine...a stejne tak jako po porodu nektera miminka jsou temperamentnejsi a nektera mene...tak i v brisku je kazde jine....to vase ma ted hold obdobi lenosti 😀 ...vsak ono ho to zase prejde 😉

macanet
15. čer 2007

Děkuji za odpověď a ten sliz, zas taková hrůza není, nám červencovkám docela chutná 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru