Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
6. zář 2007

denousek.....patrnou dilataci jak pise by jiste videl....ale ta pise ze tam neni....takze je to ok 🙂

beny
6. zář 2007

ahoj porodní babičko tak jsem tu zas a mám otázečku.Jedná se o moji váhu.Dnes jsem byla na kontrole u doktora a všechno mám v pořádku,jak protilátky,tak test na cukr i moč no prostě všechno je jak má být.Jen na svůj týden těhotenství mám už 18kg 😒 což doktor říkal že je to víc než by mělo být.Ale že to není nic tragického.Ale chtěla jsem se zeptat.Je možný že se to takhle vyhouplo a teď to půjde pomaleji?Snažím se jíst normálně a všechno co můžu a co mi chutná.Jím hodně ovoce i zeleniny.A dnes mi doktor napsal i vitamíny calibrum mami.Docela mi to leží v hlavě jestli ten váhový skok nemá nějakou jinou příčinu. 😉
Děkuju za odpověd a přeju krásný den 😉 🙂

porodni_baba
autor
6. zář 2007

beny ...takhle je tezke odpovedet...pokud mate cas....opiste mi vahy v jednotlivych poradnach... 🙂

kirax
6. zář 2007

a pokud ano,myslíte že občasná tečka nebo kapka něco značí?

sisstin
6. zář 2007

porodni_baba: tak já zase otravuju s tím samým 😔 😅 dnes jsem byla v poradně CS1, všechno v normě..ale stále nevím, jestli se malej otočil..Dr. dnes byla taková divná..tak jsem se neptala 😕 ale mám takové tlaky už dole..myslíte, že už může tlačit hlavička? 😕

lenkazdenek
6. zář 2007

Ahoj porodní babičko,mám takový hloupý dotaz,mám mimčo moc vysoko a skoro nemůžu dýchat,vím,že to zní blbě,ale nejde nják sklepat dolů?

denousek
6. zář 2007

porodni babi moc dekuji 🙂

sisstin
6. zář 2007

lenka: mám to samé..a obávám se, že nejde 😅

lenkazdenek
6. zář 2007

Sis,to snad ne ☹

sisstin
6. zář 2007

lenka: prostě ti tlačí už nahoru..to asi nijak nezklepeš 😅

beny
6. zář 2007

holyk mě taky tlačí do žeber a to dr. dnes říkal že má miminko hlavičku dole,ale asi se tam ještě pěkně přetáčí. 😉

pmk
6. zář 2007

Porodní babičko,Cerazette beru měsíc.Menstruace se dostavila po týdnu užívání a trvala 5 dní.Taky mě to zaskočilo,ale píší na letáku,že je to možné.Podbřišek mě pobolívá posledních pár dní,pokud přijde menstruace podruhé,myslela jsem že by to mohla být ovulace a k té i to špinění.Je to možné?Nechci chodit k dr.zbytečně,ale ani to nechci podceňovat.

add
7. zář 2007

Porodní babičko, moc děkuji za povzbudivé odpovědi 🙂 Budu se snažit těhu užívat bez zbytečného přemýšlení, ale přesto prosím ještě o jednu odpověď. Že jsou rtg nebezpečné pro plod to vím, ale co když jenom projdu kolem Rtg pracoviště. Někdy se nechávají i pootevřené dveře a já většinou musím projít okolo. Jaká je bezpečná vzdálenost. Vím, že mé dotazy jsou možná neobvyklé, ale chtěla bych znát váš názor. Děkuji a přeji hezký den.

elis.1
7. zář 2007

🙂 tak zdravím po nějaké době babičko, obracím se s prosbičkou na žaludek, neporadíte mi něco, po čem bude lepší trávení - krom activie, kefíru, jestli není nějaký preparát v lékárně, který by to zlepšil..děkuju moc za radu, jsem na zač.4. měsíce a neumím si ty bolesti a tvrdnutí žaludku nahoře představit na konci těhu, díky přeju hezký den 🙂

kirax
7. zář 2007

dobý dn,jak jsem včera psala o tom krvácení po kontrole)teda jestli to bylo po kontrole),tak včera byl celý den klid,v noci taky a dnes dopol.zase maličká tečka.na další kontrolu jdu ve středu,počká to?nerada bych nějak ohrozila miminko,ale do nemocnice se mi s tím moc nechce ☹ jsou to opravdu jen "pidikapky! 😅
děkuji za odpověd,jsme moc rádi že vás tady máme 🙂

dagmik
7. zář 2007

Porodní babičko, chtěla bych se zeptat, je vhodná pro novorozence pouze kokosová matrace? Objednali jsme ji s tím, že prý molitanové nejsou vhodné kvůli alergiím, ale mně ta kokosová připadá dost tvrdá. Je to matrace do kolíbky, takže je to myšleno na prvních pár měsíců.

porodni_baba
autor
7. zář 2007

kirax ...obcasna tecka neznaci vubec nic...neznepokojujte se tim 😉

sisstin ...polohu mimca vam nepovim, kdyz vas nemuzu vysetrit...budete se priste muset zeptat pani doktorky v poradne....ale hlavicka jiste dolu tlacit muze (stejne ale muze tlacit i zadecek 🙂 ) 😉

lenkazdenek ...sklepat dolu miminko opravdu nejde...pokud jste prvorodicka....ulevu pravdepodobne ucitite okolo 38tt...kdy vam klesne brisko....protoze mimisek se v te dobe sune smerem do panve...
Pro ted zadna pomoc neexistuje....nez spise sedet nez lezet....a kdyztak hodne vypodlozena....a na boku 😒 🙂

porodni_baba
autor
7. zář 2007

pmk...mozne to jiste je...muzete i uplne normalne kazdy mesic menstruovat...ale pokud berete pilule pravidelne a bez prestavky....kyzeny antikoncepcni efekt by mel byt zachovan.....pokud by se objevovalo nepravidelne krvaceni bylo by nutne se poradit s lekarem 😉

add...pokud ten rentgen nedelaji primo vam ...je to ok 😉 a otevrene dvere jiste nemaji pokud nekoho snimkuji....takze pokud nesnimkuji vas nebo na rtg nepracujete pak je to vporadku 😅 🙂 🙂

porodni_baba
autor
7. zář 2007

elis.1...prirodni leciva jsou vzdycky lepsi...takze nejaky kefir nebo zakysana mlicka....hezky pravidelne....jist po malych davkach atd....
muzete si zkusit koupit Pancreolan ...to jsou enzymy....melo by to pomoci...
predpokladam ze jde o pocit plneho zaludku a spatneho traveni.... 😉

kirax...pidikapicka neublizi ani vam ani miminku....jen silne krvaceni a to uz by vas asi vklidu nenechalo 😉 🙂

dagmik ...kokos nebo tzv. polokokos je pro novorozence to nejlepsi, molitan neni vhodny nejen kvuli alergii, ale prave kvuli mekosti 😉 Spani na tvrde podlozce je pro mimiska opravdu to nejzdravejsi 🙂

magdalenka1
7. zář 2007

dobrý den, měla bych jeden dotaz, který tu už byl nakousnut, a to inkompatibilita u Rh faktoru. Nepamatuju si přesně, jak je s manželem máme, ale máme je odlišné a prcek ji potatil, tudíž jsem po jeho narození absolvovala injekci na protilátky. Malý měl po narození těžkou žloutenku...v porodnici jej 5 dnů ozařovali a po týdnu doma jsme se vrátili (hodnoty kolem 350) a to už mi ho dali na kapačku. Malý jen spal a odmítal prs. Chtěla bych druhé dítě a mám z toho strach, že to zažiju znova. Porod byl hrozný (vakuovým extraktorem...škrtila jsem ho při tlačení na šňůře..a ztratil ozvy)...ale to poporodní období bylo ještě horší. Bude se to opakovat, že?

porodni_baba
autor
7. zář 2007

magdalenka1...tu injekci po porodu jste dosta¨la proto, aby to pri dalsim porodu nebylo horsi (coz by se mohlo stat, kdyby jste ji nedostala), ale takhle by melo byt vsechno vporadku....nic z toho se opakovat nemusi...predevsim ne prubeh porodu....a hlavne....miminko taky muze zdedit vasi krevni skupinu nebo tedy Rh faktor...a pak je to zcela bez problemu....
ale to se dozvite az po porodu...
hlavne klid a hodne stesti pri snazeni 🙂

magdalenka1
7. zář 2007

průběh porodu snad ne, to je mi jasné...ani by mi ty modráky na určitých partijích moc nechyběly🙂 rozumím tedy dobře tomu, že kdyby měl prcek zase jiný rh faktor než já, tak by díky této injekci nemusel projít žloutenkou...já myslela, že je ta injekce jen na to, aby tělo v průběhu těhotenství plod neodmítalo. Aspoň v porodnici mi tak dopředu oznámili, že ať s kojením nepočítám ani u dalšího, že se to bude opakovat...a mě se tvořilo mlezivo již ve 20t těhotenství a malý vůbec nechtěl...to jsem ořvala, i teď je mi to líto, když vidím kojit.

porodni_baba
autor
7. zář 2007

magdalenka1...opakovat se to muze ale taky nemusi....budte klidna...To od sestricek nebylo pekny....rikat at s kojenim nepocitate ani u dalsiho....a hlavne nejak ho dokrmovali...tak kdyz jste mlicko mela....mohla jste odstrikavat a mohli ho dokrmit vasim z kadinky nebo ze strikacky a az by to slo mohla jste kojit...myslim, ze to z jejich strany byla spise lenost nez co jineho....a kde berou jistotu ze 2. mimco kojit nebudete to tedy nevim....Takhle vas zrazovat, kdyz kojeni je to nejlepsi.. 😝 🙂 🙂
Zapomente na vsechno spatne a jdete do toho s tim, ze kojit proste budete a basta a ono to vyjde uvidite 😉

magdalenka1
7. zář 2007

děkuji moc za odpověď

lu777
8. zář 2007

dobrý den, porodní babičko, tak jsem zas tu s dotazem 🙂 začaly mě zlobit záda, nejdřív jen tak maličko, tak jsem si říkala, že to bude v těhu normální a mimo masáže a teplého svetru jsem si z toho nedělala hlavu.. ale teď se mi poslední dva dny začalo ozývat místo, kde jsem kdysi měla skřípnutý nerv a bolest jde do nohou 😲 pohybuju se hodně opatrně, aby se to neskříplo (byla to tehdy fakt šílená bolest), polehávám, měním polohy, jak to jde, cokoli, co mi uleví.. houpu se na míči (když to jde)..
v poradně jsem to včera řekla, dr. na to, že se s tím nedá nic moc dělat, můžu jen dvakrát denně dva Paraleny, což je na tohle jak nic 😔

v pondělí se chystám k praktické dr. a k ortopedovi, asi by u mě byl vhodný i těhotenský pás.. až se to trošku usadí (snad se to usadí!), tak nějaká rehabilitace, těhu cvičení nemám plánovat, řekl dr., když už mě to zlobí teď, tak to spíš bude o té rhb

chtěla jsem se zeptat co se dá v téhle situaci dělat? mám nahřívací podložku, ale tu bych nepoužila, předpokládám, že to pro mimi není dobré.. nerada bych ale čekala na blokádu a byla v nemocnici na infuzích, dneska jsem se bez pomoci manžela nemohla ani pořádně obléct 😔 kdyby odjel na služebku, tak nevím co bych dělala 😲

a druhá otázka: manžel mi z lékárny přinesl náplast Capsicolle od Spofaplastu, prý se to v těhu může, ale radši bych si to ověřila ještě u vás.. je v tom Capsaicinum, pak nějaký extrakt Belladonnas radicis, papriková pryskyřice.. ta záda i prohřeje, nechává se to tam asi 3 dny... je to opravdu bezpečné? na příbalovém letáků není o těhu ani slovo..
v pondělí se přeptám i u dr. 😔 asi budu muset být asertivnější, nebo bez dohledu ortopeda skončím s těmihle zády na císaři ☹

liaa
8. zář 2007

LU777 🙂 to jsme teda dvojka!! 🙂 Právě jdu položit podobný dotaz

bihan
8. zář 2007

Ahoj Babi, aj ja má ozátočku: asi pred týždňom som si všimla, že sa mi zrazu lepšie dýcha, nemám problémy s jednom a nemám pocit, že mi žalúdočné kyseliny vystupujú až do krku... takže predpokladám, že malá už začala zostupovať do pôrodných ciest, vizuálne to akosi sama neviem presne posúdiť, ale meter potvrdil 😅 ... znamená to, že už čoskoro môžem očakávať pôvod? Všade som čítala, že bruško zostupuje cca 2 týždne pred pôrodom...

liaa
8. zář 2007

Dobrý den porodní babičko!A já jdu položit podobný dotaz.V poslední době mám silné bolesti v oblasti pánve a kyčlí.Také kolena.U mne to je částečně způsobené fibromyalgií-ted ta změna počasí a částečně určitě i uvolňováním vazů.K tomu ovšem bolesti páteře a teď hlavně KOSTRČ.Měla jsem na ni uraz(vychýlená)a musela se mi ručně za živa narovnávat.
DOTAZ ZNí:Může být problém s kostrčí později důvodem k problematickému porodu?Dá se s tím něco dělat?Beru paralen-celkem zabírá.Při opravdu nesnesitelných bolestech lokálně používám alespoň na to nejhorší místo fastun gel.Ale opravdu zcela vyjímečně.Je ještě něco vhodného proti bolestem?
Děkuji

zusma
8. zář 2007

Holky, já to měla nedávno taky - skřípnutý nerv a nepomohlo mi nic. Trvalo to asi 3 týdny a myslela jsem,že to bude můj konec 😲 😢 Opravdu bolest jako blázen. Pak to pomalu odeznělo samo,když se mimčo přetočilo hlavičkou dolů.
Jo a tu náplast mi taky Dr.doporučila...Koupila jsem jí,ale nepoužila....prostě jsem se bála. Tak jsem zvědavá,co porodní b.odpoví 🙂

lu777
8. zář 2007

ahoj Liaa a Zusma, no já se taky bála, ale nakonec jsem tu náplast na ty záda večer dala.. hřeje to, dá se s tím ležet jen na boku, ale záda jsou trošku flexibilnější, uvidím co to udělá zítra. já bych i záda vydržela, to jsem měla mockrát od krční až po bederní, ale tehdy ten skřípnutý nerv to byla taková síla, že se sama se sebou sázím jestli porod bude horší 😔
holt potřebuju tohle stabilizovat a pak najet na nějakou rehabilitaci, bez cvičení mám vždycky problémy (první půlku těhu jsem totiž nemohla cvičit, důvodem bylo krvácení v I. trimestru a dva předchozí samovolné potraty, takže jsme to s dr. zavrhli, ale teď to zas dopadá takhle)... bez nějaké rhb se to nezlepší a hlavně by se to mohlo rozjet zase hned na začátku porodu
😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru