Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
13. srp 2007

sisstin...zkuseny porodnik pozna pohmatem 😉 pri nejistote prijde samozrejme na radu UZ 😎

sisstin
13. srp 2007

porodní_baba: díky moc 😵

giorgina
13. srp 2007

dobry vecer vsem, mela bych dotaz: na co poukazuje bilkovina v moci?

porodni_baba
autor
13. srp 2007

giorgina...osamocene nic...a hlavne zalezi jake je ji tam mnozstvi...ve spojeni s vysokym tlakem a nekdy i otoky poukazuje na riziko nemoci zvane preeklampsie 😖

giorgina
13. srp 2007

dekuji za bleskovou odpoved

veendula
13. srp 2007

por.babi takže je normální že jsem otevřená na prst?(žetam vsunu kousek prstu?jestli ano tak děkuji za uklidnění,aspon budu lépe spát 😉

porodni_baba
autor
13. srp 2007

giorgina...neni zac 🙂

veendula...je to naprosto normalni...spete jako miminko 🙂 🙂 😅

artuse
13. srp 2007

porodní babi, díky za odpověď...já si ten tlakoměr koupím a budu měřit doma, jen se chci zeptat, jaká je hranice, jaký tlak je v těhu v pohodě?
Lékař mi opravdu k tomu nikdy nic neřekl, i když jsem se mu zmiňovala, že mi otékají prsty na rukou. K tomu řekl, že pokud se dramaticky! nezvyšuje tlak a není bílkovina v moči, tak je to ok.
To vyšetření konečníku je kvůli občasnému zakrvácení po stolici, je bez přípravy (bez projímadla), takže jen konečníku, ne tlustého střeva, já se tam objednávala už před dvěma měsíci a samozřejmě jsem říkala, že jsem těhu, ale přesto se trochu obávám 😲
pěkný večer 🙂

porodni_baba
autor
13. srp 2007

artuse...hranice je 140/90...cokoliv nad uz je spatne...cim vys tim samozrejme hur...lekar ma zrejme pravdu, ale tim, ze tlak zmerite doma se ujistite, ze jde opravdu jen o syndrom bileho plaste a ze se nic nedeje 😅
to vysetreni konecniku je endoskopicke? a jak velky ma smysl pokud pujde jen o konecnik?

artuse
13. srp 2007

babi, díky, doufám, že půjde jen o syndrom bílého pláště...jestli je to vyšetření endoskopické tak to teda netuším ☹ mám podezření na chronickou trhlinu konečníku, tak aby se to potvrdilo nebo vyvrátilo a mohlo se to případně léčit...jinak kdysi jsem byla i vyšetření celého tlustého střeva, ale to bych v těhu teda nepodstoupila 😔

porodni_baba
autor
13. srp 2007

artuse...tak to je jiste potreba resit...budte klidna kdyz lekari vedi ze jste tehu jiste budou delat vsechno aby vysetreni bylo co nejmene zatezujici a stresujici pro vas i mimco 😉

artuse
13. srp 2007

babi, moc děkuju za uklidnění...těhu určitě nepřehlédnou 🙂 jen doufám, že to nebude nějak bolestivé a něco se při tom nestane...
dobrou noc 🙂

porodni_baba
autor
13. srp 2007

doufam, ze na tehulku budou velmi setrni 😔 Nic se nestane nebojte...dejte nam potom vedet jak jste dopadli 😅 dobrou 🙂

artuse
13. srp 2007

babi, jste hodná, díky 🙂

leni77
13. srp 2007

Babičko a Renuno děkuju. Po dopegytu je tlak nižší, průměrně 135/ 80, bílkovina v moči naštěstí není ( může se ještě objevit v dalších týdnech?). S otoky nohou jsem smířená, i když se vejdu jen do jedněch pantoflí 😅 . Ale to brnění a bolest rukou se mi nezdálo. Zkusim o trochu zvýšit ten vápník a hořčík. Karpální tunel si vyhledám. Díky 🙂

sparka
14. srp 2007

porodni babicko mockrat dekuji za odpoved,mela jsi pravdu stale jsme 2v1 a aktivni jsem azaz a sex mame kazdy den a ty nasi berusce ne a ne se zachtit podivat na tatinka a maminku.. ☹ preji krasny den 😀

cert..ova
14. srp 2007

dobrý den, děkuji vám za odpověď, i když už je to dýl.prosila jsem vás o radu ohledně hodgin-nynější těhotenství. teď jsem podle ult.12+3, dle ms 11+5, odstěhovala jsem se do mělníka a tady se nedělá screening v I.trimestru, ale já bych ho chtěla, nevíte kam se mám obrátit? bojím se ohledně těch chemoterapií a ozařování i když jsou to 4 roky zpátky a prosím vás, stáří těhotenství je přesnější dle ult. nebo menses? moc děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
14. srp 2007

leni77...bilkovina se jeste objevit muze proto je dulezite to hlidat 😵 To brneni rukou je opravdu normalni a bohuzel krome vitaminu a mineralu se s nim nic delat neda ☹

sparka...nechte to na mimco a na svem tele...pokud byste opravdu dlouho prenasela a mimcu se nechtelo nezbyde nez porod vyvolat 😒 ...ale na to myslim jeste mate cas 😉

cert..ova ...obratila bych se na nekterou z prazskych klinik (z Melnika do Prahy neni tak daleko...udelejte si vylet 😅 )...myslim, ze mate nejvyssi cas nekam zavolat a objednat se (zkuste Apolinare, Podoli nebo Gennet...nebo kteroukoliv jinou ale zacla bych s temito...kontakty jiste na internetu najdete...volala bych asi primo na UZ pracoviste..). Chemoterapie a ozarovani se nebojte...4 roky jsou dlouha doba a ted jste prece vporadku 🙂 stari tehu je presnejsi podle PM pokud se na zacatku tehu tak do toho prvotrim. screeningu nelisi o 2 tydny a vice coz u vas neni (lisite se o 5 dni..to je naprosto v norme 🙂 ). Preji hodne stesti a dejte vedet jak to dopadlo se screeningem...

cert..ova
14. srp 2007

mnohokrát vám děkuju za odpověď, moc jste mě uklidnila 😅

natama
14. srp 2007

preji hezky den, rada bych se zeptala, kdy je mozne stetoskopem nebo dopplerovym ultrazvukem nebo jinak nez normalni ultrazvukem, zaznamenat srdecni akci. vim, ze jste na to jiz odpovidala, ale nejak to v tom mnoztvi dotazu nemuzu najit. moje gyn ma neco, co pry, podle kamaradky, vypada podobne jako takovy zvon, co se driv pouzival, akorat v modernim provedeni a digitalni, co by to mohlo byt? 😀
dekuji a omlouvam se za otazku, co uz byla.

mirka19
14. srp 2007

Ahoj porodní babičko. Sice se mi podařilo otěhotnět, ale mimi nevydrželo a v sobotu, byl to 5 týden těhotenství, jsem začala krvácet. V neděli jsem šla na vyčištění a večer mě pustili domů. Včera mi bylo dobře, jen když jsem si sedala, trošku mě zabolelo v podbřišku. Dneska bolest v podbřišku cítím i ve stoje, sice ne moc, ale cítím. Taky mám pocit jako by na omdlení a je mi trošku nevolno od žaludku, ale nezvracím. A taky mám návaly horka a pocení. Teplotu nemám. Krvácela jsem do nedělního večera a potom krvácení přestalo a už nebylo ani téměř žádné špinění. Patří tyto příznaky ke stavu po revizi a nebo bych pokud budou přetrvávat měla znovu zajít na gynekologii? Při odchodu z nemocnice jsem lékaře vůbec neviděla a tak jsem ani neměla možnost se zeptat jak má probíhat rekonvalescence po tomto zákroku.

zusma
14. srp 2007

Dobrý den porodní babičko.
Dnes začínám 29tt a cca druhý den mám poměrně silné bolesti v zádech -respektive pouze v jednom místě, a to úplně dole nalevo od kostrče či jak se to tam přesně nazývá. Jedná se o pichlavou bolest,která se projevuje pouze při chůzi. Jinak mě záda jako taková nebolí, ani mě nic jiného netrápí. U doktorky jsem zatím nebyla.

Dá se s tím prosím něco dělat a máte nějaké doporučení, jak bolest zmírnit? Nebo se jedná o běžný těhotenský problém bolení zad, se kterým se nedá "nic" dělat a člověka to buď přejde anebo to musí nějak vydržet??
Žít se s tím zatím dá, ale při chůzi je to velice nepříjemné ☹
Děkuji 😉

macek28
14. srp 2007

Porodní babičko,moccc děkuji za rychlou odpověd.Odběr plodové vody podstoupím vzhledem k věku,pak už snad budu klidnější a budu moci už konečně nakupovat věcičky pro mimi.

adrianav
14. srp 2007

Dobry den,byla jsem na kontrole u pana doktora a ten mi zapsal do prukazky veci kterym moc nerozumim tak jsem vas chtela poprosit jestli by jste mi je nevysvetlila..pan doktor toho totiz moc nenamluvi 🙂 ...takze nerozumim tomu co je vyska fundu-mam u toho napsane F31...dale cipek 1,očl.(to nak nevim co je to za zkratku🙂)...a jeste rozšířený dolní segment a za tim 4 vykricniky 😅 .doktor neni zadna mluvka tak bych prosila o radu vas 😉 ..dekuji

robi
14. srp 2007

ahoj,
mela bych dotaz: (asi) jsem tehotna (dva testy ukazaly dve carky), vim to od pondeli, minuly tyden jsem mela straslivy krece v podbrisku (jako na MS ale asi milionkrat horsi) a porad mam bolesti v podbrisku (hlavne kdyz vic chodim nebo stojim), ale co je hlavni: strasne spatne se mi dycha, jako kdyby nemuzu "popadnout" dech, jako bych se zapomnela nadechnout a pak se nemuzu "dodychat", porad dycham zhluboka, ale jako by to nestacilo, je to neprijemny pocit, jako kdyz se dusim... jako kdyz se clovek mooc přejí a pak se nemůže nadechnout, tento pocit mam od patku... dekuji za odpoved (v patek jdu k dr, takze ji vsechno reknu, ale chtela bych vedet co nejdriv, co to znamena...)

janina7
14. srp 2007

Dobrý večer porodní babičko.Chtěla bych se zeptat:Dnes jsem dostala od Dr.vaginální čípky GYNO-PEVARYL 150mg +krém,ale mám obavy,jelikož je v návodu napsané,že se dostává i do krevního oběhu jestli to nemůže ublížit miminku.Jsem ve 33tt těhotenství a v letáku píšou,že se v těhotenství může jen pokud přínos léčby převýší případné riziko,tak mám obavy.Můžete mi prosím odpovědět?Co se vlastně dostává do organismu a zda je můžu bez obav použít?Jsou 3+krém.Moc děkuji.

acornika
14. srp 2007

moc děkuji za odpověď 🙂

petra2204
15. srp 2007

Porodní babičko, prosím o radu. Jsem 39+4 tt a už 14 dnů mě bolí třísla a okolí stydké kosti. Nemáš prosím nějaký typ, jak tyto potíže zmírnit? Ptala jsem se i sportovců, co dělají s nataženými třísly, tak prý ledovat a nechat v klidu. Dělá mi problémy chůze, zvlášť večer po celodenních aktivitách a v noci, když jdu na WC, tak se můžu po... a nemůžu tam dojít 😀 😝 . V noci mě brní ruce a necítím prsty, ale to se dá rozvičit a pokud si přes den zacvičím cviky na záda, je to mnohem lepší. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

kirax
15. srp 2007

dobrý den,dnes jsem byla na kontrole,a potřebovala bych objasnit několik pojmů,jestli budete tak hodná.mám tam napsáno F=P/+4 4/2 PPH
a pak ještě lig.norm
taky jsem se celý týden klepala strachy,že jsem otevřená,to už jsem vám tady psala,že tam v pohodě vsunu kus prstu(do čípku) a paní doktorka mi řekla že je hrdlo uzavřeno! 😀 sem z toho fakt magor 😅

porodni_baba
autor
15. srp 2007

natama ..rekla bych ze ma maleho rucniho doplera...pristroj na bazi UZ kterym jdou poslechnout srdecni ozvy....cca od 12 tt...bezne se to dela az tak od 20tt ale prakticky to lze asi od toho 12tt jak u koho 😅

mirka19...velmi me mrzi, ze to vase mimco vzdalo...ale priste uz to jiste dopadne....vsechny priznaky co popisujete muzou patrit k revizi, kterou jste prodelala...ale pokud by prekonaly jiste patrite do nemocnice...nebo min navstivte sveho gyn....hlavne bylo spatne ze si s vami lekar v nemocnici nepromluvil 😠 😉

zusma...zrejme jde laicky receno o tzv. uskrinuti nervu...neni samozrejme uplne ale v miste kde nerv opousti paterni kanal je jakoby utlacovan...zmenou pomeru v tehotenstvi...moc se s tim delat neda...muzete zkusit nejakou rehabilitaci...samo s odkazem na to ze jste tehulka 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru