Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

bielanevesta
25. kvě 2007

P.B. máte fakt moj obdiv ako to zvládate 😵

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

bielanevesta...zatim se to da 🤐 😵
Manzel uz me zna, ze kdyz se do neceho zakousnu, jentak nepustim 😀

ammalka
25. kvě 2007

ahojky porodní babičko, včera mě tlačil podbřišek, tak jsem šla na "velkou stranu" a jak jsem zatlačila, tak jsem měla menší výtok, dnes je už vše ok, až na ty asi 14denní bolesti podbřišku, které občas přestanou a někdy se zase vyskytnou? Mám strach, abych o mimi nepřišla a nebo aby to nebylo mimoděložní těhotenství?

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad ammalka: obcasne bolesti v podbrisku jsou na zacatku tehotenstvi normalni a nic spatneho neznamenaji....
nebojte se vsechno bude v poradku...o tom zda je vse sporadku a zda se nejedna o mimodelozni tehu vas ubezpeci jedine vas gynekolog, kdyz vas prohledne a nabere vam krev + udela UZ...
takhle nadalku se nic blizsiho bohuzel rict neda ☹ 😉

ammalka
25. kvě 2007

A je normální při těhu mít občasný výtok když není s krví, prostě jen obyčejný bílý výtok?
S těmi bolestmi v podbřišku jsem to včera říkala tchýni a ta říkala, že nic takového při třech dětech nepociťovala, že to asi normální není. Ale holky na modrém koníku říkají něco podobného, tak se nebudu znepokojovat.

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

tehotensky vytok je normalni 😉 pokud nezapacha, nesvedi, nepali ci nijak jinak neobtezuje 😎
bolesti v podbrisku byt nemusi (viz pripad vasi tchyne) ale nadruhou stranu jsou pomerne caste (viz vas pripad) 😉

ammalka
25. kvě 2007

děkuji moc za rady, v pondělí jdu k dr., tak jsem zvědavá jak to bude poprvé probíhat, když jsem měla 18.4.MS naposledy, dostanu už těhotenskou průkazku? A jak to vůbec bude poprvé probíhat. Když budou brát krev, musím být na lačno? A první utrazvuk musí být asi vnitřní, že?

anney
25. kvě 2007

Chtěla bych se ještě optat, víceméně ze zvědavosti, co je pravdy na tom, že třeba maliník, lněné semínko a tak, může podpořit příchod porodu.Myslím, když se třeba už přenáší nebo tak.Jsou to babské rady nebo opravdu mají nějaké účinky.A jestli by jste nám třeba něco neporadila???? 😀 😀

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

jak to bude probihat a zda dostanete tehu prukazku zavisi na zvyklosti vaseho lekare. Obvykle je to ale takto...nalacno byt nemusite, vsechny nabery ktere se delaji nevyzaduji byti na lacno...vetsinou se zacne tim, ze se nabere tehotensky hormon...hCG...vy jeste v pondeli nebudete podle PM ani ten 6tt takze prukazka by byla jeste predcasna (vetsinou se vydava az na kontrole ve 12tt, nekdy o neco driv...az ve chvili kdy jsou vsechny nabery...ty se tam zapisou...
Udela vam UZ..opravdu vnitrni...a nebudte zklamana ani na nem nemusi byt poradne nic videt...v tom pripade si vas pozve na kontrolu s odstupem...asi 1 tydne a uvidi se jak dal
Ono jeste k te prukazce...neni nic jednodussiho nez vam ji dat hned...hodne zen, ktere si nasly 2 carky na tehu testu po tom i touzi...nebude v ni ale nic nez vase inicialy...a neni nic smutnejsiho, kdyz pak prijde zena tzv. na vycisteni v 8tt (a ze se o stane az v 1/3 tehotenstvi, ze je neco spatne a priroda sama uzna a miminko se dale nevyviji)...a ta zena si sebou nese tehu prukazku s miminkem na horni strane...podle me je to jen zbytecne trapeni, ale to nechavam na vas
tohle vas samozrejme nema vydesit...u vas je jiste vsechno v nejlespim poradku a v pondeli se domluvite se svym lekarem/lekarkou...
pak dejte vedet jak to vsechno dopadlo 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad anney:
K vyvolani porodu...dari se pouze pokud je mimi pripraveno se narodit...
my dodnes jeste presne nezname co porod vyvolava...vime toho hodne ale vsechno a presne ne, ale je zjisteno, ze ve spousteni porodu ma velkou ulohu mimi samo.
Caj z maliniku se obecne doporucuje od 34.tt...v davce 3-4 hrnky denne...uvolnuje svaly male panve...povzbuzuje latkovou vymenu ve streve...tim i pravidelny pohyb strev...peristaltiku...a protoze je strevo hned vedle delohy...neustale cvici i svaly delohy 😉
Lnena seminka opet pohaneji strevni peristaltiku...musite u toho ovsem dostatecne pit...doporucuje se asi 1 polevkova lzice denne (seminka rozdrtte nebo umelte)...a muzete pozorovat odchod vetsiho mnozstvi hlenu z rodidel 😅
Hlavni ucinek obeho spatruji hlavne ve stimulaci strev a uvolneni hladkeho svalstva...neco jako klystyr behem porodu...to je totiz puvodne taky babska vec 😉 😀

anney
25. kvě 2007

Děkuji opět za odpověd.Takže maliník si koupím a uvidíme.... 😉 😉

altoja
25. kvě 2007

porodni baba, chtěla jsem se zeptat, jestli se může stát, že vůbec nezaregistruju odchod hlenové zátky před porodem, popřípadě, zda musí být odchod zátky spojen s lehce načervenalým hlenem, nebo může být pouze jako hustší hlen bez zabarvení. Děkuji moc za odpověď 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad altoja: vsechno co jste napsala je mozne...
odchod hlenove zatky nemusite zaznamenat vubec, nebo muze odejit jako ridci hlen bez primesi nebo typicky trosku hustejsi hlen s zilkami krve...vsechno je spravne 😉

orisek1
25. kvě 2007

Milá porodní babičko,
chtěla bych se Vás zeptat na epidurál při normálním porodu. V porodnici říkali, že to není problém, ale musí se to nahlásit hned při příjmu kvůli vyšetření krve. Raději bych rodila bez epidurálu, ale protože mě čeká můj první porod, vůbec nevím, do čeho jdu a jak budu porodní bolesti zvládat. Názory na epidurál jsem slyšela různé, co Vy na to jako odbornice? Mám také poměrně úzkou pánev (DBS 22, DBC 25, DBT30 CE18) a pravděpodobně větší mimčo. Doktor mi řekl,že když porod nebude kvůli úzké pánvy postupovat,udělají mi císařský řez. Bylo by vhodné říct si o epidurál i z tohoto důvodu?
Moc Vám děkuji. Je to od Vás moc hezké, že se nám tu tak věnujete 🙂

altoja
25. kvě 2007

babčo, díky 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad orisek1: u prijmu je terba zkontrolovat jen to, ze mate vysledky krevniho obrazu...staci kdyz vam je vas lekar v poradne zapise do tehu prukazky...nebo vam vysledek prilozi sebou...nesmi byt v dobe porodu starsi 3 mesicu...takze tohle zvladnete z predstihem...
niceho se neodrikejte...jak sama rikate rodite poprve...
pripravte si ten krevni obraz...pripadne i vyplnte dotaznik, pokud vam ho dali domu....a vzdy se muzete kdykoliv rozhodnout, ze ho chcete...to jak porod pobezi se uvidi az zacne... 😉
kdyz se nakonec pro epidural rozhodnete a porod nebude postupovat...a mimcu se bude darit dobre...mohou vam do epiduralu tzv. pridat....a provest cisare v epiduralu....
ale uvidite jak budete snaset kontrakce 😉

orisek1
25. kvě 2007

Děkuji za odpověď. Mějte se krásně 🙂

anney
25. kvě 2007

Taky se ještě optám.
Je pravda, že i když jsem druhorodička, ale po delší době/10 letech/ je to jakobych rodila prvně?Druhorodičky prý rodí lépe a snadněji.Je to opět pověra?Měla jsem zdlouhavý porod a ve 2.době porodní jsem byla vysílená.Museli použít kleště, měla jsem porod vyvolaný.Já mám prostě obavy ze stejného průběhu.

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

anney: ono to vycerpani u vas v II dobe porodni taky mohlo pramenit z vyvolavaneho porodu...ony ty kontrakce jsou jaksi vice vysilujici 🤐 ...
kdyz jste druhorodicka...uz to nikdy neni jako u prvorodicky a je jedno, ze to je po 10ti letech. Mela byste to mit tezsi nez ta ktera rodi opakovane treba po 2 letech, ale zase o dost jednodussi nez prvorodicka...ale vsechno je to spise teorie a zkusenosti maminek nez podlozene fakty...uvidite a za par tydnu nam sama povite...prej bezproblemovy porod...a verte ze kazdy porod je uplne jiny...taky preju aby se porod rozbehl sam a nebylo treba ho vyvolavat 😉

anney
25. kvě 2007

Díky moc, vážím si vašich zkušeností a hlavně toho, že si na nás děláte čas. 🙂

nikeske
25. kvě 2007

to pavlinka3: KC vadi hlavne tie "uspavacie plyny", ktore sa lepia na povrch oka, ked je tam nejaka skulinka medzi vieckami.niekedy sa stava,ze po operacii /akejkolvek/ ma problemy s ocami aj clovek, ktory nenosi KC.
to porodni babca:sorry, ja nefusujem do remesla, len nosim KC
😀 😀 😀
inak klobuk dole pred tebou, ze mas na to cas, a hlavne ze to robis zadara, dnes zadarmo uz ani kura nehrabe.. ☹

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad nikeske: jen fusujte, rada se poucim...
ale k tem plynum...dneska se vice pouziva nitrozilni anestezie, ale plyn jiste nekde taky...
ale vpodstate rada byla spravne...cocky v kazdem pripade vyndat 😉

kamhajek
25. kvě 2007

holky, jak si tak tady stěžujete na své gynekology, tak já bych chtěla tu svojí pochválit 😅 . Je to sice soukromé sanatorium, ale platí se jen jednou za rok 500Kč a jinak nic a ty peníze za to 100%stojí. Vždycky si se mnou povídá, v těhu jsem si doma psala lísteček, když jsem si vzpoměla na co se chci zeptat a pak jsem to tam je četla a doktorka na všechno mile odpověděla a ještě přidala svoje zážitky když byla těhotná. Někdy se stane, že je tam plná čekárna, ale teď už jsem vychytala čas kdy tam moc lidí není. prostě jsem maximálně spokojená,, ťuk, ťuk na dřevo 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

je fajn, ze nekdo taky gynekologa pochvali...
mate velke stesti...to vam preju... 😉
ale bohuzel je pani doktorka dost velkou raritou, jak jste asi pochopila od ostatnich, vazte si toho ze ji mate 😎

singid
25. kvě 2007

Dobrý den,
předem chci poděkovat, tato "poradna" je super 😉
Můj problémek je asi z vašeho oboru takže se ptám... ve dvou letech jsem prodělala operaci močovodů (zdvojené a zanícené) a "plastiku" močového měchýře.. celých 22 let po operaci jsem neměla jediný problém (žádné časté záněty,...). Loni mi našli polypy v moč. měchýři takže mi je vybrali a opět byl klid... ale před půl rokem jsem začla pociťovat zvlaštní stavy před menstruací - musím říci, že nyní se nejlépe cítím paradoxně když mám menstruaci, jinak mám tlakové bolesti v oblasti vaječníků a jdou až do třísel a kříže, často mi vadí zvednout něco těžkého, často to bolí i na "velké". Myslela jsem že to je od moč. měchýře, ale vyšetření moči neprokázalo žádný problém, byla jsem i na gynekologii (někdy to bolí při určitých polohách při styku), ale tam mi pan doktor řekl, že budu mít prostě problémy s tím močovým měchýřem pořád, navíc když už rok neberu antikoncepci (zatím se ale o mimi nesnažíme), tak to může být i z toho - tzn. že antikoncepce by mi pomohla tyto stavy vyřešit... Je to možné??? s HA jsem měla vždy problémy ve smyslu žaludečních problémů a neustálého špinění mezi cykly (přetrvávající a zhoršující se i po 6 měs. braní HA). Při otěhotnění by mi to nemělo prý vadit, ale jsem z toho lehce nervózní... Předem děkuji za názor či radu 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

myslim, ze vas stav je treba dovysetrit...spokojit se s tim, ze to u vas bude caste je dost jednoduche a kratkozrake...zacla bych ale opravdu na urologii...
s tou antikoncepci je to pravda...vetsinou opravdu zlepsuje problemy s bolestivosti apod...
spineni mezi cykly i po 6ti mesicich...to je spatne zvolena antikoncepce...po domluve s gynekologem byste meli vybrat takovou, ktera vam bude vyhovovat...
zaludecni problemy by samozrejme taky nemely byt... 😒

marguerite
25. kvě 2007

Ahoj porodní babičko, mám dotaz, na kolik prstů musím být otevřená, aby se šlo rodit? Mám pocit že na 10..ale není to mooc? 😉 dííky

lilak5
25. kvě 2007

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat - mám ploché bradavky a první dítě jsem musela kojit přes kloboučky. Nyní jsem ve 31 týdnu a asi od 5 měsíce používám formovače bradavek od Medely. Po sundání jsou bradavky vzpřímené, ale po chvíli opět splasknou. Nemáte ňákou radu co s tím? Předem děkuji.

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad marguerite: nemerime to na prsty...pouze ze zacatku...hrdlo, zbytek hrdla tesne nebo volne pro prst ci pro 2 prsty (vysetruje se 2ma prsty...proto uz dale na prsty nemerime 😉 )...a dale merime na cm...4...5....6....7....8...cm....a dale jakoby 9 a 10, ale to uz zase nepouzivame a misto toho se rika 9= cirkularni lem (z branky zbyva lem...lehce si predstavite...jako kdyz si pretahujete rolak pres hlavu a mate ho kousek nad usima, proste zbyva lem...a kdyz uz ho mate u usi....je to tech 10....ale tomu se v porodnictvi rika zasla branka (nic nezbylo...to je konec 1. doby porodni)...od teto chvile muzete zacit tlacit....rodit ne...porod uz je to od pravidelnych kontrakci....od zasle branky...kdy si muzete zacit tzv. tlacit byste jako prvorodicka mela porodit do 1hod...teoreticky 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad lilak5...vyborne jen tak dal 😉 delate to dobre...ono to ze bradavky potom zase splasknou, jak pisete je uplne normalni...kdyby trcely porad...bylo by to neprijemne a neprirozene...bradavky jsou erektilni...jako penis u muze a reaguji na podnety...stimuly...chlad, dotyk apod...a stejne tak pak funguji u kojeni...na podrazdeni se naprimi a mimco si je do pusinky presne vytvaruje 😅 😉 Myslim, ze v tom nebude problem 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru