Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

bucenka
26. pro 2007

Děkuji za odpověď,pracovala jsem jako zdrav.sestra tak jsem si tak trochu říkala jestli se náhodou moc nepozoruju.U mého lékaře jsem ,ale téměř vždy bez potíží,čípek uzavřen ,má 3 cm,takže budu dál polehávat a snažit se být co nejviíce v klidu.děkuji za odpověd a přeju příjemný zbytek svátků i vám🙂

bucenka
27. pro 2007

pORODNÍ BABI,TAK JÁ BYLA RADĚJI DNES U DR.MINULÝ TÝDEN BYL ČÍPEK uzavřený a měl 4cm,ted je mirně otevřený a má 2 cm,dostala jsem magnézko 3x2 tbl a ležet pokud to do soboty nepřejde mám jet do nemocnice..trošku hyterčím,nemám jet hned???Břicho je pořád jako kámen..a pobolívá..

porodni_baba
autor
27. pro 2007

Bucenka klid to magnesko jste dostala dnes je třeba trochu času aby zabralo a hlavně vaší spolupráce, tedy ležení. Pokud by se to zhoršovalo nebo neustalo do té soboty tak vás asi opravdu čeká ta nemocka ☹ 😉

kristynaw
28. pro 2007

ahoj babicko,jen jsem chtela oznamit,ze denousek se dockala a porodila fakt toho 24.12.:-Dzdraveho chlapecka🙂

krista
28. pro 2007

Kristy to si děláš legraci ne? 😀
No teda to je něco, ona se toho datumu bála jako čert kříže a ono jí to vyšlo 😀

kristynaw
28. pro 2007

ja myslela,ze to praveze chtela ne???Ze uz se nemohla dockat

krista
28. pro 2007

No já vím, že tady vyváděla, že chce být na Vánoce v klidu doma 😀

kristynaw
28. pro 2007

😀vsak si nadelila nejkrasnejsi darecek,co mohla😀

rogorca
28. pro 2007

Dobrý den babičko-chtěla jsem se zeptat na ten maliník-četla jsem tady že se má pít už od 34 tt,abych řekla pravdu nic o tom nevím-k čemu slouží a jak často a v jakém množství se má pít? Díky za odpověď a přeji hezký den 😵

lifinka
28. pro 2007

děkuji Vám za odpověď, už magnésko neberu druhý den a kooonečně jsem včera cítila menší tlaky jako při MS, tak že vám moc děkuji, taky bych mohla stále a stále přenášet, co?děkuji moc pěkný den 😵

lu777
28. pro 2007

dobrý den, porodní babi.. nebo holky, jestli to některá víte:

chtěla bych se zeptat co je X/4 ?

je to čípek uzavřený, CS 4 nebo ?? 😕

dneska jsem byla poprvé v poradně v porodnici a tohle mi tam napsali, všimla jsem si toho až cestou domů.. doktorky jsem se tam ptala jestli to vypadá, že se něco začíná chystat, ale dohromady jsem z ní nic nevyrazila, s nima to je domluva 🤐 😝

porodni_baba
autor
29. pro 2007

Takže předně danouškovi gratulujeme k hošíčkovi a přejeme všechno nej. Hlavně že to mají vpořádku za sebou a jsou oba zdraví. Do nového roku vstoupí jako rodina. Těšíme se na fotečky 😉

rogorca • 2d, 37tt • Včera v 11:41..maliník...od 34. týdne se jako řirozená příprava na porod doporučuje čaj z maliníkového listí (koupíte v lékárně, připravíte podle návodu)- pijí se 3-4 šálky denně. Není prokázáno jak to funguje, ale mnoho žen si ho chválí. Uvolňuje svaly malé pánve, povzbuzuje látkovou výměnu ve střevě...a tím aktivuje děložní svalovinu 😉

lifinka • 37tt • Včera ve 12:31...no výborně 😉 ano bohužel mohla a v porodnici by se pak mohli divit proč ten porod ač po termínu jde tak těžko vyvolat 😅

lu777 • 37tt • Včera v 19:37...ze zevního vyšetření, výška děložního fundu (tedy horního pólu dělohy) vztažená ke spodní části hrudní kosti....tedy 4 prsty pod mečovitým výběžkem máte horní část dělohy 😎 S vnitřním vyšetřením tedy CS nemá nic společného. Nezlobte se na lékaře, že vám neřeknou zda se něco chystá nebo ne. Nejde o nic jiného než o věštění z koule- je třeba pravidelných kontrakcí, bez nich neporodíte 😅 😵

cert..ova
29. pro 2007

dobrý den, moc děkuji na odpověď, bohužel tamten přípravek se už nevyrábí a tak jsem to hledala všude na netu a dr.koucký jedný holčině řekl, že to neublíží a tak jsem si ho vzala, snad jsem mimču neublížila ☹

rogorca
30. pro 2007

Dobrý den babičko -děkuji za odpověď-pořád se mám co učit 😀 . Přeji Vám do nového roku hodně štěstí,zdraví,v práci spoustu zdravých miminek a velkou trpělivost s námi tady na MK. 😵

lu777
30. pro 2007

porodní babičko, díky za odpověď.. jedno nechápu, když je ta čtyřka výška děložního fundu, jak to může dr. vědět, když mi na bříško vůbec nesáhla? 😕 jen mě vyšetřila vnitřně.. to z toho nějak pozná? 😕

teď jsem z toho zmatená.. můj dr. mi řekl, že se to pomalinku chystá a budeme asi o 10-12 dní dřív, podle jeho zkušenosti.. z tohohle vyšetření ale nechápu, kde k tomu vzal důvod.. 😕

je mi jasné, že ten porod nikdo neodhadne.. jen mě mate proč teda vnitřně vyšetřují a píšou to někam a ještě k tomu každý v jiné formě.. to je blázinec 😅

vilo
30. pro 2007

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak se pozná tvrdnutí dělohy. Když chodím nebo stojím nic necítím, když si ale lehnu na záda nahmatám tvrdší oblast, která různě cestuje. Když si na břicho položím ruku cítím slabé cukání, mohlo by se jednat o pohyb mimča? Jak potom rozpoznám tvrdnutí od pohybů? Díky za odpověď.

parybka
30. pro 2007

Ahoj babi, tentokrát mám i já otázku. Dneska (den po TP podle MS) jsem byla poprvé v porodce na monitoru a doktorka podle vyšetření zjistila, že podle UZ mám termín až 2.1. Jak na to mohla přijít, podle čeho na UZ usuzuje, že mimčo je mladší?? Ted v tomhle týdnu, vlastně už po TP?

bucenka
30. pro 2007

Ahojky porodní bábi,takjsem se dneska vrátila z nemocnice,byla jsem na kapácích a na Plegomazinu,tak se stav upravil apustili me domů,s tím,že mi řekli,že je čípek dle vyšetzření 2cm Y,ale dle utz 43 mm,tak jsem z toho čípku krapet jelen?,co to znamená??

porodni_baba
autor
30. pro 2007

cert..ova • 2d, 32tt • Včera v 10:29...bohužel máte pravdu. Nové info je že už se skutečně nevyrábí a já ho přitom jedné mamince ještě asi před půl rokem doporučovala a dostala ho bez problémů 😒 Není tak není s tím se nic nenadělá. Mimču jste jistě neublížila nebojte 🙂

rogorca • 2d, 37tt • Dnes v 07:04..to mi všichni i vám a vaší rodině do nového roku jen to nej 🙂

lu777 • 38tt • Dnes v 07:25...No to těžko říct, kde informaci vzala pokud zevně na bříško nesahala, ale možná jste se na to nestihla soustředit, někdo dělá vyšetření oběma rukama najednou. jednou vyš vnitřně a druhou zevně 😉 Váš lékař by si mohl otevřít věštírnu, tyhle předpovědi jsou něco co ze srdce nenávidím. I zkušenou a mnou poučenou ženu zvládne velmi rozhodit po psychické stránce, pokud jí lékař kterému důvěřuje sdělí že do xy dní porodí. Ty dny minou a ona je stále 2v1 to s psychikou pěkně zamává. prosím nevěřte tomu, jedna věc je zkušenost. myslím že ji taky mám, ale můžu odhadovat že se porod blíží, ale časové údaje jsou nesmysl, pokud se porod nenastartuje a nezačnou pravidelné kontrakce můžete klidně přenášet 14 dní přes termín a ještě vám můžou porod vyvolávat, bez ohledu na to jak jste nebo nejste nyní otevřená 😉
Vnitřní vyšetření ve vašem tt už by mělo být překonanou záležitostí, protože z něho nemáme žádnou důležitou informaci. prosazuji pokud jste bez problému v tomto tt už nevyšetřovat. Běžná poradna ano, ale na co vnitřční vyšetření, to má význam do 34 max. 36tt, ale pak pokud jste bez problémů je vnitřní vyšetření naprosto zbytečné 😉 😉 Jenže některé lékaře o tom prostě nepřesvědčíte, je to pro ně 10-40let zavedený postup, jejich denní chleba. nezajímá je jak se máte, ale na kolik jste otevřená 😝 smutná záležitost. V porodnicích to zase bývají těžko zlomitelné zvyklosti oddělení. Je na ženách aby se těmto zbytečným intervencím začli bránit, třeba by se kolegové alespoň zamysleli 😀 😅 😉
Přeju bezproblémový zbytek těhulkování a hlavně porod 🙂

porodni_baba
autor
30. pro 2007

vilo • 18tt • Dnes ve 12:21 ...tvrdnutí nikam necestuje. To co cítíte jsou pohyby mimča, přechodně a na krátkou dobu v místě kopnutí může děloha ztvrdnout, to je ale naprosto normální.
Tvrdnutí které by bylo špatné= děloha by byla celá tvrdá jako kámen, tvrdnutí by přicházelo několikrát do hodiny a velmi pravděpodobně by bylo bolestivé nebo alespoň nepříjemné. Spíše byste měla problémy při stání či chůzi 😉

parybka • 40tt • Dnes ve 13:02...relevantní jsou UZ tak maximálně do 16tt, pokud dle těchto prvních UZ vycházelo mimčo menší více než o týden, pravděpodobně mladší je. Pokud tak lékařka usoudila z UZ 20 nebo 30tt je to nesmysl, stejně jako rozdíl menší než týden, tedy korekci kterou dnes učinila o 3 dny je naprosto nesmyslná. Nadále je třeba se řídit TP dle MS 😉 Aha nebo jestli jsem to teď pochopila usoudila tak podle UZ který prováděla dnes?? tak to je vůbec totální nesmysl 😅

bucenka • 1d, 24tt • Dnes v 16:29...dle UZ (jediné relevantní a srovnatelné vyšetření, pokud je správně provedeno) je délka čípku dostatečná. Takže nohy hore a klídeček aby bříško netvrdlo, ale jinak je vše jak má být.
Z toho že se liší vyš. UZ a vnitř. vyš. si nic nedělejte, manuální vyš. je pouze orientační a řídí se něčím jiným, nikdy si to nebude odpovídat. Obě hodnoty jsou správné jen každá je určena jinak 🙂

lenulenka
30. pro 2007

Dobrý večer, babičko. Už jednou jsem Vás žádala o radu a moc jste mi pomohla. Dnes bych Vás chtěla opět poprosit o radu - informaci. Asi 3.den se mi občas stane, že mi jakoby "loupne" v břiše, včera jen pod žebry, dnes i v oblasti žaludku. Je to takové lupnutí, jako když jemně loupne kloub. Nebolí to, ale je to slyšitelné. Navíc se mi dnes malá dcerka opřela celou svou vahou pěstičkou o břicho v oblasti pod žebrem (při vstávání z lehu do sedu) a docela to zabolelo. Tak se chci zeptat, zda to loupnutí může být normální a co to je a zda mohla dcerka miminku ublížit nebo nějak poškodit dělohu, placentu nebo něco jiného? Ještě upřesním, že jsem v 30tt a malá má 10 kg (jestli je to podstatné nevím, ale raději uvádím). Děkuji moc a krásný předsilvestrovský večer a do nového roku hodně hodně zdraví, lásky a pohody.

lu777
31. pro 2007

porodní babi, díky moc za odpověď! .. já nikam nepospíchám a myslím, že malý taky ne, takže mě to nijak nestresuje, spíš mě dr. natěšil, že by to mohlo být dřív.. ale počítám i s přenášením, abych pak nebyla na nervičky 😅 říkám malýmu, že už může, ale že sám nejlíp ví, je to můj šikula 🙂
jinak chodím do poradny v Podolí a přesně jak říkáte: nezajímají se o to, jak se mám nebo cítím, ale celá poradna byla jen pohled upřený do PC, vyplňování asi 5 papírů (to samé už podruhé, nechápu, kam se to ztrácí 😅 ) a vnitřní vyšetření.. na bříško ani nesáhla, to vím určitě, protože jsem na to čekala a ono nic 😅 a pak mi ani neřeknou co a jak a jen kdy přijít příště.. to je fakt na hlavu.. teď jsem fakt ráda, že se mnou jde k porodu manžel, oni s člověkem pořád jednají jak s nesvéprávným 🙄 🤐

jinak přeju hodně zdravíčka a lásky v Novém roce!! 🙂

parybka
31. pro 2007

ahoj babi, děkuju za odpověď.. mi to přišlo taky divné, že podle včerejšího UZ posunula TP 😀 Jenže co já jí na to můžu říct? že to, co mi určila je blbost??

Výše jsi psala, že vnitřní vyšetření po 36.tt je zbytečné... A to vážně? je fakt, že k ničemu to nepomůže, když budu vědět, že jsem nebo nejsem otevřená, že čípek je nebo není zkrácený. Protože to stejně nic neznamená a neovlivní... Ale co říct doktorovi, který tě nažene na kozu a chce vnitřně vyšetřit?? 🤐

V jedné diskusi tady se holky bavily o poklesnutí bříška před porodem, že pokud neklesne, tak se porod prodlužuje, protože mimčo je vysoko... a musí se nějak "střepat". Je to logické... ale je to pravda?

A ještě by mě zajímalo, jen tak ze zvědavosti.... odkud jsi? kolik ti je? a máš vlastní děti?

Děkuju za tvoji trpělivost a za volný čas, který nám tu věnuješ. Všechno nejlepší do nového roku 🙂

lu777
31. pro 2007

jo, Parybko, to by mě taky zajímalo co tomu dr. říct, když dělá vyšetření nebo závěr, který je nesmyslný.. 😅 😅
a ještě když si dovolím slušně zlehka něco namítnout, tak dělají, že Tě neslyší a nebo Ti v podstatě řeknou jako v Monthy Pythonovi při tom porodu: nechte to úplně na nás, my jsme odborníci 😅 mi někdy připadá, že to snad ani není moje miminko, ale jejich 🤐 😅

listicka77
2. led 2008

Lu, já mám někdy pocit, že ti doktoři mají rentgenový zrak. Mně dneska Dr. napsal do průkazky cervix skore, aniž do mě šáhnul (a UTZ taky nedělá). Jen do mě strčil tyčinku na stěr na streptokoka, ale pak už do mě nesáh. Tak jak teda poznal, v jaké stavu ten čípek je, to je mi teda záhadou... 😀

porodni_baba
autor
3. led 2008

🙂 🙂 🙂 VŠE NEJLEPŠÍ V NOVÉM ROCE 2008 🙂 🙂 🙂

lenulenka • 1d, 32tt • 30. prosinec 2007 v 19:26..úplně přesně vám asi nevysvětlím o co se jedná, jde pravděpodobně o nějaký pohyb mimča a lupnutí je spojeno buď s plodovou vodou nebo se skloubením žeber. popisují to jen některé těhotné a o nic vážného se nejedná 😉 Jinak k vaší dceři je velmi velmi nepravděpodobné že mohla miminku nějak ublížit, jednalo by se opravdu o raritu. Mimčo je v děloze a plodovou vodou dobře chráněno 😉

lu777 • 38tt • 31. prosinec 2007 ve 12:32...nechci se jich zastávat ale v těchto velkých porodnicích toho je opravdu hodně, kdyby si ale odpustili vnitřní vyšetření (zbytečné horolezení na kozu na konci těhu) tak by získali pár minut k dobru a obyčejné jak se daří by znamenalo ve vašem tt daleko víc 😉

parybka • 41tt • 31. prosinec 2007 ve 14:13..no asi bych nadhodila, že je to zvláštní že by teď miminko omládlo když celé těhu odpovídá velikostně 😀 schválně co by vám na to řekla 😅
Vyšetření má zase smysl až po termínu k rozhodnutí o vyvolání porodu 😉
Možná dotaz k čemu je v tomto tt dobré vnitřně vyšetřovat by lékaře alespoň donutil k zamyšlení a k vytržení z rutiny 😉
S tím poklesnutím bříška to je a není pravda, to miminko se musí nastavit správně do porodních cest, ale většinou to normálně zvládne během první doby porodní. Takže pokud vám bříško nekleslo neznamená to že tím pádem budete mít o to delší porod 😉
K poslední otázce bohužel bez komentáře. Nemůžu si dovolit riskovat persekuci od zaměstnavatele 😉 Jde o příliš diskrétních informací podle kterých už bych byla vcelku lehce rozpoznatelná pro některé lidi.
A věřte že mýtus že dobrá porodní asistentka je jen ta která sama porodila už je dnes velmi překonaný.
A mám mnoho kolegyň které hrou osudu bohužel vlastní děti mít nemohou a přesto nejsou horšími por. asistentkami. a naopak. ale to jen k zamyšlení, nic za tím nehledejte 😵

porodni_baba
autor
3. led 2008

lu777 • 38tt • 31. prosinec 2007 v 15:03...někdy úplně postačí optat se proč to nebo ono a kdyby nic tak se ten dr. alespoň zamyslí, ale jistě máte pravdu stále jsou mezi námi tací co jsou odborníci a diskusi nepřipouští 😝 je třeba takové bojkotovat v nemocnici chtít někoho jiného, pokud lze, pokud nelze je krajním řešením stížnost u nadřízených. Dokud budeme všichni mlčet, těžko můžeme čekat že se něco změní, a věřte vůbec nejde jen o porodnictví 😉

listicka77 • 35tt • Včera v 17:23...schválně jak by odpověděl na váš dotaz jak k tomu CS došel, by asi koukal kdyby jste se zeptala 😝 😀

bucenka
4. led 2008

Dobrí den,už jsem tady měla pár dotazů,ale chtěla bych se ještě zeptat co to znamená,když mám v propouštěcí zprávě z nemocnice čípek 2cm a za tím je napsáno velké Y?Děkuji za odpověd.

kleguska
4. led 2008

Jsem tady poprvé. Potřebovala bych poradit. Ve zprávě z velkého ultrazvuku ve 20 tt mám napsáno že je placenta bpn., mimo dolní segment. Včera jsem byla na kontole u své gynekoložky (24+4tt) a ta mi řekla, že mám placentu v dolním segmentu, ale že se může ještě vytáhnout nahoru. Je možné, aby ještě sestoupila níže? Problémy nemám jen mě začalo pobolívat bříško. Mám se něčeho vyvarovat? Mohu chodit na těhotenské cvičení na balonéch. Děkuji moc za radu. Včera jsem si na kontole na nic nevzpoměla z úleku co se může stát.

lumr
4. led 2008

Dobrý den, babi. Doufám, že jste si užila krásně svátky. Chci Vám poděkovat, jak nám těhulkám moc pomáháte.. Byla jsem 17.12.07 na UZ ve 20tt, byl v pořádku. Jen se chci zeptat, malou mi změřili takto: BPD 46mm - 20+0, AC 161mm - 20+6, FL 34mm - 20+4. Který z těchto údajů je stěžejní pro určení stáří? Nejsou to velké rozdíly? Byla jsem tedy 20+0 nebo 20+6? Podle UZ ze 7.12.07, to jsem byla 18+5, jsem měla být 20+1. Moc Vám děkuji a hezký víkend.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru