Porod je krásný zážitek, a to vždy. Můj pohled

bambosa
27. lis 2008

Dobrý večer holky🙂

už dlouho jsem si říkala, že napíšu, k čemu jsem dospěla skoro půl roku po svém porodu. Když tak procházím různé diskuze, pořád se něco řeší. A většinou to nejsou příjemné věci. Jako ta, co už rodila mám na srdci následující. V současné době je bohužel velice rozšířený přístup k porodu ten, že to se nějak přetrpí. Ano, přivádění miminka do tohoto světa není bezbolestné. Ale tady nejde o bolest, ale o celkový přístup k porodu.Nechci to nikomu vyčítat, sama jsem to tak chvíli také měla, ale všechny myslíte jen na sebe. Pro dítě je porod daleko horší než pro vás. Ono si to miminko neumí odůvodnit proč jej nějaká síla po devíti měsících klidu táhne ven, proč je zkroucené a všechno na něj tlačí...proč vykoukne někam kde je zbytečně zima a světlo... Porod je krásný zážitek at už je jakýkoliv a je to jedna z nejvíce smysluplných věcí, které se vám poštěstí udělat. Když mi o půl jedné v noci začaly první kontrakce, nejprve jsem nevěděla jestli je to už ono. Chodila jsem po bytě, zkusila všechno možné a nic nepomohlo. Připadala jsem si jako když mě za břicho svírá železná pěst. A pak jsem toho nechala. Můžete to znít jakkoli divně, ale nechat se tou porodní prací-bolestí plně unášet- bylo v určitém smyslu opojné. Je to něco, proti čemu nemůžete nic udělat. co si vás zcela vezme a pohltí. s každým stahem jsem si říkala, že se otevírám pro svoji holčičku a společmě s vědomím, že přijde další a další stah, silnější a silnější...když jsem si začala pobrukovat, bylo jasné, že už bychom měli jet do porodnice. po příjmu mi doktorka řekla, že jsem na deset at rychle zavolají mého muže, že zachvilku bude malá venku. a mně v té chvíli bylo skoro líto, že to zachvíli skončí. malá se narodila dvacet minut po příjezdu do porodnice. celý pobyt jsem si to neustále přehrávala v hlavě a vracela se k tomu...dotěd na mě funguje jako velice uklidnující, když si detailně vzpomínám na porod. To, že rodíte znamená, že dáváte život! jste schopné se otevřít natolik ,aby miminko vyšlo ven a pak se zase vrátit do původního stavu. když se pak díváte na to mimi, které ještě před pár hodinami lechtalo vaše žebra, věřte mi, to je nepopsatelný zážitek. porod vás jako ženy změní. nedokážu popsta jak přesně, ale změní vás zcela jistě. a budmě za to rády...protože v dnešním světě se už dá téměř cokoli nahradit, ale porodem zakoušíme jako ženy zkušenost nenahraditelnosti. nebojte se toho a jděte do porodu s odvahou. dá se zvládnout, i bez epidurálů, ta úleva, která příjde po prožité bolesti je daleko smysluplnější než úleva od bolesti. držím vám všem palce a užijte si svůj porod. je to ten nejkrásnější dárek, který můžete dát samy sobě🙂
S pozdravem Eva

kacka.va
2. pro 2008

pokud má ochrnuté nohy, tak nechápu, proč by nemohla rodit normálně ☹. Nohy přece k porodu vůbec potřeba nejsou a pokud je jinak spodní část těla normální, tak by to mělo být v pohodě, ne?

sisstin
2. pro 2008

kacka.va: no mě napadlo, jestli jako ochrnuté holky cítí ty kontrakce nebo ne 😕 páč pak by asi fakt rodit přirozeně moc nešlo.. 😕

tannawe
2. pro 2008

siss: ale kdyz ti daji epidural tak v podstate taky kontrakce moc necitis ne? 😕 kazdopadne se to asi nedozvime, protoze az pritelkyne bude rodit tak to bude na sto % cisar... 😠

kacka.va
2. pro 2008

tannawe: já při epi kontrakce cítila, akorát bolest ne 😉

sisstin
2. pro 2008

tannawe: no já četla, že i při epi je cítíš..ale není to prostě strašná bolest 😉 mně Dr. řekl to samý, že to nemá rád, že rodičky nevědí, kdy mají tlačit..ale podle mě je to jenom kec, aby v noci nemuseli volat anesteziologa 😝 ale páč byl jinak děsně krásnej a hodnej..tak jsem mu to odpustila 😅

kacka.va
2. pro 2008

siss: no já od některých mamin vím, že fakt nic necítili a že někde dávají Epi dost silnou, takže razím názor, že záleží na zkušenostech anesteziologa, aby "namíchal správný koktejl" 😉

sisstin
2. pro 2008

kacka.va: čéče..akorát nevim, jestli bych do ní šla..kdyby měl být můj teoretickej, velmi velmi velmi teoretickej druhej porod stejnej jako první..tak asi jdu zas jen do tý injekce 😕

tannawe
2. pro 2008

kacko: ja opravdu netusim, tohle me miji...ja ctim prirodu 😀 aneb bolest a zase bolest...

kacka.va
2. pro 2008

siss: já doufám, že můj druhý porod bude teda mnohem lepší než první a pokud budu rodit krátce, tak do epi klidně nepůjdu (stejně už vím, jaký je to s epi i bez), ale to se zase rozhodnu až uvidím, jak to bude.

novako
2. pro 2008

S tím, aby sestru dělala v porodce jen žena, která má sama děti, tak úplně nesouhlasím. V porodce, kde jsem rodila, byla úžasná sestra. Asi 25 letá žena a bezdětná. 🙂 Myslím, že nezáleží na tom, kolik dětí tak která žena porodila, ale na jejím přístupu k dětem.

novako
2. pro 2008

Přiznám se, že by mne ani nenapadlo, že by paraplegička mohla rodit přirozeně. A klobouk dolů před každou, která na to byť jen pomyslí.

tannawe
2. pro 2008

Ono je to velmi zvlastni o tom byt jen uvazovat, ale ano...v zahranici bezne rodi vaginalne i paraplegicke zeny! kazda zena ma pravo volby...maji tam neskutecnou podporu.

tannawe
2. pro 2008

siss, kacka: a proc by vas druhy porod nemohl byt ultra krasny? Staci jen chtit se szit s tou myslenkou... 😵

sisstin
2. pro 2008

tannawe: páč žádnej druhej nebude 😎 😅

tannawe
2. pro 2008

siss: come on...preci nechces mit jedinacka?? 😀

sisstin
2. pro 2008

tannawe: chci 😎

helisek84
2. pro 2008

Nechci si nikoho dotknout...ale opravdu je porod krásný zážitek vždy?
I když se vám narodí mrtvá dvojčátka, která 6 měsíců nosíte pod srdcem, těšíte se na ně, milujete je? Musíte porodit přirozenou cestou, vidět je, ale neslyšet, jak se jim chce křičet, že jsou na světě?

Vím, že nejsem jediná na MK, která tímto osudem prošla, proto by si zadavatelky témat možná mohly trošku promyslet názvy. Některá slovíčka jsou zrádná.

Jinak ano, můžu říct, že porod může skutečně být krásný zážitek, pokud se vám narodí živé dítě a vy místo jeho strnulé tváře a nepřirozené barvy vidíte malého a ošklivého křiklouna, kterého by jste nejraději láskou umačkali.

Co je fyzická bolest proti té psychické?

Holky, držím pěsti a porodu se nemáte proč bát.

kacka.va
2. pro 2008

tannawe: jo možná bude hezkej, ale jestli bude takový jako ten první, tak teda nic moc 🙂. rozhodně by mohl být aspoň o den kratší 🙂

kacka.va
2. pro 2008

já byla s porodem sžitán až až a stejně dopadl tak jak dopadl

tannawe
2. pro 2008

helisek: mas pravdu, ze nazev vlakna muze vyznit direktivne a urcite se zakladatelka moc nezamyslela nad "ostatnimi" porody ve smyslu tim jak konci...porodit postizene detatko, mrtve detatko, ci porod, ktery se v minute zmeni v horor...takze na tvem prikladu je bohuzel videt, ze sis musela prozit neco, co se rozhodne za krasne povazovat neda...jsi statecna!

lenkabu
2. pro 2008

helisek:na tebe jsem si vzpomněla hned jak jsem četla název téhle diskuse 🙄

U epi je to jak u koho...podle toho kdy ho píchnou,kolik toho dají,váha rodičky...nemusí cítit nic,jenom tlaky neboi bolest,to je různý.

Teoreticky pokud má holka ochrnuté jen nohy tak není důvod proč nerodit vaginálně...jen si nevybere jinou polohu bež leh nebo polosed. Mně to zarazilo protože většinou je ochrnutí od pasu dolů,ne od stehen..a pak si to představit nedovedu.

helisek84
2. pro 2008

tannawe: statečná? možná tak působím, ale není každý den posvícení. Sílu jít dál člověk získává až časem. Těžko říct, jak se k dalšímu porodu budu stavět a jak ho budu prožívat...i když bych se samozřejmě ráda ztotožnila s názvem tématu.

lenkabu: škoda že jsem se do paměti nevryla nějak optimističtěji, viď? stejně, nemít vás všechny z MK, tak se tímhle prokousávám mnohem hůř...

lenkabu
2. pro 2008

helisek:škoda to je ☹ Moje mamka má za sebou to co ty 3x 😖 A je dneska šťastná ženská se dvěma dětma a už i vnoučatama,taky vám to vyjde 😉

limin
2. pro 2008

Ahoj helisku: já tvůj příběh sledovala na jaře - tuším, že v tématu zářijovek....a moc moc moc jsem na tebe myslela. Máš můj obdiv, že jsi tak silná. Já vím, když člověk ví, že musí dál, tak prostě zatne zuby a jde a tys to dokázala. Teď už bude jenom líp, tomu věř 🙂 ...Držím pěstičky, ať brzy otěhotníte a máte krásné zdravé miminko 🙂

aneriska
4. pro 2008

Můj porod byl fajn, taky jsem tu bolest přijímala, přímo jsem si říkala, "tak jdeme, další", nevím, jestli jsem pořád myslela na holčičku, ale chovala jsem se jako zvíře - myslím, že jsem vůbec nemyslela rozumem, jestli mi rozumíte. A po tom co se narodila krásná zdravá holčička, bylo to jako droga, jako když doběhnete maraton a máte ty krásné pocity vítězství.
Samozřejmě, tohle všechno je, pokud se narodí živé miminko. Chce se mi brečet a je mi smutno, když si představím, že po tom snažení a těšení se by se - nedej bože narodilo mrtvé miminko, určitě je to pocit nejhorší ze všech a obdivuju, kdo s tím dokáže žít. Je to těžké a nikdy to asi nebude jako dřív. I když to pak vyjde, je jasné, že po takové zkušenosti budeš na porod vzpomínat se smíšenými pocity. Je strašné napsat, že to je život, ale bohužel to tak je. Určitě se tímto tématem nechtěla zakladatelka doktnout těch, pro které porod nebyl šťastný z tohoto důvodu.

kacka.va
4. pro 2008

ono možná, kdyby v tom názvu tématu nebyl ten dovětek "a to vždy"

tannawe
4. pro 2008

no jo,on ten nazev je dost nestastne zvoleny! Ale proc se nepodelit o porodni zazitky i tak? Cim vic tim lip ne? 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru