Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
17. črc 2007

petrolejka...opravdu mejlepsi reseni ve vasem pripade je navsteva ocniho lekare...ktery by vam mel vystavit spravu o prodelane operaci...s vyjadrenim ke zpusobu vedeni porodu...
i kdyz myslim, ze od operace jiz ubehla pomerne dlouha doba...a tipovala bych ze cisarsky rez nebude nezbytny...
jak vy sama se k tomu stavite? 😉 🙂 🙂

porodni_baba
autor
17. črc 2007

llucinka...klidne pijte dal...dobrou chut...dobre ze mate neco co vam ulevi od otoku 😉 Ono s tim vyvolanim porodu je potiz...kolikrat bychom radi...ale kdyz mimi jeste nechce kolikrat nenadelame nic 😀 Za dalsi 2 tydny muzete klidne davku lehce zvednout...a rozdelit na 2 casti...skvela priprava k porodu 🙂 🙂

dablice1983
17. črc 2007

porodni_baba Porodní babička¨dobrý den obracím sena tebe s prosbou ted v 13h se byla sprchovat a našla jsem na kalhotkách hlen s příměsí krve nevíš co by to mohlo bít v knize píšou příprava porodních cest tak nevím předem děkuju za odpověd

porodni_baba
autor
17. črc 2007

kirax...odmitnout muzete cokoliv ale ta cena (tedy spise riziko) by byla v tomto pripade prilis vysoka....prosim nedelejte to...
hlavne nekladte podminky sobe ani miminku...budte pozitivni...reknete si ze vsechno bude vporadku...pokud se bojite...a uspesna kontrola je podminkou vyletu na chatu...muzu vam temer 100% rict, ze vas tlak bude vysoky...
ne proto, ze byste ho takovy mela...ale protoze psychika je proste mocna...
Myslete na hezke veci a snazte se nemyslet na ultimata...
a pokud by to nepomohla a tlak byl vysoky...hospitalizaci prosim neodmitejte....riziko by bylo opravdu PRILIS vysoke... a vy byste si to pak vycitala az do konce zivota....
Tohle neberte jako straseni...pouze jako doporuceni...a pamatujte...odmitnout je vzdycky vsechno....rozhodnuti je jen a jen na vas...ale tahle mince ma 2 strany...a nezapomente ze s vasim rozhodnutim prichazi i vase odpovednost 🙂 😉 🙂 🙂
Preji krasny zbytek tehotenstvi...a at je tlacek v poradne vporadku a vy si uzijete vylet na chatu 😉 moc bych vam to prala 🙂

porodni_baba
autor
17. črc 2007

kirax...na snizeni tlaku zkuste caj z medunky 😉

dablice 1983...nebudte netrpeliva...prave jsem se dostala k vasemu dotazu...to co jste nasla...byla s nejvetsi pravdepodobnosti hlenova zatka...uvolnuje se pred porodem...ale v ruzne dlouhem odstupu...rodit muzete v noci...zitra ...ale klidne i za tyden...z hlenove zatky se to vycist neda 🙂 🙂

petrolejka
17. črc 2007

Děkuji porodní babi za odpověď, ohledně mé laserové operace, myslím, že oči jsou OK a já bych moc ráda rodila přirozeně a miminko vytlačila vlastními silami. Očaře navštívím, ale císaře bych chtěla jen v nezbytně nutném případě. Pokud to jen trošku půjde, tak si chci porod "užít" se vším všudy i s přítelem jako podporou. 🙂 Ještě podotázka. Při pročítání této diskuse jsem narazila na Vaše doporučení pro nositelku kontaktních čoček, že je bezpečnější je na porod vyndat. Platí to pro všechny typy? Nosím slabé čočky, které se mění jednou za měsíc. Normálně v nich spím a dělám vše, často dokonce zapomenu, že je mám. 😀 Tam by snad nemusel být problém, protože oko přes ně "dýchá".

pirlenka
18. črc 2007

Dobrý den porodní babi. Chtěla bych se zeptat, zda je zvýšené riziko infekce, pokud se žena koupe v domácím bazénu i poté, co jí odešla hlenová zátka. Moc děkuji a přeji hezký den 😵

margarita1
18. črc 2007

Ahojky porodní babi, moc děkuji, jsem ráda, že jsem našla teda něco, co snad pomůže. Jinak doufám, že pokud se podaří otěhotnět, tak tohle tomu neublíží, než na to přijdeme. Děkuji a krásný den

sarrinn
18. črc 2007

Dobry den porodni babicko, nastesti testy dopadly dobre a cukrovku nemam 🙂 ale chteji asi pro jistotu udelat ultrazvuk jestli nam malej spravne polyka, jenze maji plno az do konce srpna- trochu pozde! Malickej se zda byt zivej a vse v pohode tak si myslim, ze chteji jen predejit vsem moznostem risku jen je to trochu smutny, ale pry nas nekam vmacknou. Moc vam dekuji za odpovedi, je to fakt od vas moc mile, takhle pomahat ve svem volnem case. 😉 Pekny zbytek dne 😀

listicka77
18. črc 2007

Dobrý den, porodní babi, tak podávám "hlášení", jak jsem pochodila u svého nového doktora. Má sice úplně jiné názory než já, ale ty moje respektuje. Byl velice příjemný. Chce se ovšem samozřejmě pojistit a podepsat na veškerá odmítnutá vyšetření revers, ale to klidně udělám. Koneckonců je to moje zodpovědnost.
Na UTZ jsme se dohodli, že tedy asi 3x za těhu. Sice mi také tvrdil, že je jednoznačně prokázáno, že tyhle vlnové dálky žádné riziko nepředstavují a navíc má názor, že to prohlubuje vztah matka-dítě, otec-dítě, když ho můžou pokaždé vidět, ale to, že já to vidím jinak, přijal. Ale ten první UTZ mi udělal už dneska, kvůli stanovení délky těhotenství. Mimi se má prima a hýbalo nožičkama a ručičkama. 🙂
A k Rh faktoru mi řekl, že i kdyby měl manžel taky mínus, tak mi stejně musí sledovat protilátky, protože já sice vím stoprocentně, čí to dítě je, ale on to za stoprocentní považovat nemůže. Ale stejně chci, aby si to manžel nechal zjistit, abychom věděli, na čem jsme.
Tak jsem ráda, že jsem se k němu přehlásila. Doufám, že nenastanou žádné problémy v budoucí komunikaci. Především samozřejmě doufám, že všechno bude v pořádku. A kdybych měla nějaké nejistoty nebo problémy, tak se na vás zase s důvěrou obrátím. Díky moc, za to, co pro nás děláte. 🙂

listicka77
18. črc 2007

Tak koukám, že jsem napsala jubilejní 1000. příspěvek do téhle skvělé diskuse. Tak přidám ještě 1001., a sice na téma určování stáří těhu dle UTZ. Docela jsem koukala, jaký to hodilo rozptyl - napsalo to 10+3 plus mínus 8 dní. Takže jsem nabyla dojmu, že na určování termínu je to obecně taky celkem nanic. Já jsem si tím ovšem určila termín přesně, protože mám jen dva možné (ten druhý byl až o 9 dní později a taky jsem si myslela, že je to ten první, tak teď to aspoň vím jistě). Takže ve skutečnosti jsem 9+5. Což je oproti tomu, co vypočítal UTZ tedy 5 dní rozdíl. No aspoň vím, že mimi není ve vývoji nějak pozadu, ale naopak napřed 😀 😀 😀 .

berdicek
18. črc 2007

Porodni babicko, moc vam dekuji za pozitivni slova, uklidnila jste me! Manzel mi take rika, abych se nestresovala, ale znate to, cervicek pochybnosti zacne hlodat a uz to jede 😅 . Mate pravdu, ja i manzel jsme byli take drobni, pod 3 kg a jak jste vyrostli 😅 . Doktor mi delal odhad na 2700 g, pokud bude mimi v terminu, kolik ma ted mi ale nerekl a ja se nezeptala☹, tak pristi kontrolu. Jeste jednou dekuji za Vaši odpoved a diky za Váš čas, který nám vsem venujete.

porodni_baba
autor
18. črc 2007

petrolejka...jiste jde i porodit s cockami..ale bez nich je to preci jen o neco lepsi...pokud se s nimi budete preci jen citit lepe instruujte tatinka nebo toho kdo jde s vami k porodu aby na cocky myslel...a v pripade ze by doslo na uspavani...coz se i u spontanne vedeneho porodu muze kdykoliv stat...bohuzel....nebo bohudik.... 😉 ...aby v pripade ze se k tomu bude schylovat...pomuze vam cocky vyndat....jinak o nic nejde 🙂

porodni_baba
autor
18. črc 2007

pirlenko...z pohledu toho ze hlenova zatka uzavira hrdlo delozni jiste chapete ze riziko je vyssi...nez kdyz zatka je kde ma byt....ale pokud je bazem opravdu domaci..je to v tomhle vedru asi mensi zlo nez se uvarit...
tak se neutopte a koupani zdar 😎

porodni_baba
autor
18. črc 2007

margaritko1...klidne tehotnete tohle tomu jiste neublizi 😉

sarinn: alespon jedna dobra zprava...myslim, ze ten UZ tak dlouho trvat nebude...at vas nekam vmacknou...je to chvilka....a za ty nerviky ktere zbytecne prozivate to nestoji. Ja dekuji za pochvalu a preji hezky zbytek tehu a co nejdriv krasneho zdraveho mimiska 🙂 🙂 🙂

susik77
18. črc 2007

Dobry vecer, chtela bych se zeptat na muj probl. : Vcera asi behem 2 hodin mi vyrazne otekl nart a kotnik na leve noze, citila jsem takove pnuti, bolest ne...Dnes na poradne jsem to rikala Dr., rekla mi, ze v takovem vedru je to normalni...tlak aj moc byl ok...
Ted jsem na netu cetla, ze jednostr. otok muze znamenat uzaver zil, nebo tromboflebitidu...jak rozeznam, jestli je to banalni, nebo jestli to muze byt ta tromboflebitida? Od vcera se to vubec nezmenilo...Dekuji moc 😉

iza
18. črc 2007

porodní babi prosím můžetemi přiblížit, co znamená nález :vag.hrdlo sakrálně 3cm...vím co znamená sakrálně, ale nevím o si představit podcelým nálezem.děkuju

dablice1983
18. črc 2007

porodni_baba ahoj babičko mám dotaz když mám žaludek na vodě a je my zle a potím se jak blbec a malému byje srdíčko jak o závod můžou to být posly nebo je to něco závažného jinak mám furt pocit mokra a přitom jsem suchá a taky jsem měla nucení na velkou a furt nic ale ted už to šlo jinak děkuju

porodni_baba
autor
18. črc 2007

listicko...takze gratuluji k lekari....
to s temi protilatkami je samo pravda, ze vam je musi udelat 3x za tehu...ja snad ani nikdy nic jineho netvrdila...jen jsem to myslela jako ze by vam bylo trosku lehceji kdybyste vedeli...ze manzel je treba taky Rh nagativni a tim je riziko daleko mensi 😉
a k terminu podle UZ...pokud se nelisi vice nez o tyden od toho podle MS tak plati ten podle menstruace a nic se nikam neposouva...
a jinak k terminu porodu to je sice magicke datum ...na prukazce vyrazne napsane...ale na tohle datum se rodi jen minimum deti....
Datum porodu plati plus minus 14 dni...takze obdobi jednoho mesice v nemz se miminko ma narodit....a to uz je sakra rozptyl..(to pak nejakych 8 dni je uplna sranda 😀 )...takze listicko....uzivejte tehulkovani a obcas se ozvete jak hezky rostete 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a v unoru se budeme tesit na fotky mimiska 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
18. črc 2007

berdicku...budte zcela vklidu...on odhad hmotnosti v terminu porodu je +-500g takze ani to neni buhvijaka presnost... a o predpovedi co bude za tri tydny...to uz mi prijde jak hadani z kristalove koule...ale nechme pana doktora at si vesti....ja rikam ze to bude uplne pohodove miminko a co nedoji v brisku...to doji venku...takze hodne stesti u porodu a cekame na fotecky 😉 🙂 🙂

sisstin
18. črc 2007

ahoj porodní babičko, chtěla bych se zeptat, jak se přesně pozná tvrdnutí bříška..já mám pocit, že ho mám tvrdé pořád...a celé... 😕 v noci mi to vadí..nevím, jak si mám lehnout..ale nejsem si jistá, jestli to tak bylo vždycky..nebo až teď..ty horka už mi jdou na mozek 🙄 🙄 🙄

listicka77
18. črc 2007

Porodní babi, však já si taky nemyslím, že se mimi rodí přesně na termín. Spíš mi šlo o to, že pokud je početí třeba o týden později než ten 14. DC a nepozná se to ani na UZ, tak pak může být problém, že se to bere jako přenášení, i když to ještě přenášení není a pak se třeba zbytečně vyvolává porod a nenechá se to na mimču. Ale u mě se to naštěstí liší jen o 3 dny, to je zanedbatelné. 😀
Měla jsem po té prohlídce takové divné pocity tlaku v podbřišku, ale nevím, jestli to bylo z toho "neškodného" 😀 UZ a nebo z vnitřního vyšetření. Ale už je to dobré a špinění také žádné nemám, takže OK. A už čtyři dny mi není špatně, takže teď už si budu těhu jen užívat. 🙂 🙂 🙂
Tak ještě jednou díky za vše a určitě se někdy zase ozvu. Teď mě čeká dlouhé období klídu, protože jsem objednaná až na za 6 týdnů.
Jo ještě bych jeden dotaz měla. Těhu průkazku mi vyplňovala sestřička a zaškrtla v ní prohlídku praktického a zubaře a EKG, ale nic mi k tomu neřekla. To k nim mám jít už teď nebo mám počkat, co mi příště řeknou? K zubaři stejně potřebuju, ale k praktické bych tedy fakt nespěchala, počítám, že mi stejně tak akorát změří tlak a zeptá se, jak se cítím...

iza
18. črc 2007

lišti : k dr si zajdi jak ti to bude vyhovovat 😉

porodni_baba
autor
18. črc 2007

sussik77: rozpoznalo by se to prave tou bolesti kdyby to byl ten zanet byla by to kruta bolest....takhle jde pravdepodobne asi pouze o otok...jezte bilkoviny....a nozky hezky nahoru...a setrete se hodne v tomhle vedru 🙂

susik77
18. črc 2007

Dekuji moc, moc me to uklidnilo 😉

porodni_baba
autor
18. črc 2007

izo: to co popisujete je tehu nalez....3cm znamena asi 3 cm dlouhe a sakralne...tedy otocene dozadu jakoby k vasim zadum....postupem porodu a se stahy se cipek zkracuje pootevira (nepisete zda je uzavreny nebo prostupny napr pro spisku prstu pro prst...ale pravdepodobne uzavreny)....a posunuje smerem odzadu dopredu...tezko se to popisuje ale snad je to alespon trosku pochopitelne 🙂

porodni_baba
autor
18. črc 2007

dablice1983...na dalku tezko soudit...pokud mate pocit vlhka mohlo by jit o odtok plodove vody...doporucuji navstevu lekare...jinak ostatni muze byt jiste i z pocasi ktere si ted s nami dost hraje 🙂

dablice1983
18. črc 2007

babičko děkuju je to takovej pocit jako když země něco furt teče ale ve zkutečnosti jsem suchá na kaltotkách nic neni tak nevím jinak děkuju

porodni_baba
autor
18. črc 2007

sisstin:
mimco je jeste moc male....doporucuji vam jiste navstevu le¨kare....pokud to do vecera neustoupi jedte klidne i do porodnice..vedro na to jiste svuj vliv ma...tvrdnuti se pozna tak ze je brisko tvrde...pokud se vam zda ze je tvrde porad kontrola opravdu bude nejlepsi reseni...samo pocitejte s tim, ze si vas tam muzou nechat na pozorovani nebo ke sklidneni...
Preju at to s vedrem odejde a nikam nemusite 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
18. črc 2007

listicko...mozna vam ani ten tlak nezmeri...tak tam nespechekte...podsoupila bych to klidne az tak okolo24tt...jdete tam proste kdy se vam to hodi...a ta vase obvodacka by vas mela poslat na to EKG...kdyz se vam ted hodi jit k zubari...bezte...a razitko vam tam pri te prilezitosti muze dat hned...a vetsinou se tam jeste pise kouzelna veta ...chrup sanovan 😎
ale je to na vas kdy se vam bude hodit tam jit....jedine z toho opravdu dulezite je to EKG...obvodak tak vetsinou jen napise....vasi osobni a rodinnou anamnezu a alergie 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru