Porod chlapečka KP, místo CS mám rodit přirozeně

nerinek
12. zář 2014

Ahoj, potřebuju asi psychickou podporu a poradit. Rozhodla jsem se rodit v Kyjově. Čekám chlapečka, termín porodu je 17.9.2014. Celou dobu mě můj gynekolog v Brně připravoval na to, že budu rodi CS. Byla jsem i ráda, načetla jsem hodně článků o tom, že přirozený porod u této polohy a u kluků je riskantní. Takže jsem v porodnici říkala, že chci rodit CS. Tuto středu mě přijali, že by se v pátek (tedy dneska) udělal císař. Jenže včera mě vyšetřil primář a řekl, že jednak má malý dozrát a že není důvod nerodit přirozeně. Že má jen 3300 g, a že já nejsem nijak malá, abych to nezvládla. Takže v pondělí mám zase nástup do porodnice s tím, že v úterý vyvolají porod. Jsem z toho rozhozená, nešťastná a nevím co mám dělat ☹ . Nepočítala jsem s tím. Primář o tom ale zřejmě nehodlá diskutovat.Mám strach, že to nezvládnu a že se stane nějaké neštěstí, nedej Bože, že malý bude postižený. To bych fakt nedala. Poradíte někdo co s tím? Děkuji.

jenny.kay
12. zář 2014

@nerinek koukni na @apachee, tak to zvládla dokonale 😉

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

Ahoj, mrkni ke mně na blog, v článku tam mám sepsaný porod - Eliášek se narodil přirozeně KP letos v srpnu a byl to po mě nádherný a pohodový zážitek. Já jsem teda ale o přirozený porod usilovala. Neboj se, je to v pohodě a pokud budeš mít jakékoliv dotazy, klidně mi napiš, ráda se s tebou podělím.

tarra27
12. zář 2014

@nerinek za mě - já měla KP a nikdo nepochyboval včetně mě, že bude sekce...a taky že byla. KP je risk jak prase...a nezlob se, i kdybych měla jet do jiné porodnice...tak prostě jedu.

100 porodu KP muže probehnout dobře, ale jeden se nevydaří a celá rodina včetně decka trpí....
za mě je pátek, zavolej si jinam...já rodila 250km od zlína, což je daleko, ale Ostrava je báječná porodnice...zkus se domluvit i tam, obvolej je....

mě sám řekl nejeden lékař, že prostě to je risk a nikdo Ti nezaručí, že to dpadne dobře...z císařem jdeš s kůží na trh ty, s klasickým porodem decko...a já bych nikdy neohrozila svoje dítě, i kdybych měla jet rodit jakkoliv daleko....

a je mi uplně fuk, že me tady ukamenuji....

je krásné a díky Bohu že se ostatním narodily zdravé deti normálním porodem při KP, ale jde tu o procento tech, ktere bohužel postižení mají. A já pokud můžu cokoliv udělat, aby mé díte bylo zdravé, tak s prominutím s*ru na to, že neporodím normálně, na řeči o tom, jak to není dobre pro dítě, matku atd...že si neprojde přirozenou cestou, že ot jako matka nezvládla apod...to mi je nekde. Důležité je, že já udelám maximum proto, aby dítě bylo zdravé....

protože co se pak dá delat, když se díte sekne a sekce už není možná, dítě se přidusí???? nejde o to vystrašit rodičku, ale předejít tomu, aby pak nelitovala....

takže za mě, obvolat nebo se poptej, kdo rodil sekcí v okolí, kámošky atd...nebo přes svého gyndaře a klidne bež jinam!!!!

nerinek
autor
12. zář 2014

@apacheee Ano, četla jsem několikrát. Obdivuju Tě, jenže mezi náma je myslím rozdíl v tom, že Ty jsi chtěla rodit přirozeně. Kdežto já to takto nastavené nemám. Nejsem připravená na PP. Psychicky ani nijak. Tvůj příběh je zajímavý a dopadlo to dobře, jenže těch variant, které končí hůř je, bohužel, víc. ☹

lenka5731
12. zář 2014

Taky bych volila jinou porodnici, doporučení bych hledala u svého doktora.
Celé těhotenství chtít a připravovat se na přirozený porod KP je něco jiného než se připravovat na císaře a potom se pár dní před termínem dozvědět, že se někdo rozhodl jinak.

A pozor na odhady hmotnosti v této fázi těhotenství. Den před porodem mi udělali odhad na ultrazvuku a tvrdili mi, že bude mít 3300 gramů, druhý den se narodilo dítě a mělo 4050 gramů. Tím tě nechci strašit, to je prostě fakt 😒

Pokud jsi prvorodička, KP rodit nechceš a máš už pár dnů do porodu, císaře bych si někde vydupala. Hodně štěstí.

paracka
12. zář 2014

Ja teda rodila "normalne" jen s abnormni rotaci a kdyby se na maleho podivali pred porodem utz tak si myslim ze to melo byt na sekci. Takze pokud mas mimco kp tak obvolat spitaly

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@tarra27 Taky zajímavý pohled, co člověk to názor a je to stejné i u lékařů. Já jsem například našla pro přirozený porod oporu v několika lékařích, kteří jsou přesvědčeni o tom, že porod KP při splnění podmínek není o nic riskantnější než při poloze hlavičkou - ono se může cokoliv stát i při tomto typu porodu. Načetla jsem opravdu spoustu informací, když jsem se rozhodovala, a řekla bych, že rodičku zbytečně strašíš - opravdu to nemyslím nijak zle vůči tobě, ale porod KP opravdu není takový risk, jak píšeš...

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@nerinek Pokud to cítíš takto, tak určitě buď sežeň jinou porodnici nebo to ještě zkonzultuj v té své - mně v porodnici řekli, že se přiklání k vaginálnímu porodu, ale pokud bych chtěla císaře, tak mi ho samozřejmě udělají. Určitě se nenech tlačit do něčeho, co nechceš🙂 Držím pěsti...

anetka1701
12. zář 2014

Šla bych jinam - porod je totiž z 90% o matce - a pokud se na to necítíš, dobře to nedopadne (na 99% stejně císař)... Apacheee upřímně obdivuju a fandím jí, protože ona, díky přípravě, duševnímu klidu a odhodlání měla opravdu skvělej porod... Ale pokud jde rodit někdo, kdo nechce, bojí se a čeká problém (u KP oprávněně), ta možnost, že to dopadne takhle skvěle jak u ní je opravdu malá...

zmrz_lina
12. zář 2014

Kdyby to byl takový risk, tak tady spousta z nás není nebo jsme postižené, protože naše mámy rodily KP docela běžně. Můj brácha byl KP a je naprosto normální, zdravý, mladý chlap.

mili00
12. zář 2014

holky jsem magor, co je to to KP?

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@zmrz_lina Já jsem taky narozena KP a znám spoustu lidí, co se tak narodili a naprosto bez problémů. Ono se to dneska až zbytečně dramatizuje, ale nic to nemění na tom, že se prostě nějaký "průšvih" stát může, stejně jako u porodu PPH. V poslední době jsem přečetla spoustu porodních příběhů a ve srovnání s tím mým porodem to byla dost hrůza, přitom mě každý dopředu litoval, jaká to bude hrůza a ani za nic by nechtěly KP rodit a přitom jsem měla porod nádherný. Ale na druhou stranu, pokud má rodička z porodu KP strach, je možná opravdu lepší jít na SC.

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@mili00 poloha koncem pánevním - miminko jde ven zadečkem napřed a pak teprve se rodí hlavička🙂

ka6ka
12. zář 2014

Znamená to porod KONCEM PÁNEVNÍM.

loafeer
12. zář 2014

@nerinek u porodu bude primař nebo někdo hodně zkušený, po celou dobu budeš monitorovana a sledována opravdu zkušeným lékařem...zkus si říct o epidurál, ten se u produ KP vyplatí, bývá o něco málo delší....druhá věc a asi ta horší, je tvá psychika....Pokud to máš v hlavě nastavené na porod SC, tak to tak možná i dopadne, protože budeš stažená nejspíš úzkostí, strachem....Takže máš asi několik možností....Buď se pozitivně naladit na přirozený porod, který nemusí být tak hrozný, nebo udělat v Kyjově hysterickou scénu, že rodit přirozeně nebudeš a nebo jet do brna, kde tě nejspíš do do přirozeného porodu nutit nebudou

tarra27
12. zář 2014

@apacheee já Ti rozumím...sama pracuji ve zdravotnictví a manžel taky, navíc já jsem mela první taky KP a taky jsem si zjištovala spoustu informací....dokonce jsem mela první sekci akutne a ani ne plánovaně...
já se na to možná dívám z pohledu tak, že je krásné, že plácnu 90% rodiček (mnou vymyšlené číslo) porodí v pohodě...ale co tech 10% ? Kdo Ti zaručí, že to nebudeš zrovna Ty?? Opdoved je NIKDO...každá kdo jde rodit KP přirozeně si myslí, že to bude v pohodě....nikdo si nepřipustí možnost, že je to risk a že se to prostě stát může....nikdo mi neřekne, VY se bát nemusíte, Vy to budete mít 100% dobré...

nekdo argumentuje na tohle tak, že všechno je riziko, i sekce je riziko, že je to velká operace atd...ano, ale pokud můžu udelat vše proto, aby se ze me miminko dostalo vpořádku, pokud já můžu něco udelat, aby se ve me nezaseklo, abych mu usnadnila vstup na tento svět a omezila vše možné na minimum, aby se nepřidusilo atd...tak já to prostě udelám....

vždyt i odhady váhy se často hodně liší...řeknou, v pohodě, 3kg a najednou 3880g....

a nejhorší je, že ženy co rodí normálně KP, vydupají si to a že takové jsou často, že chtejí za každu cenu rodit normálně....tak pak když je problém s miminkem, tak si stěžují na lékaře....on je vinnen nebo se dokonce chtejí sóudit.....to je vrchol

já teda jsem i proti porodům doma...ze stejných důvodů....chci, aby lékař v případě potřeby mel vše k dispozici, včetně JIP.....nechci riskovat.....

ae možná je to i proto, že jsem zdravotník...a přistupuji k tomu s nadhledem tak, aby bylo co nejmenší riziko pro všechny...a já si i myslím, nebo pro mě, je císař prostě lepší varianta....

POUZE MUJ NÁZPOR 🙂 😉

zmrz_lina
12. zář 2014

@apacheee jo, to jo. Pokud je psychický blok, tak je asi lepší CS. Na druhou stranu mi přijde, že za dost takových psychických bloků mohou často lékaři.

loafeer
12. zář 2014

Já jsem PA a každý porod je riziko....osobně bych ale KP přirozeně rodit nechtěla ani omylem:o(

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@tarra27 Já ti rozumím, jak to myslíš, ale ono i při porodu PPH ti přece nikdo nezaručí, že se žádný problém nevyskytne. Odhady jsou na plus minus 500 gramů, proto je u prvorodičky ta hranice 3,5 kg, která kalkuluje s možností nepřesného odhadu (aby prvorodička nerodila KP více než 4 kg). Jinak já to měla nastavené tak, že buď najdu porodnici, kde jsou ochotní to udělat a doporučí mi to,jinak půjdu na CS. Rozhodně jsem neměla v plánu si něco vydupávat přes odpor lékařů🙂
Dokonce mě lékaři ubezpečili, že pokud bude nějaký problém, rozpozná se včas a k sekci se dá přistoupit vždy🙂

tarra27
12. zář 2014

@loafeer HURÁÁÁ....další odborník, který má zdravý úsudek...naprostý souhlas!! 😉

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@loafeer A můžu se zeptat na důvody? Já jsem svoji situaci konzultovala s jednou PA (také těhotnou) a ta mi porod KP i hodně doporučovala - kdyby byla v mé situaci, volila by prý také raději přirozený porod

tarra27
12. zář 2014

@apacheee to ano, ale problém s přidušením nebo porodem jako takovým je to riziko menší....jak se dítě přidusí v sekci?? nebo na jak dlouho,? a tady jde o minuty....proto já bych neriskovala...

a jak jsem psala, sekce jde s kůži na trh matka, s porodem KP dítě...

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@tarra27 Nemyslím si, že jsem porodem KP riskovala zdraví nebo život svého dítěte a naštěstí si to nemysleli ani odborníci, se kterými jsem se setkala já.

tarra27
12. zář 2014

@apacheee neodpovedela jsi mi na otazku...ale to nevadí. Jak to tak čtu, jsem ráda, že jsem se nesetkala s takovýma odborníkama, co ty...

nerinek
autor
12. zář 2014

Děvčátka děkuju za názory. Volala sem si do jiné porodnice a tam mi sestra řekla, že porody u chlapečků KP dělávají CS. A že mám právo na to říct, co chci. Takže když se v pondělí nedomluvím v Kyjově, jedu jinam. Opravdu mám velký strach, možná i psychický blok z porodu přirozeně. Kdyby byl otočený hlavičkou dolů, tak to neřeším, ale takto to opravdu nedám. Co člověk, to názor. Ale většina z nich se shoduje s tím mým. A vzhledem k mému věku a prvnímu dítěti....Už teď je mi lépe, že mám na vybranou. Nejsem ráda, když mě někdo postaví před hotovou věc a nemíní o tom se mnou diskutovat a nedá mi ani možnost říct svůj názor. Nejsem porodník, vím, že tomu nerozumím, obě věci mají své pro a proti - nehádám se, ale třeba by pomohlo to nějak rozumně vysvětlit, proč to tak bude lepší a proč ne. Takže díky za pomoc, snad to dopadne dobře 🙂

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@nerinek Tak to je super🙂 Věřím, že se v tom Kyjově nějak dohodnete, tak ještě jednou přeju hodně štěstí a těšení se na mrňouska...

tarra27
12. zář 2014

@nerinek naprosto souhlasim a držím pěsti. Já mám sekce dvě, prví akutní právě pro porod kp a druhou plánovanou, byla po cca 14mes po první a jsem spokojena....ted planujeme třetí mimco, ale jsme v zahraničí, tak to je trošku složitější.....

Každopádně obě byly v pohodě, já to mela super...jo trochu to bolelo ale dali mi na bolest a super, druhy den vstat pres bok, pomuze nebo ukaze sestricka....a pak uz to bylo na pohodu......jo a kojila jsem druhy den u prví myslím az třetí, koupila jsem čaj od leros 🙂)) a prsa hned o dvě čísla ještě větší 🙂)) a obě byly kojené holky...prví do 8 \9 města a druha cca rok....

Tak hodně štěstí, hlavně zdraví a at se daří.... 😉

blondynka400
12. zář 2014

@nerinek KP je indikace CS (nerozlišuje se to na chlapečky či holčiku), takže ti CS musí udělat všude. Rozhodně ti přirozený porod v tomto případě nemůžou nařídit.... Za mne je porod KP pohoda a jak psala @apacheee v případě splněných podmínek a zkušeného porodníka (bohužel těch je v ČR jak máku a i v těch porodnicích, kde KP přirozně rodí) není rizikovější, než porod záhlavím. To se jenom z toho démon udělal a ta, která si troufne porodit přirozeně, je skoro za vyvrhele, co ohrožuje svoje dítě, v lepším případě za hrdinku. Dle mého není ani jedno.... Ale jestliže se na to necítíš, netroufáš si, tak jdi rozhodně na CS. Protože při porodu KP člověk musí věřit, že dělá správnou věc, to je podle mne ze všeho nejdůležitější a ne jestli má dítě 3 nebo 4 kg.... 😉

kimby
12. zář 2014

Dovolim si take svuj nazor.Me se chlapecek necekane otocil ve 37.tydnu KP, ac byl od 30.tydne hlavickou dolu.Muu gynekolog me predal do pece porodnice,kde jsme s dr resili moznosti.Jako druhorodicka,ktera ma za sebou jeden bezproblemovy porod hlavickou, bych mela porod KP zvladnout.Jsou k tomu ale podminky. Vaha ditete by mela byt odhadem do 3,5kg,hlavicka s prumerem do 32cm a dulezita.je presna poloha u KP(jak presne jsou nozicky).Vzhledem k tomu,ze me prvni dite melo lehce pres 3,5kg a hlavicku 34cm,vahala jsem.Navic u chlapecka hrozi poraneni varlat,coz je dozivotni. Probrali jsme s dr vsechno,samozrejmosti je to,ze kdyby se cokoli nevyvijelo dle planu,byl by porod stejne.ukoncen sekci,to jsem nemala potrebu si hrat na hrdinku a rozhodla se pro cisare,stanovil se datum a me se syn na konci 39.tydne otocil zpet hlavickou dolu,coz nikdo uz necekal.Takze jsem ve stredu porodila syna prirozene hlavickou a byl to porod snu....Ale i kdyby se neotocil, ma psychika byla pripravena zvolit mensi risk pro dite,tedy cisare.
Pokud to tak citite take,reknete to na rovinu doktorum,pokud by vas nutili zkouset nejdrive prirozene a vy podvedome nespolupracovala,to neni dobra cesta.
Zavolala bych do jinych porodnic. Preji hlavbe hezky porod a zdraveho syna,at prijde na svet jakoukoliv formou.

apacheee
AMBASADORKA
12. zář 2014

@blondynka400 Děkuju za názor, sdílím to stejné co ty🙂 A s tím vyvrhelem a hrdinkou máš naprostou pravdu, už jsem si zažila oba typy přístupu🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru