Porod je krásný zážitek, a to vždy. Můj pohled

bambosa
27. lis 2008

Dobrý večer holky🙂

už dlouho jsem si říkala, že napíšu, k čemu jsem dospěla skoro půl roku po svém porodu. Když tak procházím různé diskuze, pořád se něco řeší. A většinou to nejsou příjemné věci. Jako ta, co už rodila mám na srdci následující. V současné době je bohužel velice rozšířený přístup k porodu ten, že to se nějak přetrpí. Ano, přivádění miminka do tohoto světa není bezbolestné. Ale tady nejde o bolest, ale o celkový přístup k porodu.Nechci to nikomu vyčítat, sama jsem to tak chvíli také měla, ale všechny myslíte jen na sebe. Pro dítě je porod daleko horší než pro vás. Ono si to miminko neumí odůvodnit proč jej nějaká síla po devíti měsících klidu táhne ven, proč je zkroucené a všechno na něj tlačí...proč vykoukne někam kde je zbytečně zima a světlo... Porod je krásný zážitek at už je jakýkoliv a je to jedna z nejvíce smysluplných věcí, které se vám poštěstí udělat. Když mi o půl jedné v noci začaly první kontrakce, nejprve jsem nevěděla jestli je to už ono. Chodila jsem po bytě, zkusila všechno možné a nic nepomohlo. Připadala jsem si jako když mě za břicho svírá železná pěst. A pak jsem toho nechala. Můžete to znít jakkoli divně, ale nechat se tou porodní prací-bolestí plně unášet- bylo v určitém smyslu opojné. Je to něco, proti čemu nemůžete nic udělat. co si vás zcela vezme a pohltí. s každým stahem jsem si říkala, že se otevírám pro svoji holčičku a společmě s vědomím, že přijde další a další stah, silnější a silnější...když jsem si začala pobrukovat, bylo jasné, že už bychom měli jet do porodnice. po příjmu mi doktorka řekla, že jsem na deset at rychle zavolají mého muže, že zachvilku bude malá venku. a mně v té chvíli bylo skoro líto, že to zachvíli skončí. malá se narodila dvacet minut po příjezdu do porodnice. celý pobyt jsem si to neustále přehrávala v hlavě a vracela se k tomu...dotěd na mě funguje jako velice uklidnující, když si detailně vzpomínám na porod. To, že rodíte znamená, že dáváte život! jste schopné se otevřít natolik ,aby miminko vyšlo ven a pak se zase vrátit do původního stavu. když se pak díváte na to mimi, které ještě před pár hodinami lechtalo vaše žebra, věřte mi, to je nepopsatelný zážitek. porod vás jako ženy změní. nedokážu popsta jak přesně, ale změní vás zcela jistě. a budmě za to rády...protože v dnešním světě se už dá téměř cokoli nahradit, ale porodem zakoušíme jako ženy zkušenost nenahraditelnosti. nebojte se toho a jděte do porodu s odvahou. dá se zvládnout, i bez epidurálů, ta úleva, která příjde po prožité bolesti je daleko smysluplnější než úleva od bolesti. držím vám všem palce a užijte si svůj porod. je to ten nejkrásnější dárek, který můžete dát samy sobě🙂
S pozdravem Eva

marmar1
28. lis 2008

to jako když se vyrovnávám špatně se svojí první menstruací budu hůř rodit?..budu víc nastřžená?..budou horší ozvy?

gigi2
28. lis 2008

tak teda nevím, asi jsem " divná, ale rodila jsem před 13 lety takřka celé dva dny, synek si z porodu odnesl trvalé zdravotní následky a já psychické trauma na roky...
celá poctivá příprava v těhotenství, cvičení,předporodní kurz, vše pak bylo k ničemu... 😒

upřímně musím říct, že porod byl pro mě, kromě smrti blízkých osob nejhorší životní žážitek, bohužel...a roky mi trvalo, než jsem se přes tento zážitek přenesla.i proto máme jedináčka...zatím 😉

lena13
28. lis 2008

gigi ja mela hodne tezky porod (26hod) a taky uprimne potom co jsem zazila tak - mame a budeme mit jedinacka.Zavidim kazde,ktera rekne,ze porod byl krasny nebo pro me jt hotova nocni mura a jeste doted jsem se s nim nevyrovnala a ani si nekazdu predstavit,ze bych mela rodit znova nebo to bylo to nejhorsi co jsem kdy zazila.Nastesti malou zachranily,ja uz jsem jim rikala,ze je mi jedno jestli ja umru ,ale at mi zachrani moje dite a ze bych to mela prozit znova - nikdy.At me odsoudi kdo chce je mi to jedno,ja svou dceru miluju a jsem vdecna za ni.

gigi2
28. lis 2008

lena: já to chápu,do toho se nedá jen tak vcítit, to se musí zažít...také jsem si myslela, jaké budu mít krásné vzpomínky na porod,těšila jsem se na něj..
syn si z porodu odnesl sice lehké následky, ale provází nás každým dnem života,takže i proto se těžko zapomíná.
mně to trvalo 12 let, než jsem se přes to přenesla a jen doufám, že pokud někdy ještě bude další porod, tak už ne takový , jako před lety... 😉

a je mi fuk, co si o mně kdo proto myslí...

lena13
29. lis 2008

gigi tak to jsme dve co je nam jedno co si kdo o nas mysli ... 😉 😀 zalozime nejakou archu ne 😀

gigi2
29. lis 2008

lena 13: 😀

novako
29. lis 2008

Písnu to i do tohoto tématu, protože si myslím, že je to hodně zajímavé. Nežádoucí účinky po kapačce oxytocinu:

Nejčastěji dochází ke zvýšenému poporodnímu krvácení, ke snížení koncentrace protrombinu - bílkoviny podílející se na srážení - krve(hypoprotrombinémii) či zvýšené fragilitě ( křehkosti) erytrocytů ( červených krvinek).

V literatuře popisované zvýšené riziko hemoragií a tromboembolií nebylo klinicky prokázáno.

Ojediněle se může objevit zvracení, alergické reakce a arytmie (nejčastěji bradykardie matky nebo plodu). Po prolongovaných intravenózních infúzích může vzácně dojít k retenci vody až otravě vodou, alteraci plodových ozev, k hypertenzi ( zvýšení krevního tlaku) a subarachnoidálnímu krvácení ( ke zvýšení krevního tlaku a k mozkové příhodě, která se projeví intenzivní bolestí nejčastěji v záhlaví a krku) nebo ke snížení krevního tlaku a šoku.

Takže je otázka,

novako
29. lis 2008

A ještě toto:

Jestliže jste použil(a) více přípravku Oxytocin, než jste měl(a)

Vysoké dávky oxytocinu mohou vyvolat nadměrnou činnost dělohy s velmi silnými (hypertonickými) kontrakcemi, které mohou poškodit plod nedostatkem kyslíku (asfyxií nebo anoxií, nebo vést k protrhnutí (ruptuře) dělohy či poporodnímu krvácení ( hemoragii).
V závažnějších případech může vést předávkování oxytocinem k hyponatrémii nebo k intoxikaci vodou, zejména při současném nadměrném přívodu tekutin.
Vysoká jednorázová dávka podaná intravenózně by mohla vyvolat srdeční arytmii.
Při předávkování oxytocinem je na místě symptomatická a podpůrná léčba.

tannawe
29. lis 2008

bambosa: mozna jsi nezvolila nejlepsi nazev sveho tematu...porod je krasny zazitek, a to vzdy!
Pro koho tahle teze plati? Vety typu porod je krasny zazitek at je jakykoliv...tak u toho me realne vstavaly vlasy hruzou na hlave...chapu, ze jsi to asi primarne myslela dobre a urcite je nas hodne, ktere muzeme sve porody oznacit za mysticke, hluboke, nadherne a ja nevim jake mozne atributy jim dat. Ale myslela jsi pri zvoleni tohoto tematu na ty maminky, ktere mozna takova stesti nemely???
Kdo proboha soudi miru kvality porodniho zazitku? Kdo je podle tebe sobec? Zenska, ktera bohuzel nevi jak porodit "krasne"? A kde se to mela a mohla naucit? Ze jde pri porodu o dite je jasne, ale neprijde mi, ze by se maminka mela oznacit za egoistickou jen v pripade, ze si da epidural, porodi nakonec cisarem atd.atd.atd....ono nekdy je ego velkym naseptavacem i u maminek, ktere rodi alternativne a co si budeme nalhavat delaji to snad i kvuli sobe vid...no nevim...
Kazdopadne to shrnu...porod muze byt absolutnim vrcholem emocionalniho zivota v zivote zeny a svete div se i muze, ALE na druhou stranu pojde spis fandit maminkam, kterym to nevyslo nez se chvastat tim jak jsme to krasne odrodily, vsem nam bude lehceji, to mi ver... 🙂 🙂 🙂

kejka
29. lis 2008

Tak já teda nevím,ale první porod byl pro mě příšernej.Rodila jsem dva dny,ke konci už jsem byla v polokomatu a bylo mi všechno jedno. 😖 Ani jsem pořádně nezaregistrovala,když mi řekli,že mám kluka.Až když jsem přišla jakž takž k sobě,tak jsem šílela radostí,že mám dítě,krásné a zdravé.Z druhého porodu jsem měla příšernej strach,kvůli tý první hrůze a kupodivu zbytečnej.Byl rychlej a v pohodě.Další zdravej klučík.Třetí porod byl císařem-moje zdravotní problémy a opět z něj nemám žádný krásný pocity i když jsem měla epi a viděla malýho hned jak se narodil.
Takže já nesouhlasím s tím,že porod je krásnej a to vždy,je to ptákovina.Žádná ženská si nemůže vybrat,jak její porod bude probíhat,může to jít v pohodě a najednou nastanou komplikace. 😒
Myslím,že tohle téma je fakt dost blbě pojatý i když jsi to napsala hezky. 😉 Ale to je asi tak všechno.
Tannawe supr čtení. 🙂 🙂

kacka.va
29. lis 2008

mirijamka: já měla oxytoxinu habaděj a nástřih žádnej.podle mě záleží hodně na šikovnosti porodníka a nejde to říct tak jednoznačně, jak jsi napsala.

lenkabu
29. lis 2008

tannawe:dík,takhle se to pokouším vyjádřit už dva dny 🙂

tannawe
29. lis 2008

Jsem rada, ze bylo porozumeno jak jsem to myslela...
Ono preci nelze aplikovat osobni zkusenost globalne...ja chapu v tom tu nadeji, ale na druhou stranu to strasne ubira na "krase" tech porodu, ktere uz tak "duchovni, krasne, svezi" a ja nevim co vsechno proste nebyly!
Tady bych se spis snazila najit cestu jak to zenam obecne podat vic aktualne, ze se da rodit jinak nez se strachem z porodu.
Me potom proste prijde, ze zena, ktera porodila snadno a rychle ma tendenci citit se jaksi nadrazena maminkam, ktere to mely tezke a opravdu svou nelehkou hodinku doslova protrpely! Neni mozne si myslet, ze kazdy porod je a musi byt krasny...byla by to naramna utopie si myslet, ze to tak funguje, ale kazda jsme jina, kazda vychazime odjinud, kdyz jdeme rodit sve dite, at uz prvni ci pate...proste kazdy porod je tak jiny a tak specificky, ze i u jedne matky se porody mohou diametralne odlisovat.
Takze je fakt super sdilet svoje porodni pribehy, ale byt maminka, ktera mela tezky porod tak se snad bojim i do takoveho vlakna napsat, aby me nebylo trapne, ze ja tedy rodila v bolestech a ne v nirvane!
Jeste ze jsem rychlorodicka...vime vid leni? 😉 😉

lenkabu
29. lis 2008

tannawe:přesně 😀 Mně je někdy až trapně za to jak jsem rodila když někdo popisuje jak trpěl 😖 Když má dítě hlavu jak meloun tak to nirvána opravdu nebude a můžu na tom být duchovně sebelíp 🙂

paolin
29. lis 2008

tannawe krasne vystihnute! 🙂 pro me jsi svym prispevkem tohle tema totalne "rozsekla".

holky, ja tedy rozhodne neberu za trapnou zenu, ktera rodila rychle, bezbolestne a ve stastne euforii. nikdo z nas si preci prubeh porodu dopredu nevybira. at uz jste rodily tak ci onak, vsechny jste skvele, vyjimecne a statecne, ze jste to zvladly a dali vsem tem krasnym miminkum zivot 😉

ronie
29. lis 2008

bambosa-tak mě připadá že píšeš diplomku nebo ročníkovku na peďáku v oboru rodinná výchova-mám to vystudovaný a podobný prapodivný témata se tam objevovaly 😀 Nicméně pojem sexualita v tvém pojetí..ano to jistě vše může porod ovlivňovat-ale naprosto podvědomě, takže na tuhle otázku by ti mohl odpovědět pouze psycholog a to nejspíš jen po hypnoze-je to naprosto individuální věc. Porod jistě ovlivňuje nespočet věcí-od té genetiky, po povahu člověka až po konkrétní situaci v které žena v ten den rodí včetně počasí třeba 🙂 Pojem plánované rodičovství je možné chápat jako širší pojem, potom se plánované rodičovství týká toho, že se žena vzdělává, poznává sama sebe, uvědomuje si co pro ní znamená rodina a miliony dalších věcí, ale spíše je pojem plánované rodičovství chápáno v užším slova smyslu a jde o metody antikoncepce a koncepce a příprava na to zplození, donošení, porození a výchovy dítěte-ve školách se ale hlavně s dětmi mluví hlavně o té antikoncepci 😀 😉 Takže moc věcí co si uvedla, ovlinit ani nijak na tom pracovat nejde-pokud má žena trauma z menstruace nebo z nějakého sexuálního zážitku, je určitě dobré zajít za psychologem, na druhou stranu většina takových žen nevidí svůj problém jako problém 😉 Takže tvá snaha o osvětu a o to, abysme měly všechny tak úžasný porod vyjde asi naplano 😉 Nicméně sem ráda, že ty svojí sexualitu prožíváš dobře 😀 😉 🙂

a stejně jako ty já trvám na svém názoru, že ne pro všechny ženy je porod za všech okolností krásný zážitek-myslím, že kdyby v tom nadpisu nebylo to slovo ,,vždy,, asi by sem ani tolik lidí nenakouklo..už se tu objevilo mnoho případů, že snad musíš uznat, že vždycky to krásný není 😔 jsou to tedy hlavně ty tragické případy a porody hodně nedonošených dětí apodobně-těch se ten nadpis musel dotknout určitě..trocha empatie a taktu by někdy byla dobrá a to přesto že pro mě porod krásným zzážitkem je a určitě zase bude 😵 🙂

mirjanka
30. lis 2008

Kacka.va....napsala jsem téměř vždy - slovem téměř jsem myslela, že výjimky potvrzují pravidlo 😉
statistiky nástřihů a přir. porodů hovoří dost výmluvně ( i u přir. porodu se rodička někdy ošklilvě potrhá - zase výjimečně, ale může se to stát, většinou je bez šití nebo má jen pár stehů) Měla jsi zrovna velké štěstí a přeji ti to.
Potrhání po oxytocinu nejsou mé zkušenosti, ale PA s třicetiletou praxí v oboru
Zrovna tak třes a zimnice po porodu, četla jsem o ní jen v některých časopisech (tuším Maminka), kde si ho některé rodičky po porodu prodělávaly, na zdejších stránkách jsem na tyto reakce ještě nenarazila ( moje mamka ho měla po porodu se mnou...spíš z ne příliš citlivého přístupu personálu a vlastně v tehdejší době na porod byla sama obklopena cizími lidmi).

Lenkabu...já po svém porodu litovala všechny rodičky, které chodily po chodbě a hekaly...přála jsem jim, aby to měly co nejrychleji za sebou a měly už mimi vedle sebe...říkám, že všechny prvorodičky obdivuji, protože neví, do čeho jdou a i když jdou do porodu naplno s optimísmem, je to vždy napoprvé a vlastní tělo je může zaskočit (i já bych v té době brala jakékoliv ulehčovadlo k porodu - po druhém porodu už mám zase jiné mínění)
Neskutečně obdivuji svou kamarádku, která se na mimi těšila...postoupila i amnio, byla celou dobu doma, aby v klidu prožila těhotenství a po porodu dostala tu nejhrozněšjí otázku...chcete si mimi nechat nebo ho dát do ústavu??? Narodilo se miminko s apertovým syndromem... i přes to ho dokázala kojit a obětuje se mu dodnes i tím, že nemá další děti, aby mu mohla věnovat všechen svůj čas (nespočetně krát s ním byla hospitalizována v nemocnic, aby mu alespoň na ručkách vytvořili nějaké prstíčky...)
Do třetího porodu jdu s optimismem, i když ve mě hlodá červík (bude miminko zdravé, zvládnu to??? snažím se to zahánět, ale maičký červík se uvelebil)

🙂

campi
30. lis 2008

Kdyz jsem si precetla zacatek tohoto tématu, tak jsem se trochu zarazila - zapůsobilo to na mě tak, že pokud žena neprožije pohodový porod, tak je na vině její sobeckost a to, že myslela především na sebe a ne na dítě. To mě dost vyděsilo, ale vidím, že už jste to tu dost rozebraly a některé příspěvky mě moc oslovily (např. tannawe).

Na porod se těším, beru ho jako příležitost, jak se potkám se svou holčičkou a doufám, že proběhne bez komplikací. Ale musím napsat, že jsem spíše připravená na variantu bolesti než nějakého orgasmu či nirvány a že doufám, že pak zafunguje milosrdná paměť, která prostě potlačí to nepříjemné a zůstane jenom to hezké (a třeba i pocit, že jsem i tuhle metu zvládla).

Je fajn, když měl někdo při porodu pouze pozitivní zážitky (nebo si dokáže ty negativní věci na pozitivní převést), ale vsugerovávat ženám, že by to tak mělo být normální a že když to neprožijí stejně, tak jsou nějak vadné, se mi napozdává.

tannawe
30. lis 2008

ronie: palec nahoru
mirjanka: rika se, ze ciste teoreticky s kazdym dalsim porodem by sance na dokonale dite mela vzrustat! Telo uz vi do ceho jde a tehotenstvi uz prjima jinak...realita muze byt odlisna, nikdo nejsme panbuh, abychom vedeli vsechno a do ceho to vlastne jdeme.
Ja si myslim, ze bambosa opravdu zaziva mozna takove ty euforicke stavy idealniho materstvi, kdy by se rada o svoje pocity podelila s co nejsirsim publikem, to je super! Ale na druhou stranu si rikam, ze je ohromna skoda to podavat tak trochu ve stylu: porodila jsem Mesiase, jestli vite jak to myslim...
Jsou lide, kteri jsou proste tak trochu plostice a dela je to snad mene lidmi nez temi co se vznaseji ve viru duchovna a maji odpoved pomalu na kazdou otazku? To si nemyslim...ja bych se klanela pred kazdou mamanikou,ktera proste porodila, protoze dat diteti zivot je ohromna vec, na druhou stranu jeste vic bych se asi klanela pred zenskou, ktera dokazala dite vychovat v normalniho, citliveho a vnimaveho cloveka s nejakymi moralnimi hodnotami, ktery vi co od zivota chce a ktery ma srdce a rozum v rovnovaze. Nakonec porodit je to nejmensi... 😉
Mozna proc nezkusit maminkam, ktere nakouknou to tohoto vlakna trochu usnadnit tu cestu k tomu krasnemu porodu...co to vlastne je ten krasny porod? Jak asi vypada? Kazda jsme optimistka, ale priznejme si, ze rodit 20 hodin tak uz tak statecne asi nebudeme...ze?
Zname ty argumenty, ze kdyby se byvala byla pripravovala tak ci onak tak by se ji to nestalo...ach ach...to je dost dobre mozne, ale treba zrovna tahle maminka vubec nic nevi o tom jak vlastne psychika ovlivnuje porod a vsechny ty drobnosti, ktere nam "osvicenym" ten porod ucinily tak slastnym a krasnym zazitkem. Ja se preci nemuzu na takovou maminku divat spatra, jen proto, ze jsem precetla o tricet knizek vic...nebo ano??? 😀
bambosa pribliz nam tu cestu k tomu krasnemu porodu...i ja cetla Odenta, Dolezalku a ja nevim koho vseho...ale i tak si stale myslim, ze porod je individualni cesta ke zrozeni a nelze na nej aplikovat nejaka obecna schemata... 😉 😉

slunicko552
30. lis 2008

Vy jste se do ní teda pustily.Nemyslím,že to myslela zle,i když to tak někdo může brát.Spíš bych řekla,že chtěla holky povzbudit 🙂

novako
30. lis 2008

Bambosa: Musím říct, že Tvůj poslední příspěvek dostal i mne. Tvrdit, že za těžký porod si může žena sama, protože se nezbavila všech traumat, mi přijde přitažené za vlasy.

V poslední době jsem toho přečetla hodně o alternativním porodech a čím dál tím víc se přikláním k názoru, že chyba je hlavně v celém systému českého porodnictví. Ženy, které rodily doma, v klidu a bezpečí, s velkou pomocí PA, mají vesměs pozitivní zážitky. Stejně jako ženy, které rodily v nějaké alternativní porodnici (Vrchlabí). V čem jsou jiné?
Tak si říkám, jak by asi vypadaly porody žen, pokud by všechny dostaly stejnou možnost. Nejsem tak naivní, abych si myslela, že změna systému je všespasitelná. Když nastanou komplikace, nedá se dělat nic. Pokud má žena extrémně silné kontra, je epi jedinečná možnost a u předčasných porodů snad ani krásný zážitek být nemůže (ten strach, aby miminko bylo v pořádku musí být ochromující). A v takových chvílích je medicína důležitá.

maart
30. lis 2008

Tannawe a Ronie...nadherne a vystizne napsany 🙂 . Obdivuju vasi schopnost se na tohle tema tak trefne vyjadrit. Na druhou stranu musim souhlasit i se Slunickem, zakladatelka tematu to urcite nemyslela zle....ale holt to sluvko "vzdy" nebylo dobre vybrany 😅 ....

petruna
30. lis 2008

mirjanka : ja psala, ze mam nekdy pocit (ne ze to tak je), ze se nektere holky na nas rodici v porodce divaji skrze prsty...je to jen pocit a rozhodne si nemyslim, ze ho mam ze vsech holek.
Ten pocit jsem napriklad mela tusim ze zakladatelky tematu orgasmicky porod....proste mi prislo, ze to propaguje tak nejak sektarsky...
ale znovu zduraznuju : je to jen POCIT....
z ruznych prispevku se da citit cokoliv a kazdy to muze citit jinak (prispevek Bambusy taky pusobi na kazdeho jinak)...nerikam, ze to je pravda.... 😉

petruna
30. lis 2008

tak az ted jsem to tu docetla cele (posledni stranku) a tannawe to opravdu vyjadrila velmi presne...
tannawe : timto se ti musim omluvit za muj predesly prispevek o "orgasmic birth"...(koukla jsem se tam a zjistila, ze zakladatelka jsi ty)
spletla jsem se, z toho co pises tady, rozhodne nemam pocit, ze bys patrila mezi holky, ktere se obcas divaji skrze prsty na nas porodnicove rodicky nebo na holky, co rodi s EPI nebo ne az tak prirozene..
kdyz jsem cetla poprve Orgasmic birth, tak to tam na me opravdu obcas pusobilo trochu sektarsky, mozna i nadrazene (nevim jake jine slovo zvolit, za ten dojem proste nemuzu 😎 ), ale ted vidim, ze v zakladatelce Orgasmic birth jsem se teda fakt total spletla...
S tvych prispevku tady jsem vyslovene nadsena (konecne to nekdo krasne napsal), tak doufam, ze to podobne vystizne je i v Orgasmic birth (necetla jsem to cele, kvuli tomu memu pocitu, jsem tam radeji dal necetla)

No neumi se moc vyjadrovat...
Tanawe, jeste jednou promin 😉 a s tim co tady pises se plne ztotoznuju.

jo jeste k dalsim prispevkum Bambosy....noo...........
ja teda nevim, ale jak mam odblokovat pred svym porodem neco o cem nemam ani tuchu, ze to mam zablokovane ? 😅
dalsi vec, ja jsem teda dost nevyrovnana, mam spoustu bloku, traumat (ze sexu nastesti ne 😀 ), detstvi fakt nic moc atd atd a mela jsem krasny porod, kdy jsem si vetsinu casu rikala: " a kdy to jako uz zacne opravdu bolet ?" (jako fakt me opravdu bolelo jen poslednich 20 minut (z 9,5 hod. a 4,5 hod. v porodnici)
Vse pred temi 20 minutami bylo pro me min bolestive nez menstruace, ktere jsem mívala v puberte.
Pamatovala jsem si zazitky kamaradek kdy tzv "lezli po stene bolesti" a to me teda fakt minulo 😅
Nerikam, ze to nebolelo vubec, ale za utrpeni povazuji fakt jen tech poslednich 20 minut. 🙂
A opravdu je mi hrozne moc lito holek, co takove stesti nemely !!! 😒

mirjanka
30. lis 2008

Pro Bambosu: tvůj druhý příspěvek mě tak trochu připomíná psychologa p. Svobodu, když nás na školení ohromoval svými neuvěřitelnými psychol. závěry: třeba jak matka ovlivňuje první menstruaci své dcery- jestliže se brání přijmout její vyspělost a dospělost...tak dcera dostane první menstruaci dost pozdě...takže i tyhle biol. procesy se dají dobře ovlivňovat 😀 - nechápu, proč tedy o rok mladší sestra menstruovala daleko dřív než já - to nejspíš naše matka ovlivňovala pouze mne...já se tedy na první menstruaci těšila, protože jsem byla poslední ze třídy a z rodiny, kdo jí neměl...ach jo, komu mám vynadat, že přišla tak pozdě??? Některé věci jsou podmíněné přece jen víc biologicky...to že žena potratí nebo porodí předčasně si taky ovlivní sama??? Má bloky, traumata z dětství??? Nemyslím si, že vše je jen psychicky podmíněné, záleží hodně na genetice a fyz. předpokladech každého z nás, i když psychika dokáže nadělat ve zdraví pěknou neplechu...
Možná nás pouč...pustila jsem to školení trochu z hlavy....je to prý různé...nevyrovnanost v emoční sféře, rozumové... každá prý způsobuje jiné nemoce a potíže...která sféra způsobuje tedy potíže gynekologické...aby se holky mohly poučit, kde se mají odblokovat
😀

petruna
30. lis 2008

mirjanka : 😀 pěkně napsáno.
ted trochu odbocim...jak si zminovala tu zimnici. Muzes mi napsat neco blizsiho ? Ja jsem totiz mela zimnici asi 6 dni po porodu, v den kdy me propustili domu. Prislo mi, jakoby ji zpusobilo kojeni. Kojila jsem a najednou jsem mela pocit, jakoby se do me skrze prsa dala zima 😅 a asi hodinu jsem se klepala. MM me zabalil do perin a o Tonicka se musel starat on, jak jsem "mrzla".

a jeste jedna odbocka 😅 , cetla jsem si, co je to ten apertuv syndrom a je to teda fakt hrozne smutny...
ty deti jsou postizene i mentalne ? a da se to nejak zlepsit plastikou nebo tak ? Pslaa jsi ze kamaradcinymu detatku delali prstiky.
A ta amnio to neodhalila ? ne ze by to neco resilo. (ja napr. amnio odmitla, protoze by to u me nic neresilo)
ja jen, jestli to je vada, ktera lze odhalit pred porodem, musi to preci byt videt na UTZ, kdyz je to vada kosti.
promin, jsem zvedava. O tom syndromu totiz slysim poprve.

larakroft
30. lis 2008

Mirjanka: ještě bych krom tý genetiky a fyzických předpokladů do těch faktorů ovlivňujících porod, potažmo celý těhotenství, dala vnější prostředí...takový Ostravsko...nejvyšší počet přir. potratů v ČR...

Petruna: k tý zimnici...no jo, oxytocin...vyplavuje se kojením...jasnačka...jestli jsi ho měla v těle přebytky...(dávali ti i uměle???)

A k tomu apertovu syndromu...taky jsem to dříve neslyšela...nevím jak v ČR (rodila jsem v Norsku), ale já byla ve 20.tt na UZ asi půl hodiny, PA(!) kontrolovala úplně všechno (no i ty prstíky jsme přepočítávali, fakt všech 20)...vyplnila pak takovej blanket, co všechno zkontrolovala a to odevzdala Dr.

mataharyy
30. lis 2008

Ahoj,
nečetla jsem všechno. Jen tedy nevím, někdo to bere jako super zážitek a nechápe jak někdo může o porodu říct že byl hroznej, ale když se mi narodila sestřenka, tak na pokoji měli paní co se jí narodil opravdu hodně velký klučík (tuším měl přes pět kilo 😖 ) a doktor se rozhodl že porod půjde normálně, jen se domnívat jaká to musela být fuška, je děs... Nakonec byla tak vyčerpaná a mimo (byla hodně potrhaná atd...) že jí trvalo dva dny než byla schopná uvědomit si že má vlastně mimčo. Myslím že ani zpětně (jak to bývá když člověk pozapomene to "nejhorší") nebrala porod jako krásný zážitek 😔 Já se na první porod chystám na jaře a když se mě někdo ptá jestli se bojím, tak říkám že ne, nevím totiž čeho bych se dopředu měla bát, mimčo se narodí tak jak tak a zbytečným děšením sama sebe tomu nepomůžu... Takže počkám a uvidím co bude, pak dám echo co si o porodu myslím 🙂 Jinak k oxytocinu, ten nechci ani za nic (ale kdo ví kolik dostanu příležitostí říct si co chci) a epi, nechci ho, ale dopředu těžko říct, třeba nastane situace a budu o něj škemrat... A i kdyby jo, tak si pak opravdu nebudu připadat jako sobecká, méněcenná matka co myslela jen na sebe, myslím že jsou situace kdy takové "uvolnění" prospěje jak mě tak mimču 😉

Jsem se nějak rozepsala, pardón 😅

mirjanka
1. pro 2008

Pro Petrunu : dítě není poškozeno mentálně, nemá dobře vyvinuté kosti - chybí fontanela na hlavičce a hlavička rostě nepřirozeně nahoru, prsty na rukou jsou zakrnělé bez kloubů... ( v budoucnosti bude nutné operovat i čelisti, ledviny myslím taky nefungují, jak by měly...je to sice gen. vada, ale z plod. vody se nepozná...podle mě zanedbali ultrazvuk...protože na něm by měly být kůstky dobře vidět ( i když před 10 lety nebyly tak kvalitní přístroje)
Ta zimnice 6 dní po porodu bude spíš souviset s kojením...taky jsem ji měla z naprosté vyčerpanosti...několikadenní návštěvy v šestinedělí...dlouhých procházek místo odpočívání...a k tomu jsem ještě měla teplotu...způsobuje to únava a stres po porodu (taky někdy ofouknutí..)...nesouvisí s porodem jako takovým, ale spíš s kolotočem po porodu
larakroft...jj - studovala jsem v Ustí nad Labem...moje kamarádka z Mostu měla zase z místního ovzduší dvě dělohy ☹

petruna
1. pro 2008

larakroft : umele jsem oxytocin nemela.
mirjanka : taky si myslim, ze musel byt zanedbany ultrazvuk, ale fakt netusim, jak to bylo pred deseti lety.
To je fakt hnusna nemoc. Snad mu doktroi co nejvic pomuzou. Pred kamaradkou klobouk dolu !

tak to si nejsem jista, z ceho jsem tu zimnici mela. Bylo to ten den , kdy jsem se vratila z porodnice a unavena sem moc nebyla (Tonik byl spave miminko), ale je mozne ze to bylo ze stresu. Ten prvni den doma jsem totiz poprve a naposled brecela, protoze Tonik dve hodiny v kuse plakal kvuli brisku a na me dolehl pocit ztraty bezpeci, ktery jsem mela v porodnici (takove to, kdyby se mu neco stalo, jsou tam doktori a pomuzou mu)
Takze to nejspis bylo tim oxytocinem vyplavenym pri kojeni + stres z prvniho dne doma...
ale to sem nepatri...omlouvam se, ze jsem odbocila.
diky za info

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru