Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
21. pro 2010

@pomfrita problémy bývají potíže s dechem, a projeví se většinou velmi brzy po porodu, takže vás už by se to týkat nemělo 😉

porodni_baba
autor
21. pro 2010

@leheckova poslíčky rozlišíte teplou vanou, pokud trvají i v teplé vodě je lépe vyhledat lékaře a nechat se zkontrolovat, na porod máte přeci jenom ještě chvíli čas 😉

porodni_baba
autor
21. pro 2010

@veruska007 k preventivnímu braní utrogestanu by se měl vyjádřit hlavně váš lékař, já pro něj nijak nelobuji. Klidový režim se dnes už nepovažuje za tak podstatný jako dříve, navíc vzhledem k prvnímu dítku je to spíše nemožné, takže už jste si odpověděla sama. Vzhledem k tomu, že žádný závažný problém ani u vás ani u plodu nebyl zjištěn, není důvod aby se dělo něco podobného. Přeji hezké těhotenství bez nervů 🙂 , i když strach tam asi bude stále.

slovnicek
29. pro 2010

Dobry den, babicko. Rada bych se te zeptala na par veci ... presne jak pises v uvodu: spousta dotazu mi naskakuje po navsteve lekare/nemocnice, az doma (a na nektere mi bylo odpovezeno tesne po probuzeni z anestezie tak si toho moc nepamatuju 😅 ) ... navic ted uz dyl zadneho z lekaru neuvidim ... Takze jsi me napadla ty: o vanocnich svatcich jsme prisli o miminko a vyvolavali mi porod (19. tt.). Probehla i kyretaz plus mi dali leky proti pripadne sekreci z prsou ... je to vsechno zahul, ale snazime se 😔 ☹ ... Se ztratou se musime vyrovnat sami, ja vim .., ale tak trochu ted resim to sestinedeli (no jo, spadla jsem do toho uplne nepripravena a vsechno me vyvadi z miry ☹ ) .... Takze: 1) je normalni, ze jeden den skoro nekrvacim a dalsi zase uplne strasne moc vcetne kousku? A pri docela velkych bolestech bricha? Ale bez teplot. 2) jak dlouho muze krvaceni trvat (tj. co uz je moc a bude lepsi zajit k lekari?)? Je mozne, ze se bude menit dynamika krvaceni ze dne na den po nekolik tydnu (viz. dotaz c. 1)? 3) vim, ze menstruace muze prijit cca mezi 5.-8. tydnem po porodu ... Poznam ji? Nebo se muze ztratit v tom sestinedelnim krvaceni? ... asi hloupy dotaz, ze, ale jasne mi to neni 😔 ... Muzu pred prvni menstruaci ocekavat bezne priznaky nebo to bude po porodu vsechno zkreslene? 4) je bezne, ze me chce gynekolog videt az nabehne cyklus?? 5) a tak trosku nepodstatna vec, ale prece: muzu po ukonceni sestinedeli zacit se zavadenim menstruacniho kalisku ci tamponu? Nebo bude lepsi pockat az na stanovisko gynekologa po prvni menstruaci? 6) muzu po ukonceni sestinedeli zacit s milovanim se nebo bude lepsi pockat az na stanovisko gynekologa po prvni menstruaci? = asi take divny dotaz, ale mam strach, abych byla opravdu v poradku a nemohla si ublizit 😔 ... 7) pracuji na smeny, vc. nocnich (fyzicky nenarocna prace) - muzu v praci slibit, ze nastoupim cca 30 dni po porodu? .... Vim, ze mozna nekde v diskuzich bych odpoved nasla, uz jsem to i zkousela, ale proste to cteni o sestinedeli, ve kterem pisou maminky s miminky nezvladam ... cteni na diskuzich maminek se stejnymi zkusenostmi me take moc nepovzbuzuje, protoze se tam docitam mj. dalsi smutne veci a rizika atd. ... asi zatim potrebuju "suche a vecne" odpovedi ... A omlouvam se za roman a mozna zvlastni dotazy (jsem jeste cela mimo) ... Dekuji moc a preji hezky novy rok!

petrunka01
31. pro 2010

@porodni_baba Ahoj..taky bych se ráda na něco zeptala,i když tu asi moc nebýváš.jsem na začátku 11.týdne,měla jsem hematom,tak jsem špinila asi 10 dní.Už nešpiním poměrně dlouho,ale vychází ze mně takový žlutobílý hlen.Nijak zvlášť mi nevadí,nesvědí,snad ani mimořádně nezapáchá.A ani ho není nijak moc.Na kontrole jsem se samozřejmě zapomněla doktora zeptat a teď tam půjdu až na konci ledna.Někde jsem četla,že by to mohl být pozůstatek toho hematomu,ale nevím,to už by bylo docela dlouho.Vím,že v těhotensvtí jsou výtoky a hlen poměrně časté,tak se nijak zvlášť neznepokojuju...

romcovaklarka
31. pro 2010

@petrunka01 Ahoj, bez kultivace asi těžko říct, ale mám přes měsíc něco, co tvému popisu zcela odpovídá 😅 a doktorka mi dělala na to kultivaci, která vyšla s tím, že je to jakási zcela běžná bakterie, která se v těhu ani neléčí, že mám občas (tak 2x týdně) používat volně prodejné boraxové globule a nemám se tím znepokojovat. Hematom jsem v 7tt měla taky a doktorka to do souvislosti nijak nedávala.

Jo a šťastný nový rok a hlavně zdravé miminko 🙂

petrunka01
31. pro 2010

@romcovaklarka díky..já se ještě příští týden stavím u doktora na odběry,tak se snad nezapomenu zeptat.
Jinak taky přeju vše nej v novém roce a ať nám mimča v břiše pěkně rostou

ijenka
3. led 2011

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Nyní jsem ve 25tt, od 23tt nařízen klid na lůžku,nález ve 23tt: cervikometrie 29mm, uzavř.vn.branka,hlatná hlav. volně nad vchodem, hrdlo měkké, vzadu, 2cm, uzavř. Nyní ve 25tt cervikometrie 32mm uzavr. Hrdlo 2cm vzadu, hlav. volně naléhá.Předepsáno magnesium 4x2 tablety.Mám se nad tímto nálezem znepokojovat?Co konkretně znamená, že hlavička volně naléhá?

denousek
5. led 2011

dobry den mám dotazek...s manzelem chceme druhe dite snazime se o nej již 7 mesicu,uz jsem zkousela vse mozne,caje,bylinky,femigard,gel conceive plus,ovu testy ale nic ☹ jedno ditko jiz máme...a je videt ze trefit se do ovulky vazne nestaci...

co by jste mi doporucila jako podpoření otehotneni?dekuji za radu....rada vyzkousim i to co uz jsem zkusila....
@porodni_baba

porodni_baba
autor
7. led 2011

@slovnicek
1/ to je normální, ale s postupem času určitě budete pozorovat slábnutí (cca kolem toho měsíce po už by krvácení slábnout mělo)
2/ 6 týdnů cca, ale po těch 4týdnech už by mělo být slabší a postupně do konce šestinedělí vymizet zcela, někdy se koncem 6nedělí objeví již první menstruace.
3/ pravděpodobně ji poznáte, tedy odlišíte od 6nedělí, ale na to že budete mít příznaky jak jste zvyklá, bych nespoléhala, to tak být nemusí, dokonce se může měnit i délka a intenzita MS.
4/ běžná bývá spíše kontrola po 6nedělí. Pokud by MS nepřišla do 2m, určitě bych na kontrolu zašla i tak.
5,6/ ublížit byste si neměla, ale lepší samozřejmě (nejvíce i pro váš klid) bude vyčkat po kontrole
7/ záleží na vás, ale běžně se doporučuje PN do konce 6nedělí.
Hezký nový rok i Vám a ať je o mnoho šťastnější než ten co uplynul 🙂

porodni_baba
autor
7. led 2011

@petrunka01 v podstatě jste si sama odpověděla 😉

porodni_baba
autor
7. led 2011

@ijenka znepokojovat se nemusíte, jde o normální nález 🙂 Hlavička volně naléhá popisuječ vztah naléhající části plodu k porodním cestám a znamená, že se zatím miminko nikam netlačí, což je ve vašem tt normální a správné 😉

porodni_baba
autor
7. led 2011

@denousek 7m je ještě poměrně krátká doba, i když už jedno dítko máte (mmch jak dlouho to trvalo u prvního?) a určitě je potřeba vydržet. Napadá mě ještě měření bazální teploty. A u věcí jako jsou bylinky je potřeba vytrvat, tam nejde čekat zázrak přes noc, tedy během jednoho nebo dvou cyklů.. 😉 Přeji brzký úspěch a zdravé těhotenství 🙂

denousek
7. led 2011

@porodni_baba prvni ditko trvalo 4 mesice ☹ a bylinky uz prave zadne neberu nechci to placat vsechno dohromady....BT merit?to je zbytecne ne? kdyz mam ovu testy...a kolem ovu je snazenicko kazdy druhy den ....jen by me zajimalo ktere ty bylinky by jste mi doporucila po zkusenostech co komu treba pomohlo ☹ dekuji a mejte se

veruska007
7. led 2011

Porodní babičko. Chtěla bych se zeptat, už jsem Vám psala několikrát: v srpnu jsme v 19.tt přišli o miminko, teď se nám povedlo znovu. Byla jsem dnes u gynekoložky, jsem 8+0, miminko vypadá dobře, ale čípek je sakrálne - na necelou phalangu!, hrdlo uzavřeno, děloha ve.grav.m. III, okolí volné. Znamená to nějaký problém s čípkem? Je tam nějaké riziko? Jsem doma na rodičovské dovolené (končí mi za 2 měsíce) s 20 měsíčním chlapečkem, takže ho sem tam musím zvedat... je to velké riziko? Děkuji moc.

mamkamarketa
7. led 2011

porodni babicko,
jeste bych se chtela zeptat 😅 v letosnim roce planujeme druhe mimco. Syn nebyl vubec planovany a je z prerusovaneho styku. tim trosku predpokladam,ze nebude problem znovu otehotnet. nicmene bych si strasne prala holcicku. slysela jsem o ruznych metodach (cinske kalendare, podle krve, mesice, skladby jidelnicku, veku rodicu a podle muzskych a zenskych spermii...) ta posledni me nejvice zaujala. Moje otazka je. mate vy (respektive asi nejaka z vasich klientek) zkusenost? Tato metoda se mi zda ,,nejlogistejsi,, ale neznam nikoho kdo o se o to pokusil.
dekuji mockrat

slovnicek
7. led 2011

@porodni_baba moc dekuji a preji hezky den!

porodni_baba
autor
7. led 2011

@denousek plácat dohromady s čím?? dobré zkušenosti jsou např. s kontryhelem, ale to záleží na vás čemu věříte a nevěříte. Jsem asi přírodnější člověk a přijde mi lehčí poznat svoje tělo a jak funguje, k čemuž mi např. dává lepší prostor ve vašem případě měření BT, než udělání ovulačního testu 😅
Pak už lze doporučit jen návštěvu lékaře a kontrolu hormonálních hladin na začátku cyklu a kolem ovu folikulometrii a možná zkusit se maličko odpoutat od toho snž, i když je mi naprosto jasné, že s každou další MS je to těžší a těžší. ☹ 😉

porodni_baba
autor
7. led 2011

@veruska007 v 8tt ještě nejde hodnotit zda se jedná o problém, to půjde až mnohem později. Pokud jste až na prodělané zkušenosti jinak zdravá žena a dítko není na svůj věk extrémně těžké problém by být neměl 🙂

porodni_baba
autor
7. led 2011

@mamkamarketa moje zkušenost je bohužel taková, že vždy je to 50na50 😅 a spíš ještě i o tom, že čím více se žena upíná k jednomu pohlaví, tím více je překvapená realitou. Přeji hlavně bezproblémové otěhotnění i těhotenství 🙂

denousek
7. led 2011

@porodni_baba myslela jsem jako abych tech bylinek neplacala do sebe moc .-) tak zkusim jen treba ten kontryhel..vycetla jsem na koniku ze jsem zde psala pri svem snazeni pred 4 lety ze jsem si koupila zinek -pro funkčnost pohlavnich organu -to mi uplne vypadlo myslite ze to tedy taky pomaha?jinak kontryhel a konzultaci z dr...dekuji moc a mejte se 😉 jste moc hodná že zde uz nějaký ten rok pomáháte bezradným..

janulisek1988
8. led 2011

Ahojky porodní babčo.... chtěla jsem se zeptat jsem v 30.tt a ve 24.tt jsem nebyla na testu na cukrovku?? Je to možné že mě zapomněl gynekolog poslat nebo, že mám Rh faktor 0+ že nemusím na test na cukrovku?? děkuji za odpověď.

veruska007
8. led 2011

@porodni_baba Díky moc. Jinak žádné problémy nemám, Honzík dost zhubnul chřipkou, tak má v necelých 2 letech 10 - 11 kg, tak moc těžký není. Jen se prostě tomu zvedání nevyhnu. Včera jsem se trochu lekla s tím čípkem, v minulých těhotenstvích to bylo v pořádku. Ale snad to bude dobré. Za 10 dní jdu do poradny pro riziková těhotenství, tak snad řeknou, že je všechno v pořádku 😉.

provence
8. led 2011

Dobrý den,
byla jsem na kontrole v CAR a lékař mi oznámil, že mám čípek asi 1cm dlouhý a měký, je pořád dost vzadu a zavřený. Jsem ve 24 tt a CS stanovil na 2. Docela mě vyděsil předčasným porodem. Druhý den jsem byla u své obvodní lékařky a ta mi řekla, že vše je OK a CS je 0. Oba lékaři mě vyšetřovali pohmatem.Beru magnésium, a utrogestan, čekáme 1miminko- holčičku. Myslíte, že i v případě, že by čípek měl jen 1 cm tak bych mohla vydržet alespoň do 30tt? A jakou šanci má miminko narozené ve 24tt? Děkuji

gejbule1
15. led 2011

Dobrý den babičko,mám takový zvláštní dotaz.Poslední MS jsem měla 21.11.Myslím že vím kdy jsem měla ovulaci 3.12 a už 13.12 jsem objevila pozitivní těhot.test.Když jsem teď byla na kontrole,těhotenství bylo potvrzeno. Jen prý je plůdek menší-byla i akce ale odpovídá na to že jsem otěhotněla později asi mezi vánoci.Ale to já vím že ne.Bojím se aby se neopožďovalo ve vývoji a nakonec nezamlklo úplně.Je možné že bude miminko v pořádku a dožene to?Děkuju moc za odpověď 🙂

cufinka
16. led 2011

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na poslíčky -včera mě vrátili z pohotovosti že to jsou poslíčci-jsem zavřená cs2 čípek měkký. Ale sprcha mi pomůže jen na chvíli a už jsem nespala 2 dny -to jsem jim taky řekla a prý je to někdy u poslíčků normální že můžu to takhle mít i 3 dny-i víc. není ještě nejaký recept aby se mi to sklidnilo? jsem ve 39 týdnu. A už bych raději rodila než se takhle trápila ☹

sister05
18. led 2011

Ahoj,taky jsem moc ráda za tuhle diskuzi,jsou věci se kterýma mám problém diskutovat s gynekologem. Jsem ve 38 týdnu těhotenství. Je rizikové (ikdyž teď už ne) z důvodu přepážky v děloze. To už mne ani tak netrápí. Ikdyž,myslíš si,že to bude nějaký vážnější problém,při spontánním porodu? Pak by mne zajímalo,jak poznám ty správné porodní bolesti? Každý říká,že to určitě poznám,že je to jiná bolest. Ale už to nikdo moc nespecifikuje :-/ Mám ještě spoustu podobných otázk,ale zase nechcu moc otravovat 🙂

porodni_baba
autor
19. led 2011

@denousek zinek jako stopový prvek není určitě od věci doplnit 😉

porodni_baba
autor
19. led 2011

@janulisek1988 je možné, že zapomněl, nebo někteří gynekologové považují ženy do 25 let za nízkorizikové 😉 i když dnes už by měly chodit všechny těhotné.
Krevní skupina s testem na cukr nemá nic společného 😉

porodni_baba
autor
19. led 2011

@veruska007 snad už máte kontrolu za sebou a všechno je dobré 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru