Porod císařem, kdy jste při vědomí. Jaké to je?

eluska87
11. kvě 2014

Ahoj tohle je otázka spíš pro maminky co byly na císaři plánovaném a umrtvili vás o pasu dolů.Jaké to je být při vědomí? dají vám nějaký oblbovák?mě děsí, že bych měla být vzhůru a vnímat to, že mě dole řežou.Bojím se toho..Pište prosím jakékoli zkušenosti .Děkuji

llluckaaa
11. kvě 2014

Měla jsem dvakrát spinální anestezii, takže jsem byla při vědomí, ale spodek jsem necítila. Rozhodně jsem necítila žádné řezání, bolest ap. Já byla ráda, že jsem u toho, vím, co se děje, můžu hned vědět, jestli je mimčo v pořádku a tak. Celkovou anestezii jsem nechtěla. Je trochu zvláštní pocit, když miminko vyndavají ven, nevím, jak to popsat, prostě to cítíš, jak to tahá 😅 Ale rozhodně to nebolí a ani to není nepříjemné 😉
Jestli tě bude cokoliv zajímat, ptej se 😉 Mám za sebou dvě plánované sekce a čeká mě třetí.

eluska87
autor
11. kvě 2014

@llluckaaa takže ti nedali žádný oblbovák?jen tě umrtvili od pasu dolů a to bylo vše? a jak probíhá to umrtvení?vím, že ti něco píchnou někam o páteře..a za jak dlouho jsi mohla chodit?a dali ti miminko k prsu když ho vytáhli?

llluckaaa
11. kvě 2014

@eluska87 Nevím, jaký oblbovák máš na mysli, já dostala spinální anestezii - injekci k páteři na umrtvení spodní poloviny těla, léky na bolest jsem dostávala po porodu. Ona to asi každá porodnice dělá trochu jinak. U nás se musí 12 hodin po spinálu ležet a nehýbat se, po těch 12 hodinách se musí vstát, dojít si na záchod, sprchy... Mimčo mi přiložili až po skončení operace, když mě odvezli z operačního sálu.

eluska87
autor
11. kvě 2014

@llluckaaa no oblbovák myslím něco abys neměla nervy z toho že tě řežou..takže dle toho co píšeš tak nic nedávají.to jsem chtěla vědět..jsi normálně při smyslech a víš, že do tebe jedou 🙂 fakt je, že jsi mě trochu uklidnila s tímto druhem císařem..a můžu se zeptat proč jsi šla 2x na císaře? já byla prvně, protože malej měl pupečník omotaný kolem krku a nešel ven, a druhý mi hrozí tak 50:50 posledně byla malá natočená prdkou dolů...a taky říkal doktor, že záleží na tloušťce jizvy a hmotnosti miminka,ale ta hmotnost je tak silně orientační....může se lišit až o 500g jsem slyšela...takže já nevím co mě čeká jestli porod přirozenou cestou nebo císařem..ale už začínám mít obavu...🙂

calabasa
11. kvě 2014

já to nevím přesně, ale bavila jsem se svým porodníkem po porodu plánovaným císařem a říkal, že něco "přidávají" - takže to asi bylo něco na "náladu". Jakmile už začali, byla jsem překvapivě klidná, asi, že to fakt nebolí, partner mi seděl u hlavy...a to mimino vyndají hrozně rychle, tak 2-3 minutky...a furt si s tebou povídají, jak u kadeřnice 🙂 pak už to vše z tebe definitivně spadne. Miminko mi přiložili hned, nechali i přisát, aspoň na chvilku. Pak ho choval tatínek. A pak cca 20 hodin na JIPce, tam ho párkrát přinesli, pak už společný pokoj na šestinedělí. Nohy a bolest cítíš tak za 5 hodin. Zvedala jsem se po těch 20 hodinách a docela mazec. Byla jsem u Apolináře.

calabasa
11. kvě 2014

A doporučuju nadstandart - mají polohovací postele - to fakt pomůže při vylejzání z postele 😉

eluska87
autor
11. kvě 2014

@calabasa tak já budu v Prostějově,no to na ,,náladu" jak píšeš o tom jsem právě něco zaslechla a na to jsem se ptala.. takže taky dobrá zkušenost s císařem jako plánovaným...já tu bolest u prvního snášela teda dobře..to bylo v pohodě..takže myslím, že i po druhé bych to snesla dobře...děkuju holky..a ještě když se pak nesmíte takovou dobu hýbat a musíte ležet a nehnout se, není s tím nějakej problém? nesmíte ani pokrčit nohy?nic?

calabasa
11. kvě 2014

můžeš se hýbat - máš zkoušet hýbat nohama i na jIPce, zvedáš zadek při mytí a pod. jen nevstáváš, máš ty hadičky - mně teda dřevěněly záda a zadek, je to dlouhý, ale já měla taky už 2. císaře, tak jsem věděla, co mě čeká, až budu muset vstát 🙂 tak ležíš a sbíráš síly

llluckaaa
11. kvě 2014

@eluska87 Mimčo bylo v obou případech koncem pánevním dolů. Já myslím, že jsem teda nic na náladu neměla, byla jsem úplně při smyslech, bavila se s nima a tak. Bolesti jsem měla, až když jsem musela po těch 12 hodinách vstát. Po prvním porodu to bolelo teda brutálně, ale po druhém mi to přišlo snesitelné, čekala jsem horší bolesti.
Já rodila ve Zlíně a tam se i po císaři dávají rodičky na pokoj šestinedělí, polohovací postele tam jsou, ubytování maximálně po 3, ale to jsem ani po jednom porodu neměla (a že v létě 2008 tam měli docela nával). Naposledy jsem tam byla ze začátku sama a po pár dnech mi tam přidali další maminku, která šla na druhého císaře.

llluckaaa
11. kvě 2014

@eluska87 Tak s tím hýbáním nohou ti nepovím, to už si nepamatuji 😅 Mně pořád kladly sestry na srdce, ať hlavně nezvedám hlavu, ať pak nemám bolesti hlavy. Takže jsem je poslechla a hlavu nezvedala a žádné bolesi hlavy jsem neměla 🙂

pisisvori
11. kvě 2014

@eluska87 rodila jsme před 5 lety plánovaným císařem ve spinální anestezii. Nějaké "oblbováky" dávají ale těsně před napídhnutím spinálu. Říkala mi to amestezioložka, když jsme říkala, že se mi trochu motá hlava. Vše trvalo necelou hodinu. jinak jsem nic netíla ani vytahování. Bylo jen trochu zvláštní dívat se jak ti hýbou nohama a ty to necítíš🙂. Spinální anestezie odchází pomaleji (asi 6-10) hodin. Takže mi s nohama hýbala a zkoušeli co cítím na JIP a také mačkali bříško, aby odcházely očistky. Vstala jsme po asi 20 hodinách , kdy mě dali na normální pokoj a pohoda....ttrochu slabo, trochu motání hlavy ale nic hrozného. Břicho pohoda, jizva taky, kojení od 2-3 dne bez problémů 16měsíců. Slíbili mi také přiložení miminka, al eten den bylo kromě plánovaných CS i víc jak 10 akutních takže byl blázinec nebyla prázdná JIP...Ale jinak bych si to teď přála taky tak pohodové a bez problémů. Nemusíš se vůbec ničeho bát.

pisisvori
11. kvě 2014

@llluckaaa bolesti hlavy říkají, že jsou při epidurálu ...při spinální právě, že ne.

zyoma
11. kvě 2014

Necitis žádné řezání. Jediné snad co jsem citila, bylo chvilkove teplo na stehnech, asi buď stékající krev nebo plodovka. A během toho jsem citila, jak se mnou desne tahaj, to tak, že jsem se bála, že z toho stolu spadnu 🙂

eluska87
autor
11. kvě 2014

@pisisvori
@zyoma
@llluckaaa a jaký je ten vpich do páteře?sice dávají anestezii ale i tak?

eluska87
autor
11. kvě 2014

@zyoma
@pisisvori
@llluckaaa jo a ještě v kolikátém týdnu vám naplánovali sekci? a jak dopředu jste to věděli?jako kolik dní?

pisisvori
11. kvě 2014

já jsme měla plánováno n a39+6tt, protože doktor co jsme chodila do poradny měl dovolenou a říkal, že mi to bude dělat on až se vrátí....pak v tom blázinci to stejně dělal někdo jiný🙂. Teď u registraci říkali, že když to jde tak plánují nejdříve na 39+1tt. V pich byl taky v pohodě...nějak si to ani nepamatuju...hrozně jsem se bála....třásla jsem se jak ratlík🙂 (jak jsme tam od půl 8 čekalai než mě vezmou a došla na mě najednou řada ve 2 hodiny a vše rychle rychle...) a myslím, že prostě jak normální odběr krve....

calabasa
11. kvě 2014

o SC se rozhodlo 5 dní dopředu - tenká jizva + větší dcera. šla jsem později, až 40+3, čekala jsem na normální porod, co to šlo, i když porodník říkal, že nic nezačne... no měl pravdu. vpich samotný nebolí, ale jak se dostali kam mají, projela mnou bolest a kopla mi noha, ale sekunda, pak úplně dobré a bez jakýchkoli následků (hlava apod.). Jo a klepala jsem se taky, u obou porodů (1. byl akutní SC, to jsem myslela, že od nervů, ale prej je to normální)

eluska87
autor
11. kvě 2014

@calabasa
@pisisvori jste moc hodné..ochotné, že mi tak odpovídáte...děkuji...🙂 já jsem zvědAVÁ pokud by mi ho plánovali, tak na kdy?myslíte, že se dělá idřív?třeba už v tom 38tt?

llluckaaa
11. kvě 2014

@eluska87 Já byla v rizikové poradně v porodnici poprvé myslím ve 37. tt. Tam jsme sekci naplánovali na 39+0. Porod začal ale ve 38+4, takže nakonec byla dřív. Podruhé bylo jasné, že to bude sekce taky, od 30 tt bylo mimčo zase KP. V rizikovce jsem byla ve 38 tt a porod jsme naplánovali na 38+0. Teď bych raději naplánovala sekci na trochu pozdější termín, ale uvidíme, v jakém budu stavu, do rizikové poradny mě dr. pošle prý 37 tt.
Vpich k páteři mě bolel, ale nebylo to nic zásadního, co bych si jako hodně bolestivé pamatovala 😉
@pisisvori Já se řídila instrukcemi sester - říkaly, že by mě bolela hlava, kdybych s ní hýbala, takže jsem s ní raději nehýbala 🙂

jija
11. kvě 2014

@eluska87 kamarad je porodnik v Motele a rika, ze tam delaji planovaneho cisare v 38+0 takze zalezi asi na porodnici

monihart
11. kvě 2014

@eluska87 Neboj, není to nic, co se nedá zvládnout. Jako úplně jako výlet do kina to není, ale jde to. Bolest necítíš žádnou. Jen tahání a tlaky, škubání. Řezání je rychlé, pak trvá to šití. Ale zas bylo fajn, že mi malého dovezli na sál ukázat, takže jsem se pak soustředila na něco jiného. Při operaci mi bylo mi trochu na omdlení, ale nic jsem nechtěla na zklidnění, byla jsem zvědavá na malého. Jinak pro mě nejhorší bylo cévkování a napichování spinálu, ale podotýkám, že žádná hrůza to tedy taky nebyla! Jsou to nervy, ale zpětně když se na to dívám, tak žádná bolest ani něco extra strašného se mi nedělo. Po operaci mi byla hrozná zima, ale to mi daly sestřičky takový mega "fén" do postele a za chvíli mi bylo dobře. Měla jsem hlásit každý náznak bolesti a hned mi dávaly tabletky, ať se bolest nerozjede. Pak je to prý horší. Jo a nesmíš zvednou ani trošičku hlavu a pořád hodně pít, jinak prý jsou velké bolesti hlavy. Já neměla žádné. Co se týče kojení, malého mi přiložili bezprostředně po operaci a hned se přisál. Nejhorší je vstát, ale taky to nebyl takový horor, jak jsem čekala. Bolest ano, ale zažila jsem horší. Neboj ;) Když chceš něco vědět, ptej se.

eluska87
autor
11. kvě 2014

@monihart
@jija
@llluckaaa opravdu vám moc hodně moc děkuji.Teď bych snad na ten císař se spinální šla hned 😀..jste zlaté holky.děkuji..není nad to se zeptat maminek co to prodělaly..doktor mi o tom povykládá,ale neprožil to...vy ano a tak vám děkuji, že jste se podělily..kdybyste si ještě na něco vzpomněly co byste mi o tom chtěli napsat tak klidně..bude jen ráda.

jija
11. kvě 2014

@eluska87 neboj bude v pohode, musim rict, ze jsem zazila cisar a nasledne prirozeny porod a vubec nebylo o co stat🙂 alepson ja mela po cisari rekoslencenci hodne rychlou a byla jsem na tom lip nez matky po prirozenem porodu a jako pozitivum i kdyz pro nekoho negativum je, ze jsem mela mimco u sestricek na noc hned po 2 noci 😉 moje mamka rikala ze v porodnici je posledni sance na spanek a jen blbe prvorodicky chteji mit deti v noci u sebe 😀

eluska87
autor
11. kvě 2014

@jija tak já s naším Vojtíkem byla prvorodička, první noc po císaři si ho samozřejmě vzali k sobě,ale další noc jsem ho už chtěla mít u sebe...a ikdyž jsem se pak už nevyspala pořádně jak jsem mívala zvykem stálo to za to...a vím, že Haničku budu chtít mít taky hnedka u sebe..jak to půjde smaozřejmě

llluckaaa
11. kvě 2014

@eluska87 Ještě jak píše @monihart , taky mi pak byla po operaci na pokoji hrozná zima, ale přikryli mě takovým tím alobalem a za chvilku bylo fajn. Na sále při operaci se mi udělalo blbě (začala jsem se dávit), ale po chvilce to bylo pryč. Jo a taky jsem dostala instrukce vypít plno vody kvůli bolestem hlavy, sestřičky mi to chodily kontrolovat a počítat a prý když nebudu dost pít sama, pustí mi fýzák.
Opravdu se toho neboj, mě to třeba poprvé bolelo dost, ale podruhé to bylo mnohem lepší, po pár dnech jsem o nějaké operaci skoro nevěděla. Podle mě se teď možná používají lepší analgetika, protože mamča se mnou na pokoji na tom byla podobně.

zyoma
11. kvě 2014

@eluska87 no injekce první trochu boli, něco jako odebrání krve, akorát, že záda jsou citlivější... ta druhá injekce už neboli, ale akorat je nepříjemné, jak titu jehlu rve, protože to asi jde huř...
Přesto jsem ráda, že jsem nepřišla o zážitek, že jsem dítě mohla hned vidět, stoji to za to 🙂
Myslim si, že toto je to nejmenší, první vstáváni je nejhorši 🙂

zyoma
11. kvě 2014

Jo, a měla jsem císaře v Apolináři, bohužel ten den se JIP na té straně se rekonstruovala, tak mě po operaci museli převest na druhou stranu nemocnice, ale malou převážet nechtěli, tak mi jí vůbec na přiložení nenosili, zatimco ostatním maminkam ano. Viděla jsem jí až druhý den, to se mi chtělo brečet.... Ale alespoň jí viděl manžel ještě. A to jsem fakt ráda, že jsem s ni mohla strávit těch asi 20 minut na operačním sále 🙂

zyoma
11. kvě 2014

@eluska87 no u mě to bylo spožitější, přenášela jsem, tak mi chtěli porod vyvolat a do nemocnice jsem nastoupila 1 den před termínem, s tím že jsem nakonec týden v nemocnici přenášela. Furt mi dělali Hamiltona, a nepomáhalo to. Nakonec usoudili, že malá je na mě pomerně velká, tak mi radili jít na císaře. Takže 41+0 jsem měla císaře, a den před tím mi to oznámili, že mam k operaci dorazit v 6 ráno. Toť vše 🙂 Navrhovali mi, že ho třeba zkusej ještě vyvolat, a tam se uvidí jestli ji dokážu porodit. To se mi fakt nelíbilo, kvůli komplikacim

valik
11. kvě 2014

@eluska87 Mám taky po dvou sekcích ve spinále a můžu potvrdit, že není třeba se bát. Ačkoliv budeš při vědomí, budeš z léků trošičku "oblbnutá". Trošku divné je akorát to tahání, ale o tom teď víš, tak nebudeš překvapená. Dá se to úplně v pohodě zvládnout a je to lepší než celková, protože hned uvidíš svoje miminko... 🙂

vackova81
19. čer 2014

Holky,je to pěkné čtení ty vaše zkusenosti,ale jestli to @eluska87 uklidnilo tak já se Začala spíš bát :/ I když srovnat 2 vpichy kvůli spinalu s kontrakcemi u přirozeného porodu se asi nedá 😊 Teď spíš uvažuju o celkové narkóze 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru