Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kaceenka81
28. kvě 2010

lehecková ono to tak opravdu je.na první dceru jsem čekala 2,5 roku a na druhé dítko rok.a povedlo se mi to až když jsem to pokaždé "vzdala".prostě až uplynulo tolik času že jsem si řekla že na to kašlu.ale máš pravdu v tom že na to nejde nemyslet ale mě fakt pomohl jenom ten čas.držím palce abys byla úspěšnější 🙂

lucinecka
28. kvě 2010

Dobrý den babičko, obracím se na vás s ortopedickým dotazem. Vím že to není úplně vaše parketa, ale třeba dovedete i tak poradit.

Nález z porodnice máme UZ kyčlí - sin IIA+, dx I, klinicky - sin stabilní, dx stabilní, nožky - sin v normě, dx v normě. Doporučeno široké balení.

Kontrola v 6 týdnech (resp. v 5 týdnech):
obj. - klin kyčle stab r sym
odb. vyš. - UZ kyčlí norma, jádra 0, nožky bpn
dg. - z137 scr. vyš. sp. na VV, def., chr.abn.
th.- dop. ko za 8 týdnů, cvičení 5x 5min

Moc moudrá z toho nejsem, v podstatě jsem se teď na kontrole dozvěděla že široký balení nemáme dávat (že dr není zastáncem tohoto balení) a že máme cvičit. Ale jestli je to ok nebo není a co vlastně dcera s kyčlemi má mi nikdo ani v porodnici ani teď neřekl. Když k tomu budete něco vědět budu ráda. Děkuji a přeji hezký večer 😵

darauk
28. kvě 2010

A ted babo rad :(. Uz 10 dni nevim, co bude, tak hledam na forech nejake info.

Ted ziju v Anglii. Protoze me mesic trochu bolelo bricho vlevo, tak me obvodak poslal na ultrazvuk. Jenze tady se na UTZ ceka 3 mesice. Kdyz jsem se 18.5. dostala na UTZ, tak uz jsem byla 4+3 tehotna. V deloze nic nevideli (jak by asi mohli, kdyz delali vnejsi sken a zrejme bylo jeste moc brzo - OVU 17 den cyklu) zato ale videli neco jako cystu 3x4cm ohranicena vec, ci dle jejich nazoru mimodelozni. Hned si me tam nechali, ze pry je riziko midelozniho. Hodnoty HCG byly v poradku, tak me dalsi den poslali domu jen tak. Pak se jedna sestra smilovala a objednala me na UTZ po 10ti dnech na 27.5.. To uz udelali i vaginarni UTZ a nasli, ze v te cyste (stale 3x4 velke) je neco 1,2cm velke, co muze byt cysta naplnena krvi nebo zarodek. Zaroven nasli v deloze znamky tehotenstvi (vacek), ale si nebyli uplne jisti, ze to je plod. Takze opet tvrdili, ze musim ihned do nemocnice na laparoskopii. Ze to muzou byt dve tehotenstvi naraz - normalni a mimodelozni. Podepsala jsem revers, a do nemocnice prisla az druhy den, kdyz jsem od sve gynekolozky v CR dostala info, ze pri UTZ, ktery mi delala pri kadorocni prohlidce, tam byla cysta, ale byla 26mm a vyplnena pruhlednou tekutinou. V nemocnici me zase videli nejaci doktori, kteri nejdrive tvrdili, ze si me tam nechaji, ale nakonec po dalsi konzultaci me poslali domu a pozvali me na dalsi sken za 10 dni. Pripadam si jak magor, protoze kazdy den je zmena nazoru. Mam pouze snesitelnou bolest vlevo a nekrvacim.
Jedine, co me uklidnuje je fakt, ze jsem se trefila ke gynekolozce zrovna v dobe ovulace a ta na skenu prisla nejen na cystu, myom ale take na folikul na pravem vajecniku. Ale jak rika, nemuze si byt jista, ze nejaky folikul nebyl i na levem.

Ja mam s doktory v Anglii velmi spatne zkusenosti (sesivali mi tu jen blbe koleno), tak zvazuju letet domu uz ve stredu a zajit ke sve gynekolozce, protoze 10 dni mi prijde jako strasne dlouha doba pokud vedi, ze na vajecniku je neco. Muze byt na UTZ po 5ti dnech vubec videt nejaka zmena na te cyste, pokud neni cystou, ale zarodkem? Nevim, zda neplasim zbytecne, zda 10 dni neni v pohode, ale nerada bych, aby mi to prasklo a ja pak prisla rovnou i o to spravne tehu. Mela jste nektera podobny problem? Diky moc

lucinecka
29. kvě 2010

Dobrý večer babičko, ještě doplňuji ke svému předchozímu dotazu.

Koukala jsem na lékařskou zprávu syna z kontroly kyčlí v 6 týdnech a měl ji úplně stejnou jako dcera, jen u ní je ve zprávě navíc napsáno "nožky bpn". Kdybyste věděla co tahle zkratka znamená a mohla mi ji vysvětlit, byla bych moc ráda.

Děkuji, jste zlatíčko, ještěže vás tu máme 😵

antynka1
29. kvě 2010

@lucinecka bpn je "bez patologického nálezu" 😉

lucinecka
29. kvě 2010

@antynka1 děkuji 🙂 Tak snad máme ty kyčličky v pořádku 🙂

antynka1
29. kvě 2010

@lucinecka tady to máš černé na bílem: http://www.zkratky.cz/bpn/14151

lucinecka
31. kvě 2010

Dobrý den babičko, ještě bych na vás měla dotaz. Ráda bych znala váš osobní názor na očkování proti rotavirům. Dr nám to nabídla, že prý je to dobrá věc a že je toho teď hodně, často děti končí v nemocnicích na kapačkách. Mně se moc nechce do tak malého tělíčka rvát hned živou vakcínu a tak váhám. Vím že rozhodnout se musím sama, ale ráda bych znala i jiný odborný názor než své dr. Děkuji 🙂

werminka
31. kvě 2010

LUCINECKA: Omlouvám se, že vstupuji do diskuze...... ale přečetla jsem si váš dotázek a musím reagovat 😉 Náš malý když měl 1 rok, tak rotaviry měl. A skutečně skončil na kapačkách !!!!!!!!!!!!!! Nejedl, nepil, den ode dne ochabovalo celé jeho tělo, až zůstal ležet v posteli a měl problém se zvednout na nohy!!!! A to už v té době sám chodil. Bylo to strašné, už nikdy to nechci zažít - doktorka mi také po této zkušenosti řekla, že očkování proti Rotavirům je možné - ale pouze děti do 3 měsíců - takže našemu malému už to nepomůže (navíc už to má za sebou). Ale u druhého dítěte rozhodně váhat nebudu - opravdu je to nebezpečné a nejhorší u těch malých dětí, které prostě nepřesvědčíte, aby se napily nebo něco snědly...... Malý mi tehdy prozvracel celou noc..... už neměl ani co a pořád zvracel, nejedl a pořád zvracel..... Nejsem žádný odborník, jen obyčjená "maminka", ale věřím, že naše zkušenost Vám třeba taky pomůže k rozhodnutí. Mějte se hezky

lucinecka
31. kvě 2010

Werminko, děkuji za příspěvek 🙂 Věřím že to bylo hrozné, tohle bych opravdu zažít nechtěla 😔

antynka1
31. kvě 2010

Milá babičko, co znamená: halvička naléhá na vchod? To znamená, že je mimi sestouplé v pánvi? Děkuji předem za odpověď.

gejbule1
2. čer 2010

Milá babičko mám prosím takový zvláštní dotaz.Podle testu jsem těhotná.Podle MS asi 6tt.Ze začátku mi bylo trochu špatně ale to mi teď přestalo.Sice nešpiním,nic mě nebolí ale mám pocit že je něco špatně když nemám žádné těhotenské příznaky.Co si o tom myslíte vy?Na kontrolu jdu příští týden.

gejbule1
2. čer 2010

ještě mě zajímá jestli když si Zavádím Utrogestan,jestli brání samovolnému potratu?Jako kdybych ho nebrala že bych třeba začala krvácet? Nebo bych krvácela i přes něj?

sus
4. čer 2010

dobry den porodni_babicko,ze dne na den se mi objevila na brisku nejaka vyrazka,je to jako koprivka po obou stranach pupiku. nesvedi. svedi mi trochu holene,ale zadna vyrazka tam neni.muzete mi poradit,co to muze znamenat? koncim 15.ty tyden.dekuji moc.

sus
4. čer 2010

@darauk let domu! jestli nemas soukromou zdravotni pojistku,tak ti v uk nepomuzou.nebo mozna pomuzou,ale buhvi kdy,sama ty cekaci lhuty vidis. je to katastrofa. vse zde bagatelizuji a zjednodusuji.na vysetreni neposilaji zcela zamerne. doma ti urcite pomuzou nebo reknou,co je za problem a az tak drahe to nebude.a hlavne se tim budou zabyvat hned ne az za deset dni,za dva tydny,za tri mesice apod.at ti to dobre dopadne;)

sus
4. čer 2010

babicko,tak ta vyrazka na brichu zacala behem dne uz i dost neprijemne svedit 😖 je to na navstevu doktora nebo je to jen normalni vec v tehotenstvi? dekuji

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@leheckova (1 dítě - snaží se) - 27. kvě ve 21:49...uprimna odpoved, mozne to neni, tedy ne zamerne 😅 Nejlepe to jde, pokud nastane nejaka zivotni situace, ktera Vas sama donuti myslet na neco jineho (stehovani, stavba domu, zmena nebo problem v zamestnani...doplnit muzete cokoliv jineho...)...
Zkuste se venovat prvnimu ditku, partnerovi...nejvice pak sobe, jakykoliv zpusob Vas napadne je skvely (vylet s kamaradkou, lazne, nehty, masaz....)
Nepisete jak dlouho se snazite o druhe tehotenstvi...ale predpokladam, ze dlouho ne a neni duvod si myslet, ze by nemelo prirozene prijit...pokud je tomu jinak, je jiste na zvazeni navsteva lekare 😒

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@lucinecka (2 děti) - 28. kvě v 19:33...jde o to, ze Vase dcera jako i mnoho dalsich deti jejiho veku nema vyvinuta tzv, jaderka. Nemusi to vubec nic znamenat...jen do te doby nez je bude mit, si nesmi sedat, stavet se...proto se to kontroluje...a vetsinou do veku, kdy bude chtit toto zacit delat, se ta jaderka dotvori 😉
Na siroke baleni jsou nazory ruzne, muj je ten ze zkazit se tim nic nemuze, napr. na noc, kdy mimco stejne spinka a nehybe se bych ho klidne dala, pres den je vhodny pohyb primereny veku a samozrejme to cviceni 🙂
bpn...bez patologickeho nalezu, ale to uz je zodpovezeno 😉

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@darauk 28. kvě ve 20:53...sama nemam z okoli se zdravotnictvim v UK moc dobre zkusenosti, takze pokud tu moznost mate, urcite bych letela do CR 😉 10 dni mi prijde vcelku dost, bolest totiz potom prijde velmi nahle a stav muze byt i zivot ohrozujici...tim Vas nechci strasit 😉

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@lucinecka k tem rotavirum...je velmi tezke radit, samozrejme kdo prozil, urcite rekne ockovat...ale je to samozrejme otazka, nemuzeme sve deti nechat naockovat proti vsemu. Opravdu nejlepe poradit se s lekarem, zna situaci v miste vaseho bydliste...zvazte napr i jak moc chodite mezi jine deti...prvni ditko jeste asi do jeslicek/skolky nechodi....zalezi opravdu jen na Vas 🙂

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@antynka1 hlavicka naleha na vchod...teda na vchod do tzv. male panve...to jeste bohuzel neni do panve vstouple, ale to ani u prvorodicek pred porodem vetsinou nebyva.,..miminko vstupuje do porodnich cest az behem porodu 😉

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@gejbule1 (1 dítě) - 2. čer ve 14:09 nemit tehotenske priznaky nemusi znamenat vubec nic...a krvacela byste i pres utrogestan...doufam, ze mi po kontrole napisete, ze je vse ok 🙂

porodni_baba
autor
5. čer 2010

@sus Včera v 10:15 ...primlouvam se za navstevu lekare...muze jit o zvyseni jaternich testu (taky samozrejme nemusi, ale lepe je to zkontrolovat)...kdyztak jedte na gyn-por..klasicka pohotovost se v tehotenstvi prilis nedoporucuje 😅

estrellita
5. čer 2010

dobry den babicko: me tedy od zacatku tejotenstvi svedi jen lytka a holene, myslite, ze by to taky nemuselo byt uplne v poradku?

porodni_baba
autor
9. čer 2010

@estrellita na tom bych nic spatneho nevidela...pripsala bych to spise tehotenskym hormonum, a pod jejich vlivem i napr. zadrzovani tekutin 😉 Snad to neni nejake urputne svedeni 🙂

estrellita
10. čer 2010

@porodni_baba babicko, dekuju 🙂 obcas to nesvedi vubec a nekdy jen malinko, a nekdy je to silene, ze kdyz me manzel vidi, tak mi drzi ruce, abych se neskrabala 😀

sambucca
10. čer 2010

@porodni_baba Mila babicko, potrebuju radu, nebo spis vysvetlit jak se veci maji🙂? Na ultrazvuku v 21+2tt kdy me pan doktor rekl ze je vsechno v naprostem poradku mimo jine rekl a zapsal do dokumentu ze mam nizkonasedajici placentu. Kdyz jsem se ho ptala co to znamena, zda je to dobre nebo sptne, rekl ze zatim je to jedno, jen nemame s manzelem bzt divoci pri milovani. Bohuzel internet je zradny a tak cim vic ctu a zjistuju o tomto "problemu", tim vic jsem na rozpacich. Vetsina holek se stejnym nalezem ma narizeny klid a zadny pohyb, zakazany sex a riziko predcasneho porodu. Rikam si, ze pan doktor by neriskoval kdyz vi ze ziju 1200 km daleko od mista kde mam rodit ☹ Termin mam 26.zari a do Prahy (rodim v Podoli) se vracim zacatkem srpna.

Ve zprave mam zapsano: Ulozeni placenty na zadni stene, zasahuje do DDS. Nizkonasedajici placenta. Hrdlo delozni delky 42mm, uzavrene v plnem rozsahu, VB tvaru T, pri stresu nalez nemenny, funelling 0, placenta od VB 10mm.

Dekuji mnohokrat za odpoved.

2910
10. čer 2010

Dobrý den babičko,
mám na vás dotaz, ve 35+3 tt jsem byla u své gynekoložka a odhad váhy miminka byl cca 2500g. poté jsem byla vzhledem k Leidenské mutaci předána do péče v nemocnici. Po kontrolním UZ ve 38+3 tt podle MS, 38+5tt podle UZ- mimís má prý váhu přes 3500g ! je to vůbec možné, bojím se přenášení, vůbec se mu zatím nechce ven, branka uzavřena, čípek polotuhý 2,5cm dlouhý , průchod na prst. Z toho jsem pochopila, že mě porod brzy nečeká. Je možné, že tak hodně přibral. Dékuji za odpověď.

nellygray
10. čer 2010

Dobrý večer, milá porodní bábičko, mám taková intimní dotaz. 😉 Jsem skoro tři měsíce po porodu, rodila jsem klasicky, s nástřihem, šitá tak normálně. Krátce po porodu jsem byla ráda, že jsem ráda, sledovala jsem jen hojení jizvy a krvácení (hrozila mi revize dělohy). Na kontrole po šestinedělí bylo vše v pořádku. Teprve teď jsem si při podrobnější prohlídce 😀 všimla, že mi jaksi "poklesl" vnitřek (snad je to čípek? nevím...) směrem k poševnímu otvoru. Je to možné? Nebo to může být tím, že poševní otvor je větší a je tam víc vidět? 😀 Nevím, jestli jsem to popsala dobře. Prostě třeba když se utírám na wc, cítím tam trochu "vylézat" něco, co tam dříve nebylo. Moc děkuji za odpověď.

lucie.krajcarova
12. čer 2010

Milá babičko, chtěla jsem se zeptat na jednu věc: zda doktoři nechají druhorodičku přenášet, když byl první porod císařem? a pokud ne, tak proč? díky moc.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru