Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

zdenik123
2. říj 2007

porodni baba no je fakt,že se hned ptala, jestli mi jako tvrdne - z toho byla vykulená....já jí zatím důvěřuju....tak snad je vše ok....myslíte že prohlídku ještě do toho 40 týdne udělá? teď říkala, že bude dělat pokaždé už jen monitor..má vše přímo v ordinaci...takže pojedu asi až pak rovnou do porodnice.

porodni_baba
autor
2. říj 2007

zusma...znam to moc dobre ze sveho okoli...ze lekari vzdycky tehulku spis vydesi..a to oni to vetsinou nemysli spatne (nechci se jich teda zastavat 😵 ) 😉

zdenik123
2. říj 2007

a ještě se zeptám....jaký máte názor zúčastnit se v takto pokročilém stádiu těhotentsví pohřbu...mám těžce nemocného tchána....a vím, že tak do 3-4 neděl budu muset řešit otázku zda jít či nejít na pohřeb. Zajímá má jen Váš subjektivní názor...co byste dělala Vy 😉

porodni_baba
autor
2. říj 2007

zdenik123...s pribyvajicimi tydny klesa riziko predcasneho porodu a tim i potreba delat vnitrni prohlidku 😝
co se pohrbu tyka....muj nazor....resila bych jak byt ted s tim clovekem dokuk muzu byt s nim...pohreb neni dulezity....alespon pro me ne tolik...ale jde o rozlouceni....nerozhodovala bych se predem...proste bych pockala az to prijde....pak uvidite jak se budete citit...pak bych taky o tom mluvila s manzelem...co on by si pral....a hodne bych dala na svuj vnitrni pocit... 😔

janana
2. říj 2007

Dobrý den! Opět bych měla dotaz. Je normální, že mi z prsou samovolně nevytéká mlezivo, ani mi ho moc nevytéká, když si bradavky zmáčknu. Bude to miminku po porodu stačit? Nebo to znamená, že nubudu moci kojit? Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
2. říj 2007

janana...mnozstvi mleziva pred porodem absolutne nesouvisi s moznosti kojeni...
tedy pokud mate o kojeni zajem...myslim, ze kojit budete naprosto bez problemu 😉

add
3. říj 2007

Dobrý den babi! Mám dotaz týkající se vysokého tlaku v těhu. Včera jsem byla na kontrole a naměřily mi 128/45. Sestřička říkala, že to zatím jde. Na vyšší tlak jsem trpěla i před těhotenstvím, ale docela kolísavě. Mám z toho strach. PoraĎte, dá se nějak snížit. Děkuji.

porodni_baba
autor
3. říj 2007

add 128/45...to neni nijak vysoky tlak..to je tlak naprosto normalni...jiste na digitalu...co kdyby na vas alespon sestricka u lekare vzala klasicky rtutovy tlakomer?? 😅 Pokud na nej trpite i mimo tehotenstvi kupte si tonometr...klidne digitalni ale na pazi a nejakou lepsi znacku...muzete inspirovat rodinu, co byste si prala jako darek...brzy budou Vanoce 😉
Tlak se hodne meni...v prubehu dne, hodiny...snizovat se moc neda...a vas tlak zatim opravdu vysoky neni 🙂

add
3. říj 2007

Babi, díky. Byl digitální. Ale sestřička říkala, že byl drahý a je celkem přesný. Četla jsem,že tlak zdravého člověka se pohybuje mezi 120/70 - 130/80. Rtuťový nemá. Ale je fakt, že obvoďák mi na tom rtuťovým vždy naměří lepší. Každopádně díky za radu 🙂

porodni_baba
autor
3. říj 2007

add....jakykoliv tlak u zdraveho cloveka do 140/90 je normalni....140/90 je hranice za kterou je potreba neco delat...z toho jasne poznate, ze vas tlak je naprosto normalni 😉

lifinka
3. říj 2007

dobrý den, jsem tu poprvé a chtěla jsem se zeptat jestli nevíte, co znamená v těhu knížce zkratka NST? mám tam číslo uvedené z poslední kontroly 140, děkuji moc 😕

bajunka
3. říj 2007

Ahoj porodní babi, asi budu mít hloupé otázky, ale jsem těhule prvně a ještě jsem nebyla u dr.kterého bych podrobila svým záplavem otázek.

1. Může nějak mimčo ohrozit, že jím řeřichu? Je bohatá na vitamín C, ale obsahuje taky betakaroten vitamíny A,K... pokud ne je nějaké omezení v množství kolik ji můžu sníst

2. Klasická otázka Sex, v neděli jsem chvíli špinila,ale druhý den to zmizelo a od té doby nic. Začínám mít chutě,ale nechci mimčo nějak vyšťouchat(třeba u MS, když skončí a pak máme sex tak se vrátí). A pokud se na sebe můžem vrhnout nemůže nějak mimčo vypudit manželovo sperma nebo stahy dělohy při mém orgasmu? Je to hodně čerstvé těhu jsem 15DPO, poslední MS byla 31.srpna a cyklus mám dlouhý 28 dnů.Pokud bychom spolu neměli spát teď,že je to moc brzo tak od kdy by to šlo.K doktorce jsem se ještě neobjednala,ale chystám se tam kolem 15.října.

Předem moc děkuju za odpovědi otázek mám spoustu,ale zas to tu nechci zahltit,tyhle mě teď zajímají nejvíc 😉

add
4. říj 2007

Jé, babi já jsem to spletla napsala jsem 128/45, ale myslela jsem 128/94 - to už je nad hranici 😠 NO každopádně, co s tím nadělám, asi nic, musím doufat, že mi kolísá i směrem dolů.

vendyy
4. říj 2007

ahoj babi,příští týden mám termín porodu a včera se mi stalo že jsem měla na kalhotkách šmouhu od krve.žádný hlen to nebyl takže o zátku asi nepůjde,prostě jen taková větší šmouha.přes noc se to zatím neobjevilo.jsem vystrašená,co to mohlo být,nevím zda s tím mám jít k lékařce,musela bych jinam,je nemocná.pohyby cítím normálně ☹

porodni_baba
autor
4. říj 2007

lifinka...takhle asi neporadim neslo by to vyfotit a dat sem odkaz...nebo do IP 🙂

porodni_baba
autor
4. říj 2007

bajunka...rerichu v normalnim mnozstvi samozrejme muzete ale vzhledem k vitA bych uz nedoporucila kombinovat to napr. se syntetickymi vitaminy 😉
k sexu...to je tezke...zdrave tehotenstvi sex neohrozi, ale s mirou...je jasne ze pokud byste znovu vice spinila je cas dat si trochu pauzu 😉

porodni_baba
autor
4. říj 2007

add..no prave proto by bylo dobre i mereni mimo ordinaci...nema nekdo v okoli tlakomer....pokud to bude ojedinele tak to problem neni...pokud by se to opakovalo bylo by dobre opatrne nasadit neco na tlak 🤐

porodni_baba
autor
4. říj 2007

vendyy...nic se nedeje muze to byt znamka drobneho otvirani cipku...coz uz je pred porodem normalni...pokud to neni silne jako menstruace neni problem...lehce zakrvacet muzete a tohle bylo jen spineni...pohyby mimca jsou nejdulezitejsi...vsechno je OK 😉

petul.a
4. říj 2007

Ahoj, babi, mám takový možná přihlouplý dotaz. Občas se mi stane, že cítím v podbřišku pocit "jako na menzes". Je možné, že by to už v 7tt bylo roztahování dělohy?

katarina82
4. říj 2007

petula, já měla bolesti jako na MS asi do konce 10tt. Doktor říkal, že to je ta děloha.

petul.a
4. říj 2007

Katarina, díky moc, uklidnila jsi mě. Mně to přišlo brzy.

anney
4. říj 2007

Katarina, já to měla v těhu skoro pořád.mudr. říkal, že je to rozpínáním dělohy, prý má nějaký úpony a úvazy a jak se zvětšuje tak to takhle bolí.Taky jsem se bála,ale fakt to bylo jenom tímto. 🙂

lifinka
4. říj 2007

už vím, včera jsme byli na gyndě a je to tep srdíčka malého.i přesto díky

bajunka
4. říj 2007

Moc děkuju za odpověď na 15.už jsem objednaná k Dr tak doufám,že sexík schválí

trencanka
4. říj 2007

Ahoj porodna babicka, chcela by som sa spytat. Dnes som 33+2 tt a zrovna som sa vratila z poradne. Doktor mi povedal ze je vsetko ok, akurat sa mi trosku skratil krcok. Ked som prisla domov, tak som si v tehot.preukaze precitala, ze mi tam napisal "krcok skrateny na 2 cm". Znamena to ze je to vzhladom na tyzden tehotenstva ok, alebo sa treba nejak viac setrit a znamena to nejake riziko? Velmi pekne dakujem za odpoved.

liaa
4. říj 2007

Dobrý den porodní babičko.Děkuji za radu ohledně neutuchajícího se kašle.Mám už druhé balení ATB ale kašel stále zlobí.Na vaši radu jsem,,trvala"na kontrolních testech z výtěru krku a sputa.Výsledky budou v pondělí,tak jsem zvědavá.Lékař mi teď poradil pít čaj z bylinky Slez-že to v těhotenství nevadí.Přesto se raději ještě přeptám,zda je tomu opravdu tak.Nevíte?Děkuji

porodni_baba
autor
4. říj 2007

petul.a...tyto pocity jsou v zacatcich tehotenstvi opravdu bezne 😉

lifinka...tak to by me opravdu nenapadlo...ta zkratka totiz znamena non stress test..tedy bezny monitor...ten se ve vasem tt ale jeste nenataci...
melo by tam byt spise OP jako ozvy plodu,...ale to je pouze technicka vec 😉
hlavne ze uz je v tom jasno 😅

porodni_baba
autor
4. říj 2007

bajunka ...urcite schvali...ten se zakazuje dnes pouze ve vyjimecnych pripadech...tehu preci neni nemoc 😉

trencanka ...v 34tt jsou 2 cm az az 😅 😎

liaa ...nijak zvlast to nevadi...ale tak max 2-3 salky denne tedy vseho s mirou 😉

kristynaw
4. říj 2007

ahoj babi,
tak vcera jsem se vratila uz s tretiho vyletu do nemocnice s predcasnym porodem...jsem dnes 35+3.
zase mi to snizili,kontrakce oddalily a snizili intenzitu.
cisare mam naplanovaneho na 29.10. ale sam doktro nevi,jestli tak dlouho vydrzim. Byla bych presne 39tt.
nechapu,proc to nenaplanuje o tyden driv?nebo i o dva?vzdyt prece v 37,38tt je mimi uz hotove....
je nejaky specialni duvod???
rikal,ze kdyby to naplanoval na 37tt,musel by mi udelat amnio na zkousku,jestli jsou vyvinute plice...streoidy jsem dostala uz v 31tt...

myslite,ze chce jen cekat,co nejdele,protoze cim dyl je mimi v deloze,tim lip, nebo je tam nejakej specialni duvod???

porodni_baba
autor
4. říj 2007

kristynaw...myslim, ze ceka cim dyl tim lepe...nevim jak u vas,...ale u nas u pediatru neprojde planovat cisare pod 38tt...ukonceny....takze o tyden driv by klidne mohl....a duvod pro cisare je jaky...omlouvam se jestli uz jste mi to rikala 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru