Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
15. říj 2008

l78 • 29tt • Včera ve 12:43...ano i tohle je můj obor 😔 bohužel prognóza takového těhotenství je nejistá. 😒 píšete že kamarádka má termín porodu 6.3., takže odhaduji že teď je někde v 18 nebo 19tt, to je příliš málo na to, aby miminko mohlo přežít mimo tělo maminky. Názor na to co dělat je jasný. Měla by být v nějakém perinatologickém centru. Hlavní předpoklad je, že se ta dirka, kterou ta voda utíkala zacelí, pak šance je docela velká, pokud by odtékala voda i nadále miminko pravděpodobně nemá moc velkou šanci. ☹
ale věřme že pro kamarádku platí ta lepší varianta, že se odtok vody už zastavil 😉 jinak by asi lékaři nedoporučovali amnioinfuzi - to je na zvážení lékařrů, asi nutná bude 😉 a pak je to o velké trpělivosti, spoustě odběrů zda se nerozvíjí zánět, antibioticích atd.
znám tyhle příběhy s dobrým koncem i ty horší, tak kamarádce přeju ať ten její příběh má ten nejšťastnějšíí konec v podobě zdravého miminka, hodně štěstí 🙂

porodni_baba
autor
15. říj 2008

janab78 • Včera v 17:08...jistěže je, i když nemá zkušenost. pokud zná své tělo (mnoho žen třeba používá vyšetření čípku k určení plodných a neplodných dnů). pokud znáte čípek děložní v klidovém stavu (uzavřený útvar který nahmátnete na konci pochvy, něcdo jako malý váleček s důlkem uprostřed), jste pak během kontrakcí schopná rozlišit zda se zkracuje, otvírá a pod.

doporučuji vyhledat na internetu nějaké obrázky z porodnictví pro lepší představu 😉

mysinka
15. říj 2008

Dobrý den, porodní babi 🙂
Chtěla bych se zeptat, jak Vy jako porodní asistentka pracujete s porodními plány a jak se u Vás v porodnici tváří na ženy, které si nepřejí lékařské vedení porodu, chtějí co nejméně vyšetřování, monitorů, žádné léky atp., zkrátka přirozený porod...A co polohy při porodu? Na kurzu (u Apolináře) nás porodní asistentka při tomto dotazu sjela, že prý ať si nemyslíme, že kvůli nám bude doktor někde lozit po zemi a chytat dítě (to trochu přehnala, nikdo nechce rodit na čtyřech na zemi, ale třeba na stoličce, na čtyřech na křesle a tak). A také, jestli je u Vás možné/proveditelné/vyprositelné, aby ošetření miminka proběhlo u mamky na břiše a aby ty dva vůbec nerozdělovali...
Můj porod proběhl docela OK, ale zpětně je mi líto, že jsem byla hodně pasivní, a možná i díky tomu to nešlo tak rychle, jak by si doktoři představovali, a proto do mě kapali infuze a dávali injekce a tak 😝...vyprděná prvorodička, která se moc neinformovala, no 🙂 Mrně mi ani nedali na břicho, chvíli mi ho nechali pochovat a pak ho odnesli na dětské... No prostě příště bych to, za předpokladu, že budeme oba v pořádku, chtěla jinak. Můj problém je, že nejsem dost průbojná a nechám se snadno zviklat...zvlášť, když cítím, že by mohl nastat konflikt 😔

mysinka
15. říj 2008

Předem moc díky za odpověď 😉

janab78
15. říj 2008

Děkuji za odpověď.
Ještě pro ujištění- během kontrakce se tedy čípek otevře a podle toho na kolik cm (prstů) se stanoví otevření?

ajvi
15. říj 2008

děkuji.
prohlídka po 6ned.v pořádku (ale to jsme ještě nesexikovali :o)). Jinak žádné problémy nemám, ani urologické. spíš jsem si říkala, jestli jste se s tím už nesetkala. Hlavně jsem si myslela, že mě problém s milováním nečeká, když je dole vše "neporušeno" přirozeným porodem.
hezký den

l78
15. říj 2008

Moc děkuji za odpo. Lenka

kulicka
15. říj 2008

Ahojte porodni babi, jsem si vsimla, ze mate albiko. Diky moc za obrazky! Predstavu jsem sice mela, ale je dobre vzdy predstavy overit 😅

smajlik
20. říj 2008

dobrý den porodní babičko, chtěla jsem se zeptat - udělaly se mi varixy na zevních rodidlech, pan doktor mi doporučil jen nosit těsnější kalhotky aby se zabránilo vyvěšení dalších žil, a častý odpočinek s nohama nahoře. Protože vím, že varixy se můžou horšit a jsou i důvodem pro císařský řez (jak uvedl můj gynekolog), chci se zeptat zda nemáte ještě nějakou radu, jak zabránit jejich přibývání a zhoršení ... děkuji moc a přeju krásný den

helcah
20. říj 2008

Dobrý den, 17. 10. jsem byla na kontrole v porodnici a čípek prý je zkrácený na 1/4 a měkký ale jinak je vše zavřené, takže to prý moc na porod nevypadá. Termín mám 22. 10. Znamená to tedy podle nálezu že budu přenášet? Kolik dní před porodem se začnou porodní cesty otevírat? Děkuji za odpověď

evelyn16
20. říj 2008

Dobrý den, snažíme se o miminko a chci se zeptat jestli můžu chodit dál cvičit do posilovně nebo bych měla přestat? Děkuji za odpověď.

mahulena
20. říj 2008

dobry den porodni babicko, mam 8 tydnu po porodu a stale mam vystouplou, vyhrezlou jizku po nastrihu. vstreba se? az na vyjimky neboli...
dekuju za odpoved

mahulena
20. říj 2008

...jizvu... (omlouvam se)

porodni_baba
autor
20. říj 2008

mysinka • 1d • 15. říjen 2008 v 09:44...všechno je to o domluvě, a nejlepší je, zajít do té které porodnice a domluvit se tam. Pak je to ještě o konkrétních lidech. I u nás jsou různé PA a různí lékaři. Někdo si na zem klidně klekne, někdo není ochoten k žádné alternativě.
Já se s konkrétní maminkou ať už plán má napsaný nebo ne. Upřímně říkám, než něco staženého ala internet je někdy lepší nic 😉 Pokud máme dost času, porod běží normálně jak má, a je na to prostor, snažím se jí splnit co jí na očích vidím. Samozřejmě jsem jen člověk a pokud je maminek více možnosti už jsou zčásti omezené.
K tomu jak se díváme na maminky, které chtějí co nejméně vyšetřování, monitorů atd. Vyšetřujeme při postupujícím porodu většinou po 2 hodinách- ale upřímně většinou to rodičky samy vyžadují už dříve, aby se dozvěděly jak jsou daleko, jak to postupuje. Klystýr, Yal a holení jsou u nás dlouhé roky o domluvě jako všechno. To co neohrožuje zdraví maminky nebo miminka je většinou schůdné.
co se týká monitoru, tam moc nediskutujeme, jsou určité povinné intervaly, které dodržujeme, pokud se mi něco nezdá, musím monitorovat častěji- i to se ale většinou dá dělat např na míči, za chůze apod 😉
mám zodpovědnost za 2 životy a miminko uvnitř moc jinak šanci zkontrolovat nemám než že mu poslechnu srdíčko 😉
no polohy i u nás dle lékaře ve službě, - s tím hodně bojujeme 😠 my jako PA si myslíme že je to minimum, ale bohužel např. i u mladých lékařů narážíme na neochotu což velmi mrzí 😖
ošetření miminka bohužel nemáme ve svých rukách- u nás ošetřují po porodu dětské sestry- pokud je mimi ok, zůstává několik minut s maminkou na jejím břiše či hrudníku, ale pak většinou odnášejí do vedlejší místnosti na krátké max 5 minutové ošetření., většinou probíhá s tatínkem a maminka je informována, pak se oba vrací za ní a zůstávají ty 2 hodiny po porodu kdy je na sále 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2008

janab78 • 15. říjen 2008 v 09:57...ano přesně tak 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2008

ajvi • 1d • 15. říjen 2008 v 10:54...no upřímně nesetkala. ale že je vše neporušeno není tak docela pravda- podstoupila jste břišní operaci- poměry na moč trubici se mohly změnit. doporučuji vyšetření 😉

l78 • 29tt • 15. říjen 2008 ve 13:38...není zač 🙂

kulicka • 38tt • 15. říjen 2008 ve 20:28...díky, jak bude víc času zase něco přidám 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2008

smajlik • 29tt • Dnes v 11:22...bohužel vás asi moc nepotěším, nic moc lepšího nemám. doporučuje se přiměřená gymnastika, odpočinek na levém boku atd. případně existují i léky na podporu cévní stěny- vše má ale omezené možnosti účinku. Rostoucí bříško vytváří velký tlak na tyto partie 😒

porodni_baba
autor
20. říj 2008

helcah • 40tt • Dnes v 11:31...nic takového z toho nelze vyvodit. nález na čípku se mění z hodiny na hodinu pokud jsou pravidelné kontrakce 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2008

evelyn16 • snž • Dnes ve 12:48...cvičte dál, dokonce choďte i po otěhotnění, samozřejmě s úpravou režimu 😉

porodni_baba
autor
20. říj 2008

mahulena • 1d • Dnes ve 13:02..sice nevidím tak se to těžko posuzuje, ale je to jizva po šití jako kterákoliv jiná. to chvíli trvá než to bude skoro jako dřív 😉

berunka
21. říj 2008

preji prijemny den, rada bych se zeptala jak se pozna predcasne hrozici porod,jake jsou bolesti,kde a jak silne?byla jsem hospitalizovana pro tvrdnuti briska a byl zjisteny zkraceny cipek - 17mm. vim ze spatne jsou napr. krece jako pri menstruaci.ale maji to byt silne krece?dekuji za odpoved.

























ý

lubicanoemi
21. říj 2008

ahoj porodní babičko🙂
vdaka za nakuknutie na miminko🙂 mám laktačnú otázku, môžem aj takú?
jedna kamarátka z generácie mojej mamy mi vravela, že si odstriekavala mlieko po každom kojení, pretože sa to robí na to, aby malo mimino neskôr dosť mlieka, ked ho už bude potrebovať viac. nikde som o tom moc info nenašla, ale rada by som si to overila. mne sa teda odstriekavať nechce, ale teda nielen z lenivosti, nejako necítim že by to bolo potrebné. intuícia vraví že malý začne proste ťahať viac a postupne sa mlieka bude viac tvoriť prirodzene. teraz aj tak vyťahá takmer všetko, a napriek tomu má zatiaľ dostatok. tipla by som teda, že sa mlieka postupne tvorí viac prirodzene. je to tak, či je to odstriekavanie fakt nutné?
vdaka
Lubica

mumu_1
21. říj 2008

Dobrý den, porodní babi 🙂
Asi to nebude tak úplně Váš obor, ale vzhledem k tomu, že jak jsem zjistila, víte ledasco, tak to zkusím 😉 Potřebovala bych někde zjistit, jestli je očkování, které se nezbytně musí provádět bezprostředně po narození. Jedná se mi totiž o to, že budu rodit v Mexiku a domů do ČR se vracet po šestinedělí. A jelikož Mexiko je v oblasti očkování hodně moc ovlivněno Spojenými státy, očkuje se tu doslova kdeco a nadto ve velmi raném věku hodně věcí najednou. A já bych byla radši, kdyby mimísek dostal naočkováno jen to, co bude skutečně v Evropě potřebovat, protože vracet se do Mexika neplánujeme...

evaviki
21. říj 2008

Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete vysvetlit poznamku, co mi pri kazdej poradni pise dr. do tehu knizky. Vzdy napise dil.normalny FP/3. Zaujima ma hlavne to FP/3, pretoze to sa zmenilo na FP/1 a nakoniec na FP+1.
Dakujem.

vrana
23. říj 2008

Dobrý den porodní babičko,
chtěla bych se zeptat, jsem 4. den po porodu (19.10.) a včera mne pustili z porodnice domů. Vše vypadá, že se hojí tak jak má, mne by jen zajímalo, zda to, že mne během včerejška začli velmi jakoby tahat a bolet stehy po nástřihu, zejména vnitřní šití, je běžné a je to pouze známka toho, že se vše hojí nebo zda bych se měla nějak znepokojovat. Také by mě zajímalo za jak dlouho stehy samy vypadnou a zda ta nepříjemná tahavá bolest tedy ustoupí až po vypadnutí stehů a poslední dotaz, zda nemáte nějakou fintu, která by bolest zmírnila.

Děkuji.

porodni_baba
autor
23. říj 2008

berunka • 30tt • 21. říjen 2008 ve 14:57...opravdu přesně se to pozná těžko, nejlépe až právě podle toho zkracujícího se čípku, proto když bříško tvrdne nějak výrazněji a častěji než 10-12 denně ve vašem tt, přisttupuje se raději k preventivní hospitalizaci. i když dnes už i známe studie o tom, že ani klid na lůžku, ani magnesium nejsou schopny účinně odvrátit nebezpečí hrozícího předčasného porodu 😅
Proto je i na vaši otázku nemožné přesně odpovědět, u někoho i malé křeče mohou znamenat předčasný porod a u jiné maminky daleko horší bolesti nic neznamenají 😉

porodni_baba
autor
23. říj 2008

lubicanoemi • 1d • 21. říjen 2008 v 17:38...samozřejmě můžete 🙂 odstříkávání rozhodně nutné není. vždyť spousta přírodních národů nic neodstříkává a ženy své děti úspěšně kojí děti do 2 let i déle 😉 top odstříkávání které vám poradili je spíše taková berlička na období růstového spurtu mimča, kdy je pak víc plačtivé a více se hlásí a vy můžete mít pocit, že má málo. Tak aby pak maminky neběhaly zbytečně hned do lékárny pro umělé mlíčko, zamražují si pár dávek svého a ty pak na tato přechodná období používají, ale povinné to není. úplně postačí když své miminko budete kojit jak se hlásí - jaká je poptávka, tak se upraví i nabídka- v tom je kouzlo kojení 😉 😉

porodni_baba
autor
23. říj 2008

mumu_1 • 30tt • 21. říjen 2008 v 17:45...no musí provádět je už dnes silné slovo. v čr se v té době provádí jediné očkování a to proti tbc (tuberkulóza) většinou ještě před propuštěním z porodnice, ale obecně mezi 4. dnem a 6. týdnem života mimča. očkuje se do levého ramínka, a časem se vytvoří typické znaménko, které všichni známe.
další očkování- jako dnes už v čr běžná HEXAvakcína (tedy záškrt, tetanus, dávivý kašel, haemophilus, dětská obrna, hepatitida B) se očkují až od 13. týdne. - tedy většinou první dávka na 3. měsíční prohlídce u dětského lékaře. Pokud se tedy budete vracet po šestinedělí mělo by stačit to tbc.
asi bych vám doporučila, pokud máte nějaké kontakty do čr, pokusit se zkontaktovat s dětským lékařem, ke kterému byste si pravděpodobně přála pak s miminkem chodit a domluvit se konkrétně s ním 😉

porodni_baba
autor
23. říj 2008

evaviki • 26tt • 21. říjen 2008 ve 21:56...FP...vyjadřuje jak se má fundus k pupíku- tedy jaká je vzdálenost horní části dělohy a pupku- měřeno na prsty- tedy 3 prsty pod, se změnilo na 1 prst pod, a teď už na jeden prst nad pupek 😉

porodni_baba
autor
23. říj 2008

vrana • 1d • Dnes v 08:02....ta bolest je bohužel normální, patří to k věci...více to ustoupí, až se začnou ty stehy samy rozvolňovat, což začne cca tak za 14 dní od porodu, některé dříve některé později, záleží kde jsou umístěné. Zmírnit bolest se dá...základem je moc na to nesedat, raději kojte v leže pokud vám to jde, hodně v leže odpočívejte jak vám miminko dovolí. hodně se sprchujte vlažnou až studenější vodou to taky pomáhá. teď jsou ty tkáně taky oteklé a možná je tam i hematom- jakoby modřina-bolí to všechno dohromady a to časté sprchování tomu uleví. můžete zkusit i krátkou sedací koupel z dubové kůry, popř. gel z dubové kůry. Nebojte zase bude dobře. Resp. bude čím dál lépe 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru