Porod. Co jste při něm odmítly?

jituli84
30. srp 2019

Zeptám se spíše zkušenějších maminek, je něco , co při porodu zásadně odmítáte?

veronicka89
31. srp 2019

@petit.a.nge nevím jak vy ale mě už se víckrát kvůli kecáni dr do práce ukázalo že jsem měla pravdu já a ne lékař...

urtica
31. srp 2019

@veronicka89 Bohužel mám stejnou zkušenost - jednou šlo o fatální sek, který mohl skončit hodně špatně (už jsem to tu popisovala v jiné diskuzi), jedno zanedbání z dřívějška vedlo k trvalým zdravotním obtížím...pak je těžké věřit někomu jen na základě VŠ diplomu. Ano, věřím dobrému prověřenému lékaři, ale jinak je to obor jak každý jiný - jsou tam super odborníci, ale bohužel i packalové...

katka_nedo
31. srp 2019

@jituli84 No odbornice na slovo vzate😀😀

lery92
31. srp 2019

Já bych kolegy z gyndy zas tak nehanila... Ono porodnictví je jeden z těch oboru , kdy je ve 22:04 všechno pohádkový a ta 20 minut stojíš po podrážky v bahně a nevíš co dřív .Dost se zapomíná na lékaře z novorozeneckyho.Obcas na porodniky tlačí kvůli mimcu oni .Porody kolikrát vedou holky bez řádný atestace a spíš než na ně se má přihlížet trošku víc na porodní asistentky , které mají ovšem bohužel stále dost svázané ruce a minimum kompetencí .Když doktor či zařízení nechce , asistence se nevěří .Páč zodpovědnost má lékař .Jenže tohle je dosti diskutabilní .Já si stále myslím že sice nejvíc zodpovědnosti má personál , ale téměř půl na půl je to i o té rodičce .
Jak píše @urtica , i mezi lekari jsou packalove .Občas nezkušení , občas příliš vystresovaní (radši udělám milion výkonu než aby se nedej bože něco stalo )
Porodnictví je stará barabizna , která se musí renovovat ... Urgentně .Ovšem bez kvalitních porodních asistentek , porodních domu a bez přistoupení na fakt, že je 80% fyziologických porodu a 20% patologických se nehnem nikdy z místa .Občas se problémy bagatelizují .To co např jednomu přijde jako fyziologicky CTG už jinymu přijde suspektní ... Hranice mezi relativním nebezpečím a banalitou je tenká ba si dokonce troufni říct neexistující .

martinka_33
31. srp 2019

@lery92 hezky napsané, plně souhlasím!

fijanek
1. zář 2019

Každá se můžeme rozhodnout jak nám to které vyhovuje. Já rodila ve Slaném, nechala jsem si poradit od lékařů a vše v pohodě. Nástřih jsem neměla. Kanylu jsem si nechala preventivně napíchnout, protože tzv. nemám žíly a nedovedu si představit, jak by je doktoři hledali kdyby byl nějaký problém a šlo o život. A taky s kanylou odpadl stres když mi měli brát krev. Jinak před začátkem porodu mi řekli, že o Epidurál si můžu kdykoliv říct, využila jsem ho při vrcholných kontrakcích a žádné reakce nebyli. Malou mi dali hned po porodu a nechali nás spolu v klidu na sále skoro hodinu.

martiniquest
1. zář 2019

Odmitam vsechny ukony, ktere nejsou oduvodnene aktualnim zdravotnim stavem a dale poskozujici praktiky - skakani na bricho, nastrih hraze, nesvoboda volby polohy. Dale bych to nerozvadela. Ono striktni odmitani neceho znamena akorat potencialni problem. Celkove jsem ladena na prirozeny porod za ucasti vlastni porodni asistentky. Avsak kdykoli se muze cokoli semlet, co narusi predem vytvorene plany.

kacenka.pospi
1. zář 2019

@gruyerre ona ta tepla voda prohreje vnitrek a porodni cesty se pak lepe otviraji. Takze to nema jen ten očistny efekt.

blueyonder
1. zář 2019

@jituli84 měla jsem porod kleštěmi, bylo to už na konci, mala nepostupovala tak rychle a už měla slabé ozvy. Byla to rychlovka, ani jsem moc nevnímala vše kolem. Sice v jednu chvíli hnus, ale na bolest pak zapomeneš a měla jsem asi chvilku okno! Malá byla ale v pořádku, žádné následky to nezanechalo, snad jen na celicku a v zatylku trošku červené skvrny od klesti, ale to už se dávno ztratilo. Má 4 roky. Jinak nic podepsat jsem nemusela, asi nebyl čas.

gruyerre
1. zář 2019

@kacenka.pospi já vím, že se to říká a věřím, že na někoho to může mít i pozitivní vliv. Ale když někdo nechce prohřát vnitřek, tak proč ho k tomu nutit 🙂

kacenka.pospi
1. zář 2019

@gruyerre no tak to rozhodne!

cleer00
1. zář 2019

Epidural

zvaskova
2. říj 2019

@jituli84 Doporučím když si píšete porodní plán nepiště ho formou zákazů ale spíš jako seznam přání. Může se stát, že díky vašemu zákazu při nějaké komplikaci aj pak ohrozíte život svůj nebo miminka. Hezky to má popsané paní doktorka v předporodním kurzu zaměřeném na miminko. https://comamdelat.com?a_box=svzztfat

jituli84
autor
2. říj 2019

@zvaskova Jenže já žádný porodní nemám, zajímalo mne jen ze zvědavosti, jestli některé maminky něco při porodu odmitly 🙂

babanci
2. říj 2019

@jituli84 Já bych dneska odmítla nástřih. Rodila jsem 3 x, tenkrát to bylo úplně vleže. Kdybych bývala mohla být v polosedě, tlačilo by se mi mnohem líp a nemusela bych být sešitá jako mičuda. O tom jsem přesvědčená.

jituli84
autor
2. říj 2019

@babanci Víte jak, já budu prvorodička a bude dost asi těžké odhadnout co mám odmítnout no..

avadake
2. říj 2019

@babanci O tom jsi přesvědčená dobře. V leže bohužel nemá kostrč kam uhnout.

babanci
2. říj 2019

@avadake Jo, já rodila prvně v 18 letech, takové trdlo mladé, ale bylo mi jasné hned, že tenhle způsob je pěkně blbý. Dokonce za mě, je to už 38 let, se snad ještě přivazovaly nohy do nějakých popruhů. Bylo to hnusné a cítila jsem se tam fakt hrozně. Ale dítě bylo zdravé a krásné a tak jsem to nechala být. I když, když jsem viděla, jak se dá dneska v pohodě rodit /právě ta moje prvorozená rodila v letos v červenci/, tak jsem byla mile překvapená a litovala jsem, že jsem to takhle nezažila.

babanci
2. říj 2019

@jituli84 Uvidíš, Když vybereš dobrou porodnici, tak to bude v pohodě. Jak píšu výš, moje dcera rodila před necelými třemi měsíci. Úžasný personál, byli na ní moc milí, prostředí taky fajn, měla nadstandartní pokoj s koupelnou. Odrodila za 45 minut po příjezdu do porodnice, bez zranění, zhasli jim světla na sále a nechali je tam s miminkem ňufat, pak si došla pěšky do pokoje. Odpoledne už s nadšením vítala návštěvníky.

sobist
2. říj 2019

Nechtěla jsem ze strachu epidural, že to prostě zvládnu, protože nejsem "máčka". Jenže vyvolávaný porod a kontrakce bez konce a začátku (pocitově) se nedaly snést, to co následovalo po tom, co mi epi pronikl hlouběji a umrtvil od pasu dolů, mi bylo už všechno jedno, hlavně, ať mě nějak porodí a jsme oba v pořádku. 🙂

Takže si určitě promyslete co chcete a co ne, ale náhoda je někdy fakt blbec a dostane vás do situace, kdy nějaké "co chci já" jde úplně stranou a jen spoléháte na to, že to lékaři a sestry zvládnou. 🙂
Měla jsem zpackaný epi, nástřih (a šití mi prasklo po třech dnech a jizva povolila po šestinedělí ještě jednou), syna tahali vexem a dělali vše, co se v tu chvíli dalo, a všechno to dopadlo dobře a zahojilo se. Jizva mě občas bolí, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Nečekat druhé, jsem asi jen vděčná všemu a všem, ale takhle před druhým mám strach, co se podělá tentokrát.

Co bych zásadně doporučila je mít tam někoho s sebou, ať na vás "dohlídne". Vím, že jsem podepisovala nějaké papíry ale zpětně si nemyslím, že jsem byla úplně ve stavu, kdy bych to chtěla podepisovat jen tak sama. Uklidňovalo mě, že tam se mnou je nějaká pomoc/svědek a může mi to zpětně popsat, ono, já si to díky té nešťastné náhodě i dost zkresleně pamatuju (věci, co jsem říkala nahlas ale dlouho jsem si myslela, že byly jen v mé hlavě apod.).

No a pokud chcete nějaký porodní plán nebo takové věci, určitě se běžte domluvit předem a prokonzultujte to zavčasu s personálem, ať případně vyberete jinou porodnici, která vám sedne víc.

Přeju krásný a co nejvíc rychlý a pohodový porod! 🙂

kristyn.g
2. říj 2019

Já jsem si ještě vzpomněla že těsně před tlačením v těch nejhorších kintrakcich za mnou byl primář jestli může přijít nějaký čumil studentik. Tak jsem řekla že jen holka. Tak za chvíli přišli že holka není jen kluk tak že nic. Kluka jsem fakt nechtěla stačili mi poďobany puberťaci v poradně

kuliseks
2. říj 2019

@jituli84 ano.. poblíž někoho, kdo si neváží práce doktorů 😄 zažila jsem nevděčného tatínka, co se rozčiloval na doktora, že mu nepřiložilli syna na prsa, když nemohli manželce kvůli císaři. To že doktor zachránil kluka úplně zeleného, ho nezajímalo. Hlavně že potřeboval řešit nepřiložení dítěte a vykapávání očí proti jejich vůli. Nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo brečet.

kuliseks
2. říj 2019

@kristyn.g ja mela u porodu (pred samotnym porodem) u sebe super studenta. Milej a ochotnej kluk. A kde maji sbirat praxi, aby byli jednou dobří a nenadávali na ně maminky 😄já teda studenty v pohodě beru všude. 5 holek se šlo kouknout s primářem, jak se píchá epidurál 🙂 třeba díky mému svolení mi ho píchal sám primář 🙂

urtica
2. říj 2019

@kuliseks Já to chápu a je super, že jsou ženy jako Ty - takové které to neřeší a nemají s tim problém. Někdo je holt citlivější a vzhledem k tomu, že průběh porodu je závislý na hormonech, které si tělo vyrábí samo a které produkuje jen pokud je rodička zcela v klidu a v pohodě, tak si musí každá sama za sebe zvážit, zda to ustojí, nebo zda to podstupovat nechce. Objektivně chápu, že je to potřeba, ale jsem natolik úzkostná a znám se, že jsem nebyla ochotná riskovat hladký průběh porodu, a to ani ve jménu vzdělávání a "vyššího dobra"...

jajinka3
2. říj 2019

@gruyerre Můžete mi říct, z čeho soudíte, že je klystyr protivný? Jen upozorním tazatelku, že klystýr vyčistí obsah střev, který by při porodu vytekl při stazích a tlačení dítěte. To by zas teda pokazilo porod mě. Rodila jsem třikrát, vždy jsem klystyr přivítala. Není to nic hrozného, uvolní to bolavé břicho. Popravdě nechápu, proč bez plašit ostatní...

jajinka3
2. říj 2019

@veronicka89 Viděla jste nekdy komplikaci porodu? Dovedete si představit situaci, kdy ta naaahoda přijde a dula, kterou si někdo přivede, o které nikdo z personalu nemocnice nic neví, neví ani o jejím vzdělání... Kdy tato dula něco zanedbá a pak vas jako doktora zavolají, ať to jako zachraníte?? O průběhu porodu nevíte nic, protože si maminka nepřeje vaší přítomnost a pak zachraňujte.

jajinka3
2. říj 2019

Nečetla jsem všechny reakce, ale můžu říct, že jestli uz přemýšlíte takhle před porodem, v duchu co nechcete, budete pak velmi nervózní, jestli je vše, jak chcete. Upřímně jediné, co bych na porodech změnila, by bylo čtení těchto před porodních diskuzí u prvního porodu. Zbytečně me vystresovaly. Personál dělal vždy, co mohl. Na vše se ptali, nikdo nic nenutil, veškerou péči jsem přijímala s důvěrou a byla jsem vždy s porody spokojená. Zažila jsem maminku na vedlejším sále, která ze zásady odmítala injekci na urychlení odloučení placenty poté, co jinými metodami nebylo možné tbytky placenty dostat ven - radši krvácejíc čekala na přirozené odloučení, až dostala tři krevní konzervy. Byla pak tak slabá, že nebyla schopna si ani prvni dny pochovat miminko. Druhá nechtěla nastrihnout hráz a roztrhla se az dovnitř konečníku.
Ševce, drž se svého kopyta. Pokud nejste porodník, mějte důvěru k personálu, oni ví, co dělají a proč. I vy budete klidnější.

urtica
2. říj 2019

@jajinka3 A myslíte, že porod na zádech na koze, který se stále provádí ve valné většině porodnic, je prospěšný?

gruyerre
2. říj 2019

@jajinka3 mě je to úplně jedno, ať si každý dělá, co uzná za vhodné. Otázka zněla, co jste odmítly při porodu? Tak jsem tazatelce odpověděla. Žádný obsah střev většině žen nevytéká, takže ostatní tady plašíš spíš ty. Když se mě ptáš, z čeho soudím, že je to protivné... No tak asi ze svých subjektivních pocitů. To, co je pro mě protivné, zbytečné, ponižující, nepříjenné, rizikové, diskomfotní je zase pro tebe super věc, mně je to fakt jedno, ať si každý vybere, na co se cítí. A promiň, už mě tahle měsíc stará diskuze, kde se pořád mele to samý, nebaví. Svý názory (který mimochodem nikomu nevnucuju, a ocením, když ostatní nebudou vnucovat svý názory mně) jsem tu už napsala v této obsáhlé diskuzi, jestli tě to zajímá, tak si to přečti, a pak se mi klidně zeptej na nějaké doplňující otázky, jestli nezajímá, tak mě z toho prosím vynech, neboť už mě nebaví rozepisovat znovu to samé. Dík.

kristyn.g
2. říj 2019

@kuliseks no brala bych studenta medicíny ale 16-17lety kluk s výrazem že je to nezajímá tedy ne.... Já to chápu že se to musí naučit ale tihle evidentně nestuduji porodnictví. Mě to bylo dost nepříjemné a chtěla jsem už po dvou dnech kontrakcí klid

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru