Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
25. črc 2007

leni77: dekujeme za info 🙂

denousku: pokud jsou to cervici asi tak 1cm dlouzi ve sto¨lici nebo u ritniho otvoru .jde ne o skrkavky ale o roupa detskeho..kupte si Pyrvinium...volne prodejne v lekarne....a nic trapneho na tom neni,....nejste prvni ani posledni...stud jiste chapu 😉

pipisek: diky kdybych cetla o radek niz...usetrila bych prsty na klavesnici...dekuji za zaskok 😉

ketka
25. črc 2007

Dobrý den, ráda bych se zeptala, od kolikátého týdně těhotenství se doporučuje pít čaj z maliníku, odvar ze lněného semínka a od kdy začít s masáží hráze? Díky za odpověď 🙂

iza
25. črc 2007

ketka: od 36tt 😉

jusnina
25. črc 2007

Dobré ránko, Opět přicházím s jedním blbým dotazem 😀
Po posledním vyšetření mám v lékařské zprávě napsáno - HLavička naléhá na vchod pánevní, hrdlo děložní v ose, pouze zbytek, volně pro 2 prsty prostupné, měkké....
Pan doktor se divil že jsem neměla žádné stahy a říkal že si myslí že porodím dřív. V pondělí nastupuji už do porodnice FN a někdy během toho týdne by mi měli z důvodu těhotenskéí cukrovky porod vyvolat.
A teď ten dotaz - já se nezeptala, on nezmínil - můžeme se s manželem ještě milovat? Pak budeme mít na čas utrum 😀

denousek
25. črc 2007

porodni babi moc diikyy pirvinium si zakoupim doufam ze vidite ze jsem tehulka a ze to tehulky mohou...dekuji 😉

reruna
25. črc 2007

Děkuji za odpověď ohledně váhy miminka, jsem už klidnější a věřím, že všechno bude v pořádku 🙂

gabisek
25. črc 2007

Porodni babicko, mela bych na vas dotaz....jsem 5 tydnu od oplodneni tehotna.....a tuhle sobotu mi vyteklo trosku krve,ale jen narazove pak uz nic...tak jsem jela na pohotovost a tam mi doktor po vysetreni vzhledem ke krvi nic nerekl, ale na ultrazvuku se mu zdalo mimi dost male 5mm a ze nevidi srdecni odezvy a rekl mi, ze se zrejme plod nevvyviji. Zadne krvaceni ani spineni jsem jiz pak nemela.Vcera jsem jela na kontrolu ke svemu doktorovi a jelikoz o sobotni prihode vedel od kolegy, hned si me vzal na ultrazvuk a zacal rikat, ze ma asi pravdu, ze je to moc male a srdecni odezvy taky nevidi. Dava mi pry tyden na to, jestli se embryo zvetsi nebo ne.Jestli ne, tak pry bude lepsi jit na vycisteni. Nevim jestli je v 5 tydnu dobre delat zavery nebo jeste vyckat.Hodne me to znepokojuje.

sarrinn
25. črc 2007

Ahojky porodni babicko 🙂 tak nam vse dobre dopadlo, konecne opravdu dobrej doktor a rikal ze zadnej problem u nas neni,malej polyka jak ma a vse je na svem miste, jen je pry hodne aktivni- coz ja teda vim, ale to je dobre a ty vody mame vic, ale to pry nema zadny duvod- tak se nam ulevilo, malej ma 3.1kg coz rikal ze je uplne normalni vaha na tenhle tyden. Takze nas jen zbytecne vystrasili takhle na konci tehu. No tak ted uz jen cekame kdy ten nas poklad nas bude chtit videt- uz by to teda mohlo prijit, je to jak nekonecne. Mooc vam dekujem za rady a ochotu. 😀 Krasny zbytek leta a hlavne pohodu 😎

berdicek
25. črc 2007

Dobre odpoleldne, porodni babicko, prosim o male shrnutí, kdy se vydat do porodnice. Urcite, uz to tady nekde probehlo, ale opakovani je matka moudrosti ze 😉 . Cim vice se blizi termin porodu, tim zacinam byt nervozni, jestli to poznam, ze zacina porod.
Je mi jasny, ze se ma jet, kdyz praskne voda, krvaceni, tlak na konecnik, pochybnosti ohledne pohybu... Jde mi o pravidelne kontrakce, na letaku, co jsme dostali v poradne je, ze kontrakce by mely byt po 5 minutach a trvat alespon 2 hodiny. Chapu to dobre, ze mam 2 hodiny merit 5-ti minutove kontrakce a pak se teprve vydat do porodnice? Co kdyz to pak najednou pujde hrozne rychle? dekuji moc a preji hezky den

adrianav
25. črc 2007

Dobry den, porodni babicko🙂...prosim o vysvetleni nasledujici veci: jsem ve 32tt a dnes jsem byla na kontrole a doktor mi meril necim podobnym jakje krejcovsky metr vzdalenost od "spodku" k pupku.nenapadlo me se zeptat proc to dela az doma mi to zacalo vrtat v hlave🙂...a jeste jedna vec:je normalni, kdyz uz u cipku mam napsane misto nuly 1 tady v tomto tt??dekuji

kristynaw
25. črc 2007

adriana :tim metrem ti meril velikost delohu od stydke kosti po konec delohy, melo by to myslim odpovidat koli tydnu,tolik centimentru🙂
u cipku pokud mas napsane 1,znamena cervix score !, takze je o trosku zkraceny,nebo mekkci,jednicka jeste nic neznamena,v tonhle tydnu je to tak akorat

kristynaw
25. črc 2007

promin za chyby pisu rychle a nekontroluju to po sobe🙂
u cipku pokud mas napsane jedna,to znamena,ze cervix score je 1 ...

porodni_baba
autor
25. črc 2007

ketka: doporucuje se vetsinou 34tt ale myslim, ze jestli se vam chce klidne zacnete...nicemu neuskodite 😉

jusnina: nalez vcelku hezky nachystany...tak se milujte kolik chcete a treba mimiska postrcite ven....urcite prijemnejsi zpusob vyvolani porodu...nez ten co vas ceka 😉

porodni_baba
autor
25. črc 2007

denousek...mohou...klidne prectete pribalovy letak....jen si spravne urcete davkovani...je to podle aktualni vahy 😉

reruna...rado se stalo...troska klidu nikdy nezaskodi 😉

gabisek...nejde ani tak o tyden...spravne by bylo nabrat vam hCG (tehu hormon) z krve....a s odstupem toho treba tydne znovu...a bylo by jasno...to co kdo vidi a nevidi neni relevantni ☹ 😉

mnauu
25. črc 2007

diky za odpoved 🙂 jaterni testy jsou OK, takze asi opravdu jen zlobi svalik 🙂narozdil od prvniho je tohle tehotenstvi zatim (tuk tuk tuk) tak nadherne bezproblemove, takze to, ze mam "jen" tohle obcasne zatvrdnuti, si spis uzivam 😉

porodni_baba
autor
25. črc 2007

sarrinn..to mi spadl kamen ze srdce...moc vam preju ze to dobre dopadlo...krasny zbytek leta i vam a co nejdrive mimiska v naruci...cekani je nekonecne...ale o to hezci bude shledani 🙂 🙂 🙂

berdicku...myslim, ze to tu jeste nebylo 😉 Ty hlavni duvody jste shrnula dobre....krvaceni, odtok vody plodove...bez diskuse...a u kontrakci zalezi na vas...jak dlouho si troufnete vydrzet doma,....nekdo treba ani kontrakce po 5ti minutach nezazije a porodi...a nekdo je ma x hodin a porod se vlece ...to je ruzne...proto i tu informaci...vylozila jste si ji naprosto spravne....berte jako orientacni...obecne bych se snazila vydrzet alespon tu hodinu s kontrakcema po 5ti minutach...dat si vanu sprchu.,podle toho co vam bude vyhovovat....a pak vyrazit...zalezi taky jak daleko to do porodnice mate...
Obecne plati, dejte na intuici a kdyz uz se z nejakeho duvodu doma necitite dobre vyrazte do porodnice... 😉 Preju hodne stesti a brzky rychly porod...
Vite vy jako vetsina maminek mate obavu z toho ze by to pak mohlo jit velmi rychle...ale ja vzdycky rikam (z pohledu porodni asistentky) ze to je preci to nejlepsi co vas muze potkat...kdyz totiz bezi porod takhle rychle je vetsinou bez komplikaci 🙂 🙂 🙂

sovice
25. črc 2007

Dobrý večer porodní babičko,chtěla jsem se zeptat,jestli je normální na konci těhu píchání v podbříšku.Mám to někdy tak silné,že neudělám ani krok a musím se zastavit.Díky za odpověd

porodni_baba
autor
25. črc 2007

adrianav...vemte do ruky prukazku a juknete zda je tam takovy graf...zvany gravidogram...pokud tam je lehce to z toho pochopite.... rozmer symfyza-fundus (tedy stydka kost- vrsek delohy) se tam da zanest a jasne vidite jestli miminko roste jak ma...
k cipku...CS v tomto tydnu muze byt az 4 a je to naprosto normalni...to je taky vetsinou v te tabulce pod gravidogramem...ale je taky mozne ze mate nejakou modernejsi prukazku...kde uz ty grafy nedaly...on z gynekologu uz tohle dnes malokdo dela 😉 tedy CS ano, ale ten zbytek ne, natoz aby to zanaseli do grafu 😎 🙂 🙂
kristynaw to vlastne napsala presne, ale strucneji 😉

porodni_baba
autor
25. črc 2007

mnaau...tak to si uzivejte a sem tam nejakym pichnutim se nenechte vyvezt z miry 😀 🙂

sovice...naprosto vporadku...nejlepsi bude porodit...to vas toho zbavi...jenze to se lehce rekne a huuuur dela 😀 😅 🙂

terreza
26. črc 2007

děkuji moc za odpovědi,je fajn,že je tu taková možnost se na cokoli zeptat,zvlášť pro nás začátečnice je to moc důležité 😅 takže díky a zase se brzy ozvu s dalšími dotazy 😉

klararas
27. črc 2007

Dobré ráno porodní babičko,

mám jednu otázku. U druhého porodu u mě proběhl překotný porod, prostě bez nějakých příznaků mi praskla voda a malé byla na světě. Naštěstí se to stalo v ambulanci, jinak bych porodila doma 😀 . Ale teď k dotazu. Může se stát, že se ten překotný porod bude opakovat. Začínám mít už z toho strach. Díky za odpověď

petra.v
27. črc 2007

Dobrý den porodní babičko,
jen bych se chtěla zeptat.Od začátku těhu neužívám žádné vitamíny pro těhulky, neboť mi po nich bývalo špatně.Doktor mi tedy předepsal Jodid 100 a mám ho brát 1x denně jednu tabletku.Někdy se mi stane, že tabletu zapomenu vzít, vadí to něčemu? Asi je to trapná otázka,ale pro jistotu se ptám. Užívám ještě Magnosolv 1x denně 1 pytlík do vody je to hořčík.
Co se týká té nízko položené placenty pokud si vzpomínáte jak jsem Vám o tom psala, tak mám těhu cvičení zakázáno do doby než půjdu na UZ, zda se to zlepšilo, či ne. 😒 Děkuji za odpověď.Hezký den 🙂

moncicik
27. črc 2007

Zdravím chci se zeptat ......................možná primitivní otázka ale jsem 33 týden a mám dnes zvláštní pocity v bříšku,jako by jsem cítila bubliny,omlouvam se za ten výraz ale jako když miminko prdí ale už takovou dobu.Nebolí to není to nepříjemné je to jakoby mi kručelo v žaludku ale je to u miminka, tak se chci zeptat čím to je?Děkuji

pipisek
27. črc 2007

ahoj porodní babičko
zdravím a mám na srdci následující. pokud do neděle 29.7. neporodím spontánně nastupuji v pondělí 30.7. do porodnice k indukci porodu. budu ten den 41+4tt.
chtěla bych se zeptat, jakou máte Vy osobní zkušenost s indukovanými porody, s jejich průběhem, délkou porodu a tím, jak většinou rodičky na podání preparátů vyvolávajících porod (gely, tablety) reagují.zkrátka jak zabírají.a dále na možné komplikace při indukci....
jsem z toho celkem psychicky rozhozená, mám obavu, že to bude dlouhé ....přece jen když začnou stahy přirozeně samy od sebe tak může maminka nějakou dobu strávit ještě doma, kdežto takhle je v porodnici prakticky od prvního stahu.
docházím od 36tt do ambulance v porodnici, prakticky 6 týdnů mám nezměněný nález, jsem stále uzavřená a hlavička těsně naléhá. nyní každý 2-3 den docházím na CTG, ale zaráží mě, že poslední UZ proběhl v 32tt a tudíž nyní ani neznám váhový odhad miminka. měl by být tento odhad ještě před porodem proveden ??
mockrát děkuji za Váš čas?

porodni_baba
autor
27. črc 2007

terreza: diky za pochvalu 😅

klararas: takova moznost je vzdycky a u kazde maminky...u vas mozna o neco vyssi ze rodite potreti...ale neni to krasne rychle porodit...ja bych to prala vsem maminkam...Pokud porod bezi takhle rychle je to krasa a s nejvetsi pravdepodobnosti nenastavaji ani zadne komplikace....takovy porod bych spise vitala nez odmitala...myslim, ze stovky zen na celem svete by s vami menily 😀 🙂 Zkuste se zeptat sama sebe ceho se vlastne tolik bojite? 😔 😅

porodni_baba
autor
27. črc 2007

petra.v: snazte se davkovani dodrzovat...ale antikoncepce to neni...pokud parkrat zapomenete nic se nestane 😀 🙂 Ze je Magnosolv horcik trosku tusim ..ale na co mam odpovedet?? 🙂 Zakazano....je pro me prilis silne slovo....nejste nesvepravna ...lekar vam nic zakazat nemuze 😅 😀 😔 😕
Hezky den 🙂 😉

porodni_baba
autor
27. črc 2007

moncicik: to slysim poprve...treba vam tu poradi i nekdo jiny...ale mimco muze mit treba skytavku 🙂

porodni_baba
autor
27. črc 2007

pipisek:
otazek je vice takze po porade:
trapi vas indukce porodu, ale je to nutne,...placenta uz muze byt vycerpana a pro miminko jiz neni profitem dele zustat uvnitr....
Osobni zkusenost s indukovanymi porody...sama citite, ze moc prirozene to neni...Neurcila to priroda ale clovek...Hlavni rozdil je vlastne v tom, ze bolesti zacnou vetsinou naraz z niceho nic...a hned treba po 5ti minutach....zadne pomale zkracovani intervalu jake zname z prirozenych porodu...
delka porodu se vetsinou nelisi...spise muze byt i kratsi...coz typuji u vas jste druhorodicka...az se to opravdu chyti muzete porodit velmi rychle 😅
rodicky vetsinou na preparat reaguji dobre...s kontrakcemi uz je to ale bohuzel horsi 😅
Jak preparaty zabiraji? Vetsinou dobre...jen necekejte, ze den kdy se s vyvolavanim porodu zacne = den porodu...to ani nahodou platit nemusi...tehu by melo byt ukonceno do ukonceneho 42tt...asi tak...
Takze vyvolavani muze trvat 3 dny i dele...samo za pecliveho sledovani mimiska...¨
Mozne komplikace....pri porodu stejne jako u normalniho porodu 🙂 nejvetsi komplikaci byva to, ze se porod vyvolat nepodari a tehu se musi ukoncit cisarskym rezem 😉
Jiste ze se vam to muze zdat jinak dlouhe...ale opravdu hlavne vzhledem k tomu, ze cely cas stravite v porodnici...doporucuji vam zneuzit sprchu a tezit z toho, ze tu vodu nebudete muset platit jako doma 😀
Vzhledem k nalezu pocitejte s tim, ze se zacne s tzv. preindukci, kdy se gel nebo tableta zavadi do zadni klenby (tedy ne do hrdla, ktere je uzavrene), ale do pochvy jakoby k hrdlu...kde udela to, ze vy budete mit pravdepodobne jenom tlaky v podbrisku a zadech,...jakoby menstruacni bolesti...a hrdlo trosku uzraje...tedy se pootevre...dalsi den uz pak vetsinou lze dat pripravek primo do hrdla...
UZ neni treba opakovat...pokud neni podezreni na nejaky problem...ale myslim, ze prvni den nastupu do porodnice vam ho asi udelaji...uvidite 😉
nezbytne to opravdu neni....
Dekovat neni zac....hlavne budte klidna...porodite hezky nebojte...
Pak se ozvete ...budu se tesit na fotecky mimca 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
27. črc 2007

a hlavne pipisku...mate jeste cely vikend na prirozenou indukci...vyrazte s rodinou nekam na vylet a pak muzete s manzelem zkouset stesti pri s prirozenou indukci sexikem 🙂 Preju hodne stesti aby to dopadlo do nedele 😅

pipisek
27. črc 2007

porodní babičko

mockrát ti děkuji na vyčerpávající odpovědi na moje dotazy.
budu doufat, že vše půjde rychle, porodit už musím tak jako tak...hlavně, že už budu mít mimčo u sebe !

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru