Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

vlasta23
22. čer 2009

nelinka- my mame soukromeho Dr. ma kliniku bych nesla ani nahodou 😨 A jsem na to dobre. Tady se kojeni moc nepodporuje.... Ja musela zmenit dr, protoze ta puvodni nas nutila strasne pribirat, podle tabulek prodeska na sunaru. Takhle to nastesti nedela, protoze to respektuje, ale kdyz chces napr poradit s kojenim, tak na to zapomen. Tady je to vsude samy sunar 😅 a autismus 😅

kulicka
22. čer 2009

vlasti jejej, no co, jinej kraj jinej mrav ze? 😔
s tim vit. K je to tak, my ho bereme kazdej tejden 2 ml a to proto, ze prej kojenym detem se nevytvari ve strevech a je to proti krvaceni (srazlivej vitamin) fuj pisu jak tatar 😅 Ale nektere maminky ho nedavaji. Pry se da prenest i mlickem, ale to mi porodni babky vyvracely, tak fakt nevim. No kazdopadne az budem mit dobre zajety prikrmy, tak uz se nedava. Toz jak myslis.
Teda, jsem nekoukala na slozeni, hned si to musim zjistit 😠 Cucim na kdeco a tady na to nee 😅
Vitamin D mame cistej, jen s fluorem, zadny A zadny C. Slozeni ale nemuzu najit, pribalovej letak jsem musela vyhodit 😕

Nicmene jsi me navedla: muze lecitin sojovej zpusobit pozdeji alergie? Babi? Mame ho ve vit. K 😖

duch
22. čer 2009

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem ve 35tt a během týdne se 3x objevila pálivá,tlaková bolest v pravém podbříšku vystřelující do pravé nohy.Trvala tak do 5minut,pak začala ustupovat.Jedná se o poslíčky??? díky za odpověď.

porodni_baba
autor
24. čer 2009

vlasta23 • 1d • 22. červen 2009 v 07:09 ...pokud jste vy sama měla v dětství řemínky, tak bych to za jistou predispozici brala a na to vyšetření asi zašla...
vit K, se podává v čr jako prevence krvácení ovšem pouze do 6 měsíce. První dávku dostávají dětičky v porodnici injekčně pak po jedné kapičce 1x týdně první měsíc, pak již jen jednu kapku za měsíc. Synovi už je 5 měsíců, tak už je to skoro pasé. V některých zemích se opravdu nepodává 😉
Tech kapek dostává tak minimální množství, že to složení není potřeba zase tolik řešit 🙂

jeudi • 1d, 37tt • 22. červen 2009 v 08:09..v tomto případě to opravdu bude zřejmě bezvýtnamné 😉

marinka • 1d, 18tt • 22. červen 2009 ve 12:48...tak to moc gratuluji 🙂 jsem ráda i za vás 😉

kulicka • 1d • 22. červen 2009 ve 14:34..opravdu jiný kraj...2ml třeba v porovnání s naší jednou kapkou týdně vypadá taky zajímavě 😅
Ta soja se opravdu nedoporučuje, ovšem toto bude opět stopové množství 😉 takže bezvýznamné pro vyvolání alergie

porodni_baba
autor
24. čer 2009

duch • 36tt • 22. červen 2009 v 17:20...může ale taky nemusí, bohužel nejde takto poznat 😉 ale dle popisu pravděpodobně ano

lucenek
24. čer 2009

pardon porodní babičko...jen chci ujistit kulicku, že vitamín K se ve střevech dítěte netvoří, děj tvorby vitamínu K (v sopučinnosti s provitaminemK) se odehrává v játrech..proto, pokud jsou poruchy krvácivosti dělaj se také jaterní testy a jiné, ale to nje složité popisovat

kulicka
25. čer 2009

lucenecku diky, to o tech strevech mi rekla jedna porodni asistentka, tak se asi sekla 😅
babicko diky, nebudu teda resit slozeni kapek, i kdyz teda po prostudovani letaku vit. D se mi zjezily chlupy snad i na p*deli 😖

masacek
25. čer 2009

ahoj porodní babičko,měla bych 2 dotazy.1.Mám skoro 12měsíční holčinu a ještě sama nechodí takže jin stále nosím protože je to moje prdelka.Nyní jsem asi v 6tt a bojím se zda to její nošení nevadí těhotenství.
2.není mi vůbec špatně jako u prvního dětska.Říká se že když není špatně tak se většinou potratí je to pravda?
Děkuju za odpověď

sayast
25. čer 2009

masacek, ja nemela ani jednu tehu nevolnost, zadny tehu priznak a uz mi pres tri mesice spinka poklad v postylce 😵

kulicka
26. čer 2009

porodni babi, jen pro ujisteni : muze malej uz syrovy ovoce? Strasne mu jede, uz zkusil merunku, zlutej meloun a banan. Doktora me dneska zasejc postrasila, ze prej syrovy jeste ne. A kdyz se zeptam proc? Tak proste proto. Stejne tak kdyz se ptam proc uz chce ockovat na rubeolu/priusnice/zardenky. Proste proto. Proste to je tak a ne jinak. Chjo. Bohuzel zmenit ji nemuzu, pac je tady u nich strasnej natresk, nedostatek doktoru 😒
A na musky jsem se zapomela zeptat 😠

vlasta23
26. čer 2009

masacek- muzes se klidne uklidnit. Me nebylo vubec spatne. poprve jsem zvracela az na porodnim sale 😀 Maly je taky zlaticko 😀
kulicko- ja zardenky, plane nestovice taky ockovat nebudu. Chci , aby to maly dostal, imunita je pak na 100% Prave nestovice ale ockovat urcite budu, na to se umira 😕

Dekuji za vsechny odpovedi. mam dalsi. jak mam maleho odnaucit na zavinovacku a kdyz, tak co mu mam zacit davat.... Perinku? Neudusi se mi, kdyz si ji pretahne pres hlavu? Poradte

kulicka
26. čer 2009

porodni babi, je pravda, ze cerstvy ovoce ne kvuli listerii? A co by mu to mohlo provest? Diky

Vlasti, perinku klidne, ja ji mam a skripla jsem ji konec mezi matraci a rost, tak si ji pres hlavu nepresune 😉 No a nebo existujou spaci pytle. Je to jako bodycko s velikou kapsou na nohy, aby se tam mohlo mimi mlejt. Ale me to prijde hrozne neprakticky na kojeni 😅
No oni strasej, ze perinky ne, ze by se mohlo mimi udusit, kdyz si to pretahne pres hlavu. Tak ja jsem nasemu hodila na hlavu plinu a on si ji v pohode stahne, takze strach nemam 🙂 Cvicim ho pravidelne a dycky kdyz si ji stahne, delam na nej KUK 😀 strasne ho to bavi. Tak otestuj taky.

vlasta23
27. čer 2009

kulicka- u me radsi neexperimentovat s plinou. Muj si zase vsechno rve na oblicej 😠 Tak se trochu bojim. To body bych mu dala, ale nevim, jak to udelat. je to moc velky skok ze zavonovacky 😅

kulicka
27. čer 2009

vlasti tak to ti neporadim, my zavinovacku vubec nepouzivali 😅

porodni_baba
autor
29. čer 2009

masacek • 1d • 25. červen 2009 v 18:15...
1. záleží kolik dcera váží, ale obecně to nevadí, miminko je v děloze dobře chráněno 😉
2. není 🙂

kulicka • 1d • 26. červen 2009 v 10:21...
může, syrové se zpočátku nedoporučuje kvůli alergii, proto každý druh jakoby nejprve převařený a až když je dobře snášen tak syrový 😉 Pokud nemá problémy syrové ovoce už normálně může 😉

vlasta23 • 1d • 26. červen 2009 ve 14:24...
proč odnaučovat od zavinovačky? prostě ho tam nechte dokud z ní nevyroste pokud se mu tam líbí. Problém se zakrývaním peřinkou můžete vyřešit její zastrčením pod matraci, nebo lépe nějakým spacím pytlem 🙂

porodni_baba
autor
29. čer 2009

kulicka • 1d • 26. červen 2009 v 16:36...zapomeňte na listerii, pokud nekupujete ovoce už porcované někde na tržišti a omýváte, oloupete atpod. tak problém nevidím 🙂

kulicka
29. čer 2009

porodni babi diky, no ja si to myslela 😅 Ale nedalo mi to a ptam se 😝

vlasta23
29. čer 2009

diky babi, to je prave to. Uz se mi zda, ze mu moc mackam nozicky. Dole uz mu lezou ven a na bokach je uz nema volne rozkrocene, tak nechci, abych nejak ublizila kloubum, ktere se jeste vyviji. No ale jinak s emu tam libi moc. Kdyz ji nema, tak se budi ze spanku, je asi zvykly na oporu zboku. Jak mu ji uvolnim, tak sebou vzdycky skuba a budi se. ☹

hathor86
29. čer 2009

Ahoj, chtela bych se zeptat,na UZ mi d. rekl, ze podle UZ to vypada na 9tt, ale pritom mimi meri pouhe 2 cm. Mam pocit ze je to hodne malo... mam se bat? kolik by melo miminko merit a jak stare by asi bylo pri tech 2 centimetrech... nesedi mi udana delka tehotenstvi s velikosti mimiska...

kulicka
29. čer 2009

vlasti, zkus ten pytel, ten ho vlastne "obtaci" ale necha volnost nozickam 😉

kulicka
30. čer 2009

porodni babi krasny den,

opet s dotazem ale nevim jestli to spada do vasich kompetenci, mozna jako matka byste vedela 😅
malej se 3 dny nevykakal, tak jsem davala svestkovou stavicku a vcera jablicko se svestkou, pac konecne vcera rano kakal, ale museo ho to super bolet, pac u toho plakal. No pak odpoledne mel hnacku a dneska rano kakal malicko, ale za to s hleny, opravdovy "nudle z nosu" tam byly a dlouhy. Barva michanych vajec, ty hleny pruhledny jako spagety. Je to v poradku nebo se mu tou zacpou poskodily streva? Nemela bych jit radsi k doktorce to zkontrolovat? Diky moc

kulicka
30. čer 2009

jinak je veselej jako obvykle 😵

dracekmracek
30. čer 2009

Poprvé prosím porodní babičku o radu.Maminka se léčí s rakovinou a doneslo se mi že jako těhotná bych s ní neměla přijít do styku...až doteď jsem si myslela že vadí pouze ozařování?Ale ona podstupuje "pouze"chemoterapii,děkuju za odpověď.

kulicka
30. čer 2009

Jezkovo voko, drackumracku a vis proc? Copak je rakovina nakazliva 😕 To jsem zvedava na odpoved babicky

ronja27
1. črc 2009

Dobry den, mohla bych se prosim zeptat pro nekoho mozna na logickou otazku? Byl mi dr. zjisten streptokok takze mi budou pri porodu nasazena antibiotika. Vcera jsem byla znovu na kontrole a zjistili mi i streptokoka v moci - dostala jsem antibiotika. A ted ta otazka: Kdyz nemam zadne potize ani priznaky muzu se ted v lete koupat doma v bazene? Mame vodu krasne teplouckou a dost me to ulevuje od bolesti zad. I v byte se to ted neda temi vedry vydrzet. Bazen mame v polostinu tak bych ani na slunicku nebyla. Ale prece jenom antibiotika 😒
Hrozne rada se koupu a je mi jasne ze v sestinedeli si toho koupani uz neuziji ☹

porodni_baba
autor
1. črc 2009

vlasta23 • 1d • 29. červen 2009 ve 14:04...takhle jednoduše kloubům opravdu neublížíte, klidně mu tu zavinku dopřejte, on z ní časem prostě stejně vyroste...případně ho zavazujte čím dál jemněji 😉

hathor86 • 9tt • 29. červen 2009 ve 14:24...nevím, kde jste ten pocit získala, ale miminko absolutně odpovídá tt. Lékař který UZ prováděl snad taky nemá důvod vám lhát 😉

kulicka • 1d • Včera v 10:20...tak jak to popisujete se mi to zdá vpořádku, obzvláště pokud je ještě hodně kojen. Počkejte několik dní co bude dál 🙂

porodni_baba
autor
1. črc 2009

dracekmracek • 18tt • Včera v 17:50...většinou opravdu vadí jen některá vyšetření, většinou spojená s ozářením. Nejlepší bude poradit se s onkologem vaší maminky, nevím co přesně za chemo dostává, ale obecně chemo nevadí, buďte klidná 🙂 a s maminkou buďte, jistě vás teď potřebuje a prcek je jedna z věcí, která ji drží nad vodou. Přeju hodně štěstíčka 😉

kulicka • 1d • Včera v 19:53...ne rakovina opravdu nakažlivá není. Dracek měla na mysli vliv léčby 😉

porodni_baba
autor
1. črc 2009

ronja27 • 1d, 37tt • Dnes ve 12:40...bez námitek pokud je bazén opravdu čistý, nebudete se koupat přes poledne, a budete ve stínu (opravdu žádné slunce) 😉

dracekmracek
1. črc 2009

Moc děkuji za odpověď zkusíme se zeptat,to nevím co bych si počala,takhle jí pomáhám alespoň svojí přítomností.

porodni_baba
autor
1. črc 2009

Opravdu žádný strach, i u těch vyšetření jde vždy o omezení týkající se velmi těsného kontaktu jako objetí atpod. v řádu několika hodin, max. dní 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru