Vše o porodu
janina92
14. zář 2018

Porod a jazyková bariéra

Zdravím všechny, je tu prosím nějaká maminka, která rodila v cizině a měla problémy s mluvou? Jsem nyní ve 29 týdnu těhotenství, a s manželem žijeme v Rakousku. Moje němčina je celkem na bodu mrazu, chodím sem na gynekologii, a zatím mé těhotenství probíhá bez problémů, co je potřeba, dokážeme si jakž takž s panem doktorem říct. To všechno ale probíhá v klidu v ordinaci, a já si teď začínám čím dál tím více dělat hlavu s tím, co budu dělat u porodu 😕 můj manžel německy umí celkem hovorově, ale nejsem si jistá jak v téhle oblasti. Má jediná výhoda je to, že jsem porodní asistentka, a tak nějak vím o co jde u porodu a do čeho jdu, ale i tak je porod dost náročná situace, kdy nevím jak budu schopná reagovat.
Je tu prosím někdo, kdo by mi dokázal poradit, nebo se podělit o zkušenost? Děkuji a přeji hezký zbytek večera Jana 🌸
janina92autor
15. zář 2018
@chumlee71 Jojo, nějaké základy určitě mám 🙂 tak snad si budeme tak nějak rozumět 🙂
odula
15. zář 2018
@janina92 hele... já byla fakt ráda že mi nikdo nerozuměl... 😁 jak vlastne probíhá porod ve svycarsku? jenom s PA? Kdy se chodí domů?
janina92autor
15. zář 2018
@odula ve Švýcarsku nevím, já budu rodit v Rakousku 😊 rodí PA a při komplikaci lékař, domů se chodí po 3 dnech a po SC snad po 5..podle toho, co mi povídala ta moje kamarádka, tak tady budou víc podporovat přirozený porod..ale uvidíme 😁
pandabox
15. zář 2018
Ja jsem takhle rodila v Nemecku, kdyz jsem se nemecky teprve ucila a byla hodne na zacatku. Prave z duvodu reci jsem si dukladne vybirala porodnici, kde budu rodit. Chtela jsem rodit bez zasahu, v porodnici s co nejmensim lekarskym zasahem, nechtela jsem se s nikym na porodnim sale hadat ohledne nechteneho nastrihu, nechtenym lekum atd.. Umela jsme teda velmi dobre anglicky nebo jeste docela dobre francouzsky a manzel je nemec, takze jsem se nebala, ze bude nejaky velky problem. Nakonec porod probehl tak, ze PA byla ve tme u me na pkooji, sedela tam nekde v rohu a nechala me rodit podle sveho (za coz jsem vdecna), jen obcas zmerila CTG a presunula me do vany, nebo mi rekla, ze treba zmena polohy by pomohla.. Jinak jsem u porodu vubec komunikovat nemusela. Byl to krasny porod, bez zasahu, bez lekaru atd...
odula
15. zář 2018
@janina92 jee sorry. komunikacni sum 😀 tak hodně štěstí 🙂
kacka_straka
15. zář 2018
@odula Ja tedy rodila ve Svycarsku a je to tak, jak pise janina92. Rodila jsem jen s PA, doktor mel prijit az na zaver, ale nestihnul to 😃 Mela jsem cesky mluviciho gynekologa/porodnika, takze jsme probrali vse predem a pri samotnem porodu byl se mnou manzel, co prekladal potrebne. Domu se chodi po 3 dnech, ja si polezela, bylo to trochu narocnejsi. Takze jsem doktora potrebovala jen na siti, to PA nesmela. Ale jde tu i ambulantni porod, myslim, ze po 3 hodinach na revers... Ale o to jsem se fakt nezajimala 🙂 Takze asi tak... Jo ale ja byla na soukromy klinice, nevim, jak to tedy chodi ve velkych nemocnicnich porodnicich. Ale myslim, ze celkove jsou tu vstricnejsi nez v CR.
janina92autor
15. zář 2018
@kacka_straka teď jsem si ještě vzpomněla, že tady chodí v rámci péče porodní asistentky domu a pomáhají maminkám s miminkem, kouknout na poporodní poranění atd..což je taky asi fajn 👍
misa1106
15. zář 2018
Já tedy v Rakousku měla u porodu taky celou dobu jen PA, doktor přišel až na tlačení a pozoroval, nic nedělal, ani jsem o něm nevěděla. Jen mě potom šil, jinak vse PA🙂
olsett
15. zář 2018
@janina92 ahoj, porodila jsem ve vidni 2 deti a u té prvni němčina taky nic moc ale to fakt nevadí, domlouvás se rukama nohama 😁 v ktery nemocnici rodis? Klidně napiš zpravu rada poradim😊 moje mladší ma 5 měsíců tak to mam ještě b zive pameti
rebe
15. zář 2018
@odula Ahoj, ve Švýcarsku se rodí tak, jak si zvolíš ty jako rodička. Můžeš rodit doma jen s Hebamme, můžeš rodit přirozeně v porodnici nebo porodním domě jen s PA, ale můžeš mít i nastoupený lékařský tým a veškerá dostupná farmaka. Odchod domů záleží na tobě, můžeš hned po porodu, ale i kdykoliv později, pojišťovna plně hradí deset dnů v porodnici. Já třeba po prvním porodu byla pět, protože manžel byl nonstop v práci a neměl ani čas pro nás přijet a já tam byla vážně jako v hotelu na dovolené. Do 10. dne od narození ti potom domů dochází Hebamme, která dítě váží, kontroluje a je ti nápomocná se vším, co potřebuješ.
odula
15. zář 2018
@rebe to je luxus 👍🏾
chumlee71
15. zář 2018
@janina92 v Irsku taky chodí domů porodní asistentka hned druhý den co nás pustí domu z nemocnice. Podívá se na miminko, zeptá se jestli nechceš s něčím pomoct...... To se mi líbilo, nevím jestli se to dělá i v Čechách
odula
15. zář 2018
@kacka_straka dík. ve švédsku se vedou porody taky hodně prirozene. PA chodi kontrolovat,pokud chceš můžeš si ji zavolat,ale jinak plně respektujou přání rodičky. takže taky super.
aliishaa
15. zář 2018
Já jsem rodila v Německu a i když jsem v té době byla v Německu už x let a německy mluvila dobře, v tu chvíli jsem prostě potřebovala mluvit česky a nějaká němčina mi byla ukradená. Komunikovala jsem jen s manželem (Čech), na doktory a PA jsem jen kývala, jestli jo nebo ne, když něco chtěli vědět. Oni tomu stejně dávali volný průběh, díkybohu to šlo samo a bez komplikací, takže tam jen občas nakoukli a zkontrolovali, jak se nám daří.
nupta
16. zář 2018
@janina92 Zkus se poptat tvého gynekologa -třeba by o česky hovořícím personálu věděl.

@chumlee71 V Česku chodí pediatr druhý den po propuštění a vyšetří miminko, sestra poradí s kojením.

Začni psát odpověď...

Odešli