Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad denousek: budte vklidu a zadny strach...ono na nekom je to proste videt az pozdeji 😝 ale i u vas se brisko hezky vyvali a uz to nebude dlouho trvat nebojte 🙂 😉

ad kasli: pokud se spineni nezvetsuje a v podbrisku uz neboli nikam nemusite... spineni po styku je vcelku bezne...je to jaksi male upozorneni pro vas, ze byste meli byt opatrnejsi... 😉 🙂

bielanevesta
4. črc 2007

Ahoj babička§ Tak som myslela, že o takomto čase budem držať v náručí moju berušku a ono prdlajs 😢 . Princezne sa vonku nechce. Sú ešte nejaké iné sposoby okrem sexu ako ju presvedčiť aby sa na nás prišla pozreť zvonka?? ĎAKUJEM!!!!!! 😉

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad nasticka: na prirozeny porod jiste sanci mate...hlavne to nevzdavejte 😅 Vsichni a vsechno vas utvrzuje ze je vse v naprostem poradku takze buste klidna 🙂 CS v tomto tydnu uz o nicem nerozhoduje....pokud zacnou pravidelne kontrakce muze se nalez na hrdle deloznim zmenit behem nekolika hodin velmi razantne...ale tech kontrakci je treba baz tech neporodite 🙂 O mimco se nebojte...pokud citite pohyby je vsechno vporadku 😉 🙂

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad bielanevesta: asi se prinzezna na tu slavu slechti 😉 krome sexu, ktery by musel byt dost intenzivni tedy zvlaste ve vasem prozivani a mel by se opakovat nekolikrat po sobe (nevim zda by partner vydrzel takovy napor 😀 a pak jeste vas doprovazet k porodu 😎 ) me napada jeste stimulace bradavek, kterou az se vycerpa partner muzete provadet i sama...1-2 minuty silneho treni...pak 2-3 minuty prestavka a tak dale 😉
Jeste tolik neprenasite...jestli plati termin 1.7.... tak jste teprve 3 dny po terminu...
hodne se hybejte jezte jen lehka jidla a treba zkuste i to milovani jestli se vam chce...a hlavne klidek...vsak ona se holcicka rozhoupe...ze uz je cas se narodit 😉

bielanevesta
4. črc 2007

ĎAKUJEM 😵 😵 😵

dablice1983
4. črc 2007

porodni_baba mám dotaz když má kámoška druhej termín a malej furt nechce ven jde to nák urichlit a co znamená to když my doktor řekl že se otevírám už na dva a půl prstu děkuju a taky mám dotaz když se dva milují můžou si vyvolat porod dřív děkuju 😨

porodni_baba
autor
4. črc 2007

dablice1983: vice viz ma odpoved pro bielunevestu 😉 k vyvolani porodu
na dva a pul prstu...je ve vasem tydnu jiz vporadku...
milovani porod vyvolat muze ale jen v pripade, ze je vse nachystano 😉

sisstin
4. črc 2007

porodni_baba: ahojky..já jenom hlásím, že jsem od neděle již doma na pořád..a od té doby mě kyčle skoro nebolí 😵 😵 😵 takže to bylo fakt jenom z dlouhého stání 😉

dablice1983
4. črc 2007

porodni_baba děkuju za odpověd věci už mám nachystané tak už čekáme už jen se malej podívá ven

nasticka
4. črc 2007

porodni baba děkuju za odpověď, snažím se být v klidu, ale asi mi to moc nejde, no hlavně aby bylo děťátko v pořádku, na ničem jiném nezáleží 😔

lu777
4. črc 2007

porodní babičko, moc děkuju (a Liee taky) za odpověď ohledně toho oparu, beru teď Pangamin bifi a dávám ten Tea Tree Oil a je to skoro dobré 🙂
Utrogestan jsem vysadila před dvěma dny a žaludek je o kus lepší, můžu docela jíst lehká jídla. To je úleva 😵, doufám, že teď přiberu ty dvě ztracená kila 🙂

Ještě mám takový dotaz: Jaké testy jsou v těhu skutečně povinné, kromě těch vstupních jako krevní skupina, HIV, bílkovina v moči apod.?

Ptám se z několika důvodu, za prvé vím, že např. tripple testy jsou hodně nepřesné (se třemi kamarádkami jsem prožívala tu hrůzu, když jim vyšly špatně, pak amniocentézu, bohu díky byly děti zdravé, ale tehdy jsem se zapřísáhla, že na tyhle testy nepůjdu), za druhé bych miminko stejně "nedala" a byl by to tak jen zbytečný stres a za třetí mám problém při odběru krve, tak se to snažím minimalizovat.. Léčila jsem se před deseti lety s anémií, teď ji nemám, ale při odběru víc než dvou zkumavek mám problémy (ne při odběru, ale několik dní po jsem unavená, omdlívám a mívám arytmii, chodím na kontroly na kardiologii, mám nedomykavost, léky neberu, je to hraniční nález, takže to paní doktorka kvůli vedl. účinkům nedoporučila).
Teď jsem byla na základních odběrech ve 12.tt, vysvětlila jsem situaci, kroutili nade mnou hlavou, ale souhlasili s rozdělením odběru na jeden týden 3 zkumavky a za týden 2 na ten zbytek testů. Teď mám po těch 3 zkumavkách, jsou to tři dny a ještě nezvládnu něco v klidu udělat jak se mi motá hlava. Je to prostě teď v těhu znát ještě víc než jindy.
Další odběr mám mít v pondělí, ale uvažuju, že nepůjdu, zavolám jim, vysvětlím a požádám, abysme to odložili ještě o týden. Asi na mě budou nepříjemní, ale co mám dělat.. Kdyby mi zas bylo takhle slabo, tak by to byl problém, protože budu mít muže na několik dní na služebce a nemám se na koho obrátit..
Ach jo, zas na mě budou koukat jak na blázna 😒 Jinak podotýkám, že vitamíny beru, jím co nejzdravěji, hodně spím atd. (a to i před těhu). Testy v pořádku, jen asi musím být hodně lakomá s tou krví 😕

Tak jestli byste byla tak hodná a napsala, které testy jsou skutečně povinné v těhu, tak bych byla moc ráda. Předpokládám že pokud nejsou komplikace tak ty základní odběry v 12.tt (a tři ultrazvuky)??

Protože u dr. mi tvrdí, že povinné je všechno, i ty tripple testy, ale moje kamarádka na ně třeba taky nešla (a nebyla ani na tom šíjovém projasnění). Já se nechci vyhýbat prevenci, ale je to vymodlené miminko, takže nejdřív mimi, pak já a pak testy 😅

dablice1983
4. črc 2007

porodní babičko mám dotaz a chi se zeptat kdy se mám zeptat u dětského doktora jestli nás veme až se malej narodí nebo dřív děkuju

liaa
4. črc 2007

To:Porodní bába.Dobrý den.Přidávám se k dotazu Lu777.Je teda pravda,že mi je 35 let.Lékař mi teď nechtěl dělat žádné krevní odběry a posílal mne rovnou na amnio.kterou jsem odmítla.Mám dorazit tedy za 3 týdny ráno a do té doby si vše promyslet,zda bych s tou amnio přeci jen nesouhlasila.Pokud ne,nabere tu krev ale nadšen nebyl.Má otázka zní-existují jiné způsoby jak zjistit,zda je mimi OK než amnio a běžné testy a ultrazvuk?A co znamená to prosvícení šíje?Ráda bych trvala na ,,podobném"vyšetření jako amnio ale bez rizika umrtnosti dítěte po tomto zákroku.Jsem ocghotna si to i financovat,jen neznám jiné možnosti.Děkuji moc

sisstin
4. črc 2007

liaa: prosvícení šíje..to je UZV ve zhruba 12tt, kdy se měří NT v lebce mimča... 😉 tuším do 2 je to v pohodě..vyšší může naznačovat riziko Dawna 😉

liaa
4. črc 2007

Ok díky!O tomhle jsem zatím neslyšela.To prosvícení se dělá běžně ultrazvukem,nebo se musí na nějaké specializované pracoviště?

sisstin
4. črc 2007

liaa: no já byla na genetice..ale jenom pro to, že moje Dr. ultrazvuk nemá 😕 ale tuším všechny holky od nás z Pardubice posílali právě tam..takže je to asi nějaké specializované...ale netuším 😉

artuse
4. črc 2007

dobrý den porodní babičko, měla bych dotaz. Dnes jsem byla v poradně, lékař mi kontroloval děložní čípek pohmatem v leže a poslechl srdíčko dítětě, vše bylo ok. Doma jsem na toaletě parkrát po sobě zjistila, že mám drobné kapičky krve na toaletním papíře. Nezdá se mi, ale že by to byla krev z pochvy. Když jsem se pokoušela prohlédnout genitál, tak mám pocit, že mám drobnou trhlinku (povrchové poranění) u poševního otvoru (mezi hrází a okrajem pochvy)a odtud ta krev. Je možné, že mi lékař mohl při vyšetření pohmatem způsobit toto povrchové poranění? Nechtěla bych něco zanedbat, každá krev mě vyděsí, ale také nechci hned běžet do nemocnice. Měla bych se nechat raději prohlédnout? Nebo měla bych to poranění něčím ošetřit (namazat)? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den!

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad sisstin: ahojky jsem rada i za vas 😉

ad nasticka: hlavne klid, vsak on se mimisek rozhoupe a podiva se na vas zvenci... 😉 🙂 hezky ho premlouvajte 😅

ad lu777: zalezi jak se to vezme...nic opravdu povinneho uz v dnesni dobe neexistuje...tedy kvuli nicemu si pro vas domu neprijede policie...nasilim vas nikdo nutit nebude...zalezi ciste na vas a na vasem rozhodnuti... 😉 Jsou jista doporucena vysetreni...sem patri samozrejme i trippletest...
asi bych ho neodmitala...pokud by nejaka hodnota vysla hranicni...je tu UZ a geneticke konzultace...kde vam povi jake je riziko a ceho a doporuci...treba amnio a treba ne...s tim opet muzete a nemusite souhlasit...
po odberech se doporucuje vetsi mnozstvi tekutin...vasi nevolnost chapu...ale nektere testy se o tyden posunout nedaji zvlaste ten tripple test...
ale odmitnout v dnesni dobe muzete opravdu vsechno..
Prave proto ze je to vymodlene mimi bych na ty testy sla...abych vedela jake nesu riziko a ne se bat do konce tehotenstvi jak to dopadne (nekdy se tomu rika blazena nevedomost...ja to tak ale nenazyvam...sem proto vedet vsechno hned, aby mel clovek dost casu o vsem premyslet a na zaklade dostatku informaci sam rozhodnout)...tot jen muj nazor rozhodnuti je samozrejme na vas...

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad dablice1983: nejlepsi samozrejme bude mit lekare domluveneho predem...zalezi na vasi aktivite...tak si treba budete moci vybrat...pak az se mimi narodi uz treba takovy vyber nebude a budete muset jit kde bude volno...
ale nevim jak to chodi ve vasem kraji 🙂

ad liaa: jine postupy krome tech ktere tu popisuje vpodstate neexistuji jinak by se provadeli 🙂 sijove projasneni je UZ metoda...vcelku bezna...ale na tu uz je u vas pozde...pokud opravdu amnio nechcete...radila bych provest testy a na zaklade jejich vysledku se domluvit s genetikem...jak velke riziko a ceho vam pro mimi hrozi...podle toho se da jednat dal...a hlavne UZ se na danou oblast zamerit...hlavni pak jsou podrobne geneticke UZ...lepsi metoda neni...zaplatit si muzete 3D nebo 4D UZ...ale to bych si nechala az pokud by z krve vysel nejaky problem a po porade s genetikem

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad artuse: vase poraneni nevidim takze tezko soudit, ale...
po vysetreni u gynekologa muzete vzdy az 1 den spinit...to je tim, ze se pri nem muze povrchove poskodit cipek, ktery je v dobe tehu vlivem hormonu zranitelnejsi...
samozrejme muzete krvacet i z povrchoveho zraneni, ktere mohlo vzniknout i pri vnitrnim vysetreni...pokud je to jen drobne povrchove (neco jako kdyz vam praskne ret, nebo koutek ust) neresila bych to ....hlavne hygiena a poradne vysusit...pak muzete mazat beznou mastickou jakou mate doma...kalciova, zinkova mast...indulona...atd...aby se to promastilo...myslim ze navstevu lekare to nevyzaduje

mandragora
4. črc 2007

Dobrý večer porodní babičko,mám dotaz,ale nevím jestli není banální proti jiným problémům.mám za sebou tři potraty,samovolné,ted jsem těhotná popáté,jelikož jednoho prcka už doma mám.ted mně přišly výsledky z genetiky,kde mně bylo zjištěno,že mám vyšší srážlivost krve ke sklonu k trombozám.moje mudr,má právě dovolenou a obvodní mně doporučila kyselinu listovou a vitamíny B.Ale v papíru od B komplex forte,se píše,že by se neměl užívat v těhu.tak nevím,ale bojím se,abych něco nezanedbala.
a ještě jeden dotaz,mám furt hroznou chut na kafe,černé a pořádné,ne bez kofeinu,to není ono a nedokážu se ovládnout,aspon jedno a malé si denně musím dát.tak se chci zeptat,jak moc to vadí a jestli to nemá spojitost s tou srážlivostí.Děkuji

porodni_baba
autor
4. črc 2007

ad mandragora: tu srazlivost bych hlavne doporucovala dovysetrit na specializovanem pracovisti...
k B vitaminum...muzete je...kyselina listova je take velmi vhodna...letaku se neobavejte...tam vyrobce vzdycky vypise to nejhorsi...on se tim totiz brani 😉
kava pokud jste na ni zvykla a bude vam stacit jedno dve male...nijak nevadi... spise pak pocitejte s cilejsim miminkem 😉

mandragora
4. črc 2007

děkuji za odpověd,s tím podrobnějším vyšetřením počítám.Čilejší miminko mně nevadí,syn je také moc čilý.děkuji a hezký večer

porodni_baba
autor
4. črc 2007

neni zaco... taky preju hezky zbytek vecera 🙂

artuse
5. črc 2007

porodní babičko, děkuji za odpověď a uklidnění. Jsem moc ráda, že Vás tu máme 🙂

lu777
5. črc 2007

porodní babičko, děkuji za odpověď. Já si myslela, že kromě asi těch základních tří UZ a těch testů ve 12.tt nemůže být nic "ze zákona povinné" (jak mi tvrdila sestřička).
Na tripple testy nepůjdu v žádném případě (viz zkušenost několika kamarádek, jsou hodně nepřesné). Jedna má známá po amnio také potratila, takže myslím, že těch varování mám okolo sebe dost..

Prošla jsem kdysi několikrát IVF, takže jsme byli i dvakrát na genetice a mnoha, mnoha testech všeho možného a ultrazvucích.
Teď chci mít konečně klid a těšit se na miminko 😵
Asi se na mě budou u doktora zlobit, ale já myslím, že klid matky je hodně důležitý..

dablice1983
5. črc 2007

porodni_baba ahojky mám dotaz když mě berou bolesti po hodině po kříže a slabin mám ject radči do nemocnice děkuju jinak na kontrolu mám jít 9.7.07

adrianav
6. črc 2007

Dobry den porodni babicko🙂...chtela jsem se zeptat, kdy se miminko otaci hlavickou dolu.byla jsem ted na UTZ a prcek porad sedi dolu zadeckem tak by me zajimalo jestli je sance, ze se to jeste zmeni pripadne jestli mu ja nemuzu nejak pomoct aby se otocil....predem moc moc dekuji za odpoved

susik77
6. črc 2007

Dobry den, rada bych se zeptala, jak se projevuji poslicci: v noci jsem se vzbudila na to, ze me hrozne boli bricho-spis v horni casti a mela jsem ho cele ztvrdnute 😎 Trochu jsem to predychavala, pomohlo jen trochu, potom jsem si dala teplou sprchu a to pomohlo a mohla jsem konecne spat...
Mohlo to byt zpusobene tim, ze uz par dni piju malinikovy caj, tak 3x denne? Myslite, ze je lepsi to omezit?

artuse
6. črc 2007

porodní babičko, měla bych ještě jednu otázku. Je výskyt genitálního oparu v těhotenství nebezpečný pro vývoj plodu nebo je to nebezpečné až před porodem a v průběhu porodu? (mám trochu podezření, že se mi nyní vyskytl, ale v životě jsem nic podobného neměla ☹ ). Jako naschával jsem byla u gynekologa tuto středu, ale objevila jsem to až den poté... Je asi nutná nějaká léčba, že? Moc děkuji za odpověď. Hezký den 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru