Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lumr
17. pro 2007

Dobrý večer,babi. Děkuji za odpověď.Mě ty UZ od začátku vycházejí téměř na den stejně.Ale nesedí mi s PM téměř o 3 týdny.Dnes jsem byla na UZ ve 20tt a podle UZ jsem 20+3.Spíš jsem myslela,jestli by se UZ mohl stále mýlit. I když by mi to přišlo divné, 14 dní by muselo být o začátku těhotenství poznat. Co myslíte? Děkuji

denousek
17. pro 2007

no porodni babi ja jsem to jako myslela dobre 😀 monca uz ceka na porod jak na smilovani a neni nikde dnes videt uz ji jdu psat smsku co jes ni..treba uz je jasna 😀

porodni_baba
autor
18. pro 2007

vendyy • Včera ve 12:21...ty žilky jsou žilky krve, ale nelekejte se je to poměrně běžné. Pokud zvracení bylo jen jednorázové a nijak často se neopakuje, není třeba se děsit. Jde pouze o podráždění stěny žaludku 😉

anky • 1d, 20tt • Včera ve 12:59...Je to přesně jak si myslíte, tvrdnout sice může i na jedné straně, ale většinou spíše na pohyb mimča, nebo na jiné dráždění 😉 😵

porodni_baba
autor
18. pro 2007

beny • 1d • Včera v 18:41 ..myslím že to bude už jen lepší 😉 hodně síly na skákání okolo vašeho čertíka 🙂 😉

lumr • Včera ve 20:13...UZ se pravděpodobně nemýlí stále stejně. Pokud je to tak od začátku to miminko je prostě o tolik mladší (popř. starší-teď jsem se v tom začla ztrácet, jak vám to počítají) jak říká UZ 😉

denousek • 38tt • Včera ve 20:33..však já taky 😀 dejte nám pak vědět jak to s mončou dopadlo 😉

denousek
18. pro 2007

no monca zatim nic...jako vzdycky v klidu si nakupovala pekla a balila darky ..a ja tady stresuju jestli uz....no to ona mi pisne kdyby neco ale ona se tady jiste dnes uz obevi...

miluska.woolley
20. pro 2007

Ahoj porodni babicko, dneska mi pri prohlidce lekar rekl, ze mam malo plodove vody, ale ze to miminku nevadi. Je neco co muzu udelat abych zvysila mnozstvi plodove vody?

kaceenka81
20. pro 2007

dobrý den,dnes jsem byla u lékaře mám zánět průdušek a beru antibiotika,chci se zeptat jaká je šance že toode mě malá nechytí.jsem s í celý den sama takže se péči o ni a kontaktu s ní nevyhnu.

aniska
20. pro 2007

dobry den mna by zaujimalo co znamena hodnota astrup 7,337 Dakujem

cert..ova
21. pro 2007

ahoj babičko, můžete mi prosím říct, jestli mozkové struktury BP4 jsou v pořádku? díky tomu, že mám dole špek, tak to hledala dlouho a pak se mě ptala na vývojové vady v rodině, ale když to našla, tak říkala, že je to v pořádku, tak bych prosila jen uklidnit, děkuji

r123
21. pro 2007

ahoj porodní babi!mám zase otýzku.včera v noci mi tvrdlo břicho a občas to i zabolelo!pak celý den nic až k večeru mě dost píchalo v podbříšku hlavně na levé straně na jendom místě.pořád trpím na záněty a minulý týden jsem dobrala nějaké zaváděcí tablety.myslíte že to může být zase zánět?je to důvod k návštěvě dr?i dnes mě to trochu bolí hlavně když stojím.chvilkama je to dost nepříjemné!ptám se hlavně proto že moje dr už má dovolenou a musela bych jít do porodnice!děkuju za odpověď!říkám si že budou svátky tak nechci nic podcenit.břicho mi stále trochu tvrdne!ta bolest je taková řezavá a píchá to jakoby!hodně dole v podbříšku.občas při trvdnutí to bolí jakoby při menstruaci!děkuju

anka.
21. pro 2007

Ahoj babičko, chci se zeptat, čím může být, že mě bolí v podbřišku - zvlášť když vstvávám ze židle apod ale teĎ i když jdu - může to být tím, že tam má miminko hlavičku (bylo to vidět na UZ) nebo je moc nízko? Je to normální? Co kdyžtak dělat? Díky

paolin
21. pro 2007

kaceenko81, porid si na pusinu rousku. at na malou nekucas primo 😉

ritchel
21. pro 2007

Přeji dobrý den. Mám na Vás takový dotaz. Ráda bych Vás požádala, zda je možné určit a s jakou přesností datum početí našeho miminka. PM byla 11.7.07 a těhotenský test byl 21.8. negativní. 9.9. byl pozitivní a 10.9. podle UZ 4mm- 6tt. 9.10. UZ 34mm 10+2tt, 26.10. UZ 68mm - 12+6tt, TP 5.5.08, 7.12. UZ 18+5tt, TP 6.5.08. Menstruaci jsem měla velice nepravidelnou a dlouhé cykly. Ráda bych se zeptala, zda je pravděpodobnější, že jsme broučka počali na konci července nebo spíše v půlce srpna? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji Vám krásné a klidné svátky.

danca30
21. pro 2007

Dobrý večer ,
děkuji porodní babičce za odpověď na dotaz ze str. 83 na téma prsa a kojení, děkuji, velmi se mi ulevilo a zkouším již otužovat prsa i masáž.
Jinak vám všem přeji krásné a pohodové vánoce a šťastný nový rok, spoustu radosti s vašimi děťátky, bezproblémová těhotenství a ty nejrychlejší a nejméně bolestivé porody. 😀 😀 😀

lucpet
21. pro 2007

Dobry den porodni babicko,
byla jsem presne 18+3 tt a zacali jsme se s manzelem milovat. Po chvilce jsme zjistili, ze jsem zacala krvacet. Bylo toho celkem dost a byla to ruda krev. Okamzite jsme odjeli do nemocnice, kde nejdriv zkontrolovali ozvy a byly v poradku a potom me vnitrne vysetrili. Dr. rikal, ze nevi presne z ceho to je, ze to muze byt nizkopolozenou placentou a dal nam zakaz sexu do ultrazvuku v 20tt. Bohuzel ziji mimo CR a tady to zdravotnictvi opravdu nestoji za nic a tak se ptam, myslite si, ze by to mohlo byt vazne? Take se musim zminit, ze mam negativni rh faktor, takze jsem jeste dostala injekci s Deckem a pustili me domu. Tez jsem se ptala, jestli muzu jit do prace a oni rekli, ze je to na me. Takze do prace tenhle tydne nechodim. Mohla byste mi nejak poradit??
Moc predem dekuji.

neeve
21. pro 2007

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je možné, že kamarádka si dělala těhotenský test a vyšel jí pozitivní, dvě čárky a když si ho dělala druhý den, tak už nic, jen jedna... Pozitivní už pak nebyly ani další testy... Děkujííí. 🙂

rogorca
22. pro 2007

Dobrý den babičko-byla jsem včera u svého gynekologa-naměřili mi KTG-a jelikož frekvence ozev byla pomalá-klesala místy na 110-poslali mě přímo do porodnice.Sestřička mi ještě vysvětlila,že malá může být nějak přiškrcená a v tom případě by mi jí ihned brali císařem.Samozřejmě ,že jsem se vylekala,ale beru věci tak jak jsou-v porodnici mi naměřili znovu KTG a s ,,přihlouplými" poznámkami že zbytečně plaší mě poslali domů.Dokonce mě vyšetřoval sám pan primář - neříkám,že se musí něco dít,ale jen tak pro srandu mě můj gynekolog do porod. neposlal.Na kontrolu jdu až 2.1.-takže asi budu trávit svátky v nervách,co se může stát.Přijde mi to dost neférové jednání-vím že na dálku je těžké se k tomu vyadřovat,ale třeba mě trochu uklidníte.Děkuji Vám za Vaši trpělivost s námi. 😵

veendula
22. pro 2007

dobrý den radila jsem se s vámi ohledně mého těhotenství tak mi snad poradíte i ohledně mé starší dcery.je jí 7 let a je nemocná.dnes ráno byla na stolici a měla tam hlen s žilkami krve,hrozně mě to vyděsilo,mám s ní zajít k lékaři?ten klen bych chápala vzhledem k tomu že spíš než smrka tak"potahuje"tak možná je to z toho,co myslíte?ale proč ta krev? 😒

porodni_baba
autor
23. pro 2007

miluska.woolley • 30tt • 20. prosinec 2007 v 16:01...někdy bývá spojováno s dostatečným přísunem tekutin. Ten jistě zachovejte, ale účinek pravděpodobně nebude žádný. Pokud jste s vodou na tzv. dolní hranici normy nic se neděje, nijak se tím nezatěžujte, spíše by to chtělo s odstupem kontrolu. Množství vody zjišťované na UZ je pouze orientační údaj a odvisí i na zkušenostech toho kdo UZ provádí 😉 žádný strach 🙂

kaceenka81 • 1d • 20. prosinec 2007 v 16:55...šance že se vaše dcera nenakazí je poměrně velká pokud je plně kojená a dodržujete základní hygienická opatření (možná pořídit roušku pro takovéto případy by nebylo od věci). Jinak v mateřském mléce dostává protilátky a vy už jste vpodstatě krytá clonou ATB 😉 Hodně štěstí 😉

aniska • 1d • 20. prosinec 2007 v 18:27...astrup jsou hodnoty krevních plynů a pH, hodnotu kterou píšete vy nelze objektivně hodnotit, neboť nepíšete kdy a za jakých podmínek byla krev na astrup odebírána 😕 😉

cert..ova • 2d, 31tt • 21. prosinec 2007 v 09:56...bohužel zkratky které popisujete nejsou běžně užívané, takže nevím co tím má lékařka na mysli, ale pokud 4 mozkové komory(jak předpokládám) tak je to opravdu naprosto vpořádku. Nejlepší je opravdu se ptát hned během nebo těsně po vyšetření. A kdyby něco vpořádku nebylo lékařka by vám jistě pověděla 😉

porodni_baba
autor
23. pro 2007

r123 • 1d, 27tt • 21. prosinec 2007 v 10:40...ve vašem tt už jde o poslíčky, děloha cvičí, hlavně žádná pravidelnost, pokud by vám přišlo že je to horší nebo pravidelnější jistě jeďte do porodnice 😉 Zánět na dálku nezhodnotím 😔

anka. • 26tt • 21. prosinec 2007 v 15:05...to co popisujete již je ve vašem tt normální. Platí odpověď výše, jen žádná pravidelnost a při zhoršení potíží k lékaři, mimo ord. hodiny do porodnice 😉

ritchel • 21. prosinec 2007 v 16:57...z toho co píšete by početí odpovídalo někde okolo 12.8. (někde mezi 10-15.8) 😉 Zřejmě máte opravdu velmi nepravidelný cyklus, ale stáří mimča na všech UZ přibližně přesně odpovídá, takže datum početí je s poměrně velkou přesností 🙂
I vám krásné svátky 😉

danca30 • 21. prosinec 2007 v 19:26...děkujeme za všechna přání. I vám krásné svátky a jsem ráda, že rada, alespoň trošku ulevila 🙂 a poradna splnila svůj účel 🙂

lucpet • 20tt • 21. prosinec 2007 ve 21:31...bohužel z vašeho dotazu není přesně jasné na co hledáte odpověĎ. Byl vůbec proveden UZ na polohu placenty. Předpokládám že ne. A teď už jste byla na UZ?
Samozřejmě pokud by se krvácení opakovalo ať už z jakékoliv příčiny, je to životohrožující pro vás i pro dítě, následky samozřejmě závisí na prudkosti krvácení 😔 Do práce bych nechodila (sice nevím jaké máte zaměstnání) dokud nebude jasná poloha placenty. 😉

porodni_baba
autor
23. pro 2007

neeve • 1d • Včera ve 00:03..pravděpodobně šlo o dozvuk hormonů začínajícího těhotenství, které se ale neujalo a odešlo dříve či později s menstruací 😉

rogorca • 2d, 36tt • Včera ve 14:12...monitor jsem neviděla ani nic dalšího o vás nevím tudíž nemůžu hodnotit. Ale zmírním vaše obavy. Věřte sobě a svému tělu. Jste potřetí těhotná (i když s větším časovým odstupem, ale na tom nezáleží). Vnímejte své tělo a své dítě. Sledujte pohyby, pokud by se vám zdálo že se nějak mění jejich intenzita nebo četnost jeďte do porodnice na kontrolní monitor 😵 to je to nejlepší co pro svůj klid můžete udělat 😉

veendula • 2d • Včera v 15:47..ta krev v drobném množství nevadí je to rozdrážděná sliznice střeva, pokud by se to však často opakovalo nebo se příměs krve zvyšovala jistě navštivte lékaře. Pokud by šlo o jednorázovou epizodu jistě stačí zmínit se na kontrole u OL 😉

cert..ova
24. pro 2007

Dobrý den, moc vám děkuji za odpověď, ptala jsem se a vše v pořádku, ale stín pochybnosti tam nějak hlodal 😅 , ale je fakt, že jsem si myslela, že ta 4 je asi normál 😀
Jinak Vám přeji krásné Vánoce a Nový rok a moc Vám chci poděkovat za to, jak nám tady pomáháte.

lifinka
24. pro 2007

krásný štědrý den vám přeji: chtěla jsem se zeptat dnes začínám 37tt a chtěla jsem začít už pít maliník, ale beru stále magnésko, mám ho už vysadit, když funguje jako zabrždění stahů nebo tak něco?aby zase měl účinek ten maliník? děkuji

lucpet
25. pro 2007

Dekuji za odpoved porodni babicko a doplnuji informace. Na ultrazvuk jdu 31.12. Od te doby jiz nekrvacim, takze je to snad v poradku. Co by se tedy stalo, kdyz bych mela nizkopolozenou placentu? Je to zavazny problem?
Dekuji za odpoved.

lucpet
25. pro 2007

a preji krasne Vanoce a Novy rok.

porodni_baba
autor
26. pro 2007

cert..ova • 2d, 31tt • 24. prosinec 2007 ve 04:52
🙂 😀
Krásné svátky a vše nejlepší do Nového roku všem uživatelkám MK 😵

porodni_baba
autor
26. pro 2007

lifinka • 37tt • 24. prosinec 2007 v 11:14...magnesium v tomto tt je již kontraproduktivní, má se správně vysazovat od 34tt, jen někteří obvodní gynekologové to odmítají vzít na vědomí. Už ho vysaďte a nikoho se neptejte. 😅 S maliníkem se běžně začíná ve 34tt, ale nic se neděje, začněte nyní. Hlavně už neberte to magnesko 😎

porodni_baba
autor
26. pro 2007

lucpet • 20tt • Včera v 09:32...Pokud nekrvácíte, nízko uložená placenta nic neznamená. Důležité je o tom informovat lékaře (že to tak je 😉 ) pokud by se objevilo krvácení. Až budete na tom UZ ptejte se přesně po poloze té placenty, pak vám budu moci říct přesněji co z toho pro vás vyplývá. Pokud placenta k porodním cestám zasahuje např. jen částečně je ještě možné že se během zbytku těhotenství s růstem dělohy vytahne jakoby nahoru a získá normální polohu. Pokud ne, je každopádně potřeba kontrola před porodem a rozhodnutí o vedení porodu (spont. porod x císařský řez) ale to je ještě relativně daleko 🙂
Děkuji za přání i vám vše nejlepší 😵

bucenka
26. pro 2007

Dobré ránko,chtěla bych se taky na něco optat,jsem na rizikovém těhot.od 9 tt.krvácení-hematom,od té doby jsem již byla párkrát kvůli krvácení a křečím hospitalizována,skoro do 19tt jsem pořád krvácela nebo špinilapoté se hematom organizoval a já měla klid,hned nato jsem dostala silné menstruační bolesti a skončila na kapácích v nemocnici,od té doby užívám ráno a večer magnosolv,ale břicho mi pořád tvrdne a občas i dost bolí,polehávám,ale jelikož mám doma 4 letého syna,tak ležet pořád nemůžu.Může se jednat o předčasné stahy a nemůžou vyvolat předčasný porod??Děkuji ...

porodni_baba
autor
26. pro 2007

bucenka • 1d, 24tt • Dnes v 08:48...bohužel myslím, že odpověď znáte. Samozřejmě že jde o stahy a porod vyvolat mohou. Pokud by se bolesti nějek stupňovali bude pravděpodobně nutné nějaké léky přidat (v tom případě je samozřejmostí návštěva lékaře 😉 ). Ležet byste se měla snažit co nejvíce, je jasné že to je těžké, ale jde o život a zdraví vašeho druhého dítěte a pokud byste musela zůstat v nemocnici v lepším případě jěště 2v1 v horším s extrémně nezralým miminkem..zřejmě by péči o syna musel taky někdo převzít. Jde o nějakých 10 týdnů. relativně dlouhá doba, ale zkuste co nejvíce zapojit rodinu. Je to opravdu moc důležité.
Budu končit, protože myslím, že to co vám tady píšu sama víte nebo podvědomě tušíte. Takže hodně štěstí a ať všechno dopadne jak má. Krásný zbytek svátků a hodně štěstíčka do nového roku 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru