Porod. Co jste při něm odmítly?

jituli84
30. srp 2019

Zeptám se spíše zkušenějších maminek, je něco , co při porodu zásadně odmítáte?

gruyerre
30. srp 2019

Pokud by někoho zajímalo, jak se k jednotlivým proceduram při porodu stavi WHO, tak tady vložím odkaz ke stažení, je to pěkný přehledný článek, pokud se v něčem nemůžete samy rozhodnout, treba vám to pomůže.
https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j...

barchen
30. srp 2019

@jituli84 Tak v první řadě bych brala s velkou rezervou všechny ty klišé, co všechno se v těch našich "zaostalých" českých porodnicích dělá povinně-preventivně. Spousta těch mýtů tady přetrvává a přitom nic není povinné, nabídnou spoustu věcí ale přece není problém odmítnout. Každý rok je vidět obrovský posun v porodnictví ale některé matky pořád omílají ty příšerné příběhy jak z hororu. Neodmítla jsem nic ale také jsem skoro nic nedostala. Rodila jsem ve stejné velké porodnici a probíhalo to jinak, protože porody byly rozdílné. Oba porody byly poměrně rychle za mnou. Klystýr bych brala (znám z dřívějška a určitě jsem ho chtěla) ale nebyl na něj už čas. Nástřih bych u prvního brala ale nestihlo se. Epidurál jsem neměla ani v jednom případě, také už bylo pozdě a u druhého jsem si říkala, že to zvládnu i bez něj. Rajský plyn mi nabídli, zkusila jsem ale nedělalo mi to dobře, tak jsem to vrátila. Umrtvení u šití bylo fajn, nic jsem necítila. Jedno miminko jsem měla na sobě po celou dobu šití (bonding), druhé muselo hned s pediatrem, protože se trochu dusilo. Každé tělo, každý porod je jiný. Snášíš dobře bolest? Vydržíš to? Jak se chová tvoje tělo za "běžného" provozu, rozpoznáš příznaky když se něco děje? Některé maminky se vyprazdňují už pár dní před porodem samy a ty střeva jsou vyprázdněné, některé trpí zácpou i 3 dny, tak proč třeba nezkusit klystýr? Rajský plyn nebo epidurál zmírňuje bolesti, někomu ale nemusí dělat dobře. Oxytocin někomu prý pomůže, někomu prý ne. Natržení nebo nástřih = věčný boj v diskuzích. Uvidíš sama ale rozhodně bych dopředu demonstrativně nebojkotovala všechno o čem se ti lékaři nebo PA zmíní jenom proto, že si o tom četla na MK jako o něčem zastaralém a nekomfortním.

eldrag
30. srp 2019

jelikož mi nikdo dopredu nic nevysvetlil ani neřekl neměla jsem moc šance cokoliv odmintout

corry21
30. srp 2019

Nechci píchat do vosiho hnízda ale nedá mi to. Možná by bylo lepší si zajít na prohlídku vybrané porodnice a na všechny úkony se zeptat, zda je dělají rutinne nebo za jakých podmínek. Rodila jsem jednou, a z mojí zkušenosti klystyr nadherne pomohl otevírání porodních cest a ulevil mi. Co se týče odmítnutí napichnuti periferní kanyly... Ono když se něco pokazí a je třeba rychle jednat, je opravdu užitečné mít nachystany žilní vstup. Řekněte si sama jestli to za to stojí, někdy pak bývá problém zilu zajistit. Nejde jen o komfort rodičky ale i o podmínky které potřebuje personál aby mohl pracovat jak je treba.

antoinet
30. srp 2019

Poprve jsem nevedela, co a jak, ale mame fajn porodnici a nic obtezujiciho mi nedelali. Podruhe a potreti jsem pozadala jen o minimum monitoru vleze (na posteli trpim, potrebuju chodit) a vyhoveli mi, delali jen kratkou kontrolu ozvu prenosnym pristrojem.

aleenka1234
30. srp 2019

@gruyerre vy radši poserete dítě a doktora 😂

aleenka1234
30. srp 2019

@jituli84 nic jsem neodmítla, nechala jsem vše na doktorovi a všechny tři porody byly ok 🙂

neomenia
30. srp 2019

Odmitla jsem nastrih u obou porodu a slo to bez, to bylo super! Jinak u druheho jsem ještě chtela bonding, a byl 45 min, ne ten ultrarychly 10 sekund jako u prvního a sup sup mimi do zavinovacjy. Pak jsem nechtěla mimi merit. Leky jsem neodmitala, v obou případech to byl vyvolany porod, takže tam uz je to jaksi jedno. I kdyz oxytocin jsem nedostala, ale leky na bolest jsem mela a chtěla. Vodu mi praskli u druheho, teprve potom, co se porod zastavil, a ja se bala, ze neporodim. Pomohlo to. Od prasknuti do hodiny hotovo. Preventivně to ale nebylo. Myslim ze vse, co mi zejména u druheho porodu delali, melo svuj smysl. Bylo to ted v Podolí, 2\2019. Chvalim.

hanulkaha
30. srp 2019

Pri prvnim porodu jsem toho moc odmitnout nestihla, protoze od doby, co jsem zazvonila na zvonek porodnich salu, do doby co se maly narodil, ubehlo 20 minut a kdyz vezmu ciste samotny porod bez prevlekani, fofrvysetreni a plazeni se na box s hlavickou temer mezi nohama, tak cca 8-10minut 😁 za tu dobu stihla sestra udelat pouze nastrih, ktery si mysl ze byl naprosto zbytecny, ale PA to okomentovala slovy "musime udelat nástřih, malý uz je moc dlouho natlaceny v panvi" (??? Vylezl asi po 6 zatlacenich a nastrih udelala zhruba po 4tem)
Druhy porod byl sice taky ficak (od prasknuti vody byl malý venku za 15minut), ale nastrih jsem nekompromisne odmitla a zvladla jsem to na 6 zatlaceni s malickou trhlinkou, ditko 53cm a 3800g 😁 a nechtela jsem nic od bolesti 😉
Naopak jsem si rekla o klistyr a jsem rada, dalo se to přežít a ja aspon nemela strach, ze s mimcem prijde na svet jeste neco jineho 😮🙊

laka_lacenda
30. srp 2019

Mě porod teprve čeká, ale jako prvorodicku by mě teda nenapadlo jít do porodnice s nějakým plánem, když absolutně ještě netuším, co mi bude vyhovovat, co budu potřebovat a tak.
Hlavně věřím doktorům. 🙂
A např. me mrzi, že tady se klystyr ani nenabízí...

gruyerre
30. srp 2019

@aleenka1234 děkuji, ale nemůžu ti vyhovět, já už mám oba porody bez zbytečného klistyru za sebou a ani při jednom jsem nepo*rala vubec nikoho. A co že jsi tak milá? Nějaké mindraky? Měj se pěkně a dej si klistyrek i za mě, nejlépe trojitý 🙂

surikata131
30. srp 2019

@jituli84 snad všechny porodnice nabízí prohlídky pro nastávající matky, tak si tam zajdi a uvidíš, můžeš se poptat jak to tam chodí atd. Já jsem už byla a byla jsem nadšená, kéž by ten porod byl potom tak super jak to popisovala ta porodní asistentka :D

beruska1889
30. srp 2019

@ange_de_la_morte ten hezčí porod v Přerově, ju? nad Přerovem jsem popravdě ani nepřemýšlela, rozhodovala jsem se nad Valmezem nebo FNOL.... tak ten Přerov ještě zvážím... 😉 naštěstí mám ještě hodně času 🙂 děkuju

malinkaelinka
30. srp 2019

Já mám za sebou čerstvě císaře, takže k normálnímu porodu neporadím, ale co jsem v porodnici strašně ocenila, byly 2 věci - stále mi někdo vysvětloval co se děje a co se dít bude (před zákrokem za mnou přišel anesteziolog i dětský lékař, věděla jsem jak bude probíhat anestezie, kam půjdu potom, kde bude miminko, atd) a hlavně - přestože malá nepřišla n svět v ideálním stavu (apgar 5-7-8), byla potřeba resuscitace a následně musela do inkubátoru - stále jsme s ní mohli být - já nebo manžel. Jakmile mohla z inkubátoru ven, nosili mi ji, jak jsem mohla vstát, šla jsem za ní a mohla u ní být neomezené. Nestalo se, že se moje dítě bylo někde a já nevedela kde a já se jí daří. O jejím stavu mé chodili pravidelně informovat. Takže kdybych měla mít nějaké požadavky - chci vědět kdo mi co dělá a proč mi to dělá a nechci aby moje dítě bylo někde pryč zbytečně. A kdyby mě v budoucnu čekal klasický porod, tak neodmitam primárně asi nic. Máme tady dobrou porodnici, byla jsem na prohlídce před porodem a vše na mě udělalo dobrý dojem, neměla jsem důvod personálu nevěřit.

ito
30. srp 2019

@corry21 souhlasim. Ja teda nesnasim zavadeni a celkove mi kanyla strasne vadi, ale mam blbe zily a napichnout mi nejakou za normalniho stavu i tak trva a je to vzdy minimalne na 3x. Kdyby se se mnou neco stalo, vim ze by to byl pak problem.

terry1512
30. srp 2019

Záleží zda chceš přirozený porod, nebo medicínsky vedený porod.
Od toho se odvíjí jakékoli zákroky.

pipi_puncocha
30. srp 2019

To napíchnutí kanyly bych určitě neodmítala, sice je potřeba použít výjimečně, ale pokud by došlo k velkému krvácení, tak pak žíla mnohdy nejde najít. Akorát si poproste, ať vám ji napíchnou na hřbet ruky nebo kousek nad zápěstí, aby nebránila pak v držení miminka při bondingu (v loketní jamce to pak není úplně ok při ohýbání ruky).

pavlina212
30. srp 2019

@jituli84 Akorat, ze zdravotnici obcas delaj veci, podle toho, jak jsou smeny, kolik maj rodicek, jak to vyhovuje jim (nikoliv rodicce a diteti) a jak proplaci pojistovna. Bohuzel.

hankaviki
30. srp 2019

Odmítla jsem přítomnost mediků u porodu . Naštěstí tam žádní v tu dobu nebyli.

astyna88
30. srp 2019

A ja si klystyr vyzadala 😀 supr proplach 😀 me to ulevilo, dite postoupilo,ze jsem malem porodila hned pak na zachode...ja jsem odmitla rodit vleze, otevirat se vleze.

astyna88
30. srp 2019

@corry21

Souhlasim! Byla jsem na predporodnim u apolinare. Rekli na tam,jake maji standardy, kompromisy a pres co vlak nejede. Takze jsem vedela, co cekat,napr ze za mnou nemuze chlap na hekacku, nebo ze dite po porodu nemyji a nemeri.

la_amanita
30. srp 2019

Já bych si příště odpustila porod vůbec :D Já to mám dost usnadněné nedávným prvním císařem, pokud bude příští finále probíhat stejně, akorát si o něj řeknu předem.

krystofovaa
30. srp 2019

@gruyerre no mě strihali 2x a vůbec jsem nevěděla, že se něco takové stalo. V těch porodních bolestech to ani nepostrehnete. Někdy je to prostě nevyhnutelný úkon.Lepsi než se ošklivé natrhnout

gruyerre
30. srp 2019

@krystofovaa ale nástřih není vždy lepší, než se natrhnout, protože natrhne se většinou jen jedna vrstva, kdežto při nástřihu střihnou vše. Navíc je pravda, že nástřih samotný většinou nebolí, ale bolí to potom, někdy celé týdny, výjimečně i roky. S čím souhlasím, je že někdy je nástřih nevyhnutelný, např.když dítěti padají ozvy a rodicka neumí/už nemůže tlačit. Nebo pokud je hráz extrémně málo pružná a hrozí velká ruptura. Proto jsem napsala, že odmítám RUTINNÍ nástřih, který se bohužel v některých porodnicich ještě u prvorodicek provádí.

adinka19
30. srp 2019

@gruyerre Za me presne totez!

eviks
30. srp 2019

@gruyerre urcite nee, proste se to asi nejak blbe seslo, ze jsem pri kazde kontrakci zvracela a do toho to ze me teklo i spodem. Manzel mi porad musel menit ty podlozky a otirat me. Pak mi nastesti ten klystyr udelali a nasledne se to dost vyrazne omezilo. Ja vubec nevim, jestli je tohle nejaky standard, ale i ty kontrakce byly uplne nezvladatelne a proste to slo horem, spodem, vsude🙂)) Neco strasneho. Mela jsem velmi dlouhy bolestivy a nepostupujici porod a treba paradoxne u me pomohlo (i kdyz to pak stejne prirozene nedopadlo), ze me vycevkovali, protoze po vycevkovani jsem se najednou otevrela o dalsi 2 cm, jak tam asi ta hlava mohla konecne nalehnout. Je to asi velmi individualni, takze treba tuto otazku bych asi nechala spis do porodnice s tim, ze se na miste rozhodnu co v tu chvili preferuju a snad mi vyjdou vstric. Neco jineho to bude u cloveka, ktery tim uz prosel a ma s tim nejake zkusenosti at uz pozitivni nebo negativni. Jsi stastny clovek, ze to u tebe melo takovy prubeh!🙂

babanci
30. srp 2019

Já rodila 3 x a určitě už nebudu! Tak to tak posuzuji z odstupem. Klystýr ano, do toho bych šla, ale udělala bych si ho doma sama. Tak to bylo dost trapné, jedna toaleta na otevřeném prostoru. Dneska už je to určitě jinak. Nástřih, za mě se dělal běžně, dost dlouho jsem měla problémy s hojením a při změně počasí mi jizva dlouho "táhla". Tak to dnes jen v nejnutnějším případě. A preventivně kanyla? No, tak to už vůbec ne. Jak se znám, strašně by mě to vadilo, jen z té představy se mi navaluje a hlavně, to už by mému podvědomí hlásilo, bacha, bude problém.

gruyerre
30. srp 2019

@eviks tak to mě mrzí, žes to měla takhle hrozně nepříjemný... Jak píšeš, je to fakt hrozně individuální. Podle mě v těchhle věcech je nejlepší se řídit svým instinktem, když to někdo vyloženě chce a věří, že to pomůže, ať do toho jde. A rozhodně se do toho nenechat tlačit, když je to někomu proti srsti 🙂.

bekyc
30. srp 2019

Odmítla jsem přítomnost mediků, což bylo stejně k ničemu kvůli nedostatku personálu, takže se o mě pak starala jedna ale moc fajn holka, takže nakonec dobrý. A to je všechno, jak já jsem rada za klystýr, fakt se mi ulevilo a urychlilo porod a vyprázdnění trvalo dohromady asi 10 minut. Takže za mě není o čem. Preventivní nástřih se ještě někde dělá? Asi záleží na doktoru, ale spíš si myslím že jen když to jinak už nejde. Nebo se pletu?

kristyn.g
30. srp 2019

@jituli84 tak kakat při porodu je značně nepříjemné pro všechny a dost nehygienické. Především pokud chcete rodit třeba na čtyřech... Že se dostane nečistota ať dolů... No nevím no. Já jsem klystýr při porodu měla. A nebylo to vůbec nepříjemné. Klystýr nebolí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru