Porod bez partnera

jajaneu
14. led 2013

Ahoj maminy,
chtěla bych s někým prodiskutovat téma "sama na porod" jaké máte zkušenosti s porodem bez doprovodu? Partener ani podruhé se mnou jít k porodu nechce a z prvního porodu nemám dobré zkušenosti... špatné chování asistentky i doktora a hlavně jsem byla pořád sama nikdo mě třeba celou hodinu nezkontroloval... už teď začínám mít obavy jak to zvládnu.

schnek
14. led 2013

@jajaneu a neuvažovala jsi o dule nebo soukromé PA jako doprovodu?

blahova_andrea
14. led 2013

A co si s sebou vzít maminku nebo kamarádku? Já myslím, že by jsi se určitě cítila líp a hlavně by ti měl kdo pomáhat, kdyby to dlouho trvalo, s přemísťováním, popoháněním personálu 😉

katkaseiner
14. led 2013

tiez som sa toho bala, ale sa to akosi same vyriesilo... mala som sekciu

eeffka
14. led 2013

@jajaneu partnera by som vzala, presne kvoli personalu, nerobme si iluzie... nemusi to byt otec dietata, co tak kamoska, mama... to je jedno ale niekto kto ich tam trosku "ohlida"

veruska007
14. led 2013

Ahoj, když jsem rodila poprvé, tak jsem si říkala, že bych to zvládla i sama. Bolesti se daly vydržet, musela jsem jen ležet, malý měl sondu na hlavičce, manžela mi slíbili zavolat až po klystýru, který jsem ale nedostala, protože jsem nesměla vstát z postele... nakonec jsem mu zavolala sama a přišel na posledních 20 min. Akorát jedna PA asi na 7 porodů, viděla jsem ji 2x na 10 min, hrozně jsem zvracela, neměl mi kdo podat misku, ... no, zážitek nic moc, ale tehdy bych to fakt zvládla i bez něj.

Ale podruhé - rodila jsem 30h, bolesti neskutečný, posledních 6h jsem bolestí a vyčerpáním kolabovala... bez manžela bych se tam snad oběsila.

Kdybych měla rodit ještě jednou a věděla, že se mnou manžel nepůjde, buď bych se domluvila s nějakou blízkou kamarádkou (nejlíp takovou, která už rodila) nebo bych si zaplatila dulu nebo vlastní PA 😉.

adelajda2012
14. led 2013

@jajaneu ja som mala dulu a mozem odporucit. Pomohla mi velmi a aj personal ju respektoval. Navyse ti moze pomoct aj po "odbornej" stranke...ako na bolesti a tak...

sissy27
14. led 2013

@jajaneu ja som nemala nikoho pri pôrode a teda budem asi divná, ale chlapa by som tam ani nechcela... keď tak nejakú vtipnú kamošku, ale teda toto je pre mňa tak intímna chvíľa, že publikum nepotrebujem... možno som len mala šťastie na skvelý personál - kým sa dalo, tak som sa mohla voľne pohybovať a keď už sa nedalo, bol stále niekto pri mne, nemôžem sa sťažovať na nedostatok pozornosti

katpetdo
14. led 2013

@jajaneu bola som sama pri porode, dobrovolne a bolo to pre mna najlepsie rozhodnutie. Manzela by mi zavadzal. Personal sa ku mne spraval podla mna dobre,ale inej zene by to vyhovovat nemuselo. Priznam sa vsak, ze som typ zeny, ktora by najradsej rodila s PA niekde v klude a nepotrebovala som byt neustale podkotrolou. Urcite tam bude iny personal ako si mala minule a mozno budes prijemne prekvapena.

leni78
14. led 2013

Partnera nemusíš, ale někoho si vem ! 🙂

nanulik
14. led 2013

ja som mala sekciu a muža som pri sebe nemala a čo som sa pýtala tak to ani nedovoluju. a asi by bol vystrašenejší než ja 😀 ale vedela som že čaká na chodbe a prišiel hned ako ma previezli na pooperačku

anjelicek26
14. led 2013

@jajaneu - suhlasim s babami vyssie, partner to byt nemusi, ale niekoho si vezmi, s chladnou hlavou a raznym tonom, co uzemni sproste hlasky sestriciek a usmerni lekara ;)

bobocka
14. led 2013

@jajaneu ved tam nemusi byt s tebou len partner.moze mama,kamaratka,sestra...tam nie je napisane,ze druha osoba pri porode musi byt rodic.osobne vsak odporucam druhu osobu pri porode,ci uz niekoho znameho,alebo zazmluvnenu pa ci dulu.pristup je lepsi a personal moze mat vela roboty ak vas bude rodit naraz viac,preto je fajn tam mat niekoho,kto bude pri tebe ako moralna podpora 🙂

jajaneu
autor
14. led 2013

@blahova_andrea
@schnek O dule jsem už také uvažovala ale nevím jak bych se s ní skamarádila a možná bych se i trošku styděla, mamina ani žádná kamarádka se mnou bohužel jít nechce. ☹

ginger_fox
14. led 2013

@jajaneu taktiež sa pripájam ku kočkám, čo písali vyššie. Pri pôrode nemusí byť len partner, ale aj mama, kamarátka, sestra, svokra. Určite Ti odporúčam aby bol niekto s tebou. Pri mne tiež nebol otec môjho dieťaťa 😀

jajaneu
autor
14. led 2013

První porod nakonec skončil císařem a právě proto si vůbec nedokážu představit jak by to všechno s personálem pokračovalo dál... musela jsem 6h ležet na monitoru se stahy po minutě a nikdo mě ani neutěšil nezkontroloval... asistentku obtěžovala i prosba o podání vody či puštění rádia ... tak už mam fakt strašíka 😒

lleniak
14. led 2013

@jajaneu ja som mala pri oboch aj muza aj kamosku (nebolo to na sk) a teda hlavne pri prvom bol chlap viac "podrz/podaj" a kamoska na psychicku podporu (uz mala dve deti a tak sa mi od nej lepsie pocuvali rady a slova podpory, ked tym presla a vedela, o co ide) a pri druhom sa dlho nic nedialo (vyvolavacka), tak nam bolo trom aspon veselsie, pokecali sme si a ked uz mne do reci nebolo, aspon sa chlap necitil ako piate koleso na voze, ked som este nic extra nepotrebovala. a ked chceli pauzu, tak sa prestriedali, skocili na kavu a tak a nemusela som byt sama

zivika
14. led 2013

@jajaneu ja som pri prvom porode mala muza, pri druhom ho asi mat nebudem, kedze bude musiet byt s nasim drobcom, nema nam ho totiz kto strazit 🙂 ja som bola rada, ked bol pri mne, citila som sa bezpecnejsie, aj ked mm mi neskor povedal, ze on to neznasal moc dobre, kedze som mala velmi silne bolesti a on mi nemal ako pomoct 🙂 nakoniec ma museli odrodit sekciou, kedze porod mi nepostupoval a prave preto som bola rada, ze mm bol so mnou, lebo aspon on videl malickeho hned po porode, ked uz ja som nemohla a vdaka tomu, ze urobil aj video, mohla som, sice neskor, vidiet nasho drobca cersvo narodeneho 🙂

marecek4
14. led 2013

já to přežila třikrát bez a v pohodě 🙂,ale rodila jsem vždycky tak nějak pohodově-nebyl nátřesk,takže sestra hned na zavolání přišla i mezitím sama samozřejmě,byla jen ve vedlejší místnosti a dělala papíry,fakt nemůžu si stěžovat,kdyby přítel nechtěl sám,tak jsem byla zase sama

schnek
14. led 2013

@jajaneu z mojí zkušenosti jsou to tak úžasné ženské, že ti to ani nepřijde. Každopádně bych to alespoň zkusila. kdyžtak mi napiš do IP 😉

eeffka
14. led 2013

@jajaneu vies ja som pri 1.porode tiez bola taka ze vlcky zjedzte ma 🙂, pri druhom som si uz usta otvorila ked sa mi nieco nepacilo

hradnapani
14. led 2013

@jajaneu urcite zvaz tu dulu. Mas na to najvyssi cas, aby ste sa otukali, spoznali, cim odpadne tvoja obava, ze by si sa pred nou mala hanbit. Podla mna to casom velmi ocenis a este si aj povies, ze to bolo vyborne rozhodnutie. Podla mna je dula (ale v niektorych nemocniciach ju radsej tak nepredstavovat, radsej ako kamaratku - ale to zavisi od konkretnej nemocnice) asi to najlepsie, pretoze ti bude vediet aj efektivne pomoct, poradit a to nie vzdy manzelia a kamosky dokazu...

blahova_andrea
14. led 2013

@jajaneu já si nedovedu představit, že nikdo z tvé rodiny ani přátel není ochoten se "přemoct" a být ti oporou, když to opravdu potřebuješ ☹

jajaneu
autor
14. led 2013

@blahova_andrea Bohužel je to tak... a kamarádky bych nerda nutila a doprošovala se jich 😒

petrusew
14. led 2013

Když s tebou nechce manžel, mamka ani kamarádka, tak bych se obrátila na dulu. Určitě ti s ní bude líp!

jajaneu
autor
14. led 2013

@schnek o.k díky

jaja018
14. led 2013

Ajoj ja som mala pri sebe manžela a bol mi veľkou oporou. Personál strašný. Rodila som 36 hodín. Sestrička prišla každé 2 hodiny popocuvala ozvy a odysla. Nič sa nespytala nič neporadila. Samotný porod (tlacenie na tej pôrodnej koze) trvalo 2 hodiny kým sa mala narodila. Na sále mi hneď dali oxitocin a prestala som citit kontrakcie aj ked boli. Lekar na mňa stale kričal že ked budem citit kontrakcie tak mam tlacit, no ja som nič necitila. Asi po hodine som povedala lekárovi že ma ísť preč že ja rodit nebudem a on odišiel. Vtedy mi strasne pomohol manžel kt. ma veeelmi povzbudil. Po chvili sa doktor vrátil a nejako sme to zvládli. URČITE NIEKTO PRI PORODE!!!!

kacenka1111
14. led 2013

@jajaneu Ja jsem taky byla sama. Zrovna ten den byli vsichni bud mimo mesto, nebo neco podobneho. Manzel zrovna v Praglu. Tak byl domluveny se sefem, ze me odveze. Tak odvezl. A odjel. Jenze ja mela strach a bylo mi to jedno vsechno, hlavne, at to ma za sebou a mala je v poradku. Sebehlo se to tak rychle, ze manzel alias veliky trdlo, by mi moc nepomohl. By tam akorat sebou sekl. Hned jak jsem porodila, volala jsem mu a taky mame a oba tam byli do peti minut. Manzel se vratil z Prahy driv. Fakt jsem byla rada, ze tam nikdo nebyl, mela jsem co delat sama se sebou. Vynahradili mi to, jak se vratili. A na sestinedeli me opecovavali jak bohyni. Babicka dorazila hned rano druhy den.

lleniak
14. led 2013

@jajaneu s profesionalnou dulou mas tu vyhodu, ze uz tych porodov videla habadej a nebude zaskocena. ono pre kamosku/mamu/akukolvek "nezainteresovanu" osobu to tiez nie je jednoduche, asistovat niekomu pri porode, najma, ak to ma byt prvykrat. ja osobne som obom kamoskam velmi vdacna, ze sa na to podujali a rozmyslali o tom teda obe dost dlho a nedivim sa im. a to jedna z nich je zdravotna sestra a druha fyzioterapeutka. ja osobne som si nie ista, ci by som mala odvahu ist niekomu k porodu.
a k tomu hanbeniu sa - ked prislo na lamanie chleba, bolo mi jedno, co kto vidi ci nevidi 😉 hlavne som bola rada, ze tam so mnou su

adelajda2012
14. led 2013

@jajaneu 🙂 ja som mala podobne pocity...ale ber to tak, ze dula je profesional, porodov videla milion. Aj lekarov a sestriciek tam budes mat kopec a hambit sa pred nimi nebudes. A hlavne dula urcite neberie porod ako nieco za co by sa mal hocikto stydet...prave naopak.
Mne pomohlo, ze som sla k dule najprv na porodny kurz, tam som si ju "poobzerala" a az potom sme sa dohodli 🙂
Bolo to fakt super. Mne ked zacali kontrakcie, tak som vyhnala partnera z domu a v zavolala dulu. Bola so mno u nas doma, kym nebol cas ist do porodnice a potom samozrejme cely porod. Pomohla mi aj s dojcenim.

jajaneu
autor
14. led 2013

@jaja018 Jé tak ty sis taky užila své viď? Hlavně ten doktor by mě štval....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru