Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

sabuse1
10. pro 2008

Dobrý den, jaké jsou tak normální rozměry plodu ve 20 tt? myslím obvod hlavičky, hrudníku a stehenní kosti?

ninule
10. pro 2008

Dobry den,
nase miminko uz ma pres pul roku, presto mi porad vrta hlavou jedna vec ohledne porodu-voda praskla v 16 hod, v 18:30 zacaly prvni stahy po cca 8 minutach, poslali nas v porodnici na vychazku do 21:30,otevrena jsem byla v te dobe na 2-3 cm.Vlezla jsme do vany a behem 2 miut jsem z ni putovala rovnou na sal, otevrena jsem byla uplne a rekli mi, at zacnu tlacit.To vse zacalo ve 22 hod, mala pry spatne postupovala, proto jsem v kazdem stahu musela do cupu.Tlacila jsme jak diva az do 0:30...Tak si rikam,jak je to mozny, ze jsme tlacila tak dlouho???Ja myslela, ze po otevreni a tlaceni nastava 2. doba por., ovsem to by znamenalo, ze u nas trvala 2,5 hodin, coz je blbost, ze??Muzete mi to, prosim,nejak vysvetlit???Mnohokrat dekuju!!

ronie
12. pro 2008

Dobrý den babi, chtěla jsem se zeptat, jaká je normální tloušťka jizvy po sekci po roce a půl? Mě ji teď ve 31 tt dr.naměřil 6 mm a jiné mamince, která je v 37tt kolem 2mm-mění se tloušťka s přibývajícím těhotenstvím? Mě se zdá 2 mm hrozně málo. A jaká šířka je indikací k sekci? Moc děkuji za odpověď 🙂

bobulle
12. pro 2008

Dobrý večer,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Se svou 5,5 měs. dcerou jsem byla na UTZ mozku, kde mi dr. řekl, že má hraniční nález na pravé mozkové komoře 😔 . Normál je prý do 6mm a dceři naměřil 5,9mm. Za tři měsíce jdeme na kontrolu. Můžete mi prosím popsat to by to mohlo znamenat v případě že by mozková komora dále zvětšovala.... děkuji moc

oli.k
12. pro 2008

Dobrý večer babi,
moc děkuju za předchozí radu a úplně souhlasím s tím, co napsala Annca..málokdo si pochvalu a uznání zaslouží tolik co Vy. Chtěla bych se zeptat..po druhé revizi jsem dostala první měsíčky za 3 týdny a 2 dny a byly jen trochu slabší než před těhotenstvím, ale jinak myslím normální. Po týdnu ale najednou zase začalo slabé krvácení. Je to normální?

maruska39
13. pro 2008

Dobrý den,
sice mám po porodu již 5.měsíců,ale stále nevím jak se mohlo stát,že jsem porodila předčasně,můj syn se narodil v 34+2 tt.
Celé těhotenství jsem měla ukázkové,nikde žádný problém. V 34 tt ve středu jsem byla v poradně a vše bylo naprosto v pořádku,byla jsem zavřená,neměla jsem žádné poslíky,nic.
Den na to ve čtvrtek jsem v 23h začala mít kontrakce,které byli hned po 4-5 minutách,ráno jsem jela do porodnice,porodu se nedalo již zabránit,v sobotu se mi narodil syn.Chvíli pobyl v inkubátoru,den mu pomáhali dýchat,všechno dopadlo dobře,je zdravý a silný chlap 🙂 Ale mě vrtá hlavou jedna věc,opravdu se nedalo poznat,že den na to začnu rodit? něco přece muselo být špatně?? Podotýkám,že jsem měla sestouplé břicho minimálně měsíc,ale jako prvorodička jsem tomu nedávala význam. MOhlo to být tím,že jsem drobná a syn byl velký a těžký? Moje váha na začátku těhu byla 45kg a výška je 154 cm. přibrala jsem 18 kg.
V 34 tt se syn narodil s váhou 2,470g a 48cm. A ještě prosím vás,může se v případném dalším těhotenství opakovat předčasný porod? Moc děkuji za odpověď Maruška

aponchie
13. pro 2008

dekuji za odpoved 😉

porodni_baba
autor
15. pro 2008

janab78 • 10. prosinec 2008 v 17:39...100% není v porodnictví nic. Ale je velmi pravděpodobné že asi bude jen jedno mimi. S určitostí to bude jasné až na dalším UZ 😉 Ano Utrogestan je v tomto případě jistě vhodný.

porodni_baba
autor
15. pro 2008

sabuse1 • 21tt • 10. prosinec 2008 v 17:52...okolo 20tt jsou přibližné rozměry miminka:
průměr hlavičky 40-50mm, obvod bříška (obvod hrudníku se neměří) 120-170mm, a délka stehenní kosti 30-37mm. Velmi přibližně berte s rezervou. Je to jen pro zajímavost nebo řešíte nějaký problém s růstem miminka? 😉

porodni_baba
autor
15. pro 2008

ninule • 1d • 10. prosinec 2008 ve 22:19..předně nevím co je cup?? Ano chápete to dobře, po zániku branky nastává druhá doba porodní. Ale není třeba celou dobu tlačit na plný dech. Je s výhodou nechat zpočátku miminko správně zrotovat do pánve a až když je tlak k nevydržení začít opravdu pomáhat. Mám příliš málo info, ale z toho co píšete, by se opravdu zdálo, že u vác druhá doba porodní trvala 2,5 hodiny. Nevím kde jste rodila ( zahraničí? a neznám místní zvyklosti) ale to je opravdu až příliš dlouho 😒 😒

porodni_baba
autor
15. pro 2008

ronie • 1d, 33tt • 12. prosinec 2008 v 11:06...nejde o absolutní čísla ale o případnou progresi. proto nelze ani určit číslo jako indikaci k císaři, to je na zvážení porodníka. spíše by šlo o sdruženou indikaci. jasnou indik by byl např. velký váhový odhad mimča. 6mm v 31tt je ok

porodni_baba
autor
15. pro 2008

bobulle • 1d • 12. prosinec 2008 ve 22:58...nejsem odborník na neurologii,ale nezdá se mi zcela typické, že by se zvětšovala jen jedna. zvětšování komor by pravděpodobně vedlo k hydrocefalu (myslím vodnatos mozku v češtině??)-problém s odtokem moku a zvětšováí komor a útlak mozkových struktur,ale to jsoujen mé domněnky. u dítěte se ale především zvětšuje hlavička, protože nemají ještě pevně srostlou lebku. ale jak říkám jen obrazně- na konkrétní případ se musíte ptát vyšetřujícího lékaře. a hlavně nějak nepanikařte ta hodnota se pouze blíží k hranici, to může být jen dočasné 😉

porodni_baba
autor
15. pro 2008

oli.k • 1d • 12. prosinec 2008 ve 23:43...díky 😵 po revizi bych resp. šestinedělí, pak už bych doporučovala návštěvu lékaře 😉

porodni_baba
autor
15. pro 2008

maruska39 • 1d • 13. prosinec 2008 v 08:54...pokud nic nenasvědčovalo předčasnému porodu, nijak se neobviňujte. Berte to tak, že příroda ví, co dělá.. Pravý důvod už pravděpodobně neodhalíme 😉 Pro příští trěhotenství žádné závěry nevyvozujte, opravdu je každé těhotenství jiné. I když předčasný porod se někdy opakovat může (ale většinou jde o jasnou příčinu- např. vývojová vada dělohy atpod.) 😉

aponchie • 1d • 13. prosinec 2008 v 10:56...není zač 😉

nikolic
15. pro 2008

Dobrý den,
týden jsem ted byla hospitalizována pro předčasný porod/ve 30.týdnu/,nebyla jsem otevřená ,ale měla jsem kontrakce,po tokolýze se vše zastavilo/doufam že to píšu dobře/.Ze stěrů mi vyšel streptokok,tak mám atb,dále beru magnezium 3krat denně 2 tbl,ale břicho mi při pohybu tvrdne.Nedostala jsem žádné informace od lékaře co nyní smím a co ne,mám jít do týdne ke své gynekoložce a ta mi prý řekne.Myslíte že by se to mohlo vše opakovat a skončit předčasnym porodem?Děkuji za odpoved.

sabuse1
15. pro 2008

děkuji "babičko". Spíš pro zajímavost, všude jsou tabulky s délkou miminka, ale tyhle jsem nikde nenašla tak mě to zajímalo🙂 podle dr.je vše v pořádku jen jsem zvědavá🙂

janab78
15. pro 2008

Babičko, děkuji za odpověď. 😉

maruska39
16. pro 2008

Děkuji za odpověď 🙂

katula
16. pro 2008

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho můžu začít cvičit po CŘ? Konkrétně spinning, samozřejmě s mírou. Žádné komplikace s hojením nemám, prohlídka po šestinedělí v pořádku. Děkuji 🙂

samsa
17. pro 2008

Porodní babičko,
jsem jeden den po revizi dělohy, spontánní potrat v 9+5 tt. Byl to hrozný zážitek, strašně moc jsem krvácela. Jsem naprosto zdrcená. V nemocnici mi řekli, snažit se tak po půl roce, zdá se mi to dlouho, ale nechci, aby se to ještě někdy zopakovalo. Je nějaká prevence? Opravdu musím čekat půl roku? Prý na to mohlo mít vliv to, že jsem se hodně fyzicky namáhala s dcerkou, často ji musím nosit a vyhnout se tomu nedá. Opravdu to mohlo být tímto? Moc se mi to nezdá, těhotenství přece není nemoc, ale teď mi to vrtá hlavou, jestli se tomu nedalo zabránit, co jsem udělala špatně a proč se mi to stalo. Moc děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
18. pro 2008

nikolic • 15. prosinec 2008 v 17:58...nesmíte se namáhat 😉 a předčasným porodem může skončit každé těhotenství, snažte se na to nemyslet 😉

porodni_baba
autor
18. pro 2008

katula • 1d • 16. prosinec 2008 ve 20:43...jako naprosté minimum bych viděla 3 měsíce. Lépe by bylo i déle, ale pokud se cítíte dobře, tak potom veeelmi opatrně je možné začít 😉

porodni_baba
autor
18. pro 2008

samsa • 1d • Včera v 15:52...dobře založenému prosperujícímu těhotenství by fyzická námaha ublížit neměla. 😉 Takže předně zabránit se tomu nedalo (a bohužel ani nijak do budoucna předejít), nic jste špatně neudělala a není ani odpověď proč se to stalo zrovna vám. Uvádí se že až polovina těhotenství končí v prvním trimestru. něco bylo špatně a tak příroda rozhodla, že je lépe nepokračovat. vyčkejte 3 ms a můžete se snažit znovu 🙂

katula
18. pro 2008

dekuji za odpoved, stejne nezacnu se spinningem drive jak po novem roce a to uz tri mesice budou, nebudu to kazdopadne prehanet a hodne zvolna, protoze mi to nestoji za komplikace... hezke Vanoce vsem 😵

nikolic
18. pro 2008

Děkuji za odpověd,budu se snažit. 😉

samsa
19. pro 2008

Babicko, dekuju za odpoved. Chtela jsem se jeste zeptat, jestli ten spontanni potrat muze mit vliv na pozdejsi plodnost. Jestli se muze stat, ze nasledkem toho uz nebudu moct mit deti. Dekuju za odpoved.

jajinka80
19. pro 2008

Dobrý den, včera jsem byla na vyšetření kvůli těhotenské cukrovce. Na lačno jsem měla hodnotu 3,9 a po glukoze za 2 hodiny hodnotu 2,8. Chtěla jsem se zeptat, zda naměřená hodnota není moc nízká a nepoukazuje to na něco v nepořádku. Jinak žádné problémy nepociťuji. Předem moc děkuji za odpověď.

andy21
20. pro 2008

Dobrý den porodní babičko, nejdřív Vím chci popřát krásné vánoce a do nového roku jen to nejlepší 🙂

chci se vás zeptat, jestli můžú po skončení 6.ti nedělí (spontánní porod)začít běhat.Byla jsem ´před těhu zvyklá tak 2-3 krát týdně chodit, ake někde jsem teď četla, že sporty spojené s otřesy se můžou provozovat a ž 3 měsíce po porodu.....?
Děkuji 🙂

porodni_baba
autor
21. pro 2008

katula ...opravdu opatrně, obzvláště pokud kojíte 😉

nikolic ...přeju štěstíčko a porod kolem termínu a hlavně bez komplik.

samsa • 1d • 19. prosinec 2008 v 08:16...ta možnost je pouze hypotetická, vůbec o tom takhle neuvažujte. až přijde čas, čeká vás normální další těhulkování 😉

porodni_baba
autor
21. pro 2008

jajinka80 • 27tt • 19. prosinec 2008 v 19:51...neměl by být problém. co vám k tomu řekl lékař? Pokud se cítíte dobře není třeba se znepokojovat 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru