Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

swetlus
15. čer 2007

Ahoj porodni babicko 😉
Obracim se na tebe taky s prosikem o radu, na posledni kontrole kdyz me Dr. vysetrovala rikala ze mam cipek uplne vzadu, co to znamena? to je dobre nebo spatne?
Divala jsem se ze v prukazce vzdycky psala takove dva obloucky proti sobe (jakoby kopecek a nad nim dolicek) a za to "sc" nebo "su"?? nejde to precist 😅 a ted tam udelala krizek a k nemu cislo 2. CS mam 2 (to je psane hned za tim). Ja jsem z toho jelen, co ty myslis ze to znamena? 😕

artuse
15. čer 2007

Dobrý den porodní babičko,

ráda bych se zeptala, kolikrát se za období těhotenství a ve kterém týdnu sledují RH negativním ženám protilátky v krvi. Mně byly sledovány zatím jednou (na přelomu 16. a 17. tt), partner je RH pozitivní. Do další poradny jdu nyní až ve 25 tt. a na další odběr na protilátky jsem zatím nebyla pozvána. Je to tak v pořádku?
Děkuji za odpověď 🙂

nemo
15. čer 2007

Ahoj porodní babičko,

chtěla bych Tě požádat o radu v podobě zodpovězení následujících otázek.

- Je nebezpečné otěhotnět po prodělaném, ale vyléčeném zánětu močového měchýře? Nebo by se po zánětu močového měchýře mělo nějakou dobu počkat? Pokud ano, tak jak dlouho?

- Je nějak rizikové otěhotnět v létě na dovolené u moře? Když se žena hodně koupe, opaluje, sportuje. Je lépe se na dovolené chránit početí nebo se to nemusí řešit?

- Jaký máš názor na léky na podporu těhotenství? Jedná se o to, že jsem v minulém (v mém prvním) těhotenství prodělala v 8tt missed abortion a gynekoložka, u které jsem byla tento týden na kontrole mi říkala, že z lékařského hlediska nic nebrání tomu, abychom se začali zase snažit (od revize jsou to 4 měsíce), ovšem že mám přijít ihned po zjištění těhotenství, aby mi nasadila léky na podporu těhu. Přitom moje gynekoložka (je momentálně na mateřské) mi po revizi říkala, že léky na podporu těhotenství nejsou nutné, protože missed abortion to stejně nezabrání. Můj názor je, že bych to nechala na přírodě a žádné léky nebrala. Můžu je u gynekologa odmítnout? Děkuji předem za odpovědi 🙂

lajla
15. čer 2007

simus a porodni babicko, moc moc dejuji za odpoved, potesily jste me.. mozna budu mit hodne miminko 😉 asi ma opravdu obdobi lenosti 😉

cherub
16. čer 2007

Ahojky porodní babičko,

psala jsem minulý týden a chtěla jsi abych se ozvala, jak jsem dopadla s 11ti denním přenášením.
V pondělí 11.6. už si mě v porodnici nechali a to hlavně z toho důvodu, že mi začla po troškách unikat plodová voda. Ve 12:30 jsem dostala vyvolávací tabletku a ve 20:22 se mi narodila dcera Nikol, 3280g, 49 cm. 🙂

Porod byl ale příšerný 🙄 Musela jsem být neustále na monitoru, protože malé špatně tlouklo srdíčko, takže prožívat ty děsné stahy vleže způsobily i to, že jsem to celé prozvracela a omdlívala jim přímo na stole...

Ale hlavně, že jsme v pořádku a teď už i spokojení 😵

Takže vám děkuji za předchozí informaci a za to, jak tady všem pomáháte.

giorgina
16. čer 2007

Srdecne blahoprani, Cherub.
Mate moc krasne detatko! 🙂

peige
16. čer 2007

Porodní babičko, ještě k tomu streptokoku, jsem na PNC alergická budu druhorodička. Co když vše nestihne vykapat mám to do porodnice asi 40km. Děkuji

cherub
16. čer 2007

giorgina děkuju moc 🙂

bu_bu
16. čer 2007

Ahoj porodní babičko,
tak jsem zde zavítala po delší době, děkuji za odpovědi. Jestli si vzpomeneš, tak jsem tady řešila porod KP...
Tak už to mám za sebou, narodil se mi syn Radim (3360g a 49 cm), pokud by jsi chtěla vědět jaké to bylo, napsala jsem to do diskuse "Jaké to bylo..."

Jinak mám další dotaz 😉
Asi jsem dostala nějaký "lehčí" zánět prsu. Dneska jsem měla teploty, dokonce i 38,2 - musela jsem si vzít paralen a snížení teploty. Teď ji mám něco přes 37. Bolí mě jedno prso, ale není to hrozná bolest, můžu kojit. Chtěla jsem se zeptat jestli to je moc nebezpečné a mám raději vyhledat lékaře. Zkouším dávat studený obklad a kromě kojení občas i odstříkávám. Jsou ještě nějaké pomocné rady? Děkuji, snad mi odpovíš.

kaceenka81
17. čer 2007

dobré ráno,nedávno sem tady psala dotaz že cítím mimi jen večer a v poloze na zádech.ovšem od včerejšího večera sem ho cítíla nepřetržitě celý večer a celou noc,hrozně rychle se obracelo,to že sem se nevyspala mi vůbec nevadí,jen doufám že mu třeba něco není... ☹ ted to trošku přešlo,ale nespí!

beny
17. čer 2007

krásný den porodní babičko.Mám takovou prosbu.Chtěla jsem se zeptat jestli miminku nevadí když s přítelem provozujem sexík.Teda né každý den,ale někdy i třeba 2x za den.Já se cítím docela dobře a žádné problémy nepozoruju,ale mám obavu aby to nevadilo miminku. 😉 Předem děkuji za odpověd. 🙂

adrianav
17. čer 2007

Dobry den, mam tekovy mensi problem a tak prosim o radu...zajimalo by me , jestli je normalni, ze me boli stydka kost.kdyz lezim tak ne,ale treba se nejak otocim na posteli a boli to...neni to zadna hruza sice,ale i presto bych rada vedela jestli je to nejaky problem....predem dekuji

siola80
17. čer 2007

adrianav : já mám stejný problém, taky mě při otáčení vždycky bolí. Zprvu mě to zaráželo, ale pak jsem si řekla, že je to nejspíš normální. Bolí mě to dodnes. ☹

gulliver
17. čer 2007

Dobrý den porodní babičko, mám dotaz...
Zítra začínám 32tt, dosud vše bez problémů. Dnes jsem přes den měla nějaký výtok, takový normální těhu, ale byl trošku s krví..ne čerstvou, ale i když jsem se utírala, tak jsem měla na papíře takový krvavý cucek..hodně tmavý, jakoby starší...
Pohyby jsem měla ráno docela děsivé, prcek tancoval 🙂 , pak teda měl odpočinek, ale zase jsou pohyby v normálu....žádnou krev už neutírám...řekla bych, že jsem v pátek večer měla poslíčky, od té doby v klidu...Myslíš, že je to normální, nebo mám raději navštívit zítra gynekologa? nevím, jestli jet do nemocnice, když už tento stav netrvá a jsou pohyby..nemůžu se otevírat? Kontrolu jsem měla 6.6. oba čípky byly v klidovém stavu (mám zdvojenou dělohu). Ve středu 20.6. jdu ke svému gynekologovi na poslední UTZ.
Děkuji moc za odpověd

susik77
18. čer 2007

Dobry den, rada bych se vas zeptala, ve kterem tydnu by se melo jit poprve na prohlidku do porodnice-nemam zadne probl. Ja jsem volala do porodnice-objednali me na 37.tt. Dnes jsem to rekla svemu gynekologovi a rikal mi, ze to nema rad, kdyz se tehotne zeny samy objednavaji do porodnice, ze jemu poistovna plati 5x monitor a ze do 37.tt mi stihne udelat jen 3x monitor...Pripada mi to, ze mu jde hlavne, kolik dostane za mne penez ☹
Jak by to melo byt oficialne? Ja jsem si do te porodnice radsi zavolala driv, protoze byva dost plna a nekdy se ceka na termin objedn. dost dlouho...

4a
18. čer 2007

bu_bu
jestli ti můžu poradit. Vypadá to na mastitidu, jestli máš zarudlé prsxo. Rada "babská" je obklady a rozmasírovat. ALe to straaaaaašně bolí a procento úspěšnosti je 50:50. Jednodušší bude, když skákneš do nemocnice, kde jsi rodila na gynekologii. Měla bys tam být s odstríkaným prsem. Dají ti antibiotika, která miminku neublíží a po dvou dávkách máš pokoj. Znám to, měla jsem to 3x ☹ Kojit můžeš do horečky 38 st.

4a
18. čer 2007

ještě jsem zapomněla. Je to z toho, že není dostatečně vyprázdněné prso. Přikládej proto mimi na fotbalovou polohu. viz. www.kojeni.cz

romiss
18. čer 2007

ahoj babi...prosím poraď mi...teď jsem přijela z nemocnice byla jsem na ozvách,UTZ a prohlídce..ozvi dopadly vpořádku...na prohlídce mi mudra řekla,že je malej už dost nízko a na ultrazvuku se jí zdál malinký jen 2500g...a to je ten problém,chtěli si mě tam nechat,ale mě to připadá zbytečné přibrala jsem 12kg a to mi přijde normální...je pravda,že má druhá dcera měla 4kg,ale přece jen je to 12 let...teď jsem hodně nervozní...protože mi bylo vždy řečeno na všech UTZ,kterých jsem od začátku těhu byla nikdy o menším ditěti nemluvili a teď taková rána,chci se tě zeptat kolik přibírají miminka ke konci těhu?děkuji za odpověď Romča

porodni_baba
autor
18. čer 2007

ad swetlus:
cipek zcela vzadu je po cele tehu spravne...to je tzv. tehotensky nalez...az s postupujicimi pripravami k porodu se sune vice dopredu 😉
dolicek a kopecek nejsem schopna identifikovat...ale mozna pi doktorka mysli nalehani hlavickou...neni nic jednodussiho nez se ji zeptat 😀

ad artuse:
vetsinou se nabiraji 3x: okolo 8, 24 a 33tt...ale casto se setkavam i jen se 2ma nabery...ona jsou jen doporuceni...a kazdy gynekolog si to jaksi dela po svem...myslim ze tim naberem v 16tt vas gynekolog splachl ty prvni 2 odbery najednou a pak az udela druhy pozdeji...pokud jste tehotna poprve melo by byt vsechno vporadku...nejdulezitejsi bude po porodu urcit Rh mimca a pripadne vam pychnout injekci imunoglobulinu 😉

porodni_baba
autor
18. čer 2007

ad nemo:

- Pokud byl zanet radne prelecen, zadny problem nevidim...jen je treba pocitat s tim, ze se muze v tehu lehce opakovat 😠

- To bych neresila...myslim ze hodne deti je tech dovolenkovych...a jsou stastne a naprosto zdrave 😉

- leky samozrejme odmitnout smite...a mam stejny nazor jako vase gynekolozka missAB zadne leky nezabrani...to je proste priroda...naopak udrzovat pri zivote neco co sama priroda nechce je nesmysl 😉 Takze se vklidu snazte a nedelejte si zadne nerviky on uz se velmi pravdepodobne nikdy nezopakuje at s leky nebo bez 😉

porodni_baba
autor
18. čer 2007

ad cherub:
mooooooc gratuluji k vasi Nikolce je nadherna...a myslim, ze kdyz se na to podivate s odstupem...za to trapeni stala...vas porod byl pomerne rychly...i kdyz vam asi takovy nepripadal...dulezity je konecny vysledek...zdrava mamca i mimco...i kdyz to mezi tim obcas neni podle nasich ani vasich predstav 😉
hodne stesti v zivote a at vam dela jen a jen radost a trosku starosti abyste vedeli ze ji mate 😉 🙂 😎

artuse
18. čer 2007

Porodní babičko, děkuji za odpověď. Na další odběr na protilátky jsem se ptala telefonicky a bylo mi řečeno, že bude až ve 30 tt 😒

Porodní babičko, měla bych ještě jednu otázku - měl by lékař při každé návštěvě poradny kontrolovat děložní čípek nebo to není nutné?

Moc děkuji

porodni_baba
autor
18. čer 2007

ad peige:
to se proste nekdy stane...pak jsme mi porodnici v nelibosti u pediatru...
nasleduji odbery u mimca a vice ho prvni den dva hlidaji...takze nebude porad s vami...jinak problem vetsinou neni...ale je dobre kdyz vykape alespon neco 😉

mirka19
18. čer 2007

Ahoj porodní babčo. Nevím, jetli tenhle dotaz patří do tvé kompetemce 😀 , ale určitě o tom víš vic než já. Můžu se tedy zeptat jak dlouho je vajíčko po ovulaci schopné oplodnění?

gulliver
18. čer 2007

Porodní babčo, už se nemusíte mým dotazem zdržovat, dneska jsem raději stejně jela k dr., byla jsem z toho dost nervní..všechno je v pořádku, předepsal mi magnesium...jinak moc děkuju, že tady jste, už jednou jste mi pomohla a dotazy celkem čtu všechny, hodně se z toho dá odvodit pro každou těhulku 😉 Takže moc Vám děkujem, že se nám takhle ve svém volném čase (a že ho určo není mnoho) věnujete 🙂 Posílám virtuální kytičku...

raduska00
19. čer 2007

Ahoj porodní babičko,
chtěla jsem se zeptat na bolesti bříška jako při menstruaci? Jsem ve 33 tt. Je to vždy jen chvilku tak jednou, dvakrát denně a pak to odezní.
Děkuji za odpověď.

alca.m
19. čer 2007

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat:
Pokud těhu únava nepřestává a já už jsem i v práci pomalá a unavená, můžu požádat doktora o neschopenku? A u gynekologa nebo praktického? Nebyla jsem nemocná ani jeden den co jsem tady (skoro rok), tak by nebyl v práci problém. Jen jestli mám tu možnost.. Děkuji 😉

nemo
19. čer 2007

porodni_baba: Moc děkuji za odpovědi, opravdu moc. Zcela jste mě uklidnila. 😎

klararas
20. čer 2007

Ahojky porodní babičko,

omlouvám se, že zase otravuji z blbou otázkou, ale ..... nedá mi to.
Jsem v 31tt (zítra začínám 32tt) a včera jsem byla na prohlídce. Malej váží už teď 2400g a mám docela strach z porodu, protože to bude velikej klučina. Holky měly porodní váhu 2500g a 2300g a to jsem díky úzké pánvi byla roztrhaná až za ušima.
Mám pořád úzkou pánev a bojím se, že malej mi neprojde. Paní doktorka mi sama řekla, že císař by byl nejlepším řešením, ale jelikož budu rodit ve Svitavách a tam je pan primář odpůrcem císaře, tak se bojím (jak on to z oblibou dělá), že mě nechá hodiny trpět a pak teprve se na něj půjde.
Dá se tohle nějak domluvit? Mám opravdu ze spontálního porodu hroznou hrůzu, kor když vím, jak to bylo těžké u Nikolky, kde mě porod trval 33hodin a už mě hrozilo odloučení placenty. Nakonec jsem to zvládla spontálně, ale museli mě dvakrát nastříhávat a malou vytáhnout kleštěma.
Moc děkuji Klára

kristy22
20. čer 2007

Dobrý den,
taky mám na Vás otázku. Pořád mi to vrtá hlavou. Ve 20tt jsem byla na velkém UTZ a tam jsem měla placentu v pořádku. Ve 30tt jsme byla znovu a tam byl nález přesně placenta vzadu zasahuje do DS, VP při dol. hranici normy. UTZ mi dělal jiný lékař než můj ošetřující. Tak jsem se paní doktorky na kontrole ptala co to znamená a ona že mám placentu nízko, ale že se může vytáhnout. Prý kdybych začala krvácet tak mám jet do nemocnice. Tu zprávu od dr si přečetla až po mém upozornění když jsem se jí zeptala. Víc nic mi k tomu neřekla třeba jestli se to bude nějak sledovat. Můj dotaz zní. Je možné aby placenta klesala níž? když byla ve 20tt v pořádku a pak ve 30tt dole? Jsem z pardubice ale rodit bych chtěla až v havlíčkově brodě což je asi tak hodina cesty autem. Když začnu krvácet mám jet raději do nemocnice v pardubicích. Nevíte jestli mi budou dělat ještě UTZ aby zjistili jak mám tu placentu? Dá se něco zjistit i na monitoru? Myslím co se týče placenty. Jsem z toho nesvá a moje dr mi odpověděla tak stručně děkuji za odpověď

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru