Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
1. črc 2009

Chi chi, ja vedela, ze rakovina neni nakazliva, ale nechapala jsem, jak muze lecba mit vliv na okoli. Mam to pochopit tak, ze po ozarovani to zareni v cloveku zustava? 😕 Ja myslela, ze ne. No kazdopadne preju hodne moc sil a vyhru 😵

dracekmracek
1. črc 2009

Kulicko je to tak,člověk který postoupí ozařování nesmí 24 hodin přijít do styku s těhotnými a dětmi 😔

vlasta23
7. črc 2009

mila babicko, dekuji za odpovedi. jeste jsem se chtela zeptat. Vim, ze mimi tedka nesmi pouzivat zadne kremy proti slunci.... Muze do bazenu? je tam chlor? Vadilo by to? Muze potapet usi? Nedostane zanet do ucha?

sacvi
7. črc 2009

Milá porodní babičko mám dotaz. Už celý druhý den mě bolí bříško vpravo navrchu..s pohybem se bolest dost zhoršuje. Může to být tím že mi mimi utiskuje nějaký nerv nebo tak něco? Mám strach abych něco nezanedbala. Taky se mi zdá že mám celý den bříško nějak tvrdší než normálně..Předem moc děkuji za odpověď. 🙂

vlasta23
8. črc 2009

sacvi- to vypada na porodnici 😀 Odpocivej!!!

porodni_baba
autor
8. črc 2009

vlasta23 • 1d • Včera v 15:35...ono to není moc o krémech, spíš o tom, že dítko do roka věku by vůbec na přímé slunce nemělo přijít 😉
DO bazénu může pokud se bavíme o domácím, veřejné bych pro takto malé mimi nedoporučovala pokud není pro děti určené...potápět uši může...že nedostane zánět to vám asi nikdo nezaručí, ale pokud je jinak zdravý vadit by to nemělo

porodni_baba
autor
8. črc 2009

sacvi • 37tt • Včera ve 22:37...spíše poslíčky, ale i kdyby šlo o uskřinutí nervu, stejně nejde s tím dělat nic lepšího než porodit 😉

sacvi
8. črc 2009

Děkuji za odpověď 🙂 Takže mi nezbývá než čekat až porodím 😀 . No jsem hlavně ráda že nemusím mít z ničeho strach. 🙂

lucinecka
8. črc 2009

Dobrý den porodní babičko, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Snažíme se o druhé miminko, zřejmě někdy během posledních dní jsem ovulovala. Mám však zánět nosohltanu a dr mi nasadila atb (augmentin). Vím že jde jen o spekulace, ale kdybych náhodou otěhotněla, neohrozí jejich užívání miminko? Stejně tak léky na mykózu, které se nesmějí v těhotenství užívat, mohou ovlivnit plod ve velmi brzkém začátku těhotenství dokud ani žena sama neví že je těhotná? Děkuji za odpověď a přeji hezký den 🙂

vlasta23
8. črc 2009

lucinecka- myslim, ze jsi OK. Na zacatku to urcite nevadi. ja taky mela ATB, a bylo mi receno, ze par tydnu mimi stejne neni pripojene (snad i mesic), takze tohle nebere 🙂 Ale pockame si na babi 😀

babi- tak dik. je to velky domaci bazen (jako na bazene 100m asi), je tam chlor, ale jinak to neni verejne. Ja se spise bala o ten chlor a taky aby to nebylo pro mimi studene (neni vyhrivany) Tak se ale nemusim bat 😀

lucinecka
8. črc 2009

Vlasti dík 🙂 Asi to řeším zbytečně moc dopředu, ale ty atb jsou prý pěknej sajrajt a jak na potvoru to vyšlo po plodných dnech 😝 Ale třeba to ani nevyjde a na mimi si ještě počkáme, uvidíme 🙂

lucinecka
9. črc 2009

Porodní babičko, ještě jeden dotázek. Naše dětská dr na roční prohlídce říkala, že můžu malýmu dávat už jen obyč vodu z vodovodu. Já se zapomněla zeptat, jestli ji musím převařovat nebo ne. Od kdy může dítě pít vodu z vodovodu bez převaření? Děkuji 🙂

kulicka
9. črc 2009

luci, vlasti. Podle mych informaci se detatko pripojuje uz 6-8 dni po oplodneni. Takze na tohle bych nespolehala 😔
Jinak ohledne vody zalezi na tom, kolik mate nitratu. Pokud je min nez 15 mg/l tak OK i bez prevareni si myslim, pac bakteriologicky by to melo byt hlidano (pokud z ni citis chlor, coz je znamka, ze bakterie nebudou, tak nechat odstat, on se vypari). Pokud vic, davej tak do 3 let veku vodu balenou.

vlasta23
9. črc 2009

kulicka- no vidis me ujistovali, ze jsem s atb vpohode... no nastesti maly je zdravy. Jinak moje znama dela na hygiene a chci te vyvest z omylu.... Balena voda vetsinou neni o moc lepsi nez z kohoutku. Mnohdy je to naopak, spise bych pouzila vetsinou, ne bakteriologicky, ale chemicky 😖

vlasta23
9. črc 2009

babicko, mam dalsi otazku. Vcera jsem si na internetu precetla, ze se s materskym mlikem nesmi treba, ze jinak se tam nici proteiny a meni slozeni stejne jako kdyz se zahreje na nadmernou teplotu 😒 Je to pravda? Protoze ja s nim trepu odzacatku a nekdy ma i penu. ono je totiz na sklenicce ta prilepene, ze to pak nemuzu vylit do sacku na mrazak. 😒 Delam to od zacatku. Zkazila jsem toho hodne? Co se tam vlastne nici?
Jinak jsem se chtela zeptat. Kdyz rozmrazuju mliko, tak je to naspod huste jako malta a jsou tam male tvrde kousicky. Kdyz to promnu v prstech, tak je to jak pisek nasypany v bahne. Zahratim to nezmizi. je to OK? Co to je? Nikde jsem to nemohla najit...

kulicka
9. črc 2009

vlasti, zalezi na tom ktera voda. Jinak chem. slozeni by melo byt udano na obale, takze tam si to pak muze clovek vycist. Je to vecnej spor tuto, ale ja budu pouzivat balenou, z hor, pac tady mame moc nitratu.

Ze se s MM nesmi trepat jsem neslysela. Naopak s tim zahrivanim je to tak, pac MM obsahuje protilatky a ruzny "dobry bakterie", ktery se zahrivanim nad 60° zahubi, toz pak uz MM neni MM ale mliko obyc 😝
Ten pisek v bahne bych rekla, ze jsou tuky. Vysrazeny. A pak tuk se s vodou nemisi... 😝 tak to tam zustane. Ale necham radsi fundovanou odpoved babicce 😅

vlasta23
9. črc 2009

kulicka- no ono to i skripe jako pisek a vypada to jako pisek. ja pouzivam na ohrivani mleka z lednice ohrivacku. Ohriva se to parou, ae horkou, ale mliko pak neni horke, jen vlazne. To by melo byt OK, ne? Horka je jen lahev. kdybych to mela ohrivat ve vlazne vode, maly by musel na MM cekat tak pul hodiny....

porodni_baba
autor
10. črc 2009

sacvi • 37tt • 8. červenec 2009 v 09:40...pravděpodobně opravdu o nic nejde, ale pokud by se bolest nějak prudce zhoršovala, určitě jeďte do porodnice 😉

lucinecka • 1d • 8. červenec 2009 v 15:35...jedná se o antibiotikum penicilinového typu, takže naprosto bez námitek, to byste mohla dostat, i pokud by bylo těhotenství potvrzené 😉
Nevím, které léky na mykózu máte na mysli. ale obecně na začátku dokud ještě ani nevíte že jste těhu tak to nevadí. resp. jde o zákon všechno nebo nic. buď je zárodek zdravý a pak prosperuje, nebo není a pak odejde 😉

vlasta23 • 1d • 8. červenec 2009 ve 20:01...pokud je chlor v běžné koncentraci pro bazény tak problém nevidím a teplotu, to vám asi "poví" případně prcek sám, pokud bude nevyhovující 😀

porodni_baba
autor
10. črc 2009

lucinecka • 1d • Včera v 08:01...teoreticky už můžete začít dávat i nepřevařenou, záleží na vás a vašem pocitu 😉 v tomto věku už děti zbaští dost jiných věcí okolo než aby vadila nepřevařená voda (smozřejmě tedy pitná z kontrolovaného vodního ř.) 😉

vlasta23 • 1d • Včera v 17:00...MM se normálně roztřepat může, ono totiž je to i nezbytné, protože pokud déle stojí případně se zamrazí, oddělí se 2 vrstvy a ty je opět potřeba smíchat 😉

vlasta23 • 1d • Včera v 19:37...písek to asi nebude, půjde opravdu o tuk. ohřívání je v podstatě na stejném principu jako vodní lázeň takže ok 😉

lucinecka
10. črc 2009

Děkuji babičko 🙂

giselka
10. črc 2009

Dobrý den, všimla jsem si tématu, tak jsem se rozhodla napsat 🙂
Mám půl roku po porodu a pořád krvácím, někdy víc, někdy míň, ale poslední dobou tak 3 týdny z měsíce 😒 Byla jsem i na revizi, ale nic nenašli. Beru kortikoidy, tak prý to bude tím. Před otěhotněním jsem s tím problémy neměla.HA neberu, protože pilulky nesmím a dr mi řekla, že při kojení se pak můžou jenom injekce a to je prý svinstvo. Chtěla jsem se zeptat, jestli se s tím dá něco dělat? Nebo se s tím prostě musím smířit?

duch
13. črc 2009

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je nějakým pravidlem,že první odejde hlenová zátka,pak teprve může odtékat plodová voda?

aninam
14. črc 2009

Babicko, prijela jsme z dovolene krasne odpocata.......Chtela jsem se zeptat, mam zpozdeni 2 den a test ukazuje (vcera i dnes) slabou carku. Je ale problem, zrejmne jsem si privezla nejaky zanet nebo to muze byt zpusobeno hormonalni zmenou? Mam vytok a svedi mi spodek, neboli me ale pricho (az krece) jako pri beznych mykozach. Jsem objednana k lekari na zitra, mozna mi stihnete rici vice vy 🙂

porodni_baba
autor
15. črc 2009

giselka • 1d • 10. červenec 2009 ve 21:17...3týdny z měsíce je hodně, pokud opravdu 3 týdny krvácíte. Kortikoidy užíváte proč? Myslím, že ani s nimi by ale nemělo být takové krvácení. Injekce bych asi nedoporučila, ale zkuste si s lékařkou promluvit o možnosti nitroděložního systému (tzv. tělísko) 😉 Smiřovat se není potřeba, určitě je nutné to řešit 🙂

porodni_baba
autor
15. črc 2009

duch • 39tt • 13. červenec 2009 ve 13:33...ne takové pravidlo není, i když z logiky věci to trochu vyplývá. Pokud plodová voda opravdu odtéká (proudem ne po kapkách) je pravděpodobné, že hlenovou zátku rozředí a vezme sebou (to ale maminka nemusí vůbec postřehnout) 😉

porodni_baba
autor
15. črc 2009

aninam • 1d, snž • Včera ve 13:00...výtok může být i k počátku těhu, ne už tak to svědění. Poradit není co, k lékaři už jste na cestě. Je potřeba vyšetřit, případně přeléčit, samozřejmě s ohledem na počínající těhotenství 🙂

porodni_baba
autor
15. črc 2009

hezký den přeji 😵

giselka
15. črc 2009

děkuju za odpověď 😉 Kortikoidy beru kvůli Crohnově nemoci. S tím krvácením je to tak, jako bych měla MS hned po sobě, týden krvácení, pak třeba jeden den jenom špiním a pak nanovo 😒 na utz mi ještě zjistili polycystický vaječník, tak jsem se ptala dr, jestli to nemůže být i tím, ale prý ne.

aninam
15. črc 2009

Porodni babicko, tak mam tehotenstvi potvrzene, je tam, kde ma byt!! Ten muj radoby zanet je pry zvysena vaginalni sekrete, tak jsem na to dostala gelove olejove cipky (tohle jsem mela na zacatku i s malym, takze verim, ze to neni nic vazneho). Preji prijemny den a dekuji za odpoved, urcite se budu ted obracet casteji 🙂

nasticka
17. črc 2009

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu sama pohmatem zjistit, zda jsem těhotná? 😅 a pokud ano, můžete mi poradit, jak na to? 😕 moc děkuji za odpověď

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru